De ce Pôle Emploi te dezamăgește, ...

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
recyclinage
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1596
Înregistrare: 06/08/07, 19:21
Locul de amplasare: teren de artist

De ce Pôle Emploi te dezamăgește, ...




de recyclinage » 25/10/09, 10:54

Mulți dintre voi v-ați dat părerea cu privire la serviciile Pôle Emploi. Unii denunță un sistem ineficient, alții incompetența consilierilor săi. LEXPRESS.fr vă examinează comentariile.

La zece luni de la crearea Pôle emploi, angajații săi erau în grevă marți pentru a denunța condițiile de muncă. Nici utilizatorii nu sunt amabili cu organizația ... "Pôle emploi este inutil, dacă nu este pentru a face căsuța poștală a companiilor tentante. Ați spus consilieri. În ceea ce privește partea de compensare , uneori întâlnești oameni competenți și amabili, care sunt atenți. Problema este că sunt rare, iar aceasta este ruleta rusească ". La fel ca Ggchercheur, mulți utilizatori de Internet își exprimă furia față de o agenție pe care o consideră ineficientă. „M-am înregistrat la Pôle Emploi la începutul lunii iulie: tocmai am primit scrisoarea pentru prima mea întâlnire cu consilierul meu (cine ar dori să știe ce caut eu presupun? !!), care este stabilită pentru mijlocul lunii noiembrie, s "ZaOneDude câștigă. Sunt în cifrele șomajului de 5 luni și încă nu am văzut pe nimeni!"

Frontalier subliniază, de asemenea, disfuncționalitățile serviciilor pentru solicitanții de locuri de muncă. "Pôle emploi este doar un birou de înregistrare pentru dosarele de compensare, care sunt tratate foarte târziu, dar nu este în niciun caz un ajutor căutare de locuri de muncă eficientă. " Și pentru a sfătui, amar: „Pentru cei care și-au pierdut slujba, contați doar pe voi înșivă pentru a vă regăsi”.

VladraCul afișează aceeași dezamăgire: „De două ori în viața mea profesională am avut de-a face cu ANPE și Pôle Emploi ... Pentru nimic. Am primit întâlniri, am întâlnit oameni foarte fermecători uneori ca acest consilier care m-a primit acum 3 ani ... Dar hei, în principal căutam un loc de muncă și acolo ... Nimic! " Elrenault constată o deteriorare de la fuziunea ANPE-Assedic. "A fost deja o mizerie înainte, dar acum este și mai rău; am impresia că suntem trimiși direct la furnizori."

Blasé al sistemului, cel mai răzbunător trage gloanțe roșii asupra consilierilor pentru ocuparea forței de muncă. „Bravo pentru recrutarea consilierilor de muncă! Mai degrabă decât să ia persoane care lucraseră la ANPE sau ASSEDIC, resursele umane au preferat să aleagă agenți imobiliari, reflexologi sau asistenți administrativi (care au o experiență semnificativă). în cutie interimar) ", ironic CDD.

Andy 34 nu este mai prietenos cu angajații Pôle emploi: „Dacă nu-și mai pot susține slujba, trebuie doar să cedeze locul miilor de șomeri care vor fi încântați și cu siguranță mai eficienți. Toată lumea are exemple de șomeri care „se plimbă” prin servicii, fără nici o urmărire cu consilierii care își anulează deseori programările în ultimul moment fără scuze. ” Mady îi denunță pe „consilieri grăbiți și insuficienți pregătiți a căror singură„ valoare adăugată ”a fost, în timpul întâlnirilor noastre sistematice, să tipărească ofertele disponibile pe site-ul lor web”.

Zelda, mai conciliantă, pune această organizare proastă pe seama restructurării. „Angajații Pôle Emploi nu au avut pregătirea necesară pentru a-și face față noului loc de muncă, în special cu obiectivele atribuite fiecăruia dintre ei. Acest lucru este valabil și pentru foștii Unedic care se regăsesc cu portofolii. de reclasificare care trebuie gestionată, numai pentru foști ANPE care trebuie să integreze regulile complexe de compensare. "

„Parcă ai fi cerut unui grădinar să aibă grijă de o stână”

Consilierii pentru ocuparea forței de muncă se consideră victime ale unui sistem în care managementul prin obiectiv cântărește o viață de zi cu zi dificilă: „Urmăm oameni pe care nu îi putem vedea dincolo de o dată pe lună și totuși îți poate spune că unii oameni chiar trebuie ajutați (de exemplu, în prezent am 210 oameni de văzut în fiecare lună), îi spune lui Marika 974. Și să-și bată fundul: „e ca și cum ai cere unui grădinar să ai grijă de o stână. Căutarea unui loc de muncă este o situație dificilă (și da, și eu în urmă cu 8 ani am fost înregistrată mai mult de un an după concediere ...), dar am avut noroc la acel moment că am avut un consilier ceea ce m-a făcut să vreau să-i fac treaba, suntem, cu toții consilieri, scuze pentru tratamentul care ți-a fost aplicat ... "

Ddb, de asemenea fost consilier, atrage aceeași observație a neputinței: „În rezumat, un loc de muncă super interesant și plin de satisfacții, dar cel mai puțin plătit, cu cea mai mică recunoaștere din toate părțile și cel mai stresant din întreaga mea carieră. .] Da, există o lipsă de resurse (sunt mai puține computere decât consilieri, nu există birou fix, tragem un ghiozdan, avem nevoie de ore în plus, dar nu sunt plătite sau „prost” numărate, așa că ne plictisim, programăm face tot ce este necesar pentru îndeplinirea obiectivelor ...) și mai presus de toate o deconectare reală între consilierii care sunt acolo pentru a sprijini solicitanții de locuri de muncă și ierarhia din N 1 care sunt acolo pentru cifre și politica guvernamentală. , nu trebuie să fim surprinși de rezultatele slabe. Pentru informații, un consilier este astăzi la 35h00: gestionarea unui sector de afaceri cu mașina sa personală, gestionarea unui portofoliu de 150 de persoane , gestionarea anunțurilor și realizarea PO-urilor com. .... "


sursă expresă de știri
0 x
 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 134