Lămpi LED și plăci din polistiren

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
roboc
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 13/10/11, 09:37

Lămpi LED și plăci din polistiren




de roboc » 13/10/11, 11:06

Bonjour à tous,

Îmi renovez subsolul, iar tavanul este format din grămezi de polistiren. Un tavan fals în BA13 va fi fixat la aproximativ 2cm de dale (înălțimea sub tavan necesită).

Aș dori să instalez spoturi cu led pe tavan. Am instalat spoturi în corpul de iluminat al unuia dintre copiii mei (Xanlite xxx și rezultatele sunt la fel de bune ca la vechile 50W. Am impresia că aceste pete se încălzesc cu greu, inclusiv în spate).

Deci, credeți că este posibil să săpați plăcile (cum ar fi spații de lățime de 20-30 cm și înălțime de 10 inghină) prin punct pentru a le putea încorpora?

Nu aș face-o cu spoturile clasice de 50W, dar apare întrebarea!

Mulțumesc pentru ajutor.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79353
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 13/10/11, 11:37

Da, trebuie să le sapi: mai sunt wați de disipat, chiar dacă de 10 ori mai puțin decât cu un halogen. Puteți face testul încorporând un bec led într-o cutie mică izolată, după câteva (zeci de?) Minute, va fi la fel de fierbinte ca un halogen (care este după câteva secunde)

Deci, dacă nu risipiți aceste wați, în cele din urmă, se va încălzi în mod evident cu riscuri pe care ni le putem imagina!

Pentru a cunoaște dimensiunile spațiului de siguranță pe care trebuie să îl creez, cred că ar trebui să întrebați vânzătorul, dacă nu producătorul ...

Oh, părerea mea, nu te uda și te sfătuiește la fel ca la halogeni (standardul este standardul) ...
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 13/10/11, 14:07

Lașul este că LED-urile au o durată de viață care se prăbușește până la fundul corpului cu temperatură și se micșorează la mai puțin de nimic la temperatura obișnuită a lămpilor fluorescente (ca să nu mai vorbim de spoturile obișnuite), care nu arată uriaș, dar ucid LED-uri. Repede !!!
prin urmare izolarea lămpii cu LED-uri chiar și într-un mic izolator, face fericirea vânzătorilor de LED-uri care vor vinde apoi de 10 până la 100 de ori mai mult, la preț foarte mare !!!
Dacă LED-ul se încălzește puțin intern (40 până la 80 ° C) durata sa de viață (50000 până la 80000 ore când este foarte rece) scade dramatic de 10 până la 100 de ori mai puțin !!

Deci trebuie să fie bine răcit la T în cameră (nu mai mult de 10 ° C mai mult !!!) cu plin de curenți de aer, care de multe ori rămân slabe deoarece LED-ul cu doar 10 ° C în plus nu declanșează un curent de aer detectat prin convecție termică !!!

Deci, puneți LED-urile clar vizibile, ventilate, departe de colțuri și chiar abajururi care întrerup circulația aerului !!

În caz contrar, acestea trebuie răcite cu metal solid, care este un bun conductor de căldură sau frig (cupru sau aluminiu).

Altfel le vei schimba de 5 până la 100 de ori mai des !!!

Vedeți curbele științifice ale duratei de viață a LED-urilor deja puse pe econologie, pentru a reflecta și, de asemenea, pe cele ale schimburilor de căldură prin convecție (puneți pentru VMC dublu flux !!) !!

În caz contrar, vechile pete de 50W cu transformatorul lor îngropat în izolația tavanului fără cea mai mică circulație a aerului, nu durează mult, ca să nu mai vorbim de riscul real de incendiu (experiență personală cu electricianul meu de acum 10 ani care mi-a spus forțat să preiau din mâinile în întregime toate instalarea acestor pete, astfel încât aerul să circule în jur !!)
Dernière édition alin dedeleco 13 / 10 / 11, 14: 15, editate 2 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79353
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 13/10/11, 14:10

+10

Corect, m-am gândit la asta, dar nu am îndrăznit să vorbesc despre asta pentru a nu-l speria pe Roboc, deoarece este prima sa participare :)
0 x
roboc
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 13/10/11, 09:37




de roboc » 13/10/11, 14:16

Vă mulțumim pentru aceste răspunsuri.

Plafonul din gips-carton va fi de 2 cm și este de așteptat ca aerul să poată circula. Într-adevăr, îmi dublez pereții, lăsând, de asemenea, un spațiu de 2 cm de aer între izolație și peretele blocului de cenușă. Ventilație ridicată și scăzută în partiții pentru a circula aerul în spatele + VMC pentru reînnoirea aerului care va veni din curțile englezești cu deschidere spre exterior pentru a aduce aer proaspăt (în toate sensurile cuvântului), ca și în cazul VMC care este în restul casei mele.

2cm din tavan vor fi „cuplați” cu cei XNUMXcm de aer din partiții. deci în mod normal ar trebui să se ventileze.

Gaura din izolație va fi în continuare importantă, așa că sper că nu se va încălzi prea mult pentru cei dragi : Mrgreen: condus (nici măcar frică de deleco și Christophe :? )
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 13/10/11, 15:31

Cel mai bun test măsoară T-ul LED-urilor la fața locului în funcțiune (maxim 10 ° C în plus) !!
Ventilația dintre perete și izolație reduce izolația, deci calculați-o cu atenție.
0 x
roboc
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 13/10/11, 09:37




de roboc » 13/10/11, 16:00

Cu excepția faptului că nu voi putea măsura ... plafonul nu este încă setat și când va fi pus ... vor trebui făcute găurile!

Pentru ventilația dintre perete și izolație nu am calculat nimic :? arhiva mea a fost cea care m-a sfătuit să o fac așa. Subsolul este complet îngropat și crede că acest lucru ajută la prevenirea posibilelor riscuri de umiditate pe perete.

Pe de altă parte, întrebarea care se pune este: ar trebui să lăsați cele două mici deschideri de curent pentru a ventila cu aerul exterior între perete și pereți despărțitori și să puneți o grilă în partea de jos a pereților pentru a „trage” toate acestea cu VMC?
Sau ar trebui să închidem cele două deschideri mici actuale și numai realizate, din interior, deschideri înalte și joase de pe perete?

Dar iată că lăsăm subiectul original!


Până acum singurul lucru pe care l-am văzut pe acest perete este condensul ... dar asta a fost înainte să sparg totul în subsol : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Hic
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 995
Înregistrare: 04/04/08, 19:50
x 5

Re: lămpi cu LED și plăci de polistiren




de Hic » 13/10/11, 17:22

roboc a scris:Bonjour à tous,

Îmi renovez subsolul, iar tavanul este format din grămezi de polistiren. Un tavan fals în BA13 va fi fixat la aproximativ 2cm de dale (înălțimea sub tavan necesită).

Aș dori să instalez spoturi cu led pe tavan. Am instalat spoturi în corpul de iluminat al unuia dintre copiii mei (Xanlite xxx și rezultatele sunt la fel de bune ca la vechile 50W. Am impresia că aceste pete se încălzesc cu greu, inclusiv în spate).

Deci, credeți că este posibil să săpați plăcile (cum ar fi spații de lățime de 20-30 cm și înălțime de 10 inghină) prin punct pentru a le putea încorpora?
Nu aș face-o cu spoturile clasice de 50W, dar apare întrebarea!

Mulțumesc pentru ajutor.

Bună Roboc

alternativă
Incorporat în condiții de răcire cu un radiator extern pasiv
0 x
"Hrana ta să fie medicamentul tău și medicamentul tău să fie mâncarea ta" Hippocrates
"Orice preț care are un preț nu are valoare", Nietzche
Tortura pentru manie
Interzicerea exprimării ideii că câmpurile sunt accelerații (magnetice și gravitaționale)
Și veți obține opțiunea de brevet de tip hangman cu tortură mintală cu succes
roboc
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 13/10/11, 09:37




de roboc » 13/10/11, 18:42

Pentru ce tip de spot sunt radiatoarele pasive?
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 13/10/11, 21:52

Odată montat, cu găuri, cu radiator pentru LED în contact direct cu LED-ul (diferit de petele incandescente) măsurați T in situ, (termocuplu mic sau alt termometru fin).

altfel următoarea problemă este plină de capcane chiar și pentru arhitect (cel puțin cel care a lucrat pentru mine și care a pierdut în instanță pentru defecte !!):
Pentru ventilația dintre perete și izolație nu am calculat nimic. Arhiva mea a fost cea care m-a sfătuit să o fac așa. Subsolul este complet îngropat și crede că acest lucru ajută la prevenirea oricărui risc de umiditate pe perete.

Pe de altă parte, întrebarea care se pune este: ar trebui să lăsați cele două mici deschideri de curent pentru a ventila cu aerul exterior între perete și pereți despărțitori și să puneți o grilă în partea de jos a pereților pentru a "trage" toate acestea cu VMC?
Sau ar trebui să închidem cele două deschideri mici actuale și numai realizate, din interior, deschideri înalte și joase de pe perete?
Până acum singurul lucru pe care l-am văzut pe acest perete este condensul ... dar asta a fost înainte să sparg totul în subsol


Într-adevăr, fizica condensării vaporilor de apă (și evaporarea acestuia) este esențială și, prin urmare, este necesar să ne gândim cu atenție la temperaturile și gradele de higrometrie în diferite perioade de timp.
Vara și iarna sunt foarte diferite, în caz contrar, VMC poate avea efectul opus al condensării tuturor vaporilor de apă externi de pe perete (carcasa de vara cu T exterior mai mare decat T interior !!) cu o cantitate de apa proportionala cu debitul de aer umed provenit din exterior !!
Fenomen identic cu condensul într-un frigider larg deschis, cu ventilator care trimite aer cald în interior !!

Dacă nu este reflectat, VMC poate fi o mașină pentru a face umiditate !!

Solicitați acestui arhitect o analiză cantitativă cu peretele T, T aerul exterior, funcția sezonieră,% umiditatea aerului exterior variabilă, debitul VMC, dimensiunea deschiderilor și cantitatea de apă condensată sau nu !!!

De asemenea, este necesar să verificați dacă peretele este poros la umiditatea solului și dacă există un drenaj corect în jurul casei pentru a îndepărta umiditatea de la sol !!

Dacă arhitectul tău nu dă o analiză pe care o înțelegeți temeinic, poti fi sigur de greseli !!!

În cazul meu, acum 10 ani aveam prea multă încredere și, din lipsă de supraveghere a arhitectului meu, aveam umiditate (fără VMC care nu ar rezolva nimic, sol slab drenat) și am câștigat un proces împotriva acestui arhitect și a zidarului său !!!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 227