Linky: hoax și falsuri care circulă pe Internet!

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Avatar de l'Utilisateur
fabio.gel
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 282
Înregistrare: 06/03/08, 13:33
Locul de amplasare: 14 - Calvados
x 6

Linky: hoax și falsuri care circulă pe Internet!




de fabio.gel » 04/01/16, 18:33

Și pericolul legăturii?
Info sau intox?



Editați prin moderare:

Subiect împărțit din: linky-counter-operation-and-user-manual-t9748.html

Contorul Linky a fost ținta unor campanii de dezinformare mai mult sau mai puțin serioase în acuzații de câteva luni ...

Acest lucru poate fi orchestrat de niște copii deștepți care manipulează discurile și care nu vor mai putea face asta cu Linky ...

Să încercăm să clarificăm acest lucru!
0 x
Fac tot ce pot pentru a nu lăsa o copie copiilor mei ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 04/01/16, 18:45

Da Fabio, altul din același gen:



(și chiar mai alarmist ...)

Vorbim despre econologia Linky (și dezavantajele sale) de mult timp: linky-counter-operation-and-user-manual-t9748.html
Dernière édition alin Christophe 05 / 01 / 16, 17: 35, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 04/01/16, 18:46

Și un documentar (în cele din urmă un ansamblu de documente) de peste 1h30: https://www.youtube.com/watch?v=-T7_b0fnc90
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Și pericolul legăturii?




de izentrop » 04/01/16, 18:49

fabio.gel a scris:Și pericolul legăturii?
Info sau intox?

https://www.youtube.com/watch?v=hMAvKgMf19E
Propagandă.
PLC-ul se află în banda HF, la un nivel foarte scăzut între contor și concentratorul extern. Nivelul radiat este de peste 1000 de ori mai mic decât cel al unui LED de ghirlandă electrică, de exemplu.
Am trecut deja pe lângă transmițătorul France Inter GO, a cărui radiație este de miliarde de ori mai mare ... doar radioul mașinii mele a fost deranjat. Nimeni nu a fost vreodată afectat de vreo boală și totuși antenele sunt pe marginea unui drum.
Desigur, există mai multe site-uri web care încurajează oamenii să trimită petiții din motive de sănătate ... Sunt complet în afara punctului de vedere.

Pentru refuzul lui Linky, am răspunsul:

la EDF, Condițiile generale de vânzare specifică:
„Sistemul de măsurare este întreținut, verificat și reînnoit de către FEDR.
În acest scop, FEDR trebuie să poată accesa acest dispozitiv în orice moment, după dovada identității tehnicianului său. În cazurile în care accesul la contor necesită prezența clientului, acesta din urmă este informat în prealabil, cu excepția cazului în care există suspiciuni de fraudă, despre vizita tehnicianului. Costurile reparării sau înlocuirii elementelor dispozitivului de măsurare care rezultă, dacă este cazul, din aceste vizite sunt responsabilitatea FEDR (cu excepția deteriorării imputabile clientului). FEDR poate modifica sau înlocui aceste elemente în funcție de evoluțiile tehnologice "
și, de asemenea, că „EDF poate rezilia contractul în cazul nerespectării de către client a uneia dintre obligațiile sale prevăzute în contract, după o notificare formală pentru îndeplinirea obligațiilor sale adresate clientului și care rămâne ineficientă în termen de treizeci de zile. . "

Deci, dacă refuzați să înlocuiți contorul, veți ajunge fără electricitate. Un bun ascultător ...

http://droit-finances.commentcamarche.n ... ique-linky
0 x
Avatar de l'Utilisateur
simplino
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 143
Înregistrare: 22/11/15, 18:28

Re: Și pericolul legăturii?




de simplino » 05/01/16, 13:51

izentrop a scris:
fabio.gel a scris:Și pericolul legăturii?
Info sau intox?

https://www.youtube.com/watch?v=hMAvKgMf19E
Propagandă.
PLC-ul se află în banda HF, la un nivel foarte scăzut între contor și concentratorul extern. Nivelul radiat este de peste 1000 de ori mai mic decât cel al unui LED de ghirlandă electrică, de exemplu.
Am trecut deja pe lângă transmițătorul France Inter GO, a cărui radiație este de miliarde de ori mai mare ... doar radioul mașinii mele a fost deranjat. Nimeni nu a fost vreodată afectat de vreo boală și totuși antenele sunt pe marginea unui drum.
Desigur, există mai multe site-uri web care încurajează oamenii să trimită petiții din motive de sănătate ... Sunt complet în afara punctului de vedere.

Pentru refuzul lui Linky, am răspunsul:

la EDF, Condițiile generale de vânzare specifică:
„Sistemul de măsurare este întreținut, verificat și reînnoit de către FEDR.
În acest scop, FEDR trebuie să poată accesa acest dispozitiv în orice moment, după dovada identității tehnicianului său. În cazurile în care accesul la contor necesită prezența clientului, acesta din urmă este informat în prealabil, cu excepția cazului în care există suspiciuni de fraudă, despre vizita tehnicianului. Costurile reparării sau înlocuirii elementelor dispozitivului de măsurare care rezultă, dacă este cazul, din aceste vizite sunt responsabilitatea FEDR (cu excepția deteriorării imputabile clientului). FEDR poate modifica sau înlocui aceste elemente în funcție de evoluțiile tehnologice "
și, de asemenea, că „EDF poate rezilia contractul în cazul nerespectării de către client a uneia dintre obligațiile sale prevăzute în contract, după o notificare formală pentru îndeplinirea obligațiilor sale adresate clientului și care rămâne ineficientă în termen de treizeci de zile. . "

Deci, dacă refuzați să înlocuiți contorul, veți ajunge fără electricitate. Un bun ascultător ...

http://droit-finances.commentcamarche.n ... ique-linky


„Nimeni nu a avut vreodată boală”
pretenție falsă contrazisă de fapte !! Având în vedere nivelul de putere emis chiar lângă antene !!

și trebuie să comparăm nivelul real în funcție de distanță scăzând ca unul peste distanța pătrată, de 10 ori mai departe este de 100 de ori mai slabă, 1 km este de un milion de ori mai slabă decât un metru și, prin urmare, departe de antenele GO, nivelul Franței Inter GO este mult mai mic decât cel al transmițătorului foarte aproape de tine în casă, de asemenea, mult mai mic decât nivelul telefonului mobil sau wireless din buzunar sau lângă ureche !!

Deci, înainte de linky, opriți orice utilizare a telefonului mobil sau wireless sau wifi înainte!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Și pericolul legăturii?




de Christophe » 05/01/16, 14:16

simplino a scris:Deci, înainte de linky, opriți orice utilizare a telefonului mobil sau wireless sau wifi înainte!


Absolut, autorii au făcut pur și simplu măsurători reale cu acest tip de dispozitiv: https://www.econologie.com/shop/capteurs ... iques-c-67 ?

Mă tem că nu!

Cred că în curând voi reface un mic videoclip cu măsurători ... telefoanele mobile au evoluat foarte mult de la videoclipul meu din 2008 !!
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Și pericolul legăturii?




de izentrop » 05/01/16, 14:27

Christophe a scris:
simplino a scris:Deci, înainte de linky, opriți orice utilizare a telefonului mobil sau wireless sau wifi înainte!


Absolut, autorii au făcut pur și simplu măsurători reale cu acest tip de dispozitiv: https://www.econologie.com/shop/capteurs ... iques-c-67 ?

Mă tem că nu!
Fă-o!
Dar este evident că radiația CPL este de câteva mii de ori mai slabă decât cea a unui LED de semnalizare simplu (problema puterii, frecvenței și mai ales a energiei fotonului).

CPL-ul este transmis doar o dată pe zi sub forma unui cadru de către cablul de rețea de intrare.
Mă tem că măsurați doar câmpul magnetic indus de curentul sectorului de 50 Hz.

Bon curaj : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Superform
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 294
Înregistrare: 09/11/04, 14:00




de Superform » 05/01/16, 14:35

acum câțiva ani făcusem un test cu un tehnician criirem, la unul dintre clienții mei foarte conștienți de bunăstare, inclusiv de electromagnetism.

Concluzie, CPL nu emite aproape nimic (cum ar fi echivalentul zgomotului de fond), dar undele WIFI, DECT sau GSM sunt mult mai multe (nu-mi mai amintesc ordinele de mărime, dar este impresionant)
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:




de izentrop » 05/01/16, 15:26

Superform a scris:acum câțiva ani făcusem un test cu un tehnician criirem, la unul dintre clienții mei foarte conștienți de bunăstare, inclusiv de electromagnetism.

Concluzie, CPL nu emite aproape nimic (ca echivalentul zgomotului de fond), dar Undele WIFI, DECT sau GSM sunt mult mai multe (Nu-mi mai amintesc ordine de mărime, dar este impresionant)
Nu exagerați, rămâne slab http://www.radiofrequences.gouv.fr/spip.php?article39
Chiar și pentru cei 2 W max ai laptopului, acesta este mai puțin energic decât aceeași putere luminoasă
și mai ales, atâta timp cât nu se atinge frecvența UV, există doar căldură (radiații neionizante).

Un laptop lipit de ureche pentru o lungă perioadă de timp, nu se încălzește din cauza HF, ci pierderi de joule.
Imagine
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 05/01/16, 15:30

Ah, nu am urmat totul ... Am crezut că există un SIM în Linky și, prin urmare, că folosește rețeaua GSM sau 3G sau 4G ... și ...

Dacă Linky folosește DOAR CPL, atunci autorii acestor „studii” sunt adevărați tâmpenii !! Exact ca cățeaua care a spus acum câțiva ani că becurile fluorescente emit unde periculoase !! Problema a făcut ca BUZZ să nu aibă nici o bază științifică !! Chiar și France TV retransmisese ... păcat !!

CPL nu emite nicio undă, cu excepția, desigur, dacă cuplați CPL + Wifi ...

: Evil: : Evil:

Scuze ca vorbesc crud dar atata prostie ma enerveaza !!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 115