Retargeting de remarketing: Amazon schimbă informațiile cu Facebook și Google?

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79114
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Retargeting de remarketing: Amazon schimbă informațiile cu Facebook și Google?




de Christophe » 06/04/17, 15:38

Aseara am cumparat o mica scara postala de pe Amazon (dupa o cautare google, evident) din browserul meu Firefox pe care o folosesc 90% din timp ...

Azi dimineață mă conectez pe Facebook cu un alt browser (îmi place să nu amestec totul ... dar continuarea îmi va da greșeală, dar citesc mai degrabă), și anume Internet Explorer ...

Dar văd „soldul pe Amazon” publicitar vizat pe contul meu de facebook de pe IE așa că ...știam deja de mult timp că după o căutare pe Google pe un browser, anunțul google a fost vizat în următoarele zile, dar aici vorbim despre un alt browser și un alt sistem de publicitate!

Deci 2 opțiuni (dacă vedeți altele ???):

a) Navigatorii schimbă informații despre cookie-uri ... ceea ce nu ar fi foarte normal deja ???

b) IP-ul meu (care nu s-a schimbat de ieri) a fost vizat și care a fost „transmis / vândut” către Facebook de Amazon sau Google ... (e-mailul contului meu Amazon este diferit de acela de la FB ... dar google știe probabil că sunt conectate de nu știu ce clic am făcut într-o zi ...)

c) Windows urmărește cercetările noastre?

Pe scurt, cântărește foarte mult pe internet marketing Așa că a trebuit să-l pun acolo, dat fiind achiziția mea :D

Netul devine cu adevărat, dar cu adevărat, un rahat frumos pentru viața privată și toate astea pentru a „consuma mai mult” !!! : Evil:

1984 aici venim !!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79114
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: remarketing retargeting: Amazon schimbă informațiile cu Facebook și Google?




de Christophe » 15/11/19, 18:07

După 2 ani și jumătate ...

La sfârșitul serii de ieri, fac o căutare pe tableta mea Apple ... în această dimineață am o reclamă corespunzătoare acestei cercetări pe computerul meu ...

Dar rămâne de la Google la Google ... prin IP ... care nu trebuie să se fi schimbat peste noapte ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79114
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: remarketing retargeting: Amazon schimbă informațiile cu Facebook și Google?




de Christophe » 12/04/20, 12:03

Mic pentru coronavirus :)
0 x
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: remarketing retargeting: Amazon schimbă informațiile cu Facebook și Google?




de ENERC » 12/04/20, 18:12

Nu este ușor să o evitați.
Există urmăriri în aproape fiecare pagină web. Numele clasice sunt:
- googleads.g.doubleclick.net
- bs.serving-sys.com
- facebook.com
- ads.sportslocalmedia.com
- api.dailymotion.com
- adservice.google.com
- prof.estat.com
- auth.estat.com
- .....

În plus față de trackere, există aragazuri terțe. Dacă aveți un cont FB, pe orice pagină web vă puteți conecta la contul dvs. și puteți solicita profilul dvs. „comercial”.
Cum funcționează? într-o pagină web aveți o solicitare pe API FB. Browserul dvs. vă prezintă cookie-ul dvs. FB care deblochează accesul și în Javascript recuperăm tot istoricul dvs. de navigare văzut de FB. Pentru dezvoltatori documentul este aici: https://developers.facebook.com/docs/marketing-apis
Google are același lucru aici: https://support.google.com/dcm/answer/2835059?hl=en (Manager de campanie = coping)

Am rezolvat problema astfel:
- Nu am cont pe rețelele de socializare
- Am introdus adresele URL de mai sus în etc / gazdele mele (C: \ Windows \ System32 \ drivere \ etc \ gazdele pe Windows). De exemplu
127.0.0.1 www.facebook.com
127.0.0.1 googleads.g.doubleclick.net
ȘI BASTA : Cheesy:

Deoarece FB nu șterge nimic, are istoricul de navigare de la crearea contului. : Evil:

Deci când cineva pune un link FB pe el forum, Am o eroare în locul linkului sau a videoclipului :? .

Cu greu nu mai folosesc Firefox, folosesc Brave (https://brave.com) ceea ce este foarte strict în ceea ce privește gestionarea pub-urilor. Mă întorc la FF qrand, nu funcționează sub Brave (de obicei formulare foarte costisitoare pe unele site-uri de comercianți).

Odihnește-ți Windows: în sine nu este periculos, dar există tone de malware care instalează și recuperează clipboard-ul. Copiați / lipiți o parolă și hop că bouzin o trimite pe internet. Sunt de 10 ani pe Linux sau Mac și nu îmi lipsește Windows. Când trebuie să folosesc Windows la serviciu, sunt ca un idiot care nu mai poate găsi numele programelor de lansat : Mrgreen:
1 x

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 177