Instalare Linky pe o placă de lemn: manoperă slabă, cu risc de incendiu și periclitarea vieții altora!

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Instalare Linky pe o placă de lemn: manoperă slabă, cu risc de incendiu și periclitarea vieții altora!




de Christophe » 19/11/19, 20:19

Dacă Linky-ul dvs. a fost instalat pe un suport din lemn (oricare ar fi acesta), atunci există riscul de incendiu, deoarece acesta nu îndeplinește specificațiile tehnice ale FEDR pentru instalarea contoarelor Linky. ... prin urmare, contactați ENEDIS cât mai curând posibil pentru a le informa despre eroarea de instalare arătându-le următoarele .pdf:

Implementarea panourilor de control conform specificațiilor tehnice ERDF-CPT-M & S-CDC-11006 (fișierul inițial denumit: Sequelec_Fiche_19_2016.pdf)

implementarea panourilor de control.pdf
(1.72 Mio) S-au descărcat ori 1878


Dacă reacționează lent: contactați o asociație precum UFC Que Choisir [/ b]

Iată câteva diagrame de instalare corecte, mai multe detalii în fișierul ENEDIS .pdf de mai jos

Installation_Linky.jpg
Installation_Linky.jpg (66.82 KiB) Vizualizat de 27831 ori


a) Instalarea contoarelor de energie electrică este reglementată de Specificații tehnice FEDR: ERDF-CPT-M & S-CDC-11006

b) Acest .pdf indică

Prima defecțiune: nu se înlocuiește panourile sau panourile din lemn cu plăci auto-stinse.

A doua defecțiune: nu se iau în considerare locațiile interzise acum pentru acest tip de contor și se înlocuiește ieftin contorul electromecanic robust instalat deseori în aceste locuri interzis acum pentru contoare noi
.

Desigur, înlocuirea suportului din lemn ar trebui să fie imperativă și responsabilitatea companiei care dorește să impună noul său dispozitiv, dar și schimbarea locului, care ipso-facto ar necesita uneori lucrări majore, astfel încât site-ul să se întâlnească, din punct de vedere al siguranței, Inutil să spun că o astfel de muncă nu se face în termenul de 30 de minute acordat companiilor care subcontractează care sunt fie complici, fie înșelători ai lui Enédis. Dar când vine vorba de companii specializate în energie electrică, acestea ar trebui să cunoască standardele din domeniul lor de acțiune.

(...)

Un inginer pensionar de la RTE (EDF), doctor și inginer în fizică aplicată chiar explică faptul că, în cazul inversării fazelor și neutrelor, așa cum s-a văzut la instalatorii incompetenți, acest lucru poate duce la dezastre. faptul că sistemul de spargere unipolar intern al legăturii poate genera, de asemenea, arcuri electrice și poate participa la arderea panourilor de lemn.

(...)



Cele 2 videoclipuri în care link-ul ars sunt instalate pe DU BOIS !! Ca din întâmplare !!

Un alt mister rezolvat (printre altele) pe această temă forum... acum neuneii care nici măcar nu știu cum să verifice informațiile pot crede întotdeauna că este doar o problemă a lui Linky ... în timp ce instalarea lor este posibilă și că lasă să intre branquignole acasă!


Editare: exemplu de instalare complet neconformă:

Imagine

ps: mesajul meu de la: electricitate-electronică-informatică / linky-hoax-and-fakes-circulating-on-the-internet-t14426-160.html # p372355 deoarece cred că, cu riscul de incendiu din contoare Linky instalate necorespunzător, există pericol (voluntar sau nu) al vieții altora!

Edit 2: Mediapart confiscă și fișierul Linky: electricite-electronic-informatique / linky-mal-installed-on-board-or-wood-support-reaction-before-it-is-too-late-t16204-50.html
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Linky instalat incorect pe o placă de lemn sau pe suport? Răspundeți înainte să fie prea târziu?




de Christophe » 20/11/19, 13:04

Iată 2 instrucțiuni de instalare care respectă specificațiile tehnice ERDF-CPT-M & S-CDC-11006:

SeQuelec_Fiche_15.pdf
(580.11 Kio) Descărcate ori 2948


80829.pdf
(823.15 Kio) Descărcate ori 1039


Surse:

https://www.enedis.fr/sites/default/fil ... che_15.pdf

https://seifel.fr/Documents/_notices/80829.pdf

NU PUTEM FIXA UN LINKY DIRECT PE UN SUPORT DIN LEMN CÂT A FOST (ar fi?) S-a realizat pe unele videoclipuri care circulă pe rețelele de socializare (nu sunt sigur că nu sunt videoclipuri de dezinformare):





Punerea unui contor într-o bibliotecă nu este încă banală! : Cheesy:

Pe scurt, dacă acesta este cazul dvs., contactați rapid ENEDIS ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Linky instalat incorect pe o placă de lemn sau pe suport? Răspundeți înainte să fie prea târziu?




de Christophe » 20/11/19, 18:08

2 fotografii ale unei instalații pe un suport din lemn dar care este conform, deoarece folosește suportul aprobat (vezi .pdf de mai sus):

Linky_bois_ok_2.jpg
Linky_bois_ok_2.jpg (82.16 KiB) Vizualizat de 27719 ori


Linky_bois_ok.jpg
Linky_bois_ok.jpg (66.35 KiB) Vizualizat de 27719 ori
2 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Linky instalat incorect pe o placă de lemn sau pe suport? Răspundeți înainte să fie prea târziu?




de GuyGadebois » 20/11/19, 18:25

Vă mulțumim pentru informații. Dacă instalatorii vin fără media aprobată, îi voi trimite la rahat. Iertare „pe trandafiri”.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Linky instalat incorect pe o placă de lemn sau pe suport? Răspundeți înainte să fie prea târziu?




de Did67 » 01/12/19, 17:54

Christophe a scris: Cred că, cu riscul de incendiu de la contoare Linky instalate necorespunzător, există un risc (voluntar sau nu) al vieții altora!


Intr-adevar. Cred că am putea câștiga un proces - pentru o cauză bună. „Pericolul” este penal. Pedepsit cu amenzi. Sau tablă - dar nu cea care fixează un metru! Amenzile merg la stat.

Atâta timp cât nu există incendiu, mi se pare dificil să pledez pentru „pagube”, în civil ... Stres, poate?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Linky instalat incorect pe o placă de lemn sau pe suport? Răspundeți înainte să fie prea târziu?




de Christophe » 01/12/19, 18:18

De aceea am folosit aceste cuvinte puternice ...

Acum ar fi deja necesar să știm câți, în%, din linky sunt foarte prost instalați ... pentru că necinstiți și intox sau infox sunt destul de puțini pe partea anti linky ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
thibr
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 723
Înregistrare: 07/01/18, 09:19
x 269

Re: Linky instalat incorect pe o placă de lemn sau pe suport? Răspundeți înainte să fie prea târziu?




de thibr » 01/12/19, 18:25

acasă am cutia albă dedesubt : Wink:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Linky instalat incorect pe o placă de lemn sau pe suport? Răspundeți înainte să fie prea târziu?




de Christophe » 01/12/19, 19:27

Îți plac cele 2 fotografii pe care le-am pus mai sus? Doar pentru a ști dacă există modele diferite?
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Linky instalat incorect pe o placă de lemn sau pe suport? Răspundeți înainte să fie prea târziu?




de izentrop » 02/12/19, 09:02

Nu văd cum se instalează această extensie linky fără a extinde firele. Au fost economice în timp. Cablurile aveau lungimea potrivită pentru conexiune, poate și pentru a preveni frauda?

Dacă analizăm documentele oficiale citate cu acest pdf dintr-un colectiv anti-linky (presupun), căutând „lemn” în această foaie https://www.enedis.fr/sites/default/fil ... 9_2016.pdf destinat instalațiilor noi, foaia 19, pe partiția din lemn, se recomandă o gips-carton intermediar de 25 mm, fără a specifica rezistența la foc, este deja mai logic.

Ceea ce ar fi și mai logic este să înlocuim aceste panouri din lemn cu o gips-carton + placa de reglementare, firele nu ar trebui extinse, dar probabil nu sunt prevăzute în cartea instalatorilor, deoarece necesită mai mult de o jumătate de oră de muncă. : Wink:

Apropo, documentul nu duce lipsă de prostii
În special, de-a lungul anilor, în slăbirea conectorilor „domino” sau chiar în
placă și prize, care pot duce la crearea arcurilor electrice. Cu
creșterea frecvențelor, care circulă în instalații care nu sunt destinate acestui lucru,
impus de CPL, pericolul arcurilor crește din cauza încălzirii și
vibrații mai puternice decât la 50 Hz
: Mrgreen: .
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188

Re: Linky instalat incorect pe o placă de lemn sau pe suport? Răspundeți înainte să fie prea târziu?




de Remundo » 02/12/19, 12:33

Christophe a scris:Iată 2 instrucțiuni de instalare care respectă specificațiile tehnice ERDF-CPT-M & S-CDC-11006:
NU PUTEM FIXA UN LINKY DIRECT PE UN SUPORT DIN LEMN CÂT A FOST (ar fi?) S-a realizat pe unele videoclipuri care circulă pe rețelele de socializare (nu sunt sigur că nu sunt videoclipuri de dezinformare):

mi s-a făcut așa. :strigăt:

Iată situația: îmi făcusem loc gândindu-mă că tehnicianul urma să transfere acest lucru vechi din lemn, 4 fire albastre frumoase care să fie conectate îngrijit în noul contor magnific și bine nu ...

IMG_9265.JPG
IMG_9265.JPG (118.17 KIO) Accesat ori 27493


Nu arunc cu pietre tipului care a venit, nu le dăm timp să funcționeze corect ... a făcut ce a putut în abia o oră de intervenție.
jointes pièces
IMG_9263.JPG
IMG_9263.JPG (108.36 KIO) Accesat ori 27493
IMG_9264.JPG
IMG_9264.JPG (95.47 KIO) Accesat ori 27493
0 x
Imagine

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 227