Cenzura politică Facebook? Fakebook în interior ?!

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79118
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Cenzura politică Facebook? Fakebook în interior ?!




de Christophe » 27/11/19, 12:18

François Ruffin tocmai a postat asta... uf, am putut să-l citesc și să-l împărtășesc înainte de cenzură...



Copiez și lipesc în format brut aici pentru că nu știu cât va dura:

Domnule Ministru al Culturii și Comunicațiilor,

La sfârșitul lunii august, eram încă în vacanță în Tarn, când responsabilul meu de comunicare m-a alertat: „Nu înțeleg, pagina ta de Facebook nu mai funcționează. Aproape că nu mai sunt vizitatori. » Nu mi-am făcut griji: a trebuit să-mi duc fiica la ponei.

O săptămână mai târziu, grație unui articol de la Médiapart, misterul a fost clarificat: multe pagini de Facebook, toate angajate, insurgenții Lille, negru Bretania, supărat Auto Media Collective, Lyon Antifa Group, revoltați Nantes, toți au suferit aceeași cenzură, toate în același weekend ca mine.

Pagina „Creierul nu este disponibil”, de exemplu, a scăzut de la 300 de vizualizări zilnice la mai puțin de 000...
Coincidență?


În același timp, la Biarritz avea loc summitul G7, cu Emmanuel Macron, Angela Merkel, Donald Trump.
Un G7 într-un oraș izolat.
Cu comunicare blocată.
Și, prin urmare, contrainformații blocate.

Aceste pagini de activist au protestat pe Facebook. Dar a fost un algoritm care le-a răspuns: „Părerea ta va fi folosită pentru a îmbunătăți Facebook. Vă mulțumim pentru timpul acordat pentru a ne trimite raportul dvs. » : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

La rândul său, Médiapart a pus la îndoială Facebook, care a furnizat limbaj algoritmic: „Paginile în cauză nu au fost cenzurate. Dacă vizibilitatea lor a fost redusă, este pentru că au publicat conținut sau conținut care contravine Standardelor comunitare. »

Dar desigur!

În octombrie, de data aceasta, relatează Le Parisien, cei feroviari, de la Sud-Rail și CGT, au fost cei care și-au văzut paginile cenzurate. Și cu același răspuns: ar fi încălcat „Standardele comunitare”. Dar care sunt aceste „standarde”? Interzic ei politica? Polemică?

În calitate de ministru al comunicațiilor, sunteți gardianul libertății de exprimare în democrația noastră.
Atacurile de aici sunt evidente.
Ai contactat managementul Facebook?
Ce răspunsuri ai primit?
Sau dimpotrivă, ți se potrivesc aceste cenzuri?

În primăvara acestui an, președintele Macron s-a întâlnit cu CEO-ul Facebook, Mark Zuckerberg, pentru – citez – „să lupte împotriva conținutului instigator la ură”.
Critica la adresa guvernului și sprijinul pentru mișcările sociale sunt incluse în acest „conținut plin de ură”?


72471343_1346949832153217_7358049598260117504_n.jpg
72471343_1346949832153217_7358049598260117504_n.jpg (119.36 KIO) Accesat 3855 ori


Citiți comentariile (nu toate foarte inteligente) la postarea inițială a lui Ruffin:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Cenzura politică a Facebook? Carte falsă înăuntru?!




de GuyGadebois » 27/11/19, 12:45

„A trebuit să-mi duc fiica la ponei”...
Nimic de-a face cu politica, Facebook cenzureaza zoofilia, SI ARE DREPTATE!!!! : Mrgreen:
1 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79118
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Cenzura politică a Facebook? Carte falsă înăuntru?!




de Christophe » 27/11/19, 12:50

Acolo chiar meriți să fii cenzurat... dar hei... va fi în regulă de data asta o să-l punem pe umorul tău îndrăzneț! Acum știm că ești o mariolă! : Mrgreen:

0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Cenzura politică a Facebook? Carte falsă înăuntru?!




de GuyGadebois » 27/11/19, 12:52

Este odios! : Mrgreen:
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79118
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Cenzura politică a Facebook? Carte falsă înăuntru?!




de Christophe » 01/12/19, 12:58

Același lucru în video:



Ruffin este încă un tip bun!
0 x
Peter
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 586
Înregistrare: 15/09/05, 02:20
x 312

Re: Cenzura politică a Facebook? Carte falsă înăuntru?!




de Peter » 01/12/19, 19:43

Facebook scoate în evidență conținutul care le convine (compatibil cu agenții de publicitate) și reduce vizibilitatea a ceea ce nu are niciun interes să-l răspândească, nimic surprinzător acolo. Nimeni nu mai este surprins că fac canalele TV cenzură ierarhie a informațiilor, de ce ar fi diferit pe Facebook?
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79118
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Cenzura politică a Facebook? Carte falsă înăuntru?!




de Christophe » 01/12/19, 21:10

Oh, nu, acolo e FOARTE diferit... Pentru că autorii cred că vor fi cititi!

Iar cazul lui Ruffin și cenzura politică recentă nu au nicio legătură cu țintirea publicității și chiar dacă au avut-o este totuși cenzură deghizată, întrucât inevitabil un discurs social va atrage mai puțin agenții de publicitate, săracii având automat mai puțină putere de cumpărare...!

Oricum, având în vedere modificările recente ale algoritmului, a trecut ceva timp de când am înțeles escrocheria paginii de Facebook...

6% ajunge in medie (= numarul de persoane care au dat like si care VAD publicarea unei pagini, este o escrocherie...cei care linkeaza si cei care dau click sunt neaparat mai putin de 6%) este o pura si simpla pierdere de timp !

Când scrieți un mesaj aici, pe a forum public, ești cel puțin sigur că 100% dintre vizitatori îl pot citi cel puțin (chiar dacă nu...)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79118
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Cenzura politică a Facebook? Carte falsă înăuntru?!




de Christophe » 19/02/21, 09:25

Ultimul caz de cenzură fukbook:

https://www.lemonde.fr/economie/article ... _3234.html

Australienii sunt prea proști...în loc să se plângă de blocarea FB-ului trebuie doar să-i întoarcă favoarea: blocarea rețelei FB la nivel național folosind metoda chineză sau nord-coreeană...

Vom vedea după aceea cine se plânge cel mai mult :)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 160