Amplificator HP, ajutor!

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Amplificator HP, ajutor!




de Grelinette » 17/04/20, 18:52

Schimb puțin subiectul ...

Am primit un difuzor vechi care se conectează la sector și pe care putem conecta o sursă de muzică pentru a o amplifica.

Priza de intrare este veche și nu știu conexiunile. (Acesta este un standard Philips vechi de 5 pini)

Credeți că acest HP îmi poate permite să amplific o sursă care vine de exemplu de pe smartphone-ul meu și, așadar, să amplific o muzică sau de pe computerul meu?
hp (1) .jpg
hp (1) .jpg (132.42 KiB) Vizualizat de 5353 de ori

hp (3) .jpg
hp (3) .jpg (268.52 KiB) Vizualizat de 5353 de ori

hp (2) .jpg
hp (2) .jpg (155.55 KiB) Vizualizat de 5353 de ori
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2212
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 504

Re: amplificator HP, ajutor!




de phil59 » 17/04/20, 19:19

se pare ca un 5 pini din, cu excepția faptului că există o "gaură" în mijloc ....

Ce nu sperie este V-ul marcat mai sus….

Reușim să găsim fișe din5 pinuri la RCA, apoi RCA la jack ...

Dernière édition alin phil59 17 / 04 / 20, 19: 22, editate 1 ori.
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: amplificator HP, ajutor!




de Exnihiloest » 17/04/20, 19:21

bonjour,

Priza de intrare „IN” este un fel de priză DIN cu 5 pini. Utilizarea lor nu este standardizată. Spun „un fel” pentru că în plus există o gaură centrală aliniată cu cele 2 găuri extreme din seria 5, care nu există în DIN.
Deci trebuie să încercați.
Adesea este punctul din centrul celor 5 care este masa. Cu un ohmmetru putem verifica dacă există un scurtcircuit între acest punct și partea metalică a soclului, dacă nu încercați altul.
Pentru a localiza intrarea audio, pur și simplu luați o bucată de fir electric gol, țineți-o în mână și introduceți-o succesiv în cele 5 intrări ale prizei „IN”. Dacă amplificatorul este încă bun, ar trebui să auzi un zumzet de 50Hz și / sau un trosnet atunci când este intrarea corectă.

Văd că se notează „pre-amplificator 1v”. Cred fără siguranță că aceasta determină cea mai sensibilă poziție de intrare, este cea care ar trebui utilizată pentru un smartphone și care ar trebui să fie suficientă (poate chiar prea sensibilă).
0 x
Peter
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 586
Înregistrare: 15/09/05, 02:20
x 312

Re: amplificator HP, ajutor!




de Peter » 17/04/20, 19:24

Este vorba de conectori DIN cu 5 pini, dacă conectați intrările conform acestui tabel: http://www.hardwarebook.info/DIN_Audio cu butonul de selecție de pe "pre-amplificator 1V" nu ar trebui să prezinte un PB, dacă sunteți mulțumit de muzica în mono.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
evaluare
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 58
Înregistrare: 02/11/16, 16:22
Locul de amplasare: cosmopolitania
x 7

Re: amplificator HP, ajutor!




de evaluare » 18/04/20, 00:21

grelinette a scris:Credeți că acest HP îmi poate permite să amplific o sursă care vine de exemplu de pe smartphone-ul meu și, așadar, să amplific o muzică sau de pe computerul meu?

Nicio problemă
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: amplificator HP, ajutor!




de izentrop » 18/04/20, 00:41

Petrus a scris:Este vorba de conectori DIN cu 5 pini, dacă conectați intrările conform acestui tabel: http://www.hardwarebook.info/DIN_Audio cu butonul de selecție de pe "pre-amplificator 1V" nu ar trebui să prezinte un PB, dacă sunteți mulțumit de muzica în mono.
Da, în mono este necesar să vă conectați între
- 3 ecranare a cablului audio
- 1 intrare mono

Membrana difuzorului poate fi decojită din cauza vârstei
jointes pièces
din.gif
din.gif (2.75 KB) Vizualizată de 5320 ori
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: amplificator HP, ajutor!




de Grelinette » 18/04/20, 10:49

Vă mulțumim pentru toate aceste informații.
Voi încerca o conexiune astăzi, cum ar fi în seara asta la 20 p.m., o să trimit muzică, mai degrabă decât să bat la ghivece și tigăi pentru a mulțumi și încuraja personalul de sănătate!
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: amplificator HP, ajutor!




de Exnihiloest » 18/04/20, 18:50

Petrus a scris:Este vorba de conectori DIN cu 5 pini, dacă conectați intrările conform acestui tabel: http://www.hardwarebook.info/DIN_Audio cu butonul de selecție de pe "pre-amplificator 1V" nu ar trebui să prezinte un PB, dacă sunteți mulțumit de muzica în mono.

Este un ersatz din DIN. Gaura centrală aliniată cu cele 2 găuri extreme nu există în standardul DIN.
Nu înseamnă că nu este compatibil, probabil este, dar este mai bine să testați înainte de asamblarea finală.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: amplificator HP, ajutor!




de Grelinette » 20/04/20, 15:42

Ei bine ... am scos placa din spate a HP-ului pentru a vedea conexiunile la prizele DIN cu 5 pini și a înlocui priza IN (1 din fotografia de mai jos).

A priori gaura din mijlocul soclului nu corespunde cu un pin de conectare, deoarece nu există fir pe cealaltă parte:

hp (5) .jpg
hp (5) .jpg (250.09 KiB) Vizualizat de 5244 de ori



Prin contra, nu voi începe schimbarea fișei IN (1) printr-o strângere mai simplă având în vedere lipsa de spațiu.

Așa că voi încerca să găsesc o priză DIN masculină sau să fac una, și să lipesc doar pinii necesari: A, B, C, D sau F

Potrivit dumneavoastră, printre contactele A, B, C, D, E, F, care sunt cei 2 pini pe care trebuie să-i conectez?

hp (4) .jpg
hp (4) .jpg (183.37 KiB) Vizualizat de 5244 de ori


Ultimele 3 întrebări mici pentru a termina abuzul puțin mai mult din timpul și experiența ta:

1) Dacă fac conexiuni proaste la intrare (soclu) 1) dintr-o sursă de cască de tip smartphone pentru ieșire, a priori nu există niciun motiv să grătar ceva în HP? ....

2) Pentru ce este butonul Channel (3)? (deoarece există o singură intrare: luată 1 :ÎN)

3) Pentru ce este selectat? 4
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
evaluare
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 58
Înregistrare: 02/11/16, 16:22
Locul de amplasare: cosmopolitania
x 7

Re: amplificator HP, ajutor!




de evaluare » 20/04/20, 16:19

grelinette a scris:
Prin contra, nu voi începe schimbarea fișei IN (1) printr-o strângere mai simplă având în vedere lipsa de spațiu.

Așa că voi încerca să găsesc o priză DIN masculină sau să fac una, și să lipesc doar pinii necesari: A, B, C, D sau F

Potrivit dumneavoastră, printre contactele A, B, C, D, E, F, care sunt cei 2 pini pe care trebuie să-i conectez?

hp (4) .jpg


Ultimele 3 întrebări mici pentru a termina abuzul puțin mai mult din timpul și experiența ta:

1) Dacă fac conexiuni proaste la intrare (soclu) 1) dintr-o sursă de cască de tip smartphone pentru ieșire, a priori nu există niciun motiv să grătar ceva în HP? ....

2) Pentru ce este butonul Channel (3)? (deoarece există o singură intrare: luată 1 :ÎN)

3) Pentru ce este selectat? 4

Este un difuzor amplificat monofonic.
4 este utilizat pentru a selecta sensibilitatea intrării.
1V ar trebui să fie bine, altfel mergeți la 7.5V dacă sunetul se saturează.

Chanel este utilizat pentru a alege ce canal al sursei să amplifice, la dreapta sau la stânga.

masa în C,
semnal corect la E,
semnal stânga la D

F este împletitura de protecție a unui cablu Din, de asemenea la masă.
Acesta va funcționa fără a conecta nimic, deoarece masa va fi deja în C

Ideal ar fi să adăugați dreapta și stânga sursei cu 2 rezistențe de aproximativ 1 K și să conectați punctul mediu pe E, să aveți dreapta + stânga și nu una sau alta.
Principiul de mai jos
Imagine

Fără risc de ardere, semnalele sunt slabe, dar utilizați intrarea 1 a difuzorului și nu ieșirea 2.
1 x

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 197