Acordul Google și Apple pentru a controla webul

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Acordul Google și Apple pentru a controla webul




de Adrien (ex-nico239) » 26/10/20, 16:10

Este DOJ (Departamentul Justiției SUA) conspirativ?

26 octobre 2020
Apple și Google ar fi ajuns la un acord în urmă cu 15 ani pentru a controla internetul, DoJ depune o plângere

Marți trecută, DOJ, Departamentul de Justiție al SUA, a intentat un proces împotriva Google, acuzându-l că folosește practici ilegale pentru a-și proteja monopolul pe piața căutărilor. Google ar face acest lucru prin încheierea de acorduri cu mărci importante, contracte exclusive care îi vor permite să înăbușe concurența. Conform noilor rapoarte, a încheiat un acord de mai multe miliarde de dolari cu Apple pentru a fi motorul de căutare implicit pe dispozitivele Apple, o tactică care i-a permis să controleze internetul de mai bine de 15 ani.
0 x
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Acordul Google și Apple pentru controlul web




de ENERC » 26/10/20, 16:38

Adrien (ex-nico239) a scris:Este DOJ (Departamentul Justiției SUA) conspirativ?

26 octobre 2020
Apple și Google ar fi ajuns la un acord în urmă cu 15 ani pentru a controla internetul, DoJ depune o plângere

Marți trecută, DOJ, Departamentul de Justiție al SUA, a intentat un proces împotriva Google, acuzându-l că folosește practici ilegale pentru a-și proteja monopolul pe piața căutărilor. Google ar face acest lucru prin încheierea de acorduri cu mărci importante, contracte exclusive care îi vor permite să înăbușe concurența. Conform noilor rapoarte, a încheiat un acord de mai multe miliarde de dolari cu Apple pentru a fi motorul de căutare implicit pe dispozitivele Apple, o tactică care i-a permis să controleze internetul de mai bine de 15 ani.

Mai sunt unii care folosesc google și chrome (spionul prin excelență) ????
Folosesc Brave de mult timp (https://brave.com/fr/) cu Qwant ca motor de căutare. Folosesc Google doar când nu îl găsesc pe Qwant.
În plus, Qwant păstrează un anumit anonimat și nu vedeți căutările altor persoane care locuiesc sub același acoperiș și care au aceeași adresă IP.

Dacă nu era din cauza unei aplicații profesionale, aș trece la / e / pentru telefonul meu.
/ e / este o clonă Android fără google proiectată de Normand Gaël Duva

Imagine

A utiliza fără moderație : Mrgreen:
https://e.foundation/fr/
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Re: Acordul Google și Apple pentru controlul web




de Christophe » 26/10/20, 17:05

Enerc a scris:Mai sunt unii care folosesc google și chrome (spionul prin excelență) ????


Da, 99% dintre utilizatorii de smartphone-uri ... Nu ne spuneți că nu știați? :şoc: :şoc: :şoc:
0 x
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Acordul Google și Apple pentru controlul web




de ENERC » 26/10/20, 17:44

Christophe a scris:
Enerc a scris:Mai sunt unii care folosesc google și chrome (spionul prin excelență) ????


Da, 99% dintre utilizatorii de smartphone-uri ... Nu ne spuneți că nu știați? :şoc: :şoc: :şoc:

Ba dacă știu ... dar ori de câte ori pot, indic că există alternative care funcționează bine : Mrgreen: Era în modul umor : Cheesy:
Pentru Brave și Qwant este grav

Pe pagina Qwant, se spune că putem adăuga Qwant la Chrome, dar asta pune o anumită securitate într-un cookie :strigăt:

Editare: Qwant funcționează pe Windows, Mac, Linux, Android și IOS
jointes pièces
qwant.png
qwant.png (38.48 KiB) Vizualizat de 2627 de ori
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Acordul Google și Apple pentru controlul web




de Adrien (ex-nico239) » 26/10/20, 18:12

Enerc a scris:Mai sunt unii care folosesc google și chrome (spionul prin excelență) ????


Lună palidă și Duckduckgo
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Acordul Google și Apple pentru controlul web




de Adrien (ex-nico239) » 03/11/20, 14:56

Atenție (și acesta este cazul meu) la conturile dvs. de e-mail ...
A fost o vreme când aveam un server acasă ... Mă întreb dacă nu voi mai avea propriul meu server de e-mail

https://www.developpez.com/actu/310129/Des-utilisateurs-de-Google-bloques-apres-15-ans-d-utilisation-l-entreprise-n-a-fourni-aucune-explication-plausible-sur-ces-bannissements-pour-l-instant/

Mai multor persoane li s-a interzis accesul la conturile lor Google pentru că ar fi încălcat condițiile de furnizare a serviciilor companiei. Mulți au făcut apel împotriva acestor suspendări, dar au primit răspunsuri automate. Aceasta este o situație care împiedică multe persoane să acceseze e-mailurile lor importante, datele găzduite pe diferite servicii Google, contul lor de dezvoltator etc. sau chiar servicii terțe în care sunt înregistrate cu contul lor Google. Până în prezent, Google nu a trimis un răspuns explicit niciunei victime care să explice care erau regulile de utilizare pe care le-au încălcat.
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Re: Acordul Google și Apple pentru controlul web




de Christophe » 03/11/20, 15:09

Găzduiți un server de 24 de ore doar pentru e-mailurile dvs., mi se pare că nu este foarte ecologic ...

Dar puteți avea cu ușurință N e-mail personal prin orice nume de domeniu înregistrat ... pentru câțiva € pe an ...

Pentru interzicerea gmail-ului, există falsuri pozitive și beug la google, dar există și informații pe care nu le pot admite neapărat ... ar trebui să treacă profilurile interzise pentru a le analiza puțin ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Acordul Google și Apple pentru controlul web




de Adrien (ex-nico239) » 03/11/20, 15:29

Christophe a scris:Găzduiți un server de 24 de ore doar pentru e-mailurile dvs., mi se pare că nu este foarte ecologic ...

Dar puteți avea cu ușurință N e-mail personal prin orice nume de domeniu înregistrat ... pentru câțiva € pe an ...

Pentru interzicerea gmail-ului, există falsuri pozitive și beug la google, dar există și informații pe care nu le pot admite neapărat ... ar trebui să treacă profilurile interzise pentru a le analiza puțin ...


Da, dar încă ești legat de un furnizor
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Re: Acordul Google și Apple pentru controlul web




de Christophe » 03/11/20, 15:50

Da, sunteți dependent de registrator și de gazdă (nu neapărat același), dar este mai fiabil și mai puțin costisitor decât un server acasă ...

Dar pentru o gazdă să taie un domeniu, este printr-o hotărâre judecătorească ... nu ești un șmecher? Da ? : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Acordul Google și Apple pentru controlul web




de Adrien (ex-nico239) » 03/11/20, 18:05

Am mai multe gazde, dar e-mailurile lor de întrebare privind fiabilitatea ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 178