Mai bine decât twitter... juggernaut?

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13724
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Mai bine decât twitter... juggernaut?




de izentrop » 06/11/22, 02:05

De la preluarea Twitter de către Elon Musk, tot mai mulți utilizatori doresc să părăsească platforma și caută alte platforme similare Twitter. Mastodon este alternativa Twitter prin excelență pe hârtie, dar se remarcă totuși prin faptul că este descentralizat (diferite servere), open source (contribuții din partea comunității), fără reclame și fără invitații de a descoperi profiluri. Limita cantității de text pentru o postare este, de asemenea, mai mare: până la 500 de caractere (față de 280 de caractere pe Twitter).

Într-un tweet, Mastodon își prezintă filozofia într-un mod clar și direct, arătând o dorință puternică de a ieși în evidență față de Twitter: „Prezentăm o viziune asupra rețelelor sociale care nu poate fi cumpărată și deținută de niciun miliardar. Capacitatea ta de a comunica online nu ar trebui să depindă doar de o singură companie comercială! »
https://www.blogdumoderateur.com/commen ... e-twitter/

Nu-mi place deloc politica lui Elon Musk, ne oferă o alternativă atractivă... Aștept să mai știu puțin. În același timp, poate că acesta a fost motivul panicii sale, deoarece a căutat să se desprindă de preluare?

Rețeaua este foarte recentă:
„Lucru amuzant este că unul dintre motivele pentru care am început să intru în rețelele sociale descentralizate în 2016 și, în cele din urmă, m-a determinat să creez Mastodon, a fost zvonul că Twitter, platforma pe care am folosit-o zilnic ani de zile, ar putea fi vândută unui alt miliardar controversat.” a scrisEugen Rochko, informaticianul german care a lansat Mastodon, într-un comunicat de presă publicat în aprilie anul trecut. La acea vreme, Elon Musk era deja interesat de Twitter, iar această perspectivă îl pusese deja în lumina reflectoarelor pe Mastodon... care se prezintă drept „rețeaua de socializare care nu este de vânzare”.
https://www.ouest-france.fr/leditiondus ... fce7c6ac05

Pentru a-l accesa, trebuie să începi prin a alege un server, vezi acest tutorial https://www.01net.com/astuces/deja-marr ... itter.html

Pagina principala : https://joinmastodon.org/fr/servers

M-am oprit acolo, pentru că în franceză nu sunt multe (5), cele rapid accesibile nu vor oferi abonamente plătite, vor insera reclame, dacă doar pentru a asigura o moderare eficientă?

Pare posibil să migrezi de la un server la altul păstrându-ți abonamentele și abonații, dar ai putea la fel de bine să alegi serverul potrivit de la început?
Dernière édition alin izentrop 06 / 11 / 22, 02: 11, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Mai bine decât twitter... juggernaut?




de Christophe » 06/11/22, 02:10

Sobolanii parasesc nava?
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13724
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Mai bine decât twitter... juggernaut?




de izentrop » 06/11/22, 02:14

Christophe a scris:Sobolanii parasesc nava?
De ce această agresivitate, pun doar întrebări?
Dar într-adevăr econologia începe serios să mă „hrănească”. : Wink:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Mai bine decât twitter... juggernaut?




de Obamot » 06/11/22, 04:52

"Ma ai ratat Keke, Keke”



„2 capete în picioare” : Mrgreen:
0 x
Reinoso
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 917
Înregistrare: 12/12/12, 12:57
Locul de amplasare: Sologne
x 1142

Re: Mai bine decât twitter... juggernaut?




de Reinoso » 06/11/22, 08:38

izentrop a scris:Dar într-adevăr econologia începe serios să mă „hrănească”. : Wink:


onestitate.jpg
honnetete.jpg (17.44 KiB) Consultat de 1520 de ori


poate ai putea sa urmezi sfatul lui A Camus, pentru ca suntem, aici, unii care sa fim DATI din bombardament
permanent al tweet-urilor tale stupide (în speranța că munca vârfurilor nu este ireversibilă)
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Mai bine decât twitter... juggernaut?




de Remundo » 06/11/22, 08:42

izentrop a scris:Dar într-adevăr econologia începe serios să mă „hrănească”. : Wink:

După 10 de mesaje?
1 x
Imagine
Reinoso
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 917
Înregistrare: 12/12/12, 12:57
Locul de amplasare: Sologne
x 1142

Re: Mai bine decât twitter... juggernaut?




de Reinoso » 06/11/22, 08:59

Remundo a scris:
izentrop a scris:Dar într-adevăr econologia începe serios să mă „hrănească”. : Wink:

După 10 de mesaje?


avea obligația morală de a-și satisface angajatorii virtuali, zeteticienii și alții... distilându-și în mod sistematic nebunurile pe toate subiectele
2 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13724
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Mai bine decât twitter... juggernaut?




de izentrop » 06/11/22, 09:09

reinoso a scris:suntem, aici, unii care trebuie DATĂ din bombardarea permanentă a tweet-urilor tale
Dacă te las să te zbuci între conspis, vei ajunge să te plictisești... dar nu asta e rostul...

E amuzant că presa citează mereu twitter : Idee: poate că asta se va schimba odată cu hemoragia de migrare a nemulțumiților pe acest RS :?:
Mai în vârstă decât credeam cateva raspunsuri: Importanța alegerii instanței Mastodon potrivite
Din punct de vedere al timpului, pare înțelept să favorizezi o echipă de administratori mai degrabă decât o persoană izolată, întrucât evenimentele din viață pot face ca interesele fiecăruia să evolueze foarte repede.

În ceea ce privește mijloacele financiare, vedem firesc înflorirea cererilor de donații prin Patreon de către administratorii instanțelor cu un număr mare de utilizatori și putem înțelege de ce: găzduirea sau a avea un server găzduit are un cost.

Linia ideologică a instanței tale
Oricât de mult s-ar putea bănui punctele tehnice anterioare de la recenta explozie în utilizarea rețelei de socializare Mastodon, punctul menționat aici pare să fi prins pe toată lumea puțin pe nepregătite. Într-adevăr, autoritățile își afirmă treptat „cultura”, acțiunile de protest și propagarea ideilor pe această rețea de socializare.

Toată puterea acordată administratorului unei instanțe pe instanța sa, acesta din urmă poate într-adevăr să interzică propriei instanțe să comunice cu alte instanțe, dar și să interzică utilizatorilor instanței sale să interacționeze cu conturile altor instanțe.
Vom aprofunda...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Mai bine decât twitter... juggernaut?




de Christophe » 06/11/22, 09:58

izentrop a scris:
Christophe a scris:Sobolanii parasesc nava?
De ce această agresivitate, pun doar întrebări?
Dar într-adevăr econologia începe serios să mă „hrănească”. : Wink:


Te-ai simțit vizat? Nu te-a preocupat din moment ce vorbeam despre adevăratele fachos ale bunăvoinței twitter...cei care preferă cenzura altora decât dezbatere democratică !

Au dreptul la agresiune!!

ps: m-am uitat la mastodon, nu va inlocui niciodata twitter pentru ca exista principiul partitionarii serverelor... e mai mult o discordie gigantica decat un twitter...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Mai bine decât twitter... juggernaut?




de Remundo » 06/11/22, 10:58

twitter facebook, sunt acolo, dar nu mult.
youtube la fel.

de fapt sunt acolo „istoric” pentru că am deschis conturi acolo pentru a-mi găsi prietenii.

este întotdeauna dureros să emigrezi în altă parte și să nu găsești mulți oameni.

Eu tweetez foarte puțin. le prefer forums demodat ca econologia.

Mastodon nu știu, dar dacă va crește, va fi la fel de rău ca twitter azi.

ai vazut scandalul pe twitter.

Mumusk, despre care nu vorbesc mereu bine, a avut meritul de a da cu piciorul furnicarului tweet-urilor binevoitoare.

Dar îl costă câteva miliarde. Și ar putea, la rândul său, să folosească Twitter pentru a se promova. Dacă în continuare, lasă libertatea de exprimare, credința mea, rămâne corectă.
0 x
Imagine

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 119