Curățați computerul: software care funcționează!

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Curățați computerul: software care funcționează!




de Christophe » 21/08/06, 11:41

Creez acest subiect pentru a prezenta niște softuri drăguțe și eficiente pentru optimizarea și „curățarea” PC-ului său „nedorit”:

1) Spamihilator

Ai e-mailuri în contul pop și te-ai săturat de spam?

Site-ul: http://www.spamihilator.com/

Această aplicație gratuită este pentru dvs., descărcați aici:
http://www.spamihilator.com/download/index.php

Configurația este un pic lungă, dar credeți-mă, când ca mine, obținem un spam între 50 și 100 pe zi, este foarte util!

Atenție, este aproape inutil pentru gmail, hotmail, yahoo și toți furnizorii de „mailuri” mari care au, din fericire, propriile lor antispame care funcționează destul de bine.

2) SpyBot: Seek & Destroy

Fără îndoială cel mai bun software Anti SpyBot (publicitate și altele ...). De asemenea complet gratuit.

Site-ul: http://www.spybot.info/

Descărcați:
http://www.spybot.info/fr/download/index.html

Pentru a lansa aproximativ 1 de ori pe săptămână. Vei vedea că „poluarea” reziduală a surfei tale este halucinantă. De asemenea, nu uitați să actualizați frecvent baza de date ...

ps: gândește-te la dezvoltator, există posibilitatea de a face o donație creatorului ... când știm ce trece timpul și utilitatea acestui software este mică, deci nu este un lux ...

Asta e totul pentru moment. Dacă știți de alții ...
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 21/08/06, 14:04

Aș adăuga la acest subiect software pentru a preveni apariția acestei poluări. Prevenirea este întotdeauna mai bună decât corectarea.

  • Un browser mai puțin „gruyère à virus” decât MS Internet Explorer.
    Personal, folosesc Mozilla Firefox care este gratuit (și mai rapid decât IE)
  • Un client de poștă mai puțin „gruyère à virus” decât perspectivele MS. Personal, folosesc Mozilla Thunderbird care este gratuit (și, în plus, conține un filtru de spam foarte eficient)
  • Și în final, indispensabil: un FIREWALL care controlează intrările / ieșirile PC-ului. Acest tip de instrument este integrat în „caseta xxx” pe care o oferă unii furnizori de servicii Internet, dar dacă sunteți conectat printr-un modem ADSL simplu, este esențial.
    Vă sfătuiesc Alarma de zonă dacă nu știi prea multe despre asta (interfață mai simplă) și Sygate Personal Firwall dacă preferi un instrument mai complet, dar și mai complex. Toate 2 sunt gratuite.
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Obelix
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 535
Înregistrare: 10/11/04, 09:22
Locul de amplasare: Toulon




de Obelix » 21/08/06, 18:10

bonjour,

Din partea mea, curățez calculatoarele cu următoarele programe:

Fișiere temp și registru:
Easycleaner => ToniArts gratuit => http://www.toniarts.com/

Spionul și alte junk:
Spyware Doctor
Măturător spion

Aceste aplicații pot fi „manipulate” de către vulgus pecum fără probleme.
În afară de asta:
Browser => Opera, foarte complet și cu mail.
Anti-Virus => Nod32, cel mai bun dintre cei testați în PRO-ul meu !!

Firewall => NICIODATĂ folosit !!
Am echipat mai mult de o sută de calculatoare cu ele !!

Obelix
0 x
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 22/08/06, 04:03

Alimentați cu viruși, troieni, spyware, malware și bidulewares de tot felul. Am soluția:

LINUX

Nu mai există defragmentare, nu mai este scanare antivirus sau anti-spyware ... iar firewall-ul este integrat în kernel. De fapt, funcționează atât de bine încât ne plictisim și regretăm orele de reparații și hack-uri pe sistemul Redmond (crud). : Mrgreen:

Chiar plătim luxul de a avea o interfață 3D pacientă mai bună decât viitorul m $ vista, mai puțin lacom, gratuit și ... deja utilizabil : Mrgreen:

Era mica poștă provocatoare a linistienului viclean care citea acest subiect : Cheesy:
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 22/08/06, 09:42

Rulian a scris:Alimentați cu viruși, troieni, spyware, malware și bidulewares de tot felul. Am soluția:

LINUX

Nu mai există defragmentare, nu mai este scanare antivirus sau anti-spyware ... iar firewall-ul este integrat în kernel. De fapt, funcționează atât de bine încât ne plictisim și regretăm orele de reparații și hack-uri pe sistemul Redmond (crud). : Mrgreen:

Chiar plătim luxul de a avea o interfață 3D pacientă mai bună decât viitorul m $ vista, mai puțin lacom, gratuit și ... deja utilizabil : Mrgreen:

Era mica poștă provocatoare a linistienului viclean care citea acest subiect : Cheesy:


Total de acord, lipsesc mai mult decât portajul softurilor (și mai ales jocurile) : Mrgreen: ) pe acest sistem de operare și o fac imediat.

Ei bine, pe lângă asta, ai avea o distribuție care să te sfătuiască în funcție de nivelurile de cunoștințe:
  • pentru cei care nu știu nimic despre asta,
  • Pentru cei care sunt familiarizați cu calculatoarele, dar nu cu Linux
  • pentru cei care sunt familiarizați cu unix sau linux
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 26/08/06, 21:02

Targol a scris:
Rulian a scris:Am soluția:

LINUX

Nu mai există defragmentare, nu mai este scanare antivirus sau anti-spyware ... iar firewall-ul este integrat în kernel. De fapt, funcționează atât de bine încât ne plictisim și regretăm orele de reparații și hack-uri pe sistemul Redmond (crud). : Mrgreen:

Chiar plătim luxul de a avea o interfață 3D pacientă mai bună decât viitorul m $ vista, mai puțin lacom, gratuit și ... deja utilizabil : Mrgreen:


Total de acord, lipsesc mai mult decât portajul softurilor (și mai ales jocurile) : Mrgreen: ) pe acest sistem de operare și o fac imediat.

Ei bine, pe lângă asta, ai avea o distribuție care să te sfătuiască în funcție de nivelurile de cunoștințe:
  • pentru cei care nu știu nimic despre asta,
  • Pentru cei care sunt familiarizați cu calculatoarele, dar nu cu Linux
  • pentru cei care sunt familiarizați cu unix sau linux


Am noul meu computer de la 3 luni.
Am avut de ales între microdobe pentru hackoft-ul Winoft sau linux-ul legal, gratuit și asta nu se prăbușește.
Problema este că nu știu cum să o stabilesc ...
Dar sunt foarte fericit, având în vedere prețul și caracteristicile.
Am o Mandriva ...

Iau toate sfaturile care atârnă ... pe Linux.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 26/08/06, 22:48

Rulian a scris:Alimentați cu viruși, troieni, spyware, malware și bidulewares de tot felul. Am soluția:

LINUX

Nu mai există defragmentare, nu mai este scanare antivirus sau anti-spyware ... iar firewall-ul este integrat în kernel. De fapt, funcționează atât de bine încât ne plictisim și regretăm orele de reparații și hack-uri pe sistemul Redmond (crud). : Mrgreen:


Este o teorie frumoasă ... aveți doar un exemplu practic concret cu site-ul serverului care dovedește contrariul ... :se încrunta:

ps: cu ferestrele probabil scuipa bine înainte ... înțelegem nu : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 27/08/06, 00:05

Mă tem că niciun SE nu este ferit de accidente, singurele lucruri care se schimbă sunt: ​​frecvența și gravitația.

Linuxul meu (cred că mandrake 10) este încă plantat, trebuie spus că a împărțit PC-ul cu 2 Ouine doze Me, ceea ce nu este chiar atât de rău.

De ce 2, pentru că am decis să-mi fac propriul sistem de recuperare a accidentelor grave.
:D
Mandriva Încă ezit, o să ajung să o iau.
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
Obelix
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 535
Înregistrare: 10/11/04, 09:22
Locul de amplasare: Toulon




de Obelix » 27/08/06, 10:42

bonjour,

În aceeași ordine de idei, este și mai bine!

LINUX pentru manechine !!

Luați un KNOPPIX sau un KAELLA ...
Nici măcar nu aveți nevoie de un hard disk, doar de o unitate CD-ROM și acest lucru se instalează.
Și vogați galeria ... în orice caz, frumos să verificați dacă PC-ul funcționează în continuare.

Obelix
0 x
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 27/08/06, 22:47

Targol a scris:Total de acord, lipsesc mai mult decât portajul softurilor (și mai ales jocurile) : Mrgreen: ) pe acest sistem de operare și o fac imediat.


Dar portul softs-urilor este suficient de mare !! Firefox, Thunderbird și Open Office (de exemplu, dar există și altele) pentru automatizarea de birou obișnuită. Playere de sunet și video interminabile, clienți msn, jabber, irc și alte aplicații ... arzătoare ... Și dacă ne place foarte mult flogging-ul, putem chiar să rulăm aplicații Windows sub linux , mulțumită programelor speciale realizate pentru asta : Cheesy:

Pentru jocuri, este încă marea problemă. Există o mulțime de jocuri gratuite de toate tipurile pe linux, unele sunt excelente, iar unii editori publică sfaturi pentru ca jocurile lor (proprietarii) să poată fi utilizate pe Linux (software în special ID). Dar este încă un pic complicat. Cea mai bună metodă este să păstrezi o fereastră într-un colț pentru a juca ultimul său joc care ucide totul.

Targol a scris:Ei bine, pe lângă asta, ai avea o distribuție care să te sfătuiască în funcție de nivelurile de cunoștințe:
  • pentru cei care nu știu nimic despre asta,
  • Pentru cei care sunt familiarizați cu calculatoarele, dar nu cu Linux
  • pentru cei care sunt familiarizați cu unix sau linux


Cei care nu știu nimic despre asta:
Aveți nevoie de o așa-numită distribuție „ușor de utilizat”. În special Ubuntu, dar și Kaëlla / Knoppix, Mandriva ... Oricum, a începe informațiile pe Linux este la fel de ușor, dacă nu chiar mai mult, decât să începi cu win. Numai Mac-ul este încă în față în ceea ce privește simplitatea și interfața.

Cei care sunt familiarizați cu calculatoarele, dar nu linux:
Fără ezitare Ubuntu. Este foarte „ușor de utilizat”, se bazează pe Debian, care este beton pur la nivel de stabilitate / fiabilitate și, mai presus de toate, există o comunitate imensă și foarte activă. Este esențial: o problemă și hop o întrebare pe forum și suntem reparați în general în 24 de ore. Eu am descoperit Linux cu Ubuntu și nu am testat nimic altceva de fapt ... dar, deoarece este nichel, nu există niciun motiv să mă mișc;) Cel mai greu este să scapi de automatismele și „ferestrele” sale de gândire. Dar cu puțin efort și citind documente, este ușor.

Cei care sunt familiarizați cu unix sau linux:
Cei de acolo nu au nevoie de sfaturi de la un nimeni ca mine : Lol:

Oricum nu costă nimic să încerci să vezi. Cele mai multe distros sunt disponibile în CD-ul live. Pui pe linux CD-ul și hop-ul care se transformă. Și nu afectează deloc hard disk-urile, deci nici un pericol pentru datele dvs.

Citiți pentru a descoperi Linux.
CD-ul Ubuntu Livepentru a începe în Linux ... nu uitați să citiți și să citiți din nou documentele wiki.
Un Live-CD care plăcește ochii. Interfața pacientului 3D și nu este necesar un computer prea vechi. ISO-ul nu mai poate fi descărcat pe site-ul proiectului. Dar uitându-se la catârul, trebuie să fie posibil. Oricum, nimic nu împiedică trecerea la interfața 3D XGL atunci când veți fi pe Ubuntu sau alt Linux : Mrgreen:

Haide, primul care migrează la linux datorită postării mele, îi plătesc o seară să udă asta 8)
0 x

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 215