Durata de viață a hard diskului conform Google

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11067

Durata de viață a hard diskului conform Google




de Christophe » 19/02/07, 16:48

Interesant mic articol despre durata de viață a hard disk-urilor... e păcat că rezultatele sunt atât de „neclare” dar ne-am obișnuit cu Google...

Google este cu siguranță una dintre companiile care dețin cele mai importante infrastructuri IT din lume. Datorită miilor de servere și datelor pe care le înregistrează, Google poate oferi câteva informații interesante legate de hardware-ul computerelor. Firma a dezvăluit astfel rezultatele unui raport comandat intern în legătură cu durata de viață a hard disk-urilor.

Ca regulă generală, un utilizator își schimbă hard disk-ul la fiecare 5 ani, din păcate se întâmplă uneori ca hard disk-ul care conține datele noastre prețioase (sau nu) să ajungă să se defecteze înainte de această perioadă. De cele mai multe ori, „condițiile extreme” de utilizare (temperatură prea ridicată, activitate prea mare) sunt citate drept principalul motiv al eșecului.

Studiul realizat de Google ne oferă mai multe detalii pe acest subiect. Prezentat la o conferință despre „fișiere și tehnologii de stocare”, raportul firmei către marele G concluzionează că un hard disk poate renunța la fantomă din motive pe cât de diverse, pe atât de variate.

În prezent, Google are peste 450 de servere, dintre care majoritatea folosesc hard disk-uri „de consum” cu capacități cuprinse între 000 și 80 GB. Studiul Google ar fi acoperit peste 400 de unități care au intrat în funcțiune în timpul sau la scurt timp după 100. Aceste 000 sau 2001 Unitățile rpm ar proveni „de la diverși producători majori de unități și includ nouă modele principale”.


http://www.clubic.com/actualite-69935-d ... oogle.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 19/02/07, 21:14

Personal remarc că, cu cât tehnologia este mai sofisticată, cu atât devine mai fiabilă proporțional, și asta este foarte norocos, pentru că altfel niciun producător de electronice nu ar avea clienți.

care spunea:

[Size = 24]

Nu uitați să faceți copii de rezervă, băieți!!!![/size]
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 24/02/07, 18:58

În ceea ce mă privește, cel mai important element este marca și am interzis cu siguranță Seagate.
Intr-adevar am avut 2 discuri de la ei, model Baracuda, si nu au depasit 2 ani, in timp ce mai ruleaza un Quantum vechi (10 ani) si un altul Maxtor (15 ani). Momentan am din nou un maxtor, deja de 6 ani, si totul este in regula.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 133