Poluarea electromagnetică - liniile HV: condamnarea FED

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Poluarea electromagnetică - liniile HV: condamnarea FED




de Christophe » 08/12/08, 09:56

O primă care ar putea crea un precedent:

O linie de înaltă tensiune considerată responsabilă de răul unei ferme [17 - 11:08]

Un judecător de expropriere de la Tribunalul de instanță de la Tulle a dispus, pe 28 octombrie, RTE (o filială a EDF) să plătească 390.648 de euro pentru daunele „directe, materiale și certe” suferite de o fermă situată de-a lungul „o linie de înaltă tensiune la Latronche (Corrèze).

Este pentru prima dată când justiția stabilește o legătură cauzală între o linie de înaltă tensiune și problemele de sănătate animală. RTE a anunțat vineri că va face apel. În Latronche, linia de înaltă tensiune devenise în 1990 o linie de înaltă tensiune. Ferma familiei Marcouyoux a observat rapid probleme de sănătate care îi afectează efectivele și un tehnician a concluzionat în 1998 că animalele erau supraexpuse câmpurilor electromagnetice.

Hotărârea raportează că „maternitatea porcului a fost oprită din cauza unei rate anormale scăzute a natalității și a unei rate ridicate a mortalității infantile”, că „magazia din găzduire găzduiește juninci care suferă în parte de sângerări sau „avorturi inexplicabile” și că „10% din lapte se pierde” din cauza bolilor suferite de vaci.


Sursa: http://www.lesechos.fr/patrimoine/famil ... levage.htm

Iată câteva măsurători făcute de Padawan, membru al forums: https://www.econologie.com/electricite-l ... -3885.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
renaud67
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 638
Înregistrare: 26/12/05, 11:44
Locul de amplasare: marseille
x 8




de renaud67 » 08/12/08, 10:25

Aș fi pus 26 de miliarde de euro pe masă pentru a găsi noi soluții ... pentru transportul (vezi producția) de energie.
Pe scurt, nu glop
0 x
Absurditățile de ieri sunt adevărurile de astăzi și banalitățile de mâine.
(Alessandro Marandotti)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 08/12/08, 10:27

Ah și tu ai mingile :) :)

Așteptați, cel mai rău este când citiți acest gen de lucruri: https://www.econologie.com/forums/post107713.html#107713
0 x
Avatar de l'Utilisateur
renaud67
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 638
Înregistrare: 26/12/05, 11:44
Locul de amplasare: marseille
x 8




de renaud67 » 08/12/08, 10:30

Da, am citit, „ei” își apără friptura de vită care este de înțeles (chiar dacă nu suntem de acord): aș fi suficient ca domnul PDG EDF să trăiască sub o astfel de linie și ca unii politicieni să locuiască în provincii. în suburbiile calde ... (dar acolo sunt în derivă)

În așteptarea weekendului viitor în aer liber pentru a-mi colecta măslinele (vezi pictograma mea din stânga postării)
0 x
Absurditățile de ieri sunt adevărurile de astăzi și banalitățile de mâine.

(Alessandro Marandotti)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 08/12/08, 10:37

Ei bine, nici măcar nu cred că e un tip din EdF ... cel puțin nu sper pentru că tot spune multe prostii ...
0 x
sebastienC
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 04/04/09, 19:09




de sebastienC » 04/04/09, 19:32

bonjour,
Nu știu dacă sunt în secțiunea corectă din forum dar aș vrea să mă interesez despre aceste linii HT. Vreau să mă stabilesc ca fermier și mă interesează o fermă, dar este situată la 400 de metri de un „câmp de piloni”. Acesta este un punct în care converg toate liniile care alimentează un oraș de 250 de locuitori. Cea mai mare linie ar fi de 000 de volți. Aș dori să măsoar curentul electromagnetic care ar putea trece la nivelul fermei și al viitoarei mele case. Cunoașteți asociații care îl măsoară, este posibil să o faceți singur și cu ce dispozitiv. Înainte de a cumpăra această fermă, aș dori să iau câteva măsuri de precauție ...
multumesc pentru raspunsuri
Sebastian.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 04/04/09, 21:19

În ce colț ești?
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
sebastienC
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 04/04/09, 19:09




de sebastienC » 04/04/09, 21:45

în Valea Loarei
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 04/04/09, 21:51

Ei bine, îmi pare rău, dar nu pot face nimic pentru tine: aici cunosc oameni care fac acest tip de măsurare, dar spre locul tău, nu știu ...
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Salut
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 06/04/09, 15:03




de Salut » 06/04/09, 15:21

Bună ziua, sunt fizician (în sfârșit în teza de fizică) și da că liniile de înaltă tensiune au efecte notabile asupra viețuitoarelor. De exemplu, s-a observat în SUA în jurul unei linii de înaltă tensiune că vegetația a suferit o creștere cu 50% a vitezei crescute din cauza acestor linii (au observat acest lucru deoarece în timpul unei reparații a această linie și oprirea sa, copacii au crescut imediat mai încet și, prin urmare, au verificat toate acestea). Tot ceea ce este un câmp electromagnetic influențează viețuitoarele, chiar dacă suntem doar la începutul acestor studii. De exemplu, atestă teza de Philippe Vallée, disponibilă online, despre „Studiul efectului câmpurilor electromagnetice de joasă frecvență asupra proprietăților fizico-chimice ale apei”. Ființa vie alcătuită în esență din apă, acesta este un prim pas.
Mulți cred că este paranoică să credem că undele electromagnetice, indiferent dacă sunt de înaltă tensiune, wi-fi sau radio au o influență asupra viețuitoarelor și că toți fizicienii cred că „dar nu, acestea sunt prostii. ". Dimpotrivă, suntem foarte îngrijorați, mai ales cu escaladarea din ce în ce mai multe date transferate prin Wi-Fi, vorbim chiar și despre banda Wi-Fi chiar mai largă, chiar și ecrane fără fir, transmisiile de semnale HD. există deja fără fir. Chiar dacă nu recunosc patologia alergiei la undele EM (patologie recunoscută în Scandinavia de exemplu), este clar că undele wi-fi, microundele (cele ale telefoanelor mobile) sunt dăunătoare, deoarece 'este un compromis nefericit între o putere redusă, dar nu atât de mică, și o lungime de undă care pătrunde ființa vie care interacționează cu ea, spre deosebire de undele radio cu unde lungi care trec prin orice fără a interacționa.
În acest moment, cel mai mare pericol îl reprezintă liniile de înaltă tensiune, nu sunt deloc surprins de consecințele asupra acestui biet fermier menționat mai sus. Pentru antenele cu releu, autoritățile tocmai au realizat că expunerea a fost mai proastă departe de antene ( http://www.lesnumeriques.com/news_id-8360.html ), ceea ce este evident având în vedere geometria acestor emițători ... (puneți-vă sub un furtun de grădină care emite înainte, cu greu veți fi ud) ... Pe scurt, avem cele două extreme , țări care recunosc o boală și o patologie fără ca nimic să fie dovedit și țări care fac urechi instalând orice și orice (amintiți-vă de filmele de propagandă pe DDT care au fost pulverizate copii în piscine în anii 40/50 în SUA, pentru a eradica malaria).
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 199