Linky metru: funcționare și manual de utilizare?

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Linky metru: funcționare și manual de utilizare?




de Christophe » 10/06/10, 14:29

În urma acestei discuții pe înlocuirea contoarelor electromecanice ERDF / EDF cu cele electroniceAm creat acest subiect pentru a ști puțin mai bine cum funcționează această nouă generație de contoare, numită Linky!

Prin urmare, acest subiect este tehnic și își propune să înțeleagă funcționalitățile și avantajele acestor noi contoare, dar și riscurile și abuzurile pe care aceste funcționalități le-ar putea aduce! În acest sens, vom citi deja acest articol interesant http://www.bastamag.net/article890.html despre cazurile suedeză și italiană (mulțumesc Gegyx)

În ceea ce privește controversa privind costul înlocuirii contoarelor, a se vedea subiectul original: https://www.econologie.com/forums/compteurs- ... t9744.html

Așa că încep să colectez informații cu un extras foarte general din S&V din ianuarie 2010:

Imagine
Imagine
Imagine

O fișă tehnică a unui contor electronic de energie electrică Siemens este disponibil aici. Acesta arată funcțiile principale ale contorului electronic, inclusiv comunicarea „la distanță”, care este cea principală.

Prima întrebare, care este linia care poartă informațiile link-ului?

Linia telefonică sau cea electrică? Și în cazul unei defecțiuni a comunicării? Să întrerupem curentul? : Mrgreen: : Evil:

Conform acestei diagrame, este un sistem hibrid care utilizează linia de curent electric la un releu care trece la GPRS după:

Imagine

Extras din foaia de date de mai sus:

6.2.2 Caracteristicile legăturii

Principiul comunicării este o modulație de amplitudine totală sau nimic a unui purtător la 50 kHz. Logica este negativă.

- un bit emis la „0” corespunde prezenței unui purtător în timpul corespunzător.
- un bit emis la „1” corespunde absenței unui operator de transport în timpul corespunzător.
După demodulare, găsim o legătură asincronă clasică ale cărei caracteristici
sunt următoarele:
- viteza transmisiei 1200 biți / s
- codificarea tuturor informațiilor în formă ASCII (afișabil)
-> 7 biți pentru a reprezenta un caracter ASCII
-> 1 bit de paritate, paritate uniformă (pare)
- un bit de început înainte de fiecare caracter logic „0”
- un bit de oprire după fiecare caracter logic „1”


Sunt niște pirați care se vor distra !! Va urma ... : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16129
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5241




de Remundo » 26/12/10, 10:29

Un articol despre Linky prin Landys Gyr, o companie de inginerie și studii tehnice din Montluçon

Imagine
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 02/02/11, 17:09

Extras din Courrier du reader pe contoare Linky în ultimul Que Choisir (02/2011):

Imagine

Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16129
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5241




de Remundo » 03/02/11, 15:51

Linky ar putea fi, ca și limba, cel mai bun și cel mai rău lucru ...

Totul depinde de modul în care va fi folosit ... și în contextul creșterii prețurilor la energie, pofta de mâncare va fi grozavă : Idee:
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 03/02/11, 21:59

Remundo a scris:Linky ar putea fi, ca și limba, cel mai bun și cel mai rău lucru ...

Totul depinde de modul în care va fi folosit ... și în contextul creșterii prețurilor la energie, pofta de mâncare va fi grozavă : Idee:
Este conceput mai presus de toate într-o logică economică „antisocială” care se opune bunăstării utilizatorilor și dreptului lor de acces la energie. Acesta va reduce aproximativ 10.000 de locuri de muncă de citire, precum și o serie de locuri de muncă în serviciile de facturare. Acesta va permite operatorului să taie de la distanță linia de alimentare.

Pe scurt, Linky face parte din tendința grea de dezumanizare a companiilor.
Când văd că îmi este imposibil să reziliez un cont bancar mergând la ghișeu, trebuie să scriu o scrisoare.
Imaginați-vă cum veți rezolva o dispută ...
(Știrile naționale au raportat ieri că un abonat s-a confruntat cu un bug EDF care i-a luat 60.000 € electricitate !!!)
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 03/02/11, 22:19

Exact și clar citro, în curând, va fi necesar să lupți împotriva roboților în companii automate fără ca oamenii să devină aproape toți șomeri !!
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 04/02/11, 09:06

cu siguranță, dar la fel ca Remundo, aș spune că acest tip de echipament poate fi folosit în bine sau în rău.
cel mai bun lucru este că într-un context viitor în care vor exista tensiuni enorme asupra energiei și în care producția va avea mari dificultăți în a ține pasul cu cererea, „rețelele inteligente” vor fi cele care se vor descurca cel mai puțin rău ( cele care vor funcționa în mod evident) prin acționarea unei reglementări descentralizate și rotirea sarcinii.
Avem tot interesul să dezvoltăm aceste sisteme atâta timp cât suntem încă într-un context de opulență energetică și unde avem timp să facem acest lucru. Am cunoscut la Beirut întreruperile neașteptate ale curentului în fiecare zi, când toată lumea trage pe o rețea foarte precară, ceea ce s-ar putea întâmpla și nouă.
Deci, spiritele durerii strigă pentru atacuri inexcusabile asupra libertăților individuale, de ce nu și la prețul care trebuie plătit, de ce nu.
Cred că aceasta este o dezbatere despre copii.
acum, nu neg că există și mize financiare uriașe în spatele tuturor acestor lucruri, dar din punct de vedere tehnic cred că rețelele inteligente sunt o soluție bună.

timpul va spune
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 04/02/11, 13:34

dirk pitt a scris:... Aș spune că acest tip de echipament poate fi folosit în bine sau în rău.
cel mai bun lucru este că într-un context viitor în care vor exista tensiuni enorme asupra energiei și în care producția va avea mari dificultăți în a ține pasul cu cererea, „rețelele inteligente” vor fi cele care se vor descurca cel mai puțin rău ( cele care vor funcționa în mod evident) prin acționarea unei reglementări descentralizate și rotirea sarcinii.
Avem tot interesul să dezvoltăm aceste sisteme atâta timp cât suntem încă într-un context de opulență energetică și unde avem timp să facem acest lucru. Am cunoscut la Beirut întreruperile neașteptate de curent în fiecare zi, la orele în care toată lumea trage pe o rețea foarte precară., ni s-ar putea întâmpla și nouă.
Acest lucru se întâmplă în multe țări, inclusiv în „țările bogate”. În unele emirate, aceste reduceri se fac zilnic în zonele de ghetou locuite de „muncitori imigranți” (o formă modernă de sclavie) pentru a nu provoca disconfort în zonele bogate ...
Ne putem imagina perfect astfel de drifturi acasă, dar casă de casă ... datorită Linky
0 x
bambus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1534
Înregistrare: 19/03/07, 14:46
Locul de amplasare: Breizh




de bambus » 04/02/11, 15:18

[edit] citat prost, dsl
citro a scris:În unele emirate, aceste reduceri se fac zilnic în cartierele de ghetou locuite de „muncitori imigranți” (o formă modernă de sclavie) pentru a nu provoca disconfort în cartierele bogate ...

Folosirea unor astfel de termeni nu este foarte bună în opinia mea. Nu trebuie să amestecați totul altfel termenii nu înseamnă nimic.
În mod clar, este (poate) discriminare, dar a vorbi despre sclavie este nepotrivit ...
Dernière édition alin bambus 04 / 02 / 11, 15: 39, editate 1 ori.
0 x
Producția solară + VE + VAE = electricitate în ciclu scurt
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 04/02/11, 15:29

citro a scris:... Ne putem imagina perfect astfel de drifturi acasă, dar casă de casă ... datorită Linky


Cred că mergi cam departe.
Desigur, ne putem imagina totul, cel mai bun ca cel mai rău, dar dacă nu se demonstrează contrariul, nu suntem în acest caz și consider că "tehnic", încorporând un cip PLC în toate aparatele de uz casnic, cum ar fi mașinile de spălat vase, mașinile de spălat iar frigiderul congelator ar fi o modalitate bună de a le „șterge” câteva minute la rând, în perioadele de vârf, pentru a evita întreruperile.
Eu personal nu o văd ca o încălcare a libertății mele individuale sau a interferenței cu intimitatea mea, dar s-ar putea să nu fiu suficientă „teoria conspirației”
0 x
Imagine

faceți clic pe semnătura mea

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 198