Les Mains Vertes: curățarea naturii prin intermediul rețelei

Impactul asupra mediului de produse scoase din uz: mase plastice, produse chimice, vehicule, comercializarea produselor alimentare. reciclare directă și reciclare (upcycling sau upcycling) și reutilizarea obiectelor bune în coșul de gunoi!
nicolas.rosnic
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 10/02/11, 17:48

Les Mains Vertes: curățarea naturii prin intermediul rețelei




de nicolas.rosnic » 11/02/11, 16:56

bonjour,

Cu niște prieteni, am fost să curățăm o pădure foarte poluată în ianuarie trecut. Au fost deșeuri de tot felul, precum conserve, sticle de plastic și rămășițele campingurilor sălbatice în pădurea Clamart. Am stat acolo 3 ore și nu am avut paie! 8)

Am găsit o asociație care ne-a ajutat foarte mult. Vă voi conecta la site-ul lor web, pentru că este o idee bună. Dacă doriți să curățați natura, verificați-o!

http://lesmainsvertes.org/

Site-ul web face posibilă trimiterea la toate site-urile poluate de gunoi și, prin urmare, sprijină curățarea naturii. Totul este complet gratuit și fără reclame.

Pe scurt, am vrut să-i ajut pentru că merită!
:D
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 11/02/11, 17:36

Bună inițiativă, susțin!

ps: Am redenumit și mutat subiectul
0 x
nicolas.rosnic
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 10/02/11, 17:48




de nicolas.rosnic » 11/02/11, 17:49

Ok Christophe vă mulțumesc pentru ajutor.

Dacă vedeți un site poluat în natură, nu ezitați să aduceți informațiile!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 11/02/11, 18:02

Ei bine ... aș avea una!

În colțul nostru (sudul Belgiei, provincia luxemburg), există „aproximativ” toate laturile joase ale drumurilor care sunt + sau - poluate cu diverse gunoaie ...

Acesta este unul dintre efectele contrare ale colectării prin cântărirea deșeurilor ... : Evil:
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202




de phil53 » 11/02/11, 18:11

Este foarte bun, lăudabil, plin de calificări pentru aceste inițiative.
Când ies la plimbare des mă întorc cu punga mea de gunoi colectată în treacăt.

De asemenea, ar trebui să educăm pentru că dacă există atât de multe gunoaie în natură este pentru că oamenii o cântăresc!

Locuiesc într-un oraș mare, o suburbie destul de drăguță, cu o mulțime de spații verzi. Cu toate acestea, există și o mulțime de gunoi lăsat de locuitori. Poate doar 10%, dar asta este destul de puțin în ceea ce privește volumul.

Iar acești 10% par insensibili la marea majoritate.
Unii sunt chiar convinși, fără îndoială, să-și dea o conștiință curată, că acest lucru dă de lucru;


În cele din urmă, să nu uităm de educație și intoleranță față de poluatori!
Trăiască super TITI care nu a imitat atât de mult cât speram
0 x
verde
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 83
Înregistrare: 10/10/10, 18:44




de verde » 13/02/11, 13:16

Din ianuarie 2012, comunitatea municipalităților la care sunt atașat trece la plata prin bagaj depus cu deschiderea containerului și numărarea cu cardul.
de la 0 la 6 pungi: 103,50 € (pentru 1 persoană per gospodărie, peste + 11 € per persoană suplimentară), de la 7 la 26: + 0,75 € per pungă în + și peste: 1 € per pungă în +.
Având în vedere rezultatele zonei pilot (oamenii își pun bagajele în containerele municipalităților învecinate care nu sunt preocupate până în ianuarie viitoare) și, deoarece nu există nimic planificat pentru oamenii care trec, mă tem de cel mai rău.
Nu vor exista 1 situri poluate, ci întreaga comunitate de municipalități care va trebui curățată până la următoarea generație.
Mult noroc poluatorilor voluntari.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 13/02/11, 19:31

philxNUMX a scris:De asemenea, ar trebui să educăm pentru că dacă există atât de multe gunoaie în natură este pentru că oamenii o cântăresc!


Nu există lipsă de gunoi și, în plus, există gunoi care aruncă gunoiul în natură. De acolo până la informare ... nu suntem sub Vichy! : Mrgreen:

Imagine
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
nicolas.rosnic
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 10/02/11, 17:48




de nicolas.rosnic » 14/02/11, 11:49

Multumesc pentru sprijin,

nu ezitați să indicați pe hartă zonele poluate din municipalitățile dvs. și, dacă este necesar, mergeți și plângeți la primărie. Cred că avem nevoie de mai multă educație și continuăm să ne ridicăm fără să renunțăm.

Dacă renunțăm, totul va fi poluat și dezgustător!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sherkanner
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 386
Înregistrare: 18/02/10, 15:47
Locul de amplasare: Austria
x 1




de sherkanner » 14/02/11, 12:03

Christophe a scris:Acesta este unul dintre efectele contrare ale colectării prin cântărirea deșeurilor ... : Evil:


O altă idee „strălucitoare” a dragilor noștri politicieni.
Nu se gândesc deloc la consecințele acțiunilor lor.

Pentru inițiativă, o urmez 100%, nu este neobișnuit când merg să ridic gunoiul și să-l pun în coșul de gunoi disponibil la ... 5m de la.
Ei bine, de când sunt în Austria, nu mai am această problemă.
0 x
Când lucrați, întotdeauna dați-vă 100%: 12% luni; 25% marți; 32% miercuri; 23% în joi; și 8% în zilele de vineri
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 14/02/11, 14:21

Flytox a scris:Nu există lipsă de gunoi și, în plus, există gunoi care aruncă gunoiul în natură. De acolo până la informare ... nu suntem sub Vichy! : Mrgreen:
Imagine

Definiția cuvântului „denunț” conform http://www.linternaute.com : Denunțare pentru motive de serviciu și disprețuitoare.

Protecția mediului său ar fi, așadar, un motiv interesat și disprețuitor?

Lângă casa mea este un mic pârâu. Este poluat în mod regulat de către un rezident care își golește fosa septică acolo, foto (nu degajă mirosuri):

Imagine

Nimeni nu îndrăznește să se plângă la primărie pentru că denunțul este un denunț din motive interesate este de dispreț.

ML
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Deșeuri, reciclarea și reutilizarea obiectelor vechi"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 57