Waaaw, aceasta este publicitatea ... legală? (Gamma)

Impactul asupra mediului de produse scoase din uz: mase plastice, produse chimice, vehicule, comercializarea produselor alimentare. reciclare directă și reciclare (upcycling sau upcycling) și reutilizarea obiectelor bune în coșul de gunoi!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11067

Waaaw, aceasta este publicitatea ... legală? (Gamma)




de Christophe » 07/10/14, 11:49

Primit azi dimineata in cutia postala...agentii de publicitate nu mai stiu ce sa inventeze, ma intreb daca e chiar legal...mi se pare, as putea gresi, ca exista furt de identitate si inselaciune Consumatorului...

Plic extern, care este foarte „administrativ”:

Imagine

Imagine

Și în interior descoperim asta!

Imagine

:şoc: :şoc: :şoc:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 07/10/14, 11:58

„Serviciul de tratare a deșeurilor”, fără adresă, fără „ștampilă oficială”, chiar există în această formă??? Logo-ul de aici arată ca un logo oficial???

Serviciul este comun în zona dumneavoastră? intercomunitar?

Trimite-le un e-mail pentru a vedea ce cred!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11067




de Christophe » 07/10/14, 12:14

Nu, nu cred că există! Nimic oficial, de aici întrebarea mea despre legalitatea acestui anunț! Chiar a existat o întărire a controalelor din 6 octombrie? ma indoiesc si eu!

Aici deșeurile sunt colectate de municipalitate prin intermediul companiilor precum Sita et Cie... și procesate prin organizații provinciale (idelux, aive...)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 08/10/14, 09:38

Acasa, in sudul Frantei (BdR) avem si o campanie de pseudotelefonie care avertizeaza ca in urma obligatiei legale de a instala detectoare de fum trebuie sa vina un tehnician sa verifice instalatia.

În urmă cu câteva zile am avut un apel telefonic automat, prezentându-se drept „oficial” pentru că se referă și urmează noua lege privind obligativitatea instalării unui detector de fum, și care cere să se aleagă data programării la tehnician. .

Dar politia ce face?...
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”

Reveniți la "Deșeuri, reciclarea și reutilizarea obiectelor vechi"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 65