Anul meu de sortare selectivă în fotografii: mașina se revarsă !!

Impactul asupra mediului de produse scoase din uz: mase plastice, produse chimice, vehicule, comercializarea produselor alimentare. reciclare directă și reciclare (upcycling sau upcycling) și reutilizarea obiectelor bune în coșul de gunoi!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Anul meu de sortare selectivă în fotografii: mașina se revarsă !!




de Christophe » 05/07/15, 16:53

Iată aproximativ 1 an de sortare selectivă ... totul pentru mine ... și mini Christophe când el este acolo ...

Ei bine, da, știu că aș fi putut merge acolo înainte, dar am vrut să văd ce an de deșeuri era în volum ... acum știu lol

Bine, mașina nu se revarsă, dar este bine umplută!

Imagine

Imagine

Imagine

Mici observații:

a) aici se livrează o mulțime de sticle de sticlă, ceea ce reduce considerabil volumul de sticlă pierdut

b) Nu mai primesc reviste sau publicitate = mai puțină hârtie

c) Arz o mulțime de cutii iarna

d) Unele dintre cutii sunt profesionale (magazin ecologic)

e) Evit să beau sodă sau apă îmbuteliată ... dar beau mult suc de fructe (portocală, multivitamine, nectar ...)

ps: ne vedem anul viitor :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 05/07/15, 17:00

Soția mea spune întotdeauna că sortarea este excelentă atunci când aveți o a doua casă de depozitat.

Acum, haideți să punem recordul ... locuiți în mijlocul țării!

în Charleroi, avem o colecție selectivă în fiecare lună:

4 camioane diferite:
- deșeuri menajere
- pungi PMC albastre (de fapt 2 pe lună)
- ochelari
- hârtii + carton (întotdeauna ultimul pentru că mulți își plasează ochelarii într-o cutie de carton)

și din moment ce suntem în oraș, trebuie să mergem de mai multe ori pe an la parcul de containere pentru deșeuri verzi, așa că profit de această ocazie pentru a lua articole voluminoase, metale vechi, aparate electrice vechi, haine vechi, ambalaje din polistiren (nimic da, nu suntem încă afară)
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 05/07/15, 18:17

Uh, te asigur pe elefant: avem încă o colectare regulată a deșeurilor menajere, eh ... în ciuda agitației lol

În rest este obligatoriu parcul de containere ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 05/07/15, 18:29

elefantul a scris:ambalaje din polistiren (nimic de făcut, nu suntem încă afară)


Ah, sigur că nu este câștigat!

În acest sens, tocmai am (re) făcut o mică descoperire: https://www.econologie.com/forums/epson-cart ... 14127.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 06/07/15, 08:11

Bănuiam că aveți o colectare a deșeurilor menajere. Dar, suntem înaintea multor alte orașe, inclusiv Bruxelles. Cocoricooooo! :D
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 06/07/15, 08:24

La noi, fiecare colecție a coșului de gunoi menajer costă 7 €. Așa că am grijă cu adevărat .. Punga galbenă de reciclare este gratuită și se îndepărtează o dată pe săptămână, deci este foarte exploatată. Am o fabrică de carton aproape de casă, așa că tot cartonul și hârtia se găsesc acolo (apropo, sunt în drum spre muncă) o altă coș de gunoi mare poate găzdui toate cutiile și toate reziduurile de metal (piese auto ....) că vând pentru resturi de două până la trei ori pe an (în medie colectez cu 150 € pe an prin ridicarea a tot ceea ce se află și ceea ce îmi aduc vecinii) Am un compostator care găzduiește toate deșeurile vegetale și o stație de filtrare în care se termină uleiurile de prăjit ... bineînțeles că paharele sunt duse la recipientul care se află la 100m de casa mea ... dar în ziua în care am înființat distileria mea de plastoc nu vor vedea prea mult ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 06/07/15, 08:58

Macro a spus:

dar în ziua în care am înființat distileria mea plastoc


ai spus prea mult, sau nu suficient! (Cu excepția cazului în care am ratat un episod :D )
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 06/07/15, 10:12

0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Anul meu de sortare selectivă în fotografie: mașina se revarsă !!




de moinsdewatt » 21/06/16, 19:56

IMAGINI. Acesta stochează patru ani de deșeuri și iată rezultatul

vezi aici: http://tempsreel.nouvelobs.com/galeries ... ultat.html

Imagine

Imagine
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Anul meu de sortare selectivă în fotografie: mașina se revarsă !!




de Christophe » 22/06/16, 01:05

Câți pui are acasă ???? ^^
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Deșeuri, reciclarea și reutilizarea obiectelor vechi"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 82