Rezistența punctului de operare

Impactul asupra mediului de produse scoase din uz: mase plastice, produse chimice, vehicule, comercializarea produselor alimentare. reciclare directă și reciclare (upcycling sau upcycling) și reutilizarea obiectelor bune în coșul de gunoi!
PVresistif
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 169
Înregistrare: 26/02/18, 12:44
x 40

Rezistența punctului de operare




de PVresistif » 26/07/18, 18:34

PV-ul meu vara cu căldură puternică nu mai funcționează ca iarna; acest PV funcționează cu o rezistență de 4.3 ohmi (când este fierbinte) sau cu o putere de 234W sub 31.5 V
Dar dacă iarna funcționează mai mult sau mai puțin bine - mă întorc la valorile de rezistență în jur de 4.5 ohm în momentul în care citirile dau 5.3 Ampere pentru 28V la înălțimea zilei (13h) sau putere 150W. Cu toate acestea, aceasta corespunde unei rezistențe de U2 / P este de 28 ^ 2/150 = 5.23 Ohm, care este foarte diferit, la fel de 4.23 valoarea rezistenței mele care nu s-a putut schimba?
Ai o explicație? eroare a ampermetrului meu? este o clemă de ampermetru care nu mi se pare foarte ușor de utilizat (vezi instrucțiunile), un gadget cumpărat de la Bricot Dépôt (50 € cred!)
Curbele panoului indică o putere care ar trebui să fie la 6.8 A sau 190 W, în acest caz R ar fi de 4.12 ohm și am fi în fază; atunci eroare de măsurare a dispozitivului meu "pourave"?
jointes pièces
manual clemă amperemetrică.pdf
(639.46 Kio) Descărcate ori 1447
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Punctul de operare al rezistenței




de Gaston » 27/07/18, 10:49

Pentru mine, cauza probabilă este modificarea caracteristicilor panoului datorită creșterii temperaturii acestuia.

În mod obișnuit, avem o cădere de tensiune de 2mV pe celulă pe grad.
Pentru un panou care cuprinde 72 de celule în serie, căderea de tensiune este, prin urmare, de 144 mV pe grad.
Dacă panoul este cu 25 ° mai cald decât iarna, scăderea este, prin urmare, de 3,6V.

Fără a modifica rezistența la sarcină, această scădere a tensiunii panoului duce, prin urmare, la o scădere a puterii produse.
Pentru a compensa, ar fi necesar să se reducă rezistența sarcinii pentru a o menține adaptată noilor caracteristici ale panoului.

Problema este că și caracteristicile panoului se schimbă pe tot parcursul zilei (este mai puțin cald dimineața decât la prânz, este mai luminat la prânz decât seara, ...). Este sarcina unui controler MPPT să facă această adaptare permanentă la condițiile de temperatură și iluminare ale panoului.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Punctul de operare al rezistenței




de Grelinette » 27/07/18, 12:07

Aceste informații despre funcționarea optimă a unui PV în funcție de temperatura acestuia sunt interesante. Deși îl suspectăm, deoarece schimbările de temperatură afectează toate sistemele electrice și termice, se spune puțin despre PV și se presupune că, cu cât este mai mult soare, cu atât mai mult PV produce, ceea ce nu nu este cazul.

Mi se pare că am atins puțin subiectul despre economie, în special pentru a vorbi despre PV autorefrigerat sau pur și simplu răcit vara (sau reîncălzit iarna) pentru a menține o funcționare optimă. Din câte știu eu, nu există (sau foarte puține) PV pe piață care să-și regleze temperatura pentru a-și optimiza producția. (Poate fi, de asemenea, un calcul al unghiului suprafeței PV-urilor cu razele solare pentru a reduce energia solară transmisă PV-urilor la temperaturi extreme, cum ar fi de exemplu în acest moment în anumite regiuni în care există o caniculă).

Care este temperatura ideală pentru ca un PV să funcționeze cel mai bine?
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Punctul de operare al rezistenței




de Gaston » 27/07/18, 13:50

grelinette a scris:Care este temperatura ideală pentru ca un PV să funcționeze cel mai bine?
Cu cât celula este mai rece, cu atât mai bine - la temperaturi „normale” -.

Din păcate, sursa de energie (radiația solară) tinde să încălzească celula.

Prin urmare, suntem blocați între dorința de a avea cât mai multă radiație solară posibil (de a avea mai multă putere de utilizat) și dorința de a menține celulele cât mai reci posibil (de a profita la maximum de energie).

În general, una compensează pe cealaltă, cu condiția să fie luată în considerare schimbarea punctului de funcționare al panoului.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Punctul de operare al rezistenței




de Grelinette » 27/07/18, 14:58

Gaston scria:
grelinette a scris:Care este temperatura ideală pentru ca un PV să funcționeze cel mai bine?
Cu cât celula este mai rece, cu atât mai bine - la temperaturi „normale” -.
Din păcate, sursa de energie (radiația solară) tinde să încălzească celula.
...

Trebuie să existe o curbă a eficienței unui PV în funcție de temperatura acestuia?

Acest tabel ar putea fi completat printr-un grafic care arată randamentul total al unui PV dacă o parte din energia produsă a fost utilizată pentru răcirea PV: consum o parte din energia produsă de PV pentru a-i permite să producă mai bine!

La fel, vedem din ce în ce mai multe sisteme de urmărire pentru a orienta PV-urile spre soare pentru a optimiza randamentul, dar schimbând puțin orientarea pentru a nu primi razele solare perpendicular atunci când temperatura este ridicată, randamentul de PV ar trebui să fie mai bine?

Pentru a reveni la problema PVresistif , dacă scăderea eficienței PV-ului său este cauzată de căldură, este un detaliu important și care ar fi destul de ușor de reglat.
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Punctul de operare al rezistenței




de Gaston » 27/07/18, 16:30

grelinette a scris:Trebuie să existe o curbă a eficienței unui PV în funcție de temperatura acestuia?
[...]
Pentru a reveni la problema PVresistif , dacă scăderea eficienței PV-ului său este cauzată de căldură, este un detaliu important și care ar fi destul de ușor de reglat.
Când temperatura crește, există efectiv o scădere a puterii maxime pe care panoul o poate oferi (putem numi asta eficiență), dar există și, mai ales, o trecere de la punctul optim de funcționare la un punct nou tensiune și (puțin) mai multă intensitate.

Imagine

Pentru a obține puterea maximă de la o celulă fierbinte, este, prin urmare, necesar să-i cereți să furnizeze mai mult curent, chiar dacă produce mai puțină tensiune, de aceea este necesar ca dispozitivul care trebuie alimentat să-și reducă impedanța în circuit (exact ce fac circuitele MPPT).

Un rezistor fix nu poate face acest lucru, singurul paliativ este atunci să se apropie de punctul de funcționare anterior prin răcirea PV-urilor, dar, după cum ați menționat, necesită consumul unei părți din energia produsă și că complică considerabil sistemul.

grelinette a scris:La fel, vedem din ce în ce mai multe sisteme de urmărire pentru a orienta PV-urile spre soare pentru a optimiza randamentul, dar schimbând puțin orientarea pentru a nu primi razele solare perpendicular atunci când temperatura este ridicată, randamentul de PV ar trebui să fie mai bine?
Dacă „schimbăm” panoul față de perpendiculară, va fi „puțin” mai puțin fierbinte (nu mult, deoarece aerul ambiant rămâne mai cald decât iarna), dar va primi și mai puțină lumină. Este probabil ca rezultatul să fie mai degrabă scăderea puterii electrice maxime.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13698
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: Punctul de operare al rezistenței




de izentrop » 28/07/18, 01:58

Ați măsurat temperatura panoului cu cele 2 măsurători de vară / iarnă?

în acest document, putem vedea că la o variație de 30 °, între 15 și 45 °, la o iluminare echivalentă, puterea la punctul de operare optimizat variază cu puțin mai puțin de 12%, în timp ce eficiența de doar 2%
jointes pièces
temperatura.gif
temperature.gif (69.96 KiB) Vizualizat de 6719 ori
1 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13698
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: Punctul de operare al rezistenței




de izentrop » 29/07/18, 08:02

PVresistif a scris:Curbele panoului indică o putere care ar trebui să fie la 6.8 A sau 190 W, în acest caz R ar fi de 4.12 ohm și am fi în fază; atunci eroare de măsurare a dispozitivului meu "pourave"?
Cel mai mic calibru al dispozitivului dvs. este de 400 A, nu puteți avea o măsurare precisă mai mică de 10 A.
Prefer să măsoară tensiunea pe o porțiune de sârmă, știind rezistența sa dedusă, nu este nevoie să introduceți dispozitivul în circuit, dar aveți nevoie de un dispozitiv care să fie mai mic decât al dvs.
Un multimetru la primul preț pentru mai puțin de 10 € are un prim calibru la 20 mV
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13698
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: Punctul de operare al rezistenței




de izentrop » 29/07/18, 21:18

Erratum: este de 200 mV cel mai mic calibru și nu de 20 Imagine
Este încă mai bun decât 4 V de clemă.
0 x
PVresistif
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 169
Înregistrare: 26/02/18, 12:44
x 40

Re: Punctul de operare al rezistenței




de PVresistif » 29/08/18, 18:31

multumesc pentru msg
Am înlocuit bateriile din dispozitivul meu și am putut să mă retrag pe picioare, dar măsurătorile de intensitate, de altfel, sunt mai puțin simple și mai puțin fiabile
În plus, pierderea de energie la temperatură ridicată este mai semnificativă decât credeam: de la 220 W iarna scad la 190 vara la 35 ° C.
0 x

Reveniți la "Deșeuri, reciclarea și reutilizarea obiectelor vechi"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 107