Evaluarea instalației de reciclare 1ere pentru demontare a mașinilor

Impactul asupra mediului de produse scoase din uz: mase plastice, produse chimice, vehicule, comercializarea produselor alimentare. reciclare directă și reciclare (upcycling sau upcycling) și reutilizarea obiectelor bune în coșul de gunoi!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79353
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Evaluarea instalației de reciclare 1ere pentru demontare a mașinilor




de Christophe » 14/02/07, 13:35

Difuzat pe France2 la știrile de la amiază, prima fabrică de recuperare a vehiculelor aflate la sfârșit de viață a fost deschisă în Franța.

Ce arată asta? O dorință puternică de a dezvolta reciclarea ... dar și faptul că aspectul (comercial) „80% vehicul reciclabil” al producătorilor de automobile a fost până acum o glumă imensă?
Dernière édition alin Christophe 13 / 02 / 15, 12: 35, editate 2 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12




de abyssin3 » 14/02/07, 16:31

Cu siguranță, dar din ceea ce am auzit, ei fac deja o parte din ea (doar) în spargeri: depoluare obligatorie și demontare dacă vor, dar se oprește acolo.: Evil:
Unde mi se pare interesant este faptul că o fac cu produse electrice de uz casnic care sunt deseori lăsate în afara (la fel ca și electronica până de curând). Este un mod de a generaliza lucrul pe deșeuri la o scară mai mare.
Dar, în sfârșit, când numărăm mașinile (~ 1 tonă, inclusiv mult metal) și numărul de mașini de spălat vase (50Kg?), Este dificil de estimat care este cel mai mare producător de deșeuri. Are cineva idee?
0 x
stofa08
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 14/02/07, 10:16
Locul de amplasare: Ardennes




de stofa08 » 14/02/07, 21:27

Tocmai am citit într-un cotidian local că această fabrică este administrată și angajată de studenți MATRA. Pe lângă latura ecologică a afacerii, există cel puțin o recuperare a șomerilor ... : Cheesy:
Cu toate acestea, nu voi vorbi despre grupurile mari care sunt în urmă ... : Evil:
0 x
Cine nu respectă natura nu respectă omul care este.
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 15/02/07, 08:50

Din partea mea, încerc să consum cât mai puțin.
Acest lucru evită reciclarea ...
Îmi păstrez mașinile și merg în curtea deșeurilor pentru a se aproviziona cu piese refolosibile.
Cumpăr vehicule folosite pe care le fac ultimele.

și apoi încerc să-l repar înainte să-l arunc.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79353
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 15/02/07, 11:35

fabrice08 a scris:Tocmai am citit într-un cotidian local că această fabrică este administrată și angajată de studenți MATRA. Pe lângă latura ecologică a afacerii, există cel puțin o recuperare a șomerilor ... : Cheesy:
Cu toate acestea, nu voi vorbi despre grupurile mari care sunt în urmă ... : Evil:


Ei bine, ca o mare instalație de reciclare, este o afacere mare datorită subvențiilor mari ...

Eram încă puțin „surprins” de echipamentul din fabrică ... la același nivel cu o linie de asamblare ...

Dar hei, dacă este bine pentru mediu, nu ar trebui să scuipi în ciorbă tot timpul ...
0 x
stofa08
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 14/02/07, 10:16
Locul de amplasare: Ardennes




de stofa08 » 15/02/07, 19:54

În articol, el a vorbit și despre revenirea la service a pieselor de către industria uzată.
După cum spune Christophe, nu vom scuipa în ciorbă.
Aș mai spune că este mai bine ca aceștia să pună banii pe care îi au în acest tip de inițiativă economico-ecologică, decât să investească într-o altă resursă pentru a face profit fără a vă face griji pentru mediu.
0 x
Cine nu respectă natura nu respectă omul care este.
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re:




de moinsdewatt » 16/05/16, 14:01

Un articol interesant în Provocări privind reciclarea autovehiculelor (ELV) în Franța.

http://www.challenges.fr/entreprise/ind ... -l-or.html

extras:
140 de euro pe mașină

În medie, materialele extrase și reciclate aduc pe mașină ... 140 de euro. Nu este El Dorado, dar este suficient pentru a echilibra industria. Cu condiția, desigur, că prețurile materiilor prime sunt menținute. Și pe această parte, este mai degrabă un dezastru. „Prețul de vânzare al carcaselor, care variază în funcție de prețul E40 (oțel), sa prăbușit între ianuarie 2015 și octombrie 2015. Într-adevăr, a trecut de la 185 EUR pe tonă la 40 EUR pe tonă! ", recunoaște Loïc Bey-Rozet, CEO al Indra Automobile Recycling. Pentru cupru, căderea a fost și mai rapidă, întrucât într-un an, prețul său a scăzut cu ... 35%!

În 2012, un studiu realizat de Deloitte, comandat de Ademe, a arătat că toate centrele erau doar în echilibru. Dar, odată cu scăderea prețurilor, conturile au scăzut în roșu pentru majoritatea reciclatorilor.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: prima instalație de demontare și recuperare a autovehiculelor




de Ahmed » 16/05/16, 20:21

08Tu scrie:
Aș mai spune că este mai bine pentru ei să pună banii pe care îi au în acest tip de inițiativă economico-ecologică, decât să investească într-o altă resursă pentru a face profit fără a-și face griji pentru mediu.

Este să luăm în considerare lucrurile prin capătul mic al telescopului! Orice inițiativă care, ca aceasta, urmărește să compenseze daunele anterioare sau consecutive, poate părea laudabilă, este totuși inseparabilă de întregul proces distructiv (întrucât urmărește fundamental aceleași obiective) și vizează doar se perpetuează prin ștergerea unui defect excesiv de vizibil.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: prima instalație de demontare și recuperare a autovehiculelor




de chatelot16 » 16/05/16, 21:05

șantierele de gunoi au făcut întotdeauna ce! au reciclat mereu

chiar au reciclat mai bine cu câteva decenii în urmă, când aveau parcuri mari pline cu toate modelele de mașini de care am putea avea nevoie: constrângerile legislative pseudo ecologice le-au făcut rău, astfel încât un număr mare de rupturi le-au închis sau redus suprafață care crește prețurile pentru cei care rămân

Am văzut pe 13 (lanțul parlamentului) în urmă cu câteva săptămâni o nouă lege care obligă proprietarul garajului să ofere piese de ocazie pentru reparații ... cu excepția faptului că practic de 20 de ani am obligat bunul proprietar al garajului stăpâneau epave în spatele garajei lor pentru a recupera piese pentru a scăpa în numele mediului

în numele mediului foarte stupid ... ceea ce este prost sunt deșeurile ... când depozităm pentru a folosi, evităm risipa ... este când aruncăm să distrugem că risipim

dar este întotdeauna aceeași poveste, politicianul ia decizii pline de bunăvoință, dar cu lipsa de competență, intenția bună face acțiuni rele
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: prima instalație de demontare și recuperare a autovehiculelor




de Ahmed » 16/05/16, 21:35

cu excepția faptului că practic timp de 20 de ani am forțat mecanici buni care depozitează epave în spatele garajului pentru a recupera piese pentru a scăpa de ele în numele mediului.
... în numele mediului prost ... ceea ce este o prostie sunt deșeurile ... când depozităm pentru a le folosi evităm deșeurile ... este când aruncăm să distrugem că risipim.
Dar este întotdeauna aceeași poveste, politicienii iau decizii pline de bunăvoință, dar cu lipsa de competență, intențiile bune fac acțiuni rele

Mediul este cea mai mică dintre grijile „politicienilor” și nu incompetența lor este cauza. „Lupta împotriva deșeurilor” sau „protecția mediului” sunt simple ecrane menite să semene confuzie în mintea publicului și să ascundă scopurile reale care sunt promovarea dublei creșteri: cea a PNB și cea a , corelativ, al distrugerii condițiilor care permit viața pe pământ (desigur, aceasta din urmă nu este căutată în mod conștient).
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

Reveniți la "Deșeuri, reciclarea și reutilizarea obiectelor vechi"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 107