Idei de reciclare directă

Impactul asupra mediului de produse scoase din uz: mase plastice, produse chimice, vehicule, comercializarea produselor alimentare. reciclare directă și reciclare (upcycling sau upcycling) și reutilizarea obiectelor bune în coșul de gunoi!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79125
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Idei de reciclare directă




de Christophe » 19/09/07, 02:33

Am creat acest subiect pentru a ne schimba ideile și sfaturile reciclare directăcu alte cuvinte: reutilizarea fără transformare a obiectelor, a priori, considerate deșeuri.

Haide, încep cu un prim truc: păstrăm acum toate polistirenele, frigoliții sau alte junk (clorurate) protejând încă o mulțime de dispozitive pentru îmbunătățirea izolației mansardei.

La fel cu „buzunarele” de aer pentru a proteja anumite pachete și pungile din plastic PE-LD nepătate: acestea vor fi umplute cu bucăți mici de polistiren!

Bine, asta nu se schimbă prea mult în eliminarea acestor deșeuri (cel mai bine ar fi eliminarea acestora la sursă, lucru pe care un mare producător îl face prin adoptarea unei protecții de pastă de carton, stil de carton de ou), dar cel puțin le permite să fie ... utile ...

Simt că Zac va excela în acest subiect 8)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
A2E
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 235
Înregistrare: 15/12/04, 11:36
Locul de amplasare: la capătul holului 16




de A2E » 19/09/07, 09:09

Depinde de mine să aduc o piatră la clădirea de reciclare!
Când este posibil, colectez aparate de uz casnic pentru a le „dezbrăca” de „corpurile” lor. :şoc: : Cheesy: acestea sunt utilizate într-o mulțime de produse de casă, există plăci din tablă emailată pe majoritatea aragazelor de frigider-gaz, etc., care sunt excelente pentru fabricarea, de exemplu, capace pentru coșuri, lăzi depozitare rigidă, rafturi, renovări sobe-aragaz lemne etc ... cu privire la aragazele pe gaz Recuperăm ușile de sticlă ale cuptorului pentru a realiza cuptoarele solare, precum și toate șuruburile, la televizor și PC-ul recuperez tot ce este în ABS tare pentru realizarea modelelor.
Am un mic depozit în aer liber pentru a stoca totul și devine tot mai dezordonat, dar dacă am nevoie de ceva, am totul la îndemână! : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 19/09/07, 09:36

Da, stocarea este problema, soția mea spune adesea că vom avea nevoie de o a doua casă în curând.

ceea ce este de asemenea bun, este să ai un profesor de grădiniță acasă, dar asta nu rezolvă problema depozitării : Cheesy:

zac, ar fi minunat dacă ne trimiteți câteva fotografii cu aplicațiile dvs. de recuperare.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79125
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 19/09/07, 09:38

elefantul a scris:ceea ce este de asemenea bun, este să ai un profesor de grădiniță acasă, dar asta nu rezolvă problema depozitării : Cheesy:


:şoc: Pentru a te învăța cum să faci ordine? :?:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 19/09/07, 09:54

nu, aceasta este o cauză disperată.

dar pentru a recupera cutiile de brânză, tăvile de înghețată, înghețată, frigarui de kebabs, dornele de rulouri de hârtie igienică, etc ...
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
bolton069
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 59
Înregistrare: 02/11/06, 13:15
Locul de amplasare: Belgique
x 1

Hei




de bolton069 » 19/09/07, 10:25

Un prieten al părinților mei a făcut la vremea respectivă un grătar cu două jante recuperate : Idee: conectat printr-un tub lung de 1m. Un pic de lipit și a dispărut.

Prima jantă a servit drept picior, a doua ca „coș de cărbune”, iar puținele deschideri originale din designul jantei au alimentat destul de mult focul cu aer.

În plus, avea un aspect de sculptură modernă. Artă contemporană ce!

Artă și ecologie. : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79125
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 19/09/07, 10:30

elefantul a scris:nu, aceasta este o cauză disperată.


LOL și tu atunci? : Cheesy:

elefantul a scris:dar pentru a recupera cutiile de brânză, tăvile de înghețată, înghețată, frigarui de kebabs, dornele de rulouri de hârtie igienică, etc ...


Ok și apropo, cred că sortarea selectivă este în loc în școlile din Belgia, nu? În acest caz, cred că ar fi fericiți dacă i-am „scăpa” puțin, nu? Pb: trebuie să cunoască lumea ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 19/09/07, 12:15

Christophe a spus:

LOL și tu atunci?


ce vrei: nu există minuni!
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 19/09/07, 12:17

bolton69 a spus:

În plus, avea un aspect de sculptură modernă. Artă contemporană ce!


a fost acum câteva luni pe econologie.com un subiect în care am arătat fotografii cu obiecte de salvare absolut superbe? Christophe, dacă găsești referința?
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
sam17
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 253
Înregistrare: 14/02/06, 13:57
Locul de amplasare: la rochelle
x 1




de sam17 » 19/09/07, 16:21

În genul de grătar cu jante recuperate, făcusem o forjă cu janta recuperată și câteva piese de unghi recuperat. Arma de căldură este de asemenea recuperată, nu se mai încălzește, rezistența a fost arsă. Era perfect pentru furnizarea de aer micuței mele forje.

Singurul lucru pe care l-am cumpărat pentru a realiza această forjă au fost tijele pentru sudare și cimentul refractar.

8)

Imagine



În caz contrar, există și grătarul clasic cu o jumătate de cutie de 200l sau mai puțin. Rămâne să sudăm picioarele și să găurim niște găuri în partea de jos și face un grătar destul de bun pentru un bănuț.
0 x
--
Răbdarea este un copac a cărui rădăcină este amară și a cărei fructe sunt foarte dulci.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Deșeuri, reciclarea și reutilizarea obiectelor vechi"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 73