Puterea musculară (în wați) a omului

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Puterea musculară (în wați) a omului




de Grelinette » 21/03/18, 14:40

Așa este, primăvara este aici, este timpul să ieșiți, biciclete, role, scutere și alte vehicule pe roți care utilizează forța musculară pentru a reveni în formă : Cheesy:
Bicicleta veche.gif
old bike.gif (11.45 Kio) Vizualizat de ori 50282


Așa că mă întorc la puterea care poate să-i ducă pe un bărbat și folosirea sa pentru a se mișca.

Pentru a rezuma datele utilizate în mod obișnuit:
- o persoană normală fără o pregătire specială este capabilă să furnizeze cu ușurință 200 watte pentru câteva ore,
- o persoană normală cu pregătire medie poate livra până la puteri de 300 de putere,
- o mare de sport poate oferi 500 watt timp de câteva ore (rețineți că acest lucru este 2 ori puterea legală biciclete electrice!), Sau chiar mai mult de 800 wați pe o perioadă de câteva minute.


În ceea ce mă privește, pe bicicleta mea (fără motor, istorie pentru a menține 300 W de viței mea puternică : Cheesy: ) Când pedala pe o creștere un pic abruptă, m-am agățat de mine pe ghidon pentru o mai bună forță, și am observat mai am forța cu picioarele și gambe, plus, de asemenea, am forțele cu arme și înapoi, și chiar mâini se strânge pe ghidon.
De fiecare dată când îmi spun asta dacă aș putea folosi această forță pe care o "consum" cu spatele, brațele și mâinile pentru a-mi ajuta vițeii și picioarele să propulseze bicicleta, cu siguranță aș fi mai eficient! ... .

Acesta este, fără îndoială, ceea ce face interesul bicicletei pe care se află o lungime confortabilă, cu o rezistență redusă la aer și fără a trebui forțată cu mâinile, brațele și spatele: am obține puterea de pedalare 25% comparativ cu o bicicletă convențională ?? !! ... (mi se pare foarte mult :şoc: ).
biciclete couché.gif
bicicleta-couché.gif (12.84 Kio) Vizualizate de 50282 ori

Performanța bicicletei recumbente, în ceea ce privește restituirea energiei furnizate de pedalist, pare a fi mai bună, deoarece se concentrează doar asupra părților corpului care participă direct la pedalare. Pentru a vedea ...

Iată întrebările pe care le întreb eu:

1 °) Ce înseamnă 300 watts of power uman acceptat în mod obișnuit?

Este puterea teoretică și maximă, știind că în funcție de mecanismul care va recupera (transforma) această energie, de exemplu o bicicletă, vom exploata mai mult sau mai puțin aceste valuri 300? (care depind de forțele de frecare și de eficiența sistemului, ...)

2 °) Folosind un alt sistem mecanic care utilizează mai bine toate forțele musculare și nu mai mult decât vițeii și picioarele, energia livrată va fi mai mare decât valoarea admisă de 300 watți?
Cu alte cuvinte, ar putea un sistem mecanic mai eficient să depășească puterea musculară 20 25% care restabilește puterile standard 300 umane?

Un masina elipticade exemplu, deoarece face ca și brațul și spatele să lucreze în mod direct pentru a roti roata, nu permite să restabilească mai mult decât standardele 300 watts? (Chiar dacă pedalarea pe un antrenor eliptic este mai puțin eficientă deoarece punctul de susținere al brațelor pedalei este deportat).
Eliptic bike muscles.jpg
Biciclete Eliptic muscles.jpg (17.36 KIO) Vizualizate de ori 50282


... și iată de unde vin: am recuperat un antrenor eliptic foarte simplu, dar care pare destul de „eficient”, deoarece simt că folosindu-l îmi transpir peste tot corpul (în special sub brațe) : Hopa: ) și că forța pe care o dedicăm pentru a transforma roata centrală vine de la picioare, brațe și spate.

Ideea mea este să o rezolv pe un 3 mare 4 roți sau 4 roți (XNUMX ar fi mai stabil, dar există încă acest p ... diferențial pentru a gestiona : Evil:) și puneți un lanț (sau treapta de viteză) de la roata mare de rotire centrală a antrenorului eliptic pentru a roti roțile skate. Un sistem de transmisie cu schimbător de viteze pare relativ simplu de transpus și ar îmbunătăți multă eficiență, în special în mișcare.

Există deja diferite modele de traineri eliptici, dar sunt rare și scumpe și nu am impresia că mecanica lor aduce o mai mare eficiență deplasării. (rulant video de biciclete eliptice)

De fapt, în afară de câteva variante ale bicicletei clasice, cum ar fi motocicleta, încă nu există nici o mașină eficientă pentru a exploata energia umană pentru a se deplasa.

Ce crezi?

Îți aștept comentariile și sfaturile înainte de a merge într-o plimbare sălbatică, chiar și în carnea de varză și în drum liber, în acest proiect de biciclete eliptice interesant ... dar poate un pic aventuros.

mulțumesc

Unele modele de traineri eliptice pe care le-am găsit:
Eliptical Bike 1.jpg
Eliptical Bike 1.jpg (36.39 KIO) A accesat ori 50282
Eliptical Bike 2.jpg
Eliptical Bike 2.jpg (8.26 KIO) A accesat ori 50282

Eliptical Bike 3.jpg
Eliptical Bike 3.jpg (52.39 KIO) A accesat ori 50282
1 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13689
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1515
A lua legatura cu:

Re: Puterea (watt) a omului




de izentrop » 21/03/18, 14:59

200 W este deja sportiv, dacă este acceptat : Wink:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Puterea (watt) a omului




de Did67 » 21/03/18, 15:13

Parcă îmi amintesc că Pantani a dezvoltat mai mult de 350 W în urcarea în Alpes d'Huez. Și că pentru specialiștii în „medicina sportivă”, aceasta a fost semnătura, că, fără să știe din proprie voință, așa cum ar fi spus prietenul său Virenque, care îl urmărește, a fost încărcat ca un catâr (bine, mai mult decât alergători medii).

Dar este din memorie ...

Ce știu și eu este că un prieten, destul de atletic și destul de „crud”, a pedalat la 300 W timp de 30/40 minute în sala de sport, unde, cardiac, când mă antrenam, aveam pentru a trage 110/120 W timp de 25 până la 30 de minute.

Acestea sunt repere.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Puterea (watt) a omului




de Did67 » 21/03/18, 15:17

PS: Cel mai simplu mod este să încerci pe o bicicletă de exerciții; orice model care se respectă are un "wattmetru" ... Veți fi repede fixat pe puteri ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79292
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11027

Re: Puterea (watt) a omului




de Christophe » 21/03/18, 16:30

Did67 a scris:Parcă îmi amintesc că Pantani a dezvoltat mai mult de 350 W în urcarea în Alpes d'Huez. Și că pentru specialiștii în „medicina sportivă”, aceasta a fost semnătura, că, fără să știe din proprie voință, așa cum ar fi spus prietenul său Virenque, care îl urmărește, a fost încărcat ca un catâr (bine, mai mult decât alergători medii).

Dar este din memorie ...


Tot din memorie, pe o bancă de testare și cu nu știu ce „încărcare” (hihihi), Miguel Indurain ar putea dezvolta 1 cal (740W) dar nu știu cât timp ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79292
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11027

Re: Puterea (watt) a omului




de Christophe » 21/03/18, 16:31

Iată câteva legături interne despre subiectul energiei corpului uman:

Consumer-durabil / calorii-regim-si-sport-echilibru-on-the-om-energie-t10108.html

Cu un grafic interesant: nu puteți solicita mai mult 100W continuu pentru majoritatea oamenilor!

Imagine

https://www.econologie.com/file/technol ... _corps.pdf

https://www.econologie.com/file/technol ... 4mai04.pdf

Și știați că randamentul muscular a fost, de asemenea, de ordinul 20%? Asta este, dacă 100W este furnizat muscular, corpul trebuie răcit de 500W ... acest lucru se numește transpirație : Cheesy: ...

De asemenea, spun că este eficiența motoarelor ...
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Puterea (watt) a omului




de phil53 » 21/03/18, 16:54

După efectuarea unui test de stres la cardiolog, mi-a făcut pedal treptat la un nivel de 200W în timpul 10 mn.
Cred că aș fi putut ține 1h la această rată, dar în 10n sudoarea era deja înfundată.
Eu nu sunt un mare sportiv, dar încă cineva care se mișcă
50 km de biciclete de mai multe ori
Plimbari rapide de la 10 la 12km
Ponderea de la 10 la 12km (media 10km / h)
acest lucru pe săptămână
Acest lucru confirmă cifrele date înaintea mea
Bicicleta eliptică este foarte obositoare, mă îndoiesc că performanța este bună.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12306
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2967

Re: Puterea (watt) a omului




de Ahmed » 21/03/18, 18:27

Motocicleta este probabil cea mai bună cale de a optimiza efortul muscular. Trainerul eliptic a fost conceput să cheltuiască energie, să nu o folosească mai bine, iar modelele de rulare sunt doar gadget-uri.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Puterea (watt) a omului




de Did67 » 21/03/18, 18:30

Dar, din cauza poziției, nu este locul în care avem cea mai mare putere ... Am un prieten care are unul de mult timp. Când am vorbit despre el cu el, recunoaște că este „zgâriat” de prietenii săi pe pârtie (nu își poate folosi greutatea pentru a „apăsa” pedalele; există doar mușchiul) , dar dacă nu, le scade foarte mult ... Deci este probabil cea mai bună performanță, din cauza confortului. Dar nu cea mai mare putere!
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12306
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2967

Re: Puterea (watt) a omului




de Ahmed » 21/03/18, 18:46

Pantele sunt probabil mai problematice, însă argumentul privind greutatea mă surprinde: pe verticală, puterea este limitată de greutatea ciclistului, deoarece atunci când efortul este mai mare decât cel din urmă, acesta nu mai este util pentru propulsie. ... În bicicleta recenta, efortul picioarelor poate fi susținut pe spătar.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 164