Recenzii ale produselor de curățare a motorului: bardahl, spheretech, facom ...

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79294
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Recenzii ale produselor de curățare a motorului: bardahl, spheretech, facom ...




de Christophe » 08/11/19, 19:34

În urma unor observații despre acest subiect: inventii, inovatii / eelectrorheology-tratament-of-electric-diesel-t16181.html as dori faceți cont de diferitele produse din comerțul de curățare sau curățare a motorului

Alegerea este destul de importantă (cel puțin în ambalaj, deoarece presupun că produsele sunt la fel sau aproape ...) și, prin urmare, aș dori să am un feedback ... concret ...

Acest lucru se referă în principal la motorina folosită în condiții de încărcare redusă (în special cicluri urbane) și / sau de persoane care nu respectă mecanica (fără respectarea timpului de încălzire, cel puțin 10 km la aproximativ 70 km / h, pentru trageți ca conn **. funduri ...) ... dar și toate motoarele Diesel care depășesc sau simt 200 km (000 km la Renault!) : Mrgreen:)

Bine să încep, am găsit acest articol Auto Moto într-adevăr bun, complet și destul de obiectiv: https://www.auto-moto.com/actualite/env ... 58102.html

CURĂȚI DIVERSUL

Cu standardele anti-poluare, cursa pentru consum și consumul tot mai scăzut, acest motor agricol a devenit o minunăție a ingineriei, mecanicii de precizie, a căror funcționare este perturbată de cel mai mic grăunte de nisip. Micile călătorii repetate, blocajele de trafic, calitatea slabă a motorinei și lipsa de întreținere favorizează defectarea și, prin urmare, defecțiuni. Neplăcere care poate apărea foarte repede: injectoarele încep să se înfunde de la 20 km. O depunere simplă de 000 microni pe un injector (de 5 ori mai subțire decât un păr) își reduce debitul cu aproximativ 4%, cu consecința modificării celor mai scurte injecții. Pe un diesel modern, pot exista într-adevăr până la 25 faze de pulverizare succesive. Dacă post-injecția, destinată să regenereze filtrul de particule, este rea, acesta din urmă devine înfundat treptat.

Prin înfundare, se creează o presiune posterioară la evacuare, provocând reciclarea în exces a gazelor de eșapament prin supapa EGR ... care la rândul său se înfundă. Urmează o înfundare progresivă a colectorului și a supapelor de admisie. Pe scurt, motorul nu are aer, iar acest lucru provoacă scurgeri, putere mai mică, consum mai mare și creșterea emisiilor poluante. Dacă boala se agravează, acest „colesterol” vă poate duce la „atac de cord”. Înțelegeți: ruperea turbo-ului, chiar și defectarea motorului. Și cel mai grav este că „medicul” tău, alias mecanicul, nu vede nimic, deoarece valiza lui de diagnostic nu este în măsură să detecteze aceste derivări funcționale. Este echivalent, de exemplu, cu lipsa de putere a unui senzor de presiune turbo defect. Doar noile instrumente de analiză termodinamică, precum diagnosticul Ecoperformance de la Norauto, Ecoclean la Speedy sau Ecodiag la Autodistribuție și Serviciul Auto Bosch sunt capabile să detecteze aceste probleme mecanice, invizibile pentru ochiul electronic al valizei.

PREVENIRE

Cea mai bună armă pentru a lupta împotriva înfundării diesel este prevenirea. Ca oameni cu exces de colesterol, evitați gustarea, înțelegeți repetatele călătorii, mai ales dacă mașina dvs. este echipată cu un filtru de particule. În cazul în care regenerarea nu are timp să aibă loc, FAP-ul poate fi înfundat și motorul se va opri. Carburantul diesel după injecție, destinat arderii particulelor din filtru, va rămâne în cilindru, apoi se va scurge pentru a se amesteca cu ulei. Și atunci când uleiul diluat depășește nivelul maxim, există riscul de evitare a motorului, adesea distructiv dacă nu reacționăm rapid provocând blocarea. Pe scurt, dacă mașina dvs. este folosită doar pentru a conduce copiii la școală, mergeți la supermarket sau mergeți la locul de muncă în blocaje de trafic, fugiți de motorină!

Cealaltă modalitate de a-și păstra sănătatea: faceți-l să joace sport. Nu este nevoie să concurezi într-un raliu special; pentru utilizare normală, o scurgere o dată pe lună (o dată pe săptămână dacă sunteți în blocaje de trafic de luni până vineri) pe o pistă rapidă sau autostradă este suficientă ... cu trei condiții: efectuarea anterioară a temperaturii motorului (ulei la 90 ° C) timp de aproximativ 10 km, conduceți la o viteză mai mare de 3 rpm (supapa EGR închisă) astfel încât motorul să respire doar aer curat și să aplice suficientă sarcină a motorului. În mod clar: accelerați sincer pentru a crește temperatura din conducta de evacuare. O pantă de câțiva kilometri a urcat pe treapta a 000-a sau a 3-a, de exemplu. Ultimul sfat: folosiți combustibil de bună calitate și / sau aditivi specifici. Publicitatea petrolierelor din acest domeniu nu este atât de înșelătoare. Aditivii pe care îi adaugă la motorina Premium nu absoarbă existenta, dar împiedică formarea acestuia. Același lucru este valabil și pentru aditivii vândute în sticle mici.

CURATIVUL

Atunci când o „igienă de conducere” bună nu este suficientă, uneori este necesar să recurgem la tratamente curative mai grele. Pentru început, haideți să ne răsucim gâtul la o așa-numită tehnică miracol: descalcirea cu hidrogen. Când este injectat în admisia de aer, hidrogenul nu are niciun efect asupra încărcării injectoarelor, care este cauza a aproape toate bolile. De asemenea, nu are proprietăți de curățare pe galeria de admisie. La mașini eficiente, care produc 30 ppm de hidrogencreșterea temperaturii de ardere este în jur de 30 ° C: insuficientă pentru a provoca efectul de „piroliză” revendicat de producătorii acestui tip de aparat. Acestea permit, desigur, o curățare a capetelor pistonului, dar nu și o curățare a motorului. Dacă în timpul tratamentului, mașina nu mai fumează, fumul se întoarce mai târziu. Pe scurt, cancerul de gât nu este tratat cu fumigare. În realitate, curățarea activă trebuie să înceapă cu o spălare eficientă a injectoarelor. În această zonă, există o multitudine de produse, dar majoritatea acționează numai preventiv datorită concentrației lor scăzute de compuși activi. În atelier se folosesc produse de vindecare reale, cum ar fi curățătorul injectorului Spheretech. Începem să-l găsim pe rafturile centrelor auto, dar este relativ scump (70 € pentru o cană de 1,5 l). Același lucru pentru supapa EGR. Tratamentele oferite pe rafturi de către marile mărci de aditivi sunt mai mult preventive decât curative. Nu tratăm ateroscleroza cu iaurt cu fitosterol. Produsele concentrate pot fi relativ eficiente în cazul în care infracțiunile sunt ușoare. Dincolo de aceasta, este necesar să demontați și să curățați mecanic robinetul (tricloretilen) sau chiar să-l înlocuiți. Același protocol pentru un turbo cu geometrie variabilă, ale cărui lame mobile sunt blocate din cauza funinginii.

Rămâne cazul filtrului de particule, fără îndoială cel mai delicat și cel mai fragil, deoarece se află la capătul lanțului. Supraviețuirea ei depinde de temperatura care poate fi obținută în fazele de regenerare. În mod normal, particulele de carbon reținute în substrat ard la 620 ° C, un nivel aproape imposibil de atins în condiții normale de conducere. Pentru a realiza acest lucru, tratamentele folosesc, prin urmare, același aditiv ca PSA în motoarele sale HDi. Eolys scade temperatura de ardere a particulelor prinse în filtru cu 100 ° C. Prin urmare, curățarea este mai ușoară. Din păcate, eolys este fabricat de un singur laborator (Solvay) și este scump (în jur de 50 € / l). Prin urmare, produsele de curățare DPF ieftine conțin puțin și sunt, prin urmare, ineficiente. Bosal Power FAP este mai concentrat. Poate salva un FAP dacă nu este complet murdar. Dacă este prea târziu, numai demontarea, apoi curățarea mecanică (sau chiar înlocuirea) poate elibera evacuarea. Ferește-te de promisiunile ispititoare: produsele care funcționează cu adevărat costă în jur de 100 EUR minim pentru fiecare tratament și trebuie adesea folosite în atelier cu manipulare specifică. Ai grijă să-ți spui că înlocuirea injectoarelor, ventilelor EGR, turbo sau FAP costă mult mai mult. În cele din urmă, curățarea unui motorină are aspecte benefice pentru portofoliul nostru și pentru mediu. Cu un motor care respiră corect, consumul poate scădea cu 5-10%, iar poluarea poate scădea dramatic. Începând cu 2017, întreținerea preventivă și întreținerea ecologică vor fi, de asemenea, necesare pentru a trece testul de poluare „5 gaze” al controlului tehnic viitor.


Evident, nu sunt convinși de curățarea hidrogenului (tehnologia HHO ...), era previzibil, având în vedere cantitățile homeopate injectate (pe de altă parte, ar trebui să clarific calculul de 30 ppm H2 ...? În g H2 per g O2 / aer cât de mult?)

Așadar, experiența mea personală: acum 25 km am folosit un curățător injector Bardhal pe motorul meu diesel 000L din 2 (baza fiat optimizată de saab) de 2005 km.

Fișă producător: https://www.bardahl.fr/fr-fr/nos-produi ... eur-diesel

Produsul mirosea a kerosen : Cheesy:... Aș spune că nu am observat nicio diferență mare, trebuie să spun că am fost deja la 5.5-5.6 L / 100km și nu sau puțin fum (am un FAP cu 2 sonde de temperatură, eu a trebuit să schimb una, așa că știu ...) ... Poate că un pic mai puțin zgomotul rece al motorului și o stabilitate mai bună ... dar nu a durat foarte mult ...

La Bardhal există și un produs 5 în 1:



Doar când citim aici sau feedback-ul (inclusiv acest videoclip) vedem foarte puțină rigoare științifică sau mecanică ...

Toate sunt mai degrabă subiective (mai puțin zgomot, mai puțin consum, nu funcționează, la fel de mult zgomot * ...) așa că aș dori să văd piesele motorului ÎNAINTE și DUPĂ curățare ... Nu este nevoie să demontați, cu o cameră endoscopică, ar trebui să putem vedea unele părți esențiale, nu? A văzut cineva o întoarcere ca asta?


* curățarea nu va face miracole, un motor deteriorat nu se va repara singur (în această privință, sunt surprins că remetalizantele există încă ... dar asta nu este dezbaterea ...)

Producătorii acestor produse ar trebui să facă endoscopie sub executorul judecătoresc înainte / după ... sau cel puțin unii jurnaliști auto!

Astăzi, la 25 de km după prima curățare a injectorului, am cumpărat 000 produse Facom de la EL.rc ... 1 € pentru micul "curățator pentru injector" de 2 ml, 8 € pentru cel mai mare 300 ml "curățător Echivalent puternic de 20 în 475 "(aplaudăm cu voce tare) ... cel mare este, prin urmare, mult mai scump, normal este un all in 5.

În mod surprinzător, Bardhal a fost 1L și a fi diluat în 30L, rata de diluare = 3,33%

Facom face 300 ml să se dilueze în 50 până la 70 L ... (rezervorul meu face 58L), rata de diluare = 0,52% (este de 6 ori mai puțin ... și nu cred că facomul este de 6 ori mai concentrat : Cheesy: )

facom_cleaner_injector_diesel_engine.jpg
facom_nettoyant_injecteur_moteur_diesel.jpg (105.21 KB) Consultat de 79966 ori


Observație despre curățătorul injectorului (celălalt imposibil de făcut o fotografie în 1 dată, dar este kif kif ... cu excepția faptului că specifică și să introduceți motorul (3 - 4000 RPM) în timp ce conduceți cu viteză mică ( cutie) : Cheesy: ):

facom_2.jpg
facom_2.jpg (141.03 KiB) Vizualizată de 79966 ori


Compoziție de mister:

facom_3.jpg
facom_3.jpg (252.65 KiB) Vizualizată de 79966 ori


facom_4.jpg
facom_4.jpg (246.26 KiB) Vizualizată de 79966 ori


Este FACOM, ar trebui să fie de calitate! : Mrgreen:

În caz contrar, mai ieftin și poate și mai eficient, vă sfătuiesc să completați din când în când 5L benzină, mai ales iarna: mânca mai puțin masina / masina diesel-eat-mai-cu-un-pic-de-sp95-t5849.html Spun 5L pentru că nu trebuie să depășești 10% ... dacă conduci cu autoutilitare, poți pune mai mult! : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Opinia despre produsele de curățare / curățare a motoarelor (Bardhal, Facom ...)




de GuyGadebois » 08/11/19, 19:45

Am răspuns indirect pe un alt fir spunând că am încredere în combustibilii „Premium” încărcați cu aditivi unul din patru umpluturi. Bardal, Winns, Facom și alții cu prețurile lor uimitoare de litri pot fi văzuți.
https://www.auto-moto.com/pratique/carb ... 22352.html
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79294
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Re: Opinia despre produsele de curățare / curățare a motoarelor (Bardhal, Facom ...)




de Christophe » 08/11/19, 19:47

Și o întrebare, fundamentală de fapt ...

De ce tancurile nu includ aceste produse (chiar și în doze mici: preventive) în combustibili sistematic la pompă?

Deoarece acestea sunt în mod clar produse de la rafinare și Bardhal nu mai mult decât Facom au o rafinărie pentru ei! (nici Lec ... c apropo, dar este o altă dezbatere)

: Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79294
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Re: Opinia despre produsele de curățare / curățare a motoarelor (Bardhal, Facom ...)




de Christophe » 08/11/19, 19:50

GuyGadebois a scris:Am răspuns indirect pe un alt fir spunând că am încredere în combustibilii „Premium” încărcați cu aditivi unul din patru umpluturi. Bardal, Winns, Facom și alții cu prețurile lor uimitoare de litri pot fi văzuți.
https://www.auto-moto.com/pratique/carb ... 22352.html


Mi-ai răspuns doar la întrebarea mea ... presupunând că aceștia sunt aceiași aditivi ...

Și aici îi lipsește studiul și dovezi tangibile: același motor, aceeași regiune, același tip de rulare se vor înfunda cu adevărat mai mult cu un diesel convențional decât cu un premium? Cer sa vad!

Deci în această după-amiază, Facom l-am diluat cu motorină premium ... N-ar trebui? : Cheesy:

N-am îndrăznit cu 5L mai mult benzină, dar m-a bifat! : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79294
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Re: Opinia despre produsele de curățare / curățare a motoarelor (Bardhal, Facom ...)




de Christophe » 08/11/19, 19:55

GuyGadebois a scris:https://www.auto-moto.com/pratique/carburant-ordinaire-vs-premium-avantages-de-total-excellium-222352.html


Acest link nu dovedește absolut nimic, pare doar o copie lipită a departamentului de marketing al Total! : Cheesy:

Aș dori să văd raportul de studiu de 6000h + 8500h de funcționare ... în comparație cu un motor "non-premium" ...

Luați 14 de ore pentru un motor de mașină care este aproximativ bun ... la 500 km / h, în medie, este de 50 km ...

Un motor modern de mașini este proiectat pentru 5000, 6000 sau 7000h, în funcție de producătorii de motoare ... nu mai mult ... (durata de viață a rulmenților, de exemplu ...)

Probabil s-a făcut testul pe un motor industrial ... un camion poate fi?

Motoarele industriale sunt dimensionate pentru 20h (cu posibilitatea unei completări complete pentru un alt ciclu de 000h) ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Opinia despre produsele de curățare / curățare a motoarelor (Bardhal, Facom ...)




de GuyGadebois » 08/11/19, 19:57

Christophe a scris:
GuyGadebois a scris:https://www.auto-moto.com/pratique/carburant-ordinaire-vs-premium-avantages-de-total-excellium-222352.html


Acest link nu dovedește absolut nimic, pare doar o copie lipită a departamentului de marketing al Total! : Cheesy:

Aș dori să văd raportul de studiu de 6000h + 8500h de funcționare ... în comparație cu un motor "non-premium" ...

Luați 14 de ore pentru un motor de mașină care este aproximativ bun ... la 500 km / h, în medie, este de 50 km ...

Nu am căutat cu adevărat, am luat primul link (practic).
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79294
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Re: Opinia despre produsele de curățare / curățare a motoarelor (Bardhal, Facom ...)




de Christophe » 08/11/19, 19:59

Ei bine, săpați mai bine :)

Prima legătură nu este neapărat cea mai bună (dimpotrivă ...)

Găsiți-ne acest faimos studiu de 14000h cu o mulțime de fotografii comparative! 8)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Opinia despre produsele de curățare / curățare a motoarelor (Bardhal, Facom ...)




de GuyGadebois » 08/11/19, 20:01

Christophe a scris:Ei bine, săpați mai bine :)

Prima legătură nu este neapărat cea mai bună (dimpotrivă ...)

Știu, dar pregătesc cina ...
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79294
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Re: Opinia despre produsele de curățare / curățare a motoarelor (Bardhal, Facom ...)




de Christophe » 08/11/19, 20:21

Crezi că ești aici pe facebook sau pe twitter? : Mrgreen: :şoc:

Voi șterge aceste 2 ultime mesaje odată ce discuția a început ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79294
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Re: Opinia despre produsele de curățare / curățare a motoarelor (Bardhal, Facom ...)




de Christophe » 08/11/19, 20:24

Christophe a scris:Găsiți-ne acest faimos studiu de 14000h cu o mulțime de fotografii comparative! 8)


În acest sens, la fiecare X luni în urmă cu câțiva ani, Moto Revue a demontat în totalitate un motor de motocicletă (după ce cred în 40 - 50 km), asta pentru a măsura uzura diferită a anumitor piese ...

A fost foarte interesant și destul de impresionant, toate piesele au fost poziționate pe o fotografie generală!

Voi vedea dacă găsesc unul dintre aceste articole!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 140