Mașina orașului a viitorului trecutului: Messerschmitt KR

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Mașina orașului a viitorului trecutului: Messerschmitt KR




de Christophe » 14/08/06, 17:45

Cred că este un messerschmitt ... modelul KR 175

Imagine

Sursa: http://donald.over-blog.com/categorie-620483.html

În + face o dana (monoplaz, deși cu „motivație”!):
Imagine
Dernière édition alin Christophe 06 / 01 / 11, 14: 16, editate 3 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 14/08/06, 18:49

De asemenea, cred că este un messerschmit.

în aceeași ordine de idei, am o amintire plăcută pentru „oul” Isetta, cu ușa din față și coloana de direcție înclinabilă

Acestea fiind spuse, nu știu dacă era atât de verde, am fost întotdeauna surprins de raportul masă / consum al motocicletelor
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 16/08/06, 16:30

elefantul a scris:De asemenea, cred că este un messerschmit.


+1

elefantul a scris:Acestea fiind spuse, nu știu dacă era atât de verde, am fost întotdeauna surprins de raportul masă / consum al motocicletelor


Trebuie pus în raport cu raportul masă / Cv.
În plus, la nivelurile Cx, o motocicletă nu este grozavă.
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
jo0987
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 21/01/07, 19:21




de jo0987 » 21/01/07, 20:11

Personal, nu cred că va fi mașina viitorului.

Aș opta mai mult pentru o motocicletă. Manevrarea cu cele trei roți trebuie să fie chinuitoare, mai ales că greutatea redusă nu mi-ar permite să călătoresc în siguranță în ierni (în Quebec)

motocicleta mi-ar aduce mult mai mult confort și plăcere să conduc.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Pollux
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 164
Înregistrare: 07/05/06, 23:08
Locul de amplasare: Paris
x 1




de Pollux » 21/01/07, 20:28

fizionomia acestui vehicul este foarte asemănătoare cu cea a triciclului meu culcat și pot spune că are o manevrabilitate foarte bună ...

Cred că acest tip de vehicul monopreț este viitorul, deoarece rata de ocupare a vehiculelor într-un mediu urban este foarte apropiată de 1 om pe tonă de resturi.

ușor (45 kg maxim gol), cu anvelope mai subțiri (tip moped) și asistență la pedalare de aproximativ 500W, trebuie să poată transporta o persoană, un copil pe un scaun mic, 30 kg de cumpărături ... totul la 45 km / h maxim și în timpul unei zile de ciclism naveta-urban ... sau aproximativ 80 km ... cu progresul bateriilor, este posibil în mai puțin de 5-7 ani.
aprobat pentru ciclu sau mașină fără permis și la mai puțin de 6000 € preț de vânzare nou, cred că ar avea succes.
Ei bine, știu, pentru mai puțin de 6000 €, visez ... pentru 45 kg goale, de asemenea, poate ...


Pollux.
0 x
critica este necesară, dar invenția este vitală, deoarece în fiecare invenție există o critică a convenției ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 21/01/07, 20:34

Nu, nu visezi, tehnologic vorbind, este foarte posibil să faci un astfel de vehicul la preț de vânzare mai mic de 4000 €! La urma urmei, acest lucru nu ar fi mai scump în materiale decât un scuter electric cu două locuri, nu?

Acum trebuie să vrei să o faci ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 21/01/07, 22:43

O întrebare mă deranjează de ceva timp.
De ce mașina urbană a viitorului apropiat nu ar fi un fel de căruță fără permis.
Un diesel mic ca pe ligiers nu consumă nimic nu?
Dacă în plus îl punem în ulei devine ecologic ...
Ar avea nevoie doar de puțină putere pentru a putea lua autostrăzile la aproximativ 100 km / h ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 21/01/07, 22:48

Gândiți-vă din nou, spre uimirea mea, am aflat că un ligier ca suge maxim (mi se pare în 8/100, dar Lumberjack va fi mai bine să o spun, cred) ...

:şoc: :şoc:

Probabil pentru că sunt mai multe motoare de tuns iarba decât o mașină ... dar surprinzătoare la fel ...

Dacă nu pentru principiul, desigur, că sunt de acord, dar uitați-vă la ceea ce prevede constructorul ... Nimic care să meargă în această direcție ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 21/01/07, 23:06

Nu pentru că cărucioarele fără licență au returnări deplorabile, nu este posibil să se facă un echivalent cu „messerschmit” care consumă „de 3 ori nimic”.
Aceste vehicule de după război au avut randamente foarte bune, adesea mai mici de 6 litri la 100 km.

În cele din urmă, 4000 € sunt cu jumătate mai puțin decât un logan de 1 tonă ...
Există o modalitate de a face un vehicul mai mic de 400 kg la acel preț!

Am schimbat câteva gânduri cu un membru care intenționează să dezvolte un astfel de vehicul (există o nișă legislativă pentru anumite vehicule ușoare).

La rândul meu, mă gândesc la „electrificarea” unei motociclete. Nu mi-e frică să am o dimensiune echivalentă cu BMW-ul meu K75, dar vreau să pot face 50 km la 110 km / h (călătoriile mele zilnice).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 21/01/07, 23:30

Așteaptă, înseamnă că o căruță fără permis consumă la fel de mult ca o mașină reală.
Micul meu tocător pe benzină consumă 2L / 100km.
Un motor diesel echivalent, în plus, nu ar trebui să consume nimic.
Rahat atunci : Evil: nici o cale de a scăpa de ea.
Aș vrea ca un tip să facă un dopaj cu apă pe un rezervor de petrol, așa să vadă. : Cheesy:
Ulei de rapiță, apă cu țeavă pe motor diesel 50CC. :şoc:
O lume în primul rând.
Stai, cumpăr una și îți trimit fotografiile modificărilor. : Cheesy:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 190