Săpun de Marsilia: Ulei de măsline sau de palmier?

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
Avatar de l'Utilisateur
1360
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 26/07/13, 07:30
Locul de amplasare: Elveția
x 36

Săpun de Marsilia: Ulei de măsline sau de palmier?




de 1360 » 09/07/16, 19:08

Salut tuturor,

Întrebarea este în titlu, am cumpărat recent săpunuri de Marsilia de pe un site elvețian pentru produse ecologice. Am avut de ales între un săpun cu 72% ulei de măsline și unul cu 72% ulei de palmier. Le-am luat pe cele cu ulei de palmier.

Produsul este excelent, este o plăcere să fac duș cu el (mult mai bine decât un gel de duș), dar m-am întrebat brusc dacă uleiul de palmier folosit în acest săpun este, de asemenea, „rău și urât” decât cel care este atât de malignizat în alimente.

Pentru săpunul cu ulei de măsline, compoziția este următoarea:

Ingrediente

Olivat de sodiu, palmat de sodiu, Aqua, boabe de palmier de sodiu sau cocoat de sodiu, glicerină, clorură de sodiu, hidroxid de sodiu.

72% ulei de măsline.



Iar pentru cel cu ulei de palmier, acesta este:

Ingrediente

Palmat de sodiu, Aqua, boabe de palmier de sodiu sau cocoat de sodiu, glicerină, clorură de sodiu, hidroxid de sodiu, Cl 77891.

72% ulei de palmier.




Aveți păreri despre aceste două săpunuri? Există unul care este mai bun din punct de vedere etic decât celălalt?

Mulțumesc anticipat celor care își vor lua puțin din timpul lor pentru a mă lumina cu privire la această întrebare existențială ...

A+
0 x
Dacă doriți prea mult să intrați în mucegai, ajungem să arătăm ca o plăcintă.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Săpun de Marsilia: Ulei de măsline sau de palmier?




de Obamot » 09/07/16, 20:45

Adevăratul săpun de Marsilia, nu este acest săpun vechi de o mie de ani de la Alep? >>>

Nu știu dacă uleiul de palmier este rău în săpun - dar cu siguranță este hidrogenat în prezența vaporilor de zinc sau altele asemenea - pentru că altfel uleiul de palmier pur este foarte parfumat are o culoare puternică portocalie și nu ar fi potrivit pentru un săpun așa cum este (moralitate, dacă săpunul dvs. nu este portocaliu cu un miros caracteristic de "nară lungă" încă mă îndoiesc că este atât de respectuos cu mediul înconjurător ... dar nu știu procesul lor de saponificare). Dar pentru un săpun (cel puțin să-ți consumi stocul) asta nu ar trebui să fie o problemă, pentru că, în opinia mea, nu există nicio șansă ca acizii grași TRANS pe care îi conține să nu treacă în bolusul tău de hrană. În ceea ce privește zincul, acesta este în cantități mici și nu ar trebui să fie periculos.

Pe de altă parte, pot spune de ce săpunul de Alep ar fi o alegere mai bună (viitor?) Decât săpunul de Marsilia dacă te interesează?

► Afișați textul


PS: Încă observ că există „palmat de sodiu” în ambele săpunuri, nu-i așa?
Ce ar însemna atunci, dacă da, că în ambele ar exista ulei de palmier?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
1360
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 26/07/13, 07:30
Locul de amplasare: Elveția
x 36

Re: Săpun de Marsilia: Ulei de măsline sau de palmier?




de 1360 » 09/07/16, 21:45

hi,

Din ceea ce am găsit pe net, adevăratul săpun de Marsilia nu va mai exista, cel puțin în etapa de producție industrială. Numele „săpun de Marsilia” nefiind protejat, oricine îl poate face oriunde în timp ce îl numește „săpun de Marsilia”. Trist.

În Marsilia ar rămâne 4 mari producători de săpun de Marsilia, dar niciunul nu respectă rețeta originală care spune clar că trebuie să existe 72% ulei de măsline și numai ulei de măsline. De mult timp, au adăugat ulei de palmier și ulei de cocos (pentru partea sa spumantă).

Pe scurt, poate există încă câțiva meșteri care respectă rețeta originală, dar este dificil să le găsești pe net.

A+

PS: Nu am spus niciodată că Marsilia este în Elveția?!
0 x
Dacă doriți prea mult să intrați în mucegai, ajungem să arătăm ca o plăcintă.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Săpun de Marsilia: Ulei de măsline sau de palmier?




de Obamot » 09/07/16, 23:27

► Afișați textul


nu puteți găsi săpun original Marsilia, dar săpun adevărat din Alep da.

este necesar să-l luați pe cel cu un anumit procent de dafin, deoarece acest lucru compensează stratul natural și acid care protejează epiderma și, mai mult, este recunoscut de el ca fiind similar cu stratul original, astfel încât să fie cel al singurele săpunuri din lume care nu provoacă „stres” asupra epidermei. Sub aspectul său rustic, este, prin urmare, o necesitate. Întrebați respectul pentru piele, mă îndoiesc că are „mai bine”
0 x
Avatar de l'Utilisateur
1360
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 26/07/13, 07:30
Locul de amplasare: Elveția
x 36

Re: Săpun de Marsilia: Ulei de măsline sau de palmier?




de 1360 » 10/07/16, 07:40

Într-adevăr, adevăratul săpun de Alep se găsește cu ușurință și este foarte bun pentru piele datorită uleiului său de dafin, adăugat la sfârșitul gătitului. Rețineți că în săpunul de Alep există doar ulei de măsline și frunze de dafin.

După ce a mai căutat ceva pe net, se pare că săpunul de Marsilia nu ar trebui să conțină neapărat doar ulei de măsline, ci și ulei de palmier sau nucă de cocos. Pe de altă parte, trebuie să existe întotdeauna 72% ulei, iar dacă este compus dintr-un amestec de două sau trei dintre aceste uleiuri, nu mai trebuie numit „72% ulei de măsline”, ci „72% ulei vegetal”.

Uleiurile animale sunt strict interzise în săpunul „real” din Marsilia.

O explicație interesantă aici

Pe scurt, se pare că săpunul de Marsilia pe care l-am cumpărat eu nu este atât de greșit ...

A+
0 x
Dacă doriți prea mult să intrați în mucegai, ajungem să arătăm ca o plăcintă.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Săpun de Marsilia: Ulei de măsline sau de palmier?




de Did67 » 10/07/16, 11:12

Și de la războiul din Siria, săpunul din Alep este rareori din Alep, aspru bombardat!

Denumirea nu mai este protejată ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
1360
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 26/07/13, 07:30
Locul de amplasare: Elveția
x 36

Re: Săpun de Marsilia: Ulei de măsline sau de palmier?




de 1360 » 10/07/16, 12:36

Bună,

Am făcut aceeași remarcă pentru mine. Doar site-ul pe care mi-am comandat produsele anunță că săpunul Aleppo (cel real) nu mai este disponibil. În altă parte pe net au găsit săpun de Alep fără griji, dar proveniența nu este indicată.

Cred că într-adevăr, dacă fabricile de săpun din Alep încă mai există, capacitatea lor de producție trebuie redusă foarte mult ...

A+
0 x
Dacă doriți prea mult să intrați în mucegai, ajungem să arătăm ca o plăcintă.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Săpun de Marsilia: Ulei de măsline sau de palmier?




de Obamot » 10/07/16, 14:05

Era în 2005,

Am contactat pe cineva al cărui membru al familiei era acolo, iată o copie a mesajului pentru cei interesați:

Salut domnule,

Îmi pare rău că nu v-am recunoscut, dar am trimis o copie a
comentariul tău către viitorul meu cumnat care se află în Siria și care o face
import export de produse siriene în Franța, dacă sunteți interesat, dumneavoastră
îl pot contacta direct în Siria ...
Sperând să vă mulțumesc, vă rog să acceptați salutările mele
respectuos,

AL
214 Bulevardul Saint-Germain
75007 Paris


Zilele trecute aproape că l-am contactat din nou, dar nu am îndrăznit să văd ce s-a întâmplat.
Mi-era teamă că ar fi considerat indecent să pun aceste tipuri de întrebări.

De atunci, am (re) găsit site-ul lor redirecționat aici:
http://www.tade.fr/start.htm

Vechiul site (link mort, cădem la furnizorul său): http://www.alepsoap.com

Nu știu dacă este făcut încă în vecinătatea Alepului (oamenii trebuie să trăiască bine în ciuda războiului ...), dar oricum poate oferi informații despre situația de acolo și continuă să o facă. online (presupun) și, în plus, dacă ar fi fabricat în altă parte, ar fi cu siguranță una dintre cele mai respectuoase dintre rețetele originale (existau într-adevăr mai multe săpunuri de Alep în vârstă de 3 de ani. Și tipul are o abordare culturală și etică îmi place asta : Lol: )

„Companie etică”

- participă la dezvoltarea durabilă, respectând mediul ecologic, economic și social al actorilor.

- angajat în comerțul echitabil, [...] refuză toate formele de sclavie, exploatare a copiilor și se asigură că producătorii locali primesc o remunerație echitabilă pentru munca lor.

- în contact direct cu meșterii, [...] favorizează cunoștințele tradiționale și utilizarea materiilor prime 100% naturale pentru produse de calitate.

- toate săpunurile și produsele cosmetice sunt garantate să nu conțină conservanți, silicon, emulgator, surfactant, SULFAT LAURETH, fără PEG, fără PARABEN, fără parfum, fără acid și fără niciun derivat sintetic.

- 100% ecologice, îți respectă pielea și solul: sunt testate sub control dermatologic și sunt prezentate într-un ambalaj minim și reciclabil. Nu se efectuează teste pe animale.

- Pain d'Alep, cu ulei de măsline și frunze de dafin, strămoș al săpunului adevărat de Marsilia, sedus de arta scăldării orientale [...] linie cosmetică 100% naturală și vegetală.


Abia aștept să se termine această monstruozitate a războiului.

PS: dacă doriți coordonatele pentru Paris, le dau de deputat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
1360
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 26/07/13, 07:30
Locul de amplasare: Elveția
x 36

Re: Săpun de Marsilia: Ulei de măsline sau de palmier?




de 1360 » 10/07/16, 15:01

Vă mulțumim pentru legătura dvs., Obamot, dar nimic nu funcționează, nu putem comanda nimic și nu există informații clare cu privire la originea produselor.

Privind puțin, găsim site-uri de vânzări online în care găsim aceste produse Tadé, dar nu se menționează că aceste săpunuri provin încă din Alep ...

Nu este usor.
0 x
Dacă doriți prea mult să intrați în mucegai, ajungem să arătăm ca o plăcintă.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Săpun de Marsilia: Ulei de măsline sau de palmier?




de Did67 » 10/07/16, 15:44

Acum câteva săptămâni, a existat un raport despre Alep (France2). O fabrică funcționează încă bine, în haosul general. Dar a arătat că alți producători au emigrat și produceau „Aleppo Soap” în altă parte, nu-mi amintesc unde.

Problema nu este atât de mult de unde vine (ca și în cazul săpunului de Marsilia). Dar cum și cu ce se face!
0 x

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Majestic-12 [Bot] și oaspeții 280