DMT, Molecula Spiritului (ieșiri ale corpului, timp psihologic și experiență aproape de moarte...)

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

DMT, Molecula Spiritului (ieșiri ale corpului, timp psihologic și experiență aproape de moarte...)




de Christophe » 26/11/18, 12:35

Am crezut că am publicat deja acest documentar foarte interesant despre capacitatea minții umane (și animale), dar de fapt nu am găsit nimic .... Iată-l, ia 1h30 să-l urmărești în liniște dacă subiectul metafizic te interesează (pentru că aici nu mai suntem 100% în metafizică, deoarece ne ocupăm de biologie și chimie ...)



Citiți și pe această temă: media / enter the void-un film despre-the-carte-de-mort-tibetan t10317.html

Pagina wiki: https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Diméthyltryptamine

9F7B5DFE-6C61-4C91-B66D-4A5F7BD2C1D9.png
9F7B5DFE-6C61-4C91-B66D-4A5F7BD2C1D9.png (5.89 Kio) Consulté 3076 fois
3423F5EB-F24A-4497-BA4A-B191AD48DE50.gif
3423F5EB-F24A-4497-BA4A-B191AD48DE50.gif (138.67 KiB) Vizualizat de 3076 ori
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: DMT, Molecula Spiritului (ieșiri din corp, supraviețuire după moarte, experiență aproape de moarte ...)




de Exnihiloest » 26/11/18, 22:19

Se pare că ne-am întors în secolul al XIX-lea, când cercurile de dependenți de droguri s-au reunit pentru a le testa, de exemplu. club de hașiș.

Nu am văzut nicăieri că acest gen de experiență a dus la ceva concret și util, în afară de poate poezia lui Beaudelaire, dar puțin probabil că drogul singur ar avea vreo legătură cu el.
Acești oameni cred că ajung la o realitate care le depășește atunci când experimentează doar bug-urile interne ale creierului lor stricat, care se bucură de ei înșiși ca un feedback neurologic care îi pune în extaz.

Acest tip de videoclip amestecă știința și misticismul, făcându-ne să credem că ar exista o poartă. Pe RMC Découverte avem, de asemenea, în mod regulat acest tip de document pseudo-științific, cel mai rău dintre toate, deoarece amestecă divagări și fapte, minciuni și adevăruri; nu o chestiune de spiritualitate, ci de audiență pentru producător și de prozelitism guru în rândul oamenilor luminați care o interpretează, doctor în care sunt.
Ce este doar DMT: un medicament.
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: DMT, Molecula Spiritului (ieșiri din corp, supraviețuire după moarte, experiență aproape de moarte ...)




de Christophe » 26/11/18, 23:11

Niciun DMT nu este într-adevăr un drog dixit wiki "Este considerat un narcotic în unele țări."

Chiar dacă îl găsiți (rar) la unii dealeri (aceasta este tema filmului ENTER THE VOID media / enter the void-un film despre-the-carte-de-mort-tibetan t10317.html ) DMT nu creează dependență și este produs în mod natural de creier (de exemplu, prin meditație) și de anumite plante ... nu puteți supradoza, cred ...

Așadar, urmăriți documentarul complet înainte de a-i clasifica pe cei care intervin ca guru ...

După aceea, putem înțelege că unele țări (inclusiv Franța) îl clasifică ca narcotic: utilizarea sa pe scară largă ar zgudui societatea! : Cheesy:

Șamanii sud-americani îl folosesc frecvent și societatea lor este cu siguranță mai sănătoasă, umană, decât a noastră! : Mrgreen:

Sincer, cred că DMT ar trebui să fie utilizat pentru anumite cazuri terapeutice: de exemplu terorismul kamikaze și toți ceilalți nebuni care vor să moară în timp ce fac cât mai mult rău posibil altora! Și, de asemenea, unii criminali sau criminali în serie ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: DMT, Molecula Spiritului (ieșiri din corp, supraviețuire după moarte, experiență aproape de moarte ...)




de Exnihiloest » 27/11/18, 11:20

Stau lângă ceea ce am spus. Nu pentru că o moleculă s-ar găsi peste tot în natură sau nu ar crea dependență, nu ar fi un drog. Este într-adevăr un medicament atunci când dozele sunt administrate artificial și dau naștere la efecte psihotrope.

Luați, de exemplu, definiția Larousse:
"Substanță psihotropă naturală sau sintetică, în general dăunătoare sănătății, capabilă să provoace dependență de droguri și consumată fără prescripție medicală."

„dăunător” precedat de „în general” sau „dependență de droguri” precedat de „susceptibil”, ne spune că aceste caractere nu sunt necesare pentru a vorbi despre droguri.
Pe de altă parte, DMT este bine definit ca o „substanță psihotropă puternică”, care îndeplinește definiția unui medicament.

Urmăriți integral documentarul înainte de a-i clasifica pe cei care intervin ca guru ...

Guru, îi ai în toate categoriile. Dacă a fi om de știință reduce riscul de a fi iluminat, credincios sau activist politic, nu îl elimină și găsești întotdeauna unii care să le promoveze hobby-ul.

După aceea, putem înțelege că unele țări (inclusiv Franța) îl clasifică drept narcotic: utilizarea sa pe scară largă ar supăra societatea! : Cheesy:

Cert este că, în afară de dependență, vom avea aceleași riscuri ca și în cazul altor medicamente. Dacă îl luați înainte de a conduce, mă îndoiesc că veți ajunge foarte departe. Dacă chirurgul îl ia înainte de a vă tăia pe masa de operație, nu sunteți sigur dacă treceți prin ea.

Șamanii sud-americani îl folosesc frecvent și societatea lor este cu siguranță mai sănătoasă, umană, decât a noastră! : Mrgreen:

Da, mă întrebasem și despre ayahuasca în urma călătoriei unei rude din America de Sud. Acest drog la modă a provocat totuși decese acolo, marginile care oferă experiența turiștilor, neavând întotdeauna stăpânirea produsului.
Societățile lor fiind mai sănătoase este un rezultat al imaginației. Bărbații au aceleași ciudățenii peste tot. Nu văd sănătate în rândul aztecilor care practicau sacrificii umane, în special ale copiilor. A crede în primitivii buni și în alți oameni locali în societățile lor bune și rudimentare este o devianță intelectuală a omului civilizat obsedat de micile sale griji ale celor bogați și care își imaginează un paradis în altă parte sau în trecut care nu a existat niciodată.

Sincer, cred că DMT ar trebui să fie utilizat pentru anumite cazuri terapeutice: de exemplu terorismul kamikaze și toți ceilalți nebuni care vor să moară în timp ce fac cât mai mult rău posibil altora! Și, de asemenea, unii criminali sau criminali în serie ...

Efectul pare trecător. Nu sunt sigur ce ar putea vindeca pe termen lung.

Nu aș fi împotriva comercializării sale, ci doar să o experimentez personal din curiozitate. Dar tot trebuie să știi despre ce vorbești: un produs care alterează mintea și nu are mai mult de-a face cu metafizica decât LSD. Îi îndepărtează chiar și pe unii, de la metafizică și misticism, deoarece, dacă oferă aceleași experiențe ca cele ale morții iminente, invalidează explicația iluminatului unui flirt cu viața de apoi și discuțiile cu strămoșii lor. decedat.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: DMT, Molecula Spiritului (ieșiri din corp, supraviețuire după moarte, experiență aproape de moarte ...)




de Christophe » 27/11/18, 15:01

0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: DMT, Molecula Spiritului (ieșiri din corp, supraviețuire după moarte, experiență aproape de moarte ...)




de Christophe » 27/11/18, 15:04

Trailer:

0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: DMT, Molecula Spiritului (ieșiri din corp, supraviețuire după moarte, experiență aproape de moarte ...)




de Christophe » 27/11/18, 15:16

Un comentariu pe care l-am făcut pe facebook:

"Pentru cei care visează și își amintesc: timpul psihologic al creierului este foarte variabil! Un minut real poate fi 1 zi, 1 săptămâni, 2 lună ... Deci, atunci când murim, poate fi corect în scara noastră de timp și iată explicația „vieții veșnice” (dacă 1 minut în timpul terestru = 1 milion de ani în timpul „creierului aproape de moarte” ... ei bine, avem ceva de distrat în paradis)

ps: pentru cei care nu visează, amintiți-vă lecțiile de filozofie sau matematică ... este, de asemenea, un timp psihologic variabil (dar mai puțin eficient decât visele) ... : Cheesy: "
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: DMT, Molecula Spiritului (ieșiri din corp, supraviețuire după moarte, experiență aproape de moarte ...)




de Exnihiloest » 27/11/18, 15:37

Moartea există.
Sufletul nu există.


Iată refutarea mea făcută, de atunci
„ceea ce se afirmă fără dovadă poate fi negat fără dovadă”
Euclid.

E cool.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: DMT, Molecula Spiritului (ieșiri din corp, supraviețuire după moarte, experiență aproape de moarte ...)




de Christophe » 27/11/18, 16:32

Evident că încă nu te-ai uitat și îți dai părerea * ... de când există dovezi medicale ale unui "orgasm cerebral" la moarte! A se vedea: medias / enter-the-void-a-film-about-the-tibetan-book-of-the-dead-t10317-30.html # p348852

* după ce crezi ce vrei, am conștiința mea ...
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: DMT, Molecula Spiritului (ieșiri din corp, supraviețuire după moarte, experiență aproape de moarte ...)




de Exnihiloest » 27/11/18, 17:15

Christophe a scris:Evident că încă nu te-ai uitat și îți dai părerea * ... de când există dovezi medicale ale unui "orgasm cerebral" la moarte! A se vedea: medias / enter-the-void-a-film-about-the-tibetan-book-of-the-dead-t10317-30.html # p348852

Un orgasm, real, poate fi declanșat involuntar în timpul intervențiilor asupra creierului atunci când anumite zone sunt atinse. Deci, dacă te urmez, ar fi asta dovada unui sex real?!
A-ți imagina că la t = 0 un organism era încă în viață și că la t + 1µs ar fi murit, înseamnă a crede că timpul legal al morții specificat de medici ar corespunde unui proces fizic real. Avem miliarde de celule, ele nu mor instantaneu la momentul t. Astăzi aproape că nu avem cunoștințe despre acest proces de „dispariție”, acest studiu pare a fi începutul.
Este o nebunie cum cel mai mic semn fiziologic poate fi brandit ca dovadă a oricărui lucru. Credința, așa cum am văzut cu religia, a încercat întotdeauna să-și răspândească misterele afirmând realitatea lor în ceea ce se află la limitele cunoașterii noastre, repetând fără răgaz erorile din trecut pe măsură ce cunoașterea progresează și eliminați aceste nișe.

* după ce crezi ce vrei, am conștiința mea ...

Și crezi că ești singurul? Veți avea această conștiință, ca și mine, până la moarte (dacă nu există niciun accident, pentru că cineva poate fi, de asemenea, viu și fără conștiință, și nu figurativ :strigăt: ).
0 x

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 244