Operația mea „spate” (canal lombar îngust)

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 505

Operația mea „spate” (canal lombar îngust)




de phil59 » 09/04/22, 16:09

Scopul acestei postări este doar de a informa, liniști, pregăti etc., pentru o operație de canal lombar, îngust...

Nu am de gând să o fac în ordine, o să încep cu întoarcerea acasă, care nu trebuie ratată.

De ce să încep de acolo, pur și simplu, pentru că, în cazul meu, era programat să mă operat vineri, sâmbătă, „mă pun pe picioare”, iar marți mă duc acasă.

Cam așa s-a întâmplat, vă pot asigura în acest punct.

În ideea mea, dacă sâmbătă stau în picioare, va începe să meargă, mai mult sau mai puțin.

Dar a fi pe picioarele tale nu înseamnă 100% independent, în mediul tău obișnuit de viață.

La spital, ei îți arată cum să stai pe pat, să te ridici, să stai pe spate, să te culci.

Nu uita că patul de acolo, există motoare pentru a-l ridica, a-l coborî. Puțin greu de sâmbătă până luni să te așezi, mai ușor să treci din șezut în picioare, cu patul reglabil. Atenție, nu trebuie să vă îndoiți, „bazinul gâtului” trebuie să rămână drept, fără să se răsucească...

Totul merge destul de bine, cu suișuri și coborâșuri.
Kinetoterapeutul te face să mergi puțin, și acolo înveți că absolut nu trebuie să treci de 250m, dintr-o singură mișcare, primele 3-4 săptămâni, și bineînțeles, mai presus de toate, fără mașină, strict interzisă, iar altundeva, intri în pat, ca sa nu pun "presiune" pe coloana...

Luni, kinetologul te coboară pe un etaj și te întoarce înapoi. Totul este bine.

Așa că operațiunea de vineri, sâmbăta te speli și te ajutăm, într-un lighean.

Duminica, ești pus singur în fața chiuvetei.

Ne-am făcut încă „caca zilnică” (bine, post de joi 23 p.m. până sâmbătă 8 a.m., nu e mare lucru de evacuat, dar se simte puțin dorința...), WC-ul vasului fiind chiar lângă chiuvetă, un mâner drăguț pe partea opusă a chiuvetei, toaleta nu prea joasă, îți spui: „O să mă bucur” ....

Totul merge bine, pana in momentul luarii PQ-ului... acolo... iti dai seama ca.... nefiind facut un transplant de brat de cativa cm iti lipseste 1 cm mic pentru a sterge corect, eficient. ...

Trebuie sa mai spun ca redonurile, in mod normal este o zi, si am avut neplacerea sa le pastrez pana luni dimineata....si asta nu ajuta la castigarea celor cativa mm lipsa....redons eliminati, luni dupa-amiaza, e foarte corect, dar trece, nu "rab", dar esti fericit.

Deci marți pe la prânz înapoi acasă... Acolo, trebuie să poți să te așezi, să mergi la toaletă, să te culci.

Pentru dormit, o camera disponibila, pat suficient de inalt, cu 2 saltele, si e impecabil... pacat ca nu stiam dinainte de asta, as fi pus acest pat langa al sotiei, avem loc destul. ....

Sa se aseze, dar mai ales sa se ridice dupa, un scaun vechi strapuns, putin mai sus, si mai ales 2 brate, va ramane la masa din bucatarie.

În sufragerie, un fotoliu Voltaire vechi, brațe, o pernă bună

Nu e vorba de a sta în fotolii, pentru că prea jos, prea moale

Pentru toalete, o ridicare a scaunului de toaletă și ești gata

Atâta timp cât ai redonurile, în primul rând, întins pe spate, e puțin dureros, și te împiedică să dai puțină plenitudine mișcărilor...

Eliberat de ei, este cu ușurință 50% autonomie de recuperat....

Mai urmeaza sa vina mai tarziu....

raport epure.jpg
raport epure.jpg (430.38 Kio) Vizualizat de 6518 de ori
1 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 505

Re: Operația mea „la spate” (canal lombar îngust)




de phil59 » 09/04/22, 17:41

am uitat sa precizez...

Fără dreptul de a împinge, trage...

Pentru a transporta maxim 5 kg, o sticla de apa, 1.5 kg fiind optim....

Nu este permis să cărați o pisică, un câine, un copil....

Practic, asta este. Mai presus de toate, nu te lăsa să cazi să te așezi, de exemplu.

Deci, ce este această operațiune....

Gândiți-vă la un cablu ruginit într-o teacă și cam atât.

Acolo, de fapt, scoatem o bucată de os și eliberăm diferitele conducte, teci...

In cazul meu a fost destul de limitat ca marime, dar am asteptat mult prea mult sa fac operatie, iar chirurgul s-a zgariat foarte mult pentru a curăța totul, asta explică parțial de ce am ținut, cred, redons 3 zile...a mult sânge, și porcăria a dispărut... ca 1 litru bun în total, la limită, aproape de o transfuzie...

Pentru cei cărora le este frică de redons, în acest caz, puteți pleca cu liniște sufletească. Un test PCR este de 10 ori mai neplăcut decât îndepărtarea acestor redons, chiar și 3 zile mai târziu. Sincer, nu am mai simțit nimic, în afară de un „micro gâdilat”... nimic de-a face cu asta, de exemplu, în urma unei rotule rupte, 3 zile mai târziu...

Durerile mele de „spate” au început în 2013, să devină reale.

Dar in acelasi timp, am avut probleme cu genunchii, cel in care rotula fusese fracturata in 6, si luam in fiecare zi, mai multe paracetamol, voltarene in fiecare zi (in fiecare zi, si nu doar un curs de 4 saptamani aici). și acolo), și am spus că am niște dureri de spate...

Apoi pentru genunchi, după 3 injecții cu „ulei” în genunchi, în sfârșit am putut să cobor din nou pe scări... și acolo, am oprit aceste medicamente...

Dar pentru spate din ce în ce mai rău...

Atat de mult, incat intr-o dimineata de decembrie 2014, foarte greu de miscat, de imbracat, ma voi duce la munca fara sosete, cu mocasini vechi in picioare..
Programare dimineata la medic, si acolo primul meu oprire de lucru pentru angajatorul meu, primul dupa 14-15 ani... acest oprire va dura mai mult de 5 luni.

Nicio poziție nu are voie să aibă relief, 24/24....

După două săptămâni fără ameliorare, fac o tomografie...

Vedem acolo o contracție lombară, dar nu foarte importantă, nefiind necesară o operație a priori...

Ii vorbesc, medicului, dureri de spate, dar alte dureri de picioare, gambe, pe care le numesc dureri „fantoma” pentru ca stiu ca nu este nimic deosebit in aceste locuri...

Sfârșitul lunii decembrie 2014, prima infiltrare în coloana de sub scaner...

Fara ameliorare, nu mai sustine, pe langa alte medicamente, ma apuc de tramadol...se calmeaza putin, dar doza maxima foarte repede, 400 mg zilnic...
Durerea este foarte usor redusa....

La începutul lunii februarie, reinfiltrarea...

Foarte foarte usoara imbunatatire....nu mai suport durerea...dar un moment rar de ragaz in anumite pozitii

Abandonarea tramadolului, câteva zile, pentru a trece la SKENAN (sulfat de morfină).

Incep cu 10 mg, dar foarte insuficient.... petrec 2-3 zile la 6X30 mg pe zi....

Durerea este încă acolo, dar să zicem cam la jumătate, iar restul, ......... cui îi pasă...

După această săptămână scurtă, opresc skenanul, să mă întorc la tramadol... Răgazul a făcut posibilă reducerea intensității resimțite. Vorbesc despre sentimente, pentru că fiecare va avea reacții diferite....

La jumătatea lunii martie, reinfiltrare, nicio îmbunătățire vizibilă, doar poate, foarte puțin mai bună, dar încă nu așa...

Cer medicului un RMN, sa vada mai bine...

Si acolo, la RMN, vedem 2 hernii de disc, dintre care unul destul de nasol in L5-S1 mi se pare. Vad un chirurg, si acolo, incercam din nou o ultima infiltratie, in cea mai importanta hernie... La sfarsitul lunii aprilie.

Ameliorare clara, nu top top, dar tramadol intrebare, pot cobori intre 200 si 300 mg, dupa necesitati...( restul tratamentului, ramane identic).

Din decembrie până la sfârșitul lunii februarie voi fi slăbit 17 kg, practic nemișcându-mă și mâncând foarte bine....

Spre sfarsitul lui mai 2015 ma voi intoarce la munca, mai intai o luna part-time, si normal dupa....un an scurt cu multe dureri...

La jumătatea anului 2016, am reușit să merg din nou 10 km, în nordic walking....

În total voi fi făcut o duzină de infiltrații în coloană, până la începutul lunii februarie 2022.
În general, mi-a permis, după aceea, de la jumătatea anului 2016, uneori să nu mai iau tramadol și mult mai puțin din restul...

Uneori luam din nou skenan, pentru o zi, nu mai mult, când lucrurile chiar nu mergeau bine...

Următorul după....
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 505

Re: Operația mea „la spate” (canal lombar îngust)




de phil59 » 09/04/22, 18:22

De la sfârșitul anului 2014, au fost 2 ședințe de kinetoterapie pe săptămână.

Exercitii, bineinteles, dar mai ales prin masaj, indeparteaza toate contracturile, care, cand ai pb, inmulteste durerea cu 100, cu 1000.

De câteva opriri ici și colo, uneori o săptămână, când o lună..
Pe scurt, o viață profesională dată peste cap....

Anul trecut, nicio durere excesivă, dar corpul a refuzat...

RMN-ul din august 2021 a arătat că herniile au fost bine resorbite, dar canalul lombar a fost foarte îngust....

Nu vreau să fac încă operația... o infiltrare în noiembrie 2021 și una în februarie 2022 și nimic...

Nu prea am avut nicio durere, spre deosebire de ce poti citi, facand infiltratiile.... Singurul lucru cu adevarat plictisitor pentru mine a fost sa stau pe burta, fara sa misc, cateva minute, timpul de a sta la scaner. in locul potrivit...
Apoi omul sosește, poziționează acul, împinge acul și mai departe (da, e plictisitor să-ți spun asta, aștepți să se termine!), injectează un produs de contrast, cred, pentru a vedea difuzia, și apoi injectați produsul.
Produsul, miroși foarte ușor, dar nimic groaznic.
Ca să spun, primele 4 infiltrații, soția mea m-a condus și a adus înapoi...
Pe urma le-am facut pe toate mergand singur cu masina....nu pb, in schimb, dupa, stai cateva zile fara sa iesi, sa pui toate sansele de partea ta, minul minului, fiind 48H .. In general, am incercat mereu sa fac o vineri tarziu dupa-amiaza, sa am weekend-ul la mini, si de multe ori am luat luni marti in CP.

In sfarsit ma duc sa-l vad pe chir, ca nimic altceva de facut... Tipul, nu stiu ce valoreaza, dar iti explica bine, deseneaza bine...!!!! :D : Lol:

Ce mai mult ?

Operațiune programată vineri, 25 martie 2022.
Sosire la 7 dimineața și, în sfârșit, nu voi fi operat decât în ​​jurul orei 14.

Adormi pe spate și te trezești pe spate.

Operatia a durat ceva mai mult decat se astepta....dar mai putin de o ora.

Operația este făcută, și ești în genunchi, aproximativ....

Deci durerea? continuarea este pe....
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 505

Re: Operația mea „la spate” (canal lombar îngust)




de phil59 » 09/04/22, 22:11

Deci durerea?

Urcând de la bloc, nu prea multă durere, este ceea ce este nevoie în perf pentru a te calma cât mai mult.

Pe de altă parte, simțim redonurile, plus plasticul care iese, în spate.

Noaptea iau IV, păstrând cateterul...

Să stai pe spate devine super inconfortabil.

ON se poate întoarce în lateral.

Deja e putin mai bine, dupa aproape 10 ore pe spate.

Durere mică, dar devine „plictisitoare”.

Odată ce te-ai întors într-o parte, e greu să te întorci pe spate, e incomod, ca să te întorci în cealaltă parte, e imposibil, nu este suficient spațiu.

De aceea te sfatuiesc cand ajungi acasa, un pat dublu de 2 cm e bun.

Vă oferim ceea ce aveți nevoie ascuns pentru a calma o parte din durere, disconfort....

Nu sunt pentru eliminarea tuturor durerilor, pentru că după aceea, facem prostii, forțăm puțin prea mult și nu e bine.

Îți dau un dafalgan 1000, și zâmbești când îți spun că e un analgezic.... Vreau să stingi focul după un minut, cu un pahar cu apă, e cam strâmt.... dar hei, nu e nici insuportabil.

Dar, încă îi lipsește puțin. Cred că ne e teamă că vei avea dependențe după aceea...

Când stăpânești skenanul, când stăpânești skenanul, nu este o problemă reală. Totul este să fii vigilent. Dar fiecare are limitele lui, toleranța lui.

Deci mult disconfort și durere reală, pe care le-am putea controla mai bine, dar nu de netrecut.
Dar durere un pic degeaba.

Este foarte important să nu lăsați durerea să crească prea mult, este nevoie de foarte mult timp pentru a o reduce ulterior.

Observ, chiar dacă durerea nu a fost îngrijită pe deplin, a fost enorm mai puțin dureroasă decât ceea ce am experimentat la sfârșitul anului 2014...

Deci mai degrabă pozitiv, pe operațiune.

Este aceasta o soluție bună? Nu stiu inca, chiar daca dupa 2 saptamani ma pot imbraca in intregime pe cont propriu, sa ma descurc... aproximativ, dupa prima saptamana de operatie, nu e deloc rau. Deocamdată șireturile de pantofi imposibil, dar din moment ce nu ies, nu e un pb.

Uitasem sa precizez ca de 3 ani am aproape jumatate din piciorul stang unde am mult mai putina senzatie, iar de un an gramezi de micro miscari, la nivelul gambei stang, fara nicio oprire, si de 3 ani. -6 luni, tot legea...

În prima zi după operație, m-am simțit destul de bine la piciorul stâng, dar nu a continuat...
Poate ceva mai bine... dar vom vedea cu timpul...

Ceea ce sper este să găsesc puțin mai multă mobilitate, pentru că de ceva vreme 500m a devenit super complicat...
Evitați pe cât posibil „rodatoarele”.

O două săptămâni mai târziu, sunt 3 dafalgan 1000 pe zi și un tramadol 100 lp la prânz.

Cred că într-o săptămână aș fi renunțat la tramadol sau aș fi redus.

Am un kinetoterapeut excelent, nu-mi amintesc dacă am spus, el este cel pe care ești bucuros să-l vezi înainte de ședință, în timpul ședinței, îl urăști, vezi că-l modifici și, în final, te venerati.. ..

Atât pentru cel mai mare, nimic de panicat, nu este banal, dar suportabil fără îngrijorare majoră.
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 505

Re: Operația mea „la spate” (canal lombar îngust)




de phil59 » 09/04/22, 22:55

Am uitat să precizez, este în picioare, întins sau așezat.

Dar ședința este neapărat picioarele plate, pe pământ și mai ales nu picioarele încrucișate.

Știi totul, dacă ai avut vreo îndoială, sper că te-am convins, la nevoie....
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Operația mea „la spate” (canal lombar îngust)




de Obamot » 10/04/22, 18:38

Vă mulțumim pentru împărtășirea acestui feedback perspicace!

Acest lucru este cu siguranță foarte eficient în reducerea anxietății celor care nu trec, așa că FELICITĂRI...!
1 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 505

Re: Operația mea „la spate” (canal lombar îngust)




de phil59 » 10/04/22, 19:45

Ceea ce trebuie să-ți amintești este, mai presus de toate, că cu spatele, nu râzi și fă ceea ce este necesar înainte de a ajunge prea sus.

Cred că dacă i-aș fi acordat mai multă atenție în 2013, m-aș fi odihnit puțin, sau chiar ce să fac în continuare, nu aș fi suferit atât de mult.

Cred că operația a fost inevitabilă, dar ar fi putut fi făcută în condiții mai bune.

Odată cu covid, nu cred că operația ar fi putut fi făcută mult mai devreme...

Ca sa situez, am un coleg, care a trebuit operat la nivelul urechii, de rahat, ca masura preventiva, curata pentru a preveni.....degenerarea in ceva mai „nascut”.

Operațiunea a fost deprogramată cu prima închidere.

A fost operat un an mai târziu... din păcate... a murit de cancer cu puțin timp înainte de Crăciunul 2021. Cancer la creier, unde urma să se opereze pentru prima dată.

Nici nu este sigur că l-ar fi salvat, dar hei...
2 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Operația mea „la spate” (canal lombar îngust)




de Obamot » 10/04/22, 19:56

Nu îndrăznesc să spun nimic, mărturia ta este destul de grăitoare și nu putem derula filmul.

O, da, sunt foarte Ma bucur ca e mai bine si te-ai intors.
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 505

Re: Operația mea „la spate” (canal lombar îngust)




de phil59 » 14/04/22, 01:00

Așa că, după 18 zile, în afară de a pune șireturile de la pantofi, totul merge destul de mult, tot cam greu să „ridiți” o bucată de hârtie pe jos.

Încă singur în pat, pentru că am nevoie de puțin spațiu să mă „întorc”.
Dar acum, mă pot regăsi din stânga spre dreapta, direct, fără să trec prin poziția șezând între ei.

Ieri, când am ieșit de la duș, o parte din piciorul meu stâng a ieșit de pe covor și a ajuns pe gresie.
În loc să simt asta 1-3 secunde mai târziu, a fost aproape imediat, deși nu sunt încă pe deplin „wow”. : Lol: " în piciorul stâng.

Nu mai este nevoie de scaunul de înălțare de pe toaletă și pot să mă așez și să mă ridic pe orice scaun clasic.

Pot spune că este din ce în ce mai bine.

„Șuncile” încep și ele să devină mai flexibile, iar eu pot sta mult mai mult timp așezat fără amorțeală.(După operație, mușchii foarte încordați la acest nivel, poate „sprijini” în timpul operației).

Încă nu m-am mai întors în mașină de când, marți mă duc la medic și va fi prima mea ieșire cu mașina, la 25 de zile după operație, iar miercuri pentru kinetoterapie.

Era planificat cel puțin 3 săptămâni fără mașină și între 3 și 4 pentru kinetograf.

Neavând îngrijorări aparente, neavând nici un punct de referință pentru a determina dacă e bine sau nu, va fi kinetoterapie după 26 de zile, aproape 4 săptămâni....

Am vrut sa opresc codoliprana, dar inca era putin prea devreme, dar 4X500 pe zi, in loc de 6X500, dar mai pastrez un dafalgan 1000 in plus, sa stau la 3g de paracetamol.

Cu asta, rămâne un minim de durere pentru a evita să faci prostii, dar este foarte suportabil.

Deci totul isi urmeaza cursul fara pb, am uitat, 3/4 din fire au disparut. Cicatricea este foarte corecta. Sper că mâine dimineață, când va pleca asistenta, nu voi avea un fiu....
2 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6513
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1636

Re: Operația mea „la spate” (canal lombar îngust)




de Macro » 14/04/22, 19:16

Operat de două ori pentru hernia de disc. L2 l4 L5 s5.. La 1 de ani... Azi la 30... sunt putred de osteoartrita.. Si diagnosticat cu artrita reumatoida... Sunt putred de durere uneori.... De nespus... Ma refuz constant mă umplu cu analgezice... Doctorii mă spun nebun...
2 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : sicetaitsimple și oaspeții 218