Buza despicata si palatul despicat (buza despicata)

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1689
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 113

Buza despicata si palatul despicat (buza despicata)




de oli 80 » 07/06/22, 13:25

Bună tuturor,

iata un subiect pe care nu prea mi-a placut sa il discut, m-am nascut cu buza despicata si aceasta malformatie necesita mai multe interventii chirurgicale
Am fost operat de profesorul Stricker la Spitalul Universitar din Nancy (spital central) in secția de chirurgie maxilo-facială, sunt destul de mulți oameni care au această malformație, am avut aceeași călătorie ca și fata din acest video


si un bebelus cu aceeasi malformatie
M-am gândit că ar putea fi de interes forum
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: buza despicata si palatina (buza despicata)




de Obamot » 08/06/22, 03:52

Salut Oli 80...!

Trebuie să-i salutăm aici pe toți cei care au reușit să depășească privirea celorlalți, să trăiască ca ceilalți, să trăiască normal grație intervenției chirurgicale. Și de aceea și să salutăm munca echipelor chirurgicale, care ajută să trăiască mai bine datorită acțiunilor lor și care nu încetează să se îmbunătățească... Cu fiecare dificultate a vieții, există întotdeauna marea victorie a depășirii încercărilor, aceasta. este ceea ce îi face pe oameni să crească, în mod paradoxal...

Este o realitate dureroasă, cu care, ca toate realitățile dureroase, este întotdeauna foarte greu de trăit (și nu ușor de comentat, de explicat celor care nu au trăit-o: dar sunt suflete bune care o înțeleg) . Greu pentru că cuvintele eșuează. Și într-o zi cuvântul reușește să spargă ani de tăcere. Și putem acționa, putem sprijini: trebuie să facem totul pentru a îmbunătăți condiția umană.

Felicitari pentru acest thread.
0 x
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1689
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 113

Re: buza despicata si palatina (buza despicata)




de oli 80 » 08/06/22, 13:21

Bună tuturor,

A trebuit să depășesc eu însumi aceste greutăți, privirea celorlalți, batjocura etc.
sunt grupuri de autoajutorare pe facebook din care sunt inscris pe doua dintre ele
și ne permite să împărtășim experiențele noastre, experiențele noastre, pentru a ajuta alți oameni,
desigur, mai multe persoane pot avea același lucru, dar diferit

iată o tânără pe care ai văzut-o pe scurt în videoclipul anterior preluat din reportajul „miracolele operației copiilor”
o cheama Leonie

rezultatul îl veți vedea după operație, uluitor, felicitări profesorului Picard
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16116
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5239

Re: buza despicata si palatina (buza despicata)




de Remundo » 08/06/22, 14:10

Multumesc pentru aceasta marturie Oli80

Buza despicată este desigur o îngrijorare, dar din fericire nu se transformă într-un handicap grav, în special datorită intervenției chirurgicale.

Se păstrează abilitățile motorii ale membrelor și inteligența. Este deja un început bun în viață.

Copiii pot fi deosebit de dornici să bată joc/discriminare, dar dacă nu este o malformație reală, ei găsesc alte scuze deseori stupide pentru a exclude pe cineva.

De fapt cred ca este mai presus de toate personalitatea combativa, si protectia/iubirea celor dragi care iti permite sa depasesti totul.
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: buza despicata si palatina (buza despicata)




de Exnihiloest » 08/06/22, 19:25

oli 80 a scris:Bună tuturor,

iata un subiect pe care nu prea mi-a placut sa il discut, m-am nascut cu buza despicata si aceasta malformatie necesita mai multe interventii chirurgicale
Am fost operat de profesorul Stricker la Spitalul Universitar din Nancy (spital central) in secția de chirurgie maxilo-facială, sunt destul de mulți oameni care au această malformație, am avut aceeași călătorie ca și fata din acest video


si un bebelus cu aceeasi malformatie
M-am gândit că ar putea fi de interes forum

Cu siguranta poate fi de interes. De asemenea, vă puteți spune că aveți noroc că nu v-ați născut acum un secol sau mai mult, când aceste malformații nu au fost tratate și au fost observate frecvent. A devenit „benign” chiar dacă este o lucrare chirurgicală delicată, precum tratarea apendicitei de care se putea muri și în trecut.

De ce spun asta? Pentru că există aici idolatri necondiționați ai Naturii care ne spun sistematic că tot ceea ce vine de la om trebuie să fie luptat (cu excepția ideologiei ecologice, desigur), în timp ce Natura ar fi modelul über alles, Zeița care asigură totul și care ar trebui respectată. .
Bineînțeles, în general, nu ar trebui să respectăm Natura pentru că dacă ar fi trebuit, atunci nu ar trebui să operam o buză despicată sau să tratăm cea mai mică boală, întrucât Natura este cea care și-ar fi dorit-o și că ea sigur ar avea motivele ei. .

oli 80 a scris:Bună tuturor,
A trebuit să depășesc eu însumi aceste greutăți, privirea celorlalți, batjocura etc.
...

În trecut, ar fi fost și mai rău. Nu numai că oamenii au fost mai puțin educați, mai proști, niciodată disprețuiți în fața persoanelor cu handicap, dar în plus ai avut și argumentul bigotului: „dar ce a făcut Dumnezeu să-l facă așa de urât? Dar da, am auzit asta în trecut, un trecut la care unii vor să ne întoarcem, negând toate progresele făcute de secole, inclusiv pe cel al mentalităților.
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 505

Re: buza despicata si palatina (buza despicata)




de phil59 » 08/06/22, 20:02

Acest răspuns este uimitor.

Bărbatul este în centru, dar individul nu are locul.

Eu care credeam ca unul nu merge fara celalalt....

Exo, aș vrea să-ți dezvolți ideea, pentru a ști de unde vii!

Pentru mine, dacă omul este în centru, el are dreptul la orice, inclusiv să nu fie „bucat” de viață.

Sau omul este parazitul pământului și reușește să trăiască cât poate mai bine.

Dar ce înseamnă compasiunea pentru tine?

Omul trebuie să aibă sentimente sau nu?

Departe de mine orice idee religioasă...
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: buza despicata si palatina (buza despicata)




de Exnihiloest » 08/06/22, 21:30

@ phil59

„Omul este în centru, individul are locul lui, el are dreptul la orice, inclusiv să nu fie „abătut” de viață.” : Sunt de acord si asta spun si eu.
Și bărbatul trebuie să aibă sentimente, desigur.
Așa că nu înțeleg ce vrei să-mi spui, deoarece se pare că gândești același lucru. Există ambiguitate în ceea ce am scris?

Singurul meu punct este această observație că astăzi „naturalul” se opune artificialului și că în plus susținem că „e bine pentru că este natural”.
Ajungem apoi să ne întoarcem spre trecutul unde artificialul era mai puțin prezent, să condamnăm tot ceea ce este industrial, să dorim să păstrăm cu orice preț tot „moștenirea” și să dezvoltăm o teamă de viitor în detrimentul progresului. deci a progresului ideilor (mențiunea mea către bigot pentru care buza iepurelui ar putea fi o pedeapsă divină, privea acest ultim punct).

Numai acest mesaj ideologic mă lupt. Cu ciocul de iepure, un exemplu printre multe altele, vedem că natura nu a fost niciodată „gata”. Este plin de pericole dăunătoare pe care trebuie să le corectăm. Și cu cât progresul tehnic avansează, cu atât mai bine putem corecta insectele naturii.
Îndumnezeirea naturii nu are sens. Dar asta este ceea ce vedem astăzi: vedeți învârtirile lui Janic pentru care orice boală s-ar datora modului nostru de viață și că am putea vindeca cancerul cu remedii de la femei bune, vedeți activismul anti-vaccinare, vedeți promovarea energiilor regenerabile, dar scumpe. , intermitentă și nici măcar ecologică, promovarea agriculturii ecologice care nu are beneficii pentru sănătate etc etc

Natura ne este indiferentă. Dacă venim din natură, toate pericolele pentru noi vin și din ea. Natura nu trebuie luată ca referință, naturalul nu este deloc panaceul.
Omul transcende natura, natura nu are alte drepturi decat cele pe care omul vrea sa i le acorde, in interes propriu, uman. Natura nu este menită să rămână imuabilă sau „sustenabilă”, omul o poate modela, iar atunci când corectează o despicătură, asta face. Ar corecta ADN-ul care ar fi la fel de lăudabil.
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: buza despicata si palatina (buza despicata)




de Janic » 09/06/22, 09:18

Nihilo a scris
Îndumnezeirea naturii nu are sens. Dar asta este ceea ce vedem astăzi: vedeți învârtirile lui Janic pentru care orice boală s-ar datora modului nostru de viață și că am putea vindeca cancerul cu remedii de la femei bune, vedeți activismul anti-vaccinare, vedeți promovarea energiilor regenerabile, dar scumpe. , intermitentă și nici măcar ecologică, promovarea agriculturii ecologice care nu are beneficii pentru sănătate etc etc
et Nihilo care adaugă acolo prostiile lui celorlalţi.
a) cel Nihilo confundă îndumnezeirea și respectarea complexității acestei naturi care îi permitea deja să existe și fără de care nu putea alinia atâtea absurdități.
b) toate bolile sunt doar consecințele unor alegeri personale rele, moștenite, culturale și, prin urmare, (generațiile anterioare determinând genele) părinții beau și copiii prăjesc. Altfel, este ca și cum ai avea în vedere că accidentele de mașină se datorează drumurilor, vehiculelor și nu șoferilor, deși știm că comportamentul șoferilor este cel mai des pus sub semnul întrebării, chiar și atunci când a lua volanul este deja luat risc, de aici si reglementarile, legile (mai mult sau mai putin bune si eficiente) care sunt acolo pentru a evita, reduc aceste accidente.Hei, da! Modul de viață, ca și cel de a conduce, servește pentru a evita cât mai multe accidente, nu pentru a le preveni.
și că am putea vindeca un cancer cu remedii de la femei bune,
Un alt nihilism, încă unul!
Cancerul, și multe alte patologii, este doar un efect ale cărui cauze sunt din ce în ce mai cunoscute și care pune sub semnul întrebării produsele inventate de industriași ale căror consecințe devin cancere și altele.
Femeile bune nu joacă niciun rol în asta, cu excepția faptului că cercetătorii redescoperă din ce în ce mai mult că, cu cât bolile sunt mai complicate, cu atât remediile „femeile bune” au fost și sunt încă de o eficacitate formidabilă pentru cine este interesat de ele, evident, nu. glumeții care nu judecă pe părți.
vezi activism anti-vaccinare
si inca o prostie de adaugat la restul!
Frica și superstiția, moștenite de la religiile anterioare, s-au mutat de la frica de moarte spirituală la frica de moarte fizică și credința într-un viitor și etern viitor ceresc s-au mutat într-un viitor tehnocratic în care toate relele și mizeria ar fi șterse prin aceeași tehnologie... iluzorie de asemenea!
Deci există activism, presupus antivax, doar ca răspuns la un alt activism provax anterior precum în politică sau economie.Mai mult, deși practicat de mai bine de un secol, nicio vaccinare nu și-a dovedit eficacitatea în viața reală, în teren, printre toate. populatiile pamantului, pentru ca altfel: unde sunt dovezile istorice, (in prezent absente), incontestabile?
promovarea agriculturii ecologice care nu are beneficii pentru sănătate
Aceasta este o promovare a pasionaților de chimie agricolă și sanitară care susțin inofensivitatea acestor produse, deși de la utilizarea lor au fost din ce în ce mai puse sub semnul întrebării științific și medical, ceea ce a provocat o reacție salutară fermierii nerăbdători să nu se otrăvească pe ei înșiși, familiile lor și consumatorii culturilor lor.
Deci: a nu vă degrada sănătatea cu toate aceste produse artificiale este deja un mare avantaj pentru aceasta. Chiar trebuie să fii IDIOT ca să nu-ți dai seama, decât printre idioți tocmai.
Problema de Nihilo este încăpățânarea lor de a dori să rămână așa!


Editat de Remundo: fără insulte vă rog pe acest thread care chiar merită respect
1 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16116
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5239

Re: buza despicata si palatina (buza despicata)




de Remundo » 10/06/22, 11:26

bună prieteni

Am curățat acest subiect de diferitele mesaje sordide unul altuia.

Vorbim aici despre boală, despre reconstrucții fizice și psihologice.

Deci o mică ținută, mulțumesc

Remundo pentru moderare
1 x
Imagine
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: buza despicata si palatina (buza despicata)




de Janic » 10/06/22, 13:09

dacă toată lumea vine aici să plângă mizerie pentru toate relele care pot afecta pe toată lumea, nu am plecat de la han!
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 251