Motorul supranumerar

Inovații, idei sau brevete pentru dezvoltare durabilă. Scăderea consumului de energie, reducerea poluării, îmbunătățirea randamentelor sau proceselor ... Mituri sau realitate despre invențiile din trecut sau viitor: invențiile lui Tesla, Newman, Perendev, Galey, Bearden, fuziunea la rece ...
Avatar de l'Utilisateur
oneil4
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 05/09/16, 18:33

Motorul supranumerar




de oneil4 » 05/09/16, 18:52

Buna ziua tuturor,

Vin aici să vă povestesc despre celebrul motor supranumerar,

Știu foarte bine că există oameni care cred, precum și oameni care nu cred.
Eu sunt unul dintre septici, totuși, mă uit.

Am observat că toate invențiile menționate erau rotunde.

fără să intru în calcule care mă depășesc, am avut o idee, așa că o împărtășesc cu tine (am traversat reperul înregistrării pe site, dar au trecut câțiva ani când mă uit la forum cu pasiune)

mai degrabă decât să ai un generator rotund, de ce să nu încerci cu un sistem liniar de tip piston cu came (cum ar fi un motor auto)
cu mai mulți cilindri.

iată continuarea ideilor mele libere:

Pistoanele 1 și 3 mai puternice decât 2 și 4, relieful său 2 și 4, care devin mai puternice decât 3 și 5, pistonul 1 coboară înapoi, deoarece 3 și 5 sunt mai puternici decât 1, pe scurt așa că vedeți ce vreau să spun, o poveste de forță.

dacă nu, mai degrabă decât să aveți o mișcare de rotație, ar fi necesar să aveți o mișcare în semicerc, cu același piston care urcă acolo se confruntă cu un arc care după un timp face ca totul să coboare din nou, este ciclul începe din nou.

la ieșirea mecanismului generatorului, un sistem ca pe roțile din spate ale unei biciclete, forța sa în creșterea acesteia (generarea de energie) și faceți clic în descărcare (fără energie).


voilă, nu mi-a lapidat atât de bine ortografia, cât și ideea. mulțumesc că m-ai citit și aștept cu nerăbdare răspunsul tău
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: motorul supranumerar




de Ahmed » 05/09/16, 20:52

Nu este o poveste de credință, ci de cunoaștere și, din acest ultim punct de vedere, nu există absolut niciun motiv pentru ca sistemul dvs. să funcționeze, deoarece există forțe care vor tinde să se echilibreze rapid. , deoarece singura energie pe care o pot avea este cea a dezechilibrului inițial, ea însăși rezultată din energia chimică furnizată de experimentator ...
Pentru a lua un exemplu mai simplu, ridicați o cărămidă, apoi o aruncați pe picior: observați efectele energiei pe care le-ați transmis inițial cărămidă; singura diferență este că faza de acumulare este lentă, în timp ce cea a disipației este rapidă (da!), dar cantitatea este neschimbată.
Într-adevăr, aveți progrese de făcut, atât în ​​fizica de bază, cât și în ortografie: un domeniu vast se deschide pentru tine, micule! : Wink:
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: motorul supranumerar




de sen-no-sen » 05/09/16, 21:40

Bună!
Pentru o fosa septică ești mai degrabă un credincios! : Mrgreen:

Să fim clar: sistemul tău nu are nicio șansă de a funcționa ...
Înainte de a-ți pierde timpul în căutarea unității, știi că:
1) energia este conservată.
2) Entropia crește.

În loc să doriți să faceți unitatea (pe scurt, energie de la nimic), mai degrabă cercetarea găurilor negre.
Deoarece dacă entropia crește, energia este conservată și atunci ar fi posibilă reutilizarea ei, chiar se pare că universul nostru ar funcționa astfel (universul ekpirotic).
În rest, sistemele mecanice „auto-întreținute” sau supraunitate sunt o legendă ... și o insultă la fizică ...

Cordialement.
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: motorul supranumerar




de moinsdewatt » 05/09/16, 22:02

Nu este grav să se abțină.
0 x
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: motorul supranumerar




de eclectron » 06/09/16, 10:35

Pentru a-l păstra simplu, în sfârșit voi încerca! : Wink:
Fiecare motor folosește o sursă de energie.
Un așa-numit motor supranumerar va trebui să pompeze energia undeva.
Dacă nu există o sursă de energie externă și dacă cineva se limitează la mecanisme cunoscute folosind principii cunoscute, rezultatul este ... cunoscut: supranumerarul nu există.

Pompa de căldură este un exemplu supranumerar de succes.
De la 1KWh de energie electrică putem pompa între 3 și 5 KWh de energie calorică în mediu, încălzită cu miluire de soare, prietenul nostru mult timp.
Acest exemplu de pompă de căldură poate părea atractiv, trebuie doar să faceți bucla înapoi și a câștigat !?
Ei bine nu, natura este bine făcută, kWh-ul de energie electrică (energie organizată) necesită multă energie calorică (energie difuză (neorganizată)) pentru a fi produsă.
Admitând nicio pierdere în acest sistem în buclă, care în sine este imposibil, în cel mai bun caz obținem o mișcare perpetuă: Se mișcă, dar este inutil! dar asta singur este imposibil.
Imediat ce vrem să scoatem ceva din el, sistemul se oprește.

Un alt exemplu de supernumerar de succes este fotovoltaica.
Văzut de pe Pământ, conectăm și saltăm electricitate.
Cu excepția centralei nucleare care ne luminează, soarele, turbină la viteză maximă și aceasta constituie sursa de energie a „motorului” nostru fotovoltaic.

Pentru ca un sistem supranumerar să fie posibil, trebuie să acceptați să depășiți cele cunoscute, să aveți un spirit de cercetare care acceptă să trăiască cu incertitudine și nu ezită să greșească.
Este necesar să depășim ceea ce cunoaștem și acest lucru presupune deja să cunoaștem bine cunoscutul: fizica oficială în acest moment, să nu rătăcim prin ignoranță în moduri deja explorate de mult.

Din punct de vedere personal, nu mă îndoiesc că universul are mai multe dimensiuni decât percepem noi cu simțurile noastre fizice sau cu mijloacele noastre tehnice actuale, nu am prea multe nici îndoială că o „sursă” stă la baza întregului univers observabil.
Nu am nicio îndoială că fizica actuală nu este în măsură să explice totul.
În opinia mea, dacă ceva este posibil, este în această direcție că trebuie să explorăm: multidimensionalul.
Du-te să gâdilă invizibilul cu mijloace vizibile și vezi ce se întâmplă.
doar o intuiție ... : Twisted:
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: motorul supranumerar




de Gaston » 06/09/16, 10:50

eclectron a scris:Un așa-numit motor supranumerar va trebui să pompeze energia undeva.
Este mai degrabă „superunitar” decât „supernumerar” (supranumerar : în exces, „în exces”) : Wink:

eclectron a scris:Pentru ca un sistem supranumerar să fie posibil, trebuie să acceptați să depășiți cele cunoscute, să aveți un spirit de cercetare care acceptă să trăiască cu incertitudine și nu ezită să greșească.
Este necesar să depășim ceea ce cunoaștem și acest lucru presupune deja să cunoaștem bine cunoscutul: fizica oficială în acest moment, să nu rătăcim prin ignoranță în moduri deja explorate de mult.
Absolut.
De aceea nu poate exista nicio unitate mecanică (piston, arc, contragreutate ...) :!:
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13701
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1517
A lua legatura cu:

Re: motorul supranumerar




de izentrop » 06/09/16, 11:06

eclectron a scris:Pompa de căldură este un exemplu „supranumerar” de succes.
Există un cuvânt în plus acolo : Mrgreen:

Toți combustibilii regenerabili și fosili sunt emiși mai întâi de soare, la fel și energia care ne face să trăim, cu excepția energiei nucleare.
Cuvântul „supranumerar” nu are o origine creaționistă atunci când totul indică faptul că nimic nu este creat, totul este transformat așa cum a scris deja Anaxagoras din Clazomènes, cu mult timp în urmă? ...

Începi să îți revizuiești convingerile, JF ?? : Wink:
0 x
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: motorul supranumerar




de eclectron » 06/09/16, 15:36

Am scris mai ales pentru acest curajos jack O'neil, regretatul MacGyver, astfel încât el a avut un răspuns mai obiectiv la discursul bătrânilor bâlbâi!
Bătrânele vechi îmi vor mulțumi! : Cheesy:

@Gaston
Surunitaire? supranumerar? Recunosc adaptarea la interlocutor, principalul lucru fiind să ne înțelegem.
Vorbim cu toții despre ceva mai mult care vine de undeva, chiar și de la nimic. : Wink:
(plus infinit plus minus infinit = 0 = nimic creativ : Twisted: )

@izentrop
Am lipit piesele, nu făcusem legătura cu Mich ... probabil mi-ai spus la vremea respectivă, dar între timp uitasem.
E plăcut să te văd din nou. : Cheesy:

Nu am evoluat pe energie liberă de la schimburile noastre private.
Rămâne pentru mine o sursă ipotetică, exploatabilă ipotetic.
Ceea ce rămâne de demonstrat, desigur.
Întotdeauna am văzut-o așa, bine de când m-am interesat.
Deci nicio contradicție cu termodinamica, avem chiar dreptate în ea.

"Nimic nu este creat, totul este transformat" și nu surprinde pe nimeni cu această regulă, universul cu noi din interior, să fim acolo?
Nu am răspunsul, dar există ceva care să țină mintea deschisă, nu? și să nu încuie prea repede concluziile pripite.

Să fie un pic de Mister pentru generațiile viitoare, altfel va fi plictisitor. : Mrgreen:

PS: Ajutor! Nu pot găsi cum să fac oferte personale, decât cu mâna? : Hopa:
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: motorul supranumerar




de Gaston » 06/09/16, 15:44

eclectron a scris:@Gaston
Surunitaire? supranumerar? Recunosc adaptarea la interlocutor, principalul lucru fiind să ne înțelegem.
Cu siguranță, dar tocmai pentru mine „supranumerarul” are o conotație de „inutil”, o idee a unui motor supranumerar ar fi, așadar, o idee a unui motor „inutil”. : Mrgreen:

În ceea ce privește energia liberă, dacă există, va trebui să inventăm o modalitate de „extragere”, dar sunt sigur că acest lucru nu poate fi doar mecanic.

Acestea fiind spuse, aș dori o descriere mai detaliată (o diagramă?) A ideii dvs. despre pistoane și arcuri, deoarece recunosc că descrierea dvs. nu este suficientă pentru a avea o idee despre mecanismul pe care doriți să îl utilizați.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: motorul supranumerar




de Ahmed » 06/09/16, 16:39

Gaston dreptul de a fi exigent în ceea ce privește vocabularul: este bine să fii la îndemâna interlocutorului său, dar nu până la punctul de a încuraja estomparea artistică!

Pentru a face o ofertă în reguli, faceți clic pe a treia pictogramă care se află în partea dreaptă sus (simbolul unui text precedat și urmat de un pătrat întunecat), deasupra zonei de text (după pictograma evidențiat); altfel, puteți opera în continuare direct cu eticheta HTML dublă, dar este mai lung ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Inovații, invenții, brevete și idei pentru dezvoltare durabilă”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 187