EMR: Dispozitive de energie de tip Wave

Inovații, idei sau brevete pentru dezvoltare durabilă. Scăderea consumului de energie, reducerea poluării, îmbunătățirea randamentelor sau proceselor ... Mituri sau realitate despre invențiile din trecut sau viitor: invențiile lui Tesla, Newman, Perendev, Galey, Bearden, fuziunea la rece ...
MMP
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 27/12/17, 15:56

EMR: Dispozitive de energie de tip Wave




de MMP » 28/12/17, 11:47

Bonjour à tous,

În prezent lucrez la un fișier despre dispozitivele de alimentare cu unde în Franța și în întreaga lume.

Există vreunul dintre voi care să mă ajute să elaborez o scurtă evaluare a stării tehnologiei?
Ce dispozitive funcționează și ce au eșuat. Care sunt dificultățile întâmpinate? etc ...

Astăzi, pot spune că:
- dispozitivele care se află la suprafață întâmpină dificultăți reale, deoarece sunt supuse condițiilor extreme ale mării înalte.
- Dispozitivele conectate la sol nu suportă valurile cele mai înalte și se rup.
- Dispozitivele trebuie să coexiste cu un mediu marin, ceea ce poate pune problema unor structuri, cum ar fi, de exemplu, greutatea suplimentară ...

Aveți noutăți de la australieni, Carnergie și proiectul lor CETO 6? Am crezut ca am auzit intr-o discutie ca s-ar fi refugiat intr-un lac ???

Pelamis: După lovitura de stat chineză, unde sunt structurile?

Vrei vești de la Oyster și Waveroller?

Vă mulțumesc anticipat pentru timpul pe care îl veți lua pentru a răspunde la întrebările mele.

MMP
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79367
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: EMR: Dispozitive cu motor Wave




de Christophe » 28/12/17, 13:31

Foarte bună întrebare! Acest subiect ar trebui să permită o sinteză a stării existente în domeniu. Pentru început, punem multe noutăți în mod regulat la acest subiect: energii regenerabile / l-independență-energeticii-of-the-ue-har-a-la-mer-the-nord-t6936.html

Apoi, am apreciat mult, mult, originalitatea tehnologiei WaveGen (și fiabilitatea și costul acesteia în comparație cu diferiți „șerpi de mare” sau alte „elice scufundate”): energiilor-regenerabile / Wavegen fabrica de unda-o-compresie și-turbină cu aer-t8147.html

Dar se pare că proiectul este oprit :? ... încă unul ...

Dacă vorbim despre energiile mării, trebuie să menționăm și ETM-ul, energia termică (termodinamica, de fapt) a mării ... care are un potențial MONSTRUAL energii regenerabile-/ energie termică-de-un-mare-de-energie-viitor-nu-t4853.html într-adevăr

Iată câteva alte tehnologii pe care le-am găsit tastând „turbină mareică” aici search.php unul dintre primele rezultate este tocmai waveroller-ul ...

energii regenerabile / waveroller-the-maree-val-de-DCNS-t11924.html
energii regenerabile / l-maree de test-viitor-park-de-Paimpol-Brehat-așteptare-t10944.html
https://www.econologie.com/telechargeme ... s-marines/
1 x
MMP
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 27/12/17, 15:56

Re: EMR: Dispozitive cu motor Wave




de MMP » 30/12/17, 17:26

Vă mulțumim pentru răspuns.

Dacă cineva este capabil să-mi spună despre principalele încuietori pe care le întâlnesc dispozitivele cu energie de unde, îl iau și eu. :)

Încerc să demonstrez că în prezent, aceste dispozitive nu au nimic de invidiat pentru turbine eoliene, maree, din punct de vedere al costurilor.

Am înțeles că sumele au scăzut destul de apreciabil și că competitivitatea a fost în fața combustibililor fosili, dar și în fața turbinelor eoliene etc ... Sunt mulțumit să o știu, dar aș dori să înțeleg cum au reușit inovațiile acestea încurajând noi rezultate.

Vă mulțumim pentru răspunsuri;)

ps: HACE, nu cred deloc ^^
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: EMR: Dispozitive cu motor Wave




de chatelot16 » 30/12/17, 20:25

ar trebui să compare o turbină eoliană pe mare și ceva care să capteze energia umflăturii: cele 2 avem nevoie de o ancoră solidă rezistentă la violența mării ... dar mi se pare că pentru același preț de construcție turbina eoliana va produce mai multa energie

Mă tem că trucul de a folosi umflatura este foarte voluminos și foarte periculos pentru barca săracă care s-ar pierde pe vreme rea

o turbină eoliană este mult mai puțin periculoasă: este doar un catarg, poți trece pe lângă el fără pericol

un senzor de umflătură trebuie să blocheze în mod necesar marea pe o lățime mare

Echipamentele cu senzor de umflare ar putea fi integrate în digurile de protecție ale porturilor mari: nu mai există nicio problemă de construcție în mare, ci doar optimizarea construcției este deja utilă ca dig

vezi și regiunea amenințată de inundații din cauza valului mare: construirea digurilor care plătesc în principal pentru protecție și înghețarea tortului care face un pic de energie ar fi o idee
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79367
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: EMR: Dispozitive cu motor Wave




de Christophe » 31/12/17, 00:24

MMP a scris:Vă mulțumim pentru răspuns.

Dacă cineva este capabil să-mi spună despre principalele încuietori pe care le întâlnesc dispozitivele cu energie de unde, îl iau și eu. :)


Uh pot? Atât de liber ... Rugina? Furtuni (energia delta / forța de la 1 la 100 ...)? Navigare maritimă? Medici ecologiști care doresc să salveze pește? Păcănitori care vor să ucidă peștele?
1 x
MMP
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 27/12/17, 15:56

Re: EMR: Dispozitive cu motor Wave




de MMP » 02/01/18, 13:05

Proiectul CETO al australienilor pare să fi depășit diferitele probleme pe care le-ați menționat. Structura este sub apă și, potrivit analizelor, nu deranjează fundul mării :)

De ce nu mai multe dispozitive?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79367
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: EMR: Dispozitive cu motor Wave




de Christophe » 02/01/18, 13:48

Pentru că petrolul, uraniul și cărbunele aduc încă investitori suficient ...

Trist de spus, dar este singurul motiv pentru absența investițiilor masive în domeniul energiilor regenerabile!
0 x
MMP
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 27/12/17, 15:56

Re: EMR: Dispozitive cu motor Wave




de MMP » 03/01/18, 12:53

Vă mulțumesc că ați acordat timp pentru a răspunde la întrebarea mea. :)

Îmi continui cercetările și voi veni să dau noutăți despre acest subiect.

În opinia mea, lucrurile se deblochează deoarece costul de producție al valului a scăzut semnificativ, apropiindu-se de cel al vântului. Restrângerile legate de traficul cu barca nu mai sunt relevante pentru procesele scufundate. Ultimele analize arată un impact minim asupra fundului marin și a locuitorilor săi. În opinia mea, ne apropiem tot mai mult de tranziția energetică ... :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: EMR: Dispozitive cu motor Wave




de chatelot16 » 03/01/18, 15:12

de ce să te opui vântului și să umfli energia? cele 2 sisteme au un punct obișnuit de a aglomera marea, dar atâta timp cât să-l aglomereze pentru unul dintre cele 2 generatoare, pentru a pune cele 2 în același timp ... este vântul care produce umflatura, dar nu există neapărat vânt și umflătură în același timp ... umflatura a fost produsă de vânt pe întreaga lățime a unui ocean, adesea ajunge spre coastă când nu mai sunt vânt

astfel încât umflarea și vântul pot fi o modalitate complementară de utilizare a liniilor electrice, mai degrabă decât de a le folosi pentru o singură producție
0 x
MMP
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 27/12/17, 15:56

Re: EMR: Dispozitive cu motor Wave




de MMP » 09/01/18, 11:14

Îmi închipui o chestiune de investiții. Luăm dispozitivul care costă cel mai puțin, pentru că trebuie recunoscut faptul că mașinile sunt într-adevăr foarte scumpe. :)

Din câte știu (dar pot greși) diviziunea teritoriului pentru instalații nu este încă prevăzută. Cu excepția studiilor Croisic la fața locului

De asemenea, este complicat pentru anumite insule care nu doresc turbine eoliene și care se bazează în totalitate pe generatorul de unde și pe panourile fotovoltaice. Dar acolo, problema este pur politică ..... asta ar trebui să se schimbe în scurt timp.
0 x

Reveniți la „Inovații, invenții, brevete și idei pentru dezvoltare durabilă”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 70