Proton: baterii fără litiu care ar putea schimba lumea

Inovații, idei sau brevete pentru dezvoltare durabilă. Scăderea consumului de energie, reducerea poluării, îmbunătățirea randamentelor sau proceselor ... Mituri sau realitate despre invențiile din trecut sau viitor: invențiile lui Tesla, Newman, Perendev, Galey, Bearden, fuziunea la rece ...
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13704
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1518
A lua legatura cu:

Proton: baterii fără litiu care ar putea schimba lumea




de izentrop » 06/04/18, 23:22

O echipă de cercetători australieni dezvoltă o baterie reîncărcabilă fără litiu. Acest metal, atât rar, cât și scump, ar fi înlocuit cu două elemente care se găsesc din abundență în natură: apa și carbonul.

Nu este încă dezvoltat, dar încă promițător http://www.clubic.com/energie-renouvela ... monde.html
https://www.generation-nt.com/batteries ... 52035.html
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Proton: baterii fără litiu care ar putea schimba lumea




de phil53 » 06/04/18, 23:32

Copacii fac asta foarte bine, este lemn
Hee hee regret că nu m-am putut abține
0 x
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Proton: baterii fără litiu care ar putea schimba lumea




de ENERC » 08/04/18, 16:53

O echipă de cercetători australieni dezvoltă o baterie reîncărcabilă fără litiu. Acest metal, atât rar, cât și scump, ar fi înlocuit cu două elemente care se găsesc din abundență în natură: apa și carbonul.
Aflați mai multe despre invenții-inovații / baterii-fără-litiu-proton-care-ar-putea-schimba-lumea-t15614.html # ucPgkMtxH0JtexcB.99


Problema nu este litiu.
Imagine

Dacă se înlocuiește litiul cu mai mult grafit ... nu se câștigă din punct de vedere al costului. Litiul este cu doar 50% mai scump decât grafitul (cel puțin în prezent). Și cu o eliberare de H2, nu este pentru bord.

Ceea ce este corect, pe de altă parte, este că, pentru stocarea staționară, densitatea de masă contează puțin. Pentru staționare, 10 kWh util / tonă este destul de acceptabil atâta timp cât rămâne mic. 10 kWh utilizabil pe tonă este ceea ce avem cu bateriile plumb-acid tip OPZ proiectate să dureze 20 de ani. (este de 40 kWh pe tonă, dar numai 25% poate fi utilizat dacă doriți ca bateria să reziste).

Dacă vrem să ne îndreptăm către o depozitare staționară ieftină, trebuie să evităm pe cât posibil Cobalt, Litiu, Nichel și grafit.

Personal, cred că pentru transport vom sta mult timp pe litiu-ion sau pe sodiu-ion. Aveți nevoie de baterii cu o densitate mare de energie și o putere foarte mare.
Pe staționar, vom fi mai mult pe baterii cu flux organic: două rezervoare de stocare și o zonă de schimb.
Dacă bateria Proton este ieftină de fabricat, își are locul în staționare. Nicio șansă în mobilitate: densitatea este proporțională cu pătratul tensiunii, iar cu apa suntem limitați la 1,23V față de 4,2V pentru litiu.
1 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13704
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1518
A lua legatura cu:

Re: Proton: baterii fără litiu care ar putea schimba lumea




de izentrop » 08/04/18, 23:47

Cobaltul a crescut semnificativ de atunci https://investir.lesechos.fr/cours/mati ... ,opid.html
Enerc a scris: densitatea este proporțională cu pătratul tensiunii, iar cu apă suntem limitați la 1,23V față de 4,2V pentru litiu.
sursa?
Nu pare să confirme https://fr.wikipedia.org/wiki/Accumulat ... chnologies[9]
0 x
Eric DUPONT
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 751
Înregistrare: 13/10/07, 23:11
x 40

Re: Proton: baterii fără litiu care ar putea schimba lumea




de Eric DUPONT » 09/04/18, 11:43

la nivelul azotului rămâne stabil. avem în continuare dreptul de a respira gratuit.
0 x
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Proton: baterii fără litiu care ar putea schimba lumea




de ENERC » 09/04/18, 12:34

sursa?

Energia este proporțională cu U. Î
Sarcina Q este C x U
Pentru o capacitate dată, energia crește aproximativ până la pătratul tensiunii.
Acest lucru este corect pentru un condensator (1/2 C * U * U) și se apropie mai mult sau mai puțin pentru o baterie.
0 x
Eric DUPONT
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 751
Înregistrare: 13/10/07, 23:11
x 40

Re: Proton: baterii fără litiu care ar putea schimba lumea




de Eric DUPONT » 09/04/18, 14:04

aproximativ 10 wh pe litru de apă, sau de 15 ori mai puțin decât azotul lichid
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13704
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1518
A lua legatura cu:

Re: Proton: baterii fără litiu care ar putea schimba lumea




de izentrop » 09/04/18, 14:34

Buna! generalizările suspecte nu duc la nimic concret.
Enerc a scris:Pentru o capacitate dată, energia crește aproximativ până la pătratul tensiunii.
Acest lucru este corect pentru un condensator (1/2 C * U * U) și se apropie mai mult sau mai puțin pentru o baterie.
Pentru condensator capacitatea este fixă, dar pentru o baterie este mult mai empirică, iar pentru azot lichid este altceva din nou și prefer să o scap. : Mrgreen:
0 x
Bardal
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 509
Înregistrare: 01/07/16, 10:41
Locul de amplasare: 56 și 45
x 198

Re: Proton: baterii fără litiu care ar putea schimba lumea




de Bardal » 09/04/18, 17:25

izentrop a scris:Buna! generalizările suspecte nu duc la nimic concret.
Enerc a scris:Pentru o capacitate dată, energia crește aproximativ până la pătratul tensiunii.
Acest lucru este corect pentru un condensator (1/2 C * U * U) și se apropie mai mult sau mai puțin pentru o baterie.
Pentru condensator capacitatea este fixă, dar pentru o baterie este mult mai empirică, iar pentru azot lichid este altceva din nou și prefer să o scap. : Mrgreen:


Mai presus de toate este complet falsă, această poveste a pătratului tensiunii ... Este să confunde un nivel de energie cu o cantitate de energie ... două elemente de 1,2 V în serie pentru a cvadrupla cantitatea de energie, ceea ce este evident absurd ...

În ceea ce privește comparația azot-apă, este același butoi, o viziune complet confuză a legilor fizicii.

Eric și Enerc, ai fost făcut să te întâlnești; de ce nu creezi un fir specific în care să poți tranzacționa în mod liber și, într-un mod rodnic, sunt sigur (graalul sfânt al energiei libere este în mâinile tale).
0 x
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Proton: baterii fără litiu care ar putea schimba lumea




de ENERC » 09/04/18, 18:13

Mai presus de toate este complet falsă, această poveste a pătratului tensiunii ... Este să confunde un nivel de energie cu o cantitate de energie ... două elemente de 1,2 V în serie pentru a cvadrupla cantitatea de energie, ceea ce este evident absurd ...

Cu tehnologie identică, desigur, dacă dublăm tensiunea, dublăm cantitatea de energie.
Dar vorbim despre diferite tehnologii.
De exemplu:
Ion litiu (3,7V) -> 260 Wh / Kg
Titanat de litiu (2,4V) -> 100 Wh / kg
Acum, 3,7 * 3,7 / 2,4 / 2,4, ceea ce oferă un raport de 2,4.

Uneori este mai rău: de exemplu cu bateria „apă sărată” (bateria Aquion). Cu 1,8 V, suntem abia la 20 Wh / kg, în timp ce raportul de tensiune este de 4,2.

Plumb: 40 Wh / Kg pentru un raport de 3,7 * 3,7 / 2,2 / 2,2 (2,8)

Exemplele contra sunt bateriile metalice / de aer, deoarece aerul nu cântărește. Dar nu sunt puternici.

Nu am nimic împotriva bateriilor care conțin apă. Probabil pentru depozitare staționară sau expediere, dar nu pe bicicletă, într-o mașină sau într-un telefon.

Astăzi punem ion de litiu peste tot și este absurd.
0 x

Reveniți la „Inovații, invenții, brevete și idei pentru dezvoltare durabilă”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Majestic-12 [Bot] și oaspeții 206