Reintroducerea animalelor comune în mediul rural

Inovații, idei sau brevete pentru dezvoltare durabilă. Scăderea consumului de energie, reducerea poluării, îmbunătățirea randamentelor sau proceselor ... Mituri sau realitate despre invențiile din trecut sau viitor: invențiile lui Tesla, Newman, Perendev, Galey, Bearden, fuziunea la rece ...
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Reintroducerea animalelor comune în mediul rural




de Adrien (ex-nico239) » 24/11/18, 14:30

Acest subiect decurge din faptul că am fost surprinși de informațiile difuzate în urmă cu câteva luni despre dispariția faunei comune din frumoasa noastră țară.

Ne-am spus apoi naiv, ei bine, din moment ce dispare, la fel de bine ar fi să-l reintroducem și dacă ne putem aduce contribuția într-un colț banco liniștit și păstrat.

Recent am început să trimitem email-uri pe ici pe colo către asociații, în special pentru broaște țestoase și arici, în așteptarea păsărilor...

Vai, reacția....nu e o idee bună să încercăm să ne amestecăm în incinta aleșilor de protecție a animalelor din frumoasa noastră țară...

Crima de lesa maiestate Imagine

Exemplu de email-ul nostru
bonjour,

Am fi mai mult decât dispuși să adoptăm arici.

Fii atent la termenul adopta..... NU CA ANIMĂ DE ANIM...

Dar să-I REINTRODUCEȚI ÎN SALBĂTIE.

Locuim in 04



Răspunsul

Mă tem că a existat o neînțelegere cu privire la obiectivele centrului nostru de îngrijire. Unicul nostru obiectiv este să recuperăm animalele aflate în dificultate în sălbăticie, să le tratăm și să le eliberăm cât mai repede posibil în mediul lor natural. Pentru a face acest lucru, am obținut Autorizație Prefecturală de Deschidere iar managerul centrului de îngrijire a eliberat Certificate de Capacitate pentru toate speciile pe care le primește la centru.

Vă rugăm să rețineți că, fără toate aceste autorizații, capturarea, reținerea, transportul etc. de animale sălbatice este interzisă prin lege. Se numesc „Res Nullius”, adică nu aparțin nimănui.
Nu dorim să ne „conservăm cu gelozie exemplarele” așa cum spuneți dumneavoastră, dimpotrivă dorim să le eliberăm cât mai repede și în cele mai bune condiții pentru ei, în niciun caz nu predăm persoane pentru ca acestea să poată păstra animalele. acasă, acest lucru este ilegal, așa cum v-am explicat mai sus. Din acest motiv, este normal ca si celelalte centre sa va raspunda negativ.



MEGA a priori pe care ni l-am dori de la aricii NAC îl împiedică în așa măsură pe cititor încât nici măcar nu ne ține cont de mesajul...
El presupune că alții ar fi răspuns nu, ceea ce nu este adevărat.
După aceea, o parte a răspunsului este total sensibil în ceea ce privește respectul pentru animalele sălbatice, fiți siguri.
În rest rămânem împodobiți cu un legalism surprinzător în felul în care se ține pentru a încerca (se pare) să descurajeze bunăvoința celor care nu fac parte din cercul „Aleșilor” : Mrgreen:


Un alt exemplu și mai curios: țestoasele de uscat

Situația este complexă deoarece țestoasele pe care publicul larg dorește să le abandoneze sunt în marea majoritate a cazurilor țestoase fără origine legală (găsite, date etc.) așa că nu le putem direcționa către alte persoane care trebuie să aibă și autorizații.condiții de detenție. . Singura soluție este să le acceptați în parc, să efectuați manipulările sanitare (parazitare, carantină etc.), să faceți demersurile pentru regularizarea lor (proceduri administrative care necesită foarte mult timp), să le marcați și apoi să le faceți adoptate de oameni sau structurile responsabile.reguli. Până în prezent, din păcate, nu avem fondurile și echipele necesare pentru acest ultim pas.

Prin urmare, trebuie să creștem numărul vizitatorilor noștri pentru a ne dezvolta resursele.



Contradicția mesajului este surprinzătoare.
De fapt, avem impresia că nu se mișcă prea greu pentru a se despărți de ei, deși constituie activele lor de afaceri.

Acestea fiind spuse, trebuie să ne adaptăm cu o legislație foarte restrictivă.

Asta mi se pare foarte greu! Există un plan național de acțiune pentru broasca țestoasă a lui Hermann pe care îl puteți consulta pe site-ul administrației. Numai actorii acestui plan pot realiza acest tip de program. Facem parte din ea și vă pot spune că este complicat! Realitatea este că reintroducerile sunt încetinite sau chiar blocate în locuri înalte pentru că se creează zone pe care nu pot fi construite și/sau cu activitate limitată, ceea ce nu se potrivește fermierilor, constructorilor și municipalităților...



Cu excepția faptului că, nefăcând imposibilul reintroducerea țestoaselor la viteză maximă, facem loc promotorilor, deoarece animalele rămân în cele din urmă în „grădina zoologică”, ceea ce este convenabil pentru... grădini zoologice și promotori și ferme și în cele din urmă pentru toată lumea. este fericit... pe spatele țestoaselor. Imagine


Un centru a răspuns afirmativ pentru reintroducerea aricilor... trimițându-ne înapoi la primăvară.
Pentru a fi continuat

Curios, însă, a trebuit să răspundem la un chestionar care ne-a întrebat dacă avem Bufnițe și Bursuci mari în zonă...
Imagine Răspunsul nostru a fost: de dragul biodiversităţii, sperăm că avem câteva...

Întrebare curioasă, formulată diferit, sună de genul: dacă fauna este bogată în zona ta (printre altele la prădători) nu se pune problema să eliberezi arici acolo... uh, nu-i așa că e cam specios? Imagine ca să nu spun absurd în orice caz paradoxal.

Pe scurt, probabil că suntem puțin caricaturi și probabil că ar trebui să ne ferim de escrocii care ar putea să facă comerț cu arici sau să-i mănânce ca țiganii. :şoc:

Totuși, ne spunem că odată cu operațiunile de acest stil înțelegem că viața sălbatică comună dispare...

Se pare că între legi și profesioniștii în domeniul protecției animalelor s-a creat un fel de rețea de interese convergente...


Același lucru am putea spune și pentru adăposturile de animale (câini-pisici) și care te taxează cu 150€ pentru o pisică (au băut)...

Și aici suntem bine poziționați să vorbim despre faptul că a lucrat pentru o asociație de pisici ani de zile...
Ah dar e adevarat in aceasta asociatie toti eram 100% VOLUNTARI (nu-i asa vocatia unei asociatii???), ne-am dus pe rand sa dam de mancare pisicile in fiecare zi a anului .

Și de îndată ce cineva a vrut să adopte unul
Și 1 a fost GRATUIT (în timp ce dacă spui că nu ai banii, o să-ți închidem)
Și 2 aveam de gând să-l ducem acasă care era cea mai bună modalitate de a VERIFICA la fața locului viitoarele condiții de viață ale animalului

Comparați cu „pentru 150€” puteți pleca cu pisica

Bine, am făcut asta acum aproximativ 20 de ani... vremuri diferite, obiceiuri diferite...

Animalele par să fi devenit o afacere chiar și printre cei care pretind că sunt cei mai apropiați apărători ai lor

Încă o dată această reacție este, fără îndoială, exagerată și maniheică (și sincer să fim sperăm că uneori este greșită) dar vine de la un punctual sătul de subiect : Mrgreen:
1 x
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189

Re: Reintroducerea animalelor comune în mediul rural




de dede2002 » 26/11/18, 12:36

hi,

E foarte frumos să te gândești la reintroducerea speciilor dispărute la nivel local, dar este un efort irosit dacă nu remediam cauzele dispariției lor...
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Reintroducerea animalelor comune în mediul rural




de Adrien (ex-nico239) » 26/11/18, 13:24

Asta înseamnă?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Reintroducerea animalelor comune în mediul rural




de Christophe » 26/11/18, 15:27

Pe acelasi subiect Nico:

0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Reintroducerea animalelor comune în mediul rural




de Adrien (ex-nico239) » 26/11/18, 22:39

Mă tem că nu sunt interesați... facem înțelegeri cu bărbați : Mrgreen: lăsând o bucată mică din pământul nostru vacilor vecinului... să aibă o crimă de lesa maiestate.

În plus nu putem face donații și nu avem 60ha: împrumutăm doar celor bogați, se știe.

Cu toate acestea, le-am scris și le voi retransmite răspunsul.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Reintroducerea animalelor comune în mediul rural




de Exnihiloest » 27/11/18, 15:46

Biodiversitatea poate destabiliza, de asemenea, ecosistemele. Acest lucru arată că în chestiuni de ecologie, ca și în alte părți, certitudinile trebuie întotdeauna înlocuite cu îndoiala rezonabilă.

"Faptul că diferitele componente ale stabilității reacționează diferit trebuie luat în considerare în managementul ecosistemului. În funcție de ponderea acordată fiecăruia dintre ele, relația dintre diversitate și stabilitatea globală a ecosistemului poate fi neliniară"
https://www.techno-science.net/actualit ... 17925.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Reintroducerea animalelor comune în mediul rural




de Adrien (ex-nico239) » 27/11/18, 18:39

Exnihiloest a scris:Biodiversitatea poate destabiliza, de asemenea, ecosistemele. Acest lucru arată că în chestiuni de ecologie, ca și în alte părți, certitudinile trebuie întotdeauna înlocuite cu îndoiala rezonabilă.

"Faptul că diferitele componente ale stabilității reacționează diferit trebuie luat în considerare în managementul ecosistemului. În funcție de ponderea acordată fiecăruia dintre ele, relația dintre diversitate și stabilitatea globală a ecosistemului poate fi neliniară"
https://www.techno-science.net/actualit ... 17925.html


Câțiva arici nu vor deranja ecosistemul Alpes de Haute Provence cred... Imagine
0 x

Reveniți la „Inovații, invenții, brevete și idei pentru dezvoltare durabilă”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 115