Noua producție de HHO la 0,25 € / M3

Inovații, idei sau brevete pentru dezvoltare durabilă. Scăderea consumului de energie, reducerea poluării, îmbunătățirea randamentelor sau proceselor ... Mituri sau realitate despre invențiile din trecut sau viitor: invențiile lui Tesla, Newman, Perendev, Galey, Bearden, fuziunea la rece ...
jean.caissepas
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 660
Înregistrare: 01/12/09, 00:20
Locul de amplasare: R.alpes
x 423

Noua producție de HHO la 0,25 € / M3




de jean.caissepas » 08/07/19, 15:08

Iată un nou producător de HHO care pretinde că este competitiv. Depinde de tine sa vezi daca merita jocul...

https://www.enerzine.com/une-technologi ... 86-2019-07
0 x
Obiceiurile trecutului trebuie să se schimbe,
pentru că viitorul nu trebuie să moară.
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Producție nouă de HHO la 0,25€/M3




de Exnihiloest » 12/07/19, 19:23

HHO este amestecul de bază H2 + 1/2O2, care se obține atunci când electrolizăm apa și colectăm amestecul (exploziv) într-o singură eprubetă.
Din moment ce a fost redenumit „HHO”, implicând inițial că gazul ar fi format din atomi și nu din molecule, a devenit un argument comercial.

Întrucât recombinarea H2 + 1/2O2 -> H2O nu dă mai multă energie decât cea necesară pentru a disocia apa, afirmând că procesul lor de electroliză „folosește foarte puțină energie electrică și este capabil să asigure o producție ridicată la temperaturi scăzute”, face acest site. vrei să ne spui că este mai eficientă decât electroliza convențională sau că avem de-a face cu mișcarea perpetuă?
Dacă este doar mai eficient decât celelalte, oricum nu poate fi folosit pentru a furniza energie primară, deoarece energia recuperabilă va fi întotdeauna doar energia electrolizei, minus pierderile.

Că amestecul ar putea îmbunătăți eficiența anumitor motoare cu ardere internă, poate, dar mă îndoiesc că producătorii de mașini, mai ales cu presiunea pe care o au asupra consumului, au ratat-o.
Dacă este vorba doar de producția de hidrogen, ceea ce sugerează titlul articolului, dar nu și aluzia la HHO, atunci revenim la punctul slab: problema stocării.

"În curând, doar doi litri de apă și tehnologia de combustibil cu hidrogen a Eneco Holdings vor fi suficienți pentru a produce 65 kWh de electricitate, puterea necesară pentru a alimenta o casă timp de o săptămână.."
Dacă cineva înțelege această propoziție, vă rugăm să ne explicați, în special ce va consuma tehnologia de combustibil cu hidrogen a Eneco Holdings în operațiune. Acest articol este la fel de clar ca sucul de budincă și este mai mult un apel pentru investitori decât comunicarea tehnică asupra unui produs.
0 x
jean.caissepas
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 660
Înregistrare: 01/12/09, 00:20
Locul de amplasare: R.alpes
x 423

Re: Producție nouă de HHO la 0,25€/M3




de jean.caissepas » 12/07/19, 21:38

Exnihiloest a scris:Întrucât recombinarea H2 + 1/2O2 -> H2O nu dă mai multă energie decât cea necesară pentru a disocia apa, afirmând că procesul lor de electroliză „folosește foarte puțină energie electrică și este capabil să asigure o producție ridicată la temperaturi scăzute”, face acest site. vrei să ne spui că este mai eficientă decât electroliza convențională sau că avem de-a face cu mișcarea perpetuă?
Dacă este doar mai eficient decât celelalte, oricum nu poate fi folosit pentru a furniza energie primară, deoarece energia recuperabilă va fi întotdeauna doar energia electrolizei, minus pierderile.


După ce am citit tone de informații despre HHO încă din anul 2000, vor exista posibilități (nedovedite de mine) de a recupera energie dacă folosim un proces bazat pe rezonanță magneto-electrică (vezi circuitele RLC) la o anumită frecvență favorabilă (pe care nu o folosesc). nu știu nici) pentru a limita puternic energia de disociere a moleculei de H2O.

S. Meyer a făcut multe cercetări pe acest subiect și m-a convins cel mai mult de posibilitatea de a avea un COP > 1 și mai ales > 4 datorită eficienței de doar 25% a unui motor termic care recuperează energie din HHO

El a reușit să explice diferența de energie dintre faptul că apa de ploaie are un nivel de energie ridicat, deoarece electronii care se rotesc în jurul nucleului de oxigen sunt pe cea mai îndepărtată orbită (nivelul 3), în timp ce atunci când HHO arde, molecula poziționează electronii la nivel. 1 (cel mai aproape de nucleu) și astfel eliberează energie.

Nu am nicio dovadă a acestui concept, dar sper că unii îl vor reproduce cu succes înainte ca omenirea să se prăbușească, pentru că va fi nevoie de multă energie pentru a supraviețui (producția de hrană, apă potabilă și depoluarea planetei pentru salvarea faunei sălbatice).

Unii nu cred, dar un prieten a condus de fapt peste 100 km cu un motor 100% pe apă echipat cu un maser japonez (nu mai este disponibil).
1 x
Obiceiurile trecutului trebuie să se schimbe,

pentru că viitorul nu trebuie să moară.
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Producție nouă de HHO la 0,25€/M3




de moinsdewatt » 14/07/19, 00:06

jean.caissepas a scris:Iată un nou producător de HHO care pretinde că este competitiv. Depinde de tine sa vezi daca merita jocul...

https://www.enerzine.com/une-technologi ... 86-2019-07


Pute a înșelătorie.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Sylvester spiritus
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 85
Înregistrare: 23/09/17, 15:03
x 35

Re: Producție nouă de HHO la 0,25€/M3




de Sylvester spiritus » 25/07/19, 17:09

jean.caissepas a scris:Iată un nou producător de HHO care pretinde că este competitiv. Depinde de tine sa vezi daca merita jocul...

https://www.enerzine.com/une-technologi ... 86-2019-07


Mulțumesc pentru informații Jean.caissepas.
Fără îndoială, cu nanobule și HHO, japonezii sunt pe drumul cel bun...
https://en.eneco-hd.co.jp/about_us/fuel.html

Contrar certitudinii care ti-a raspuns anterior care cred ca apa este pur si simplu H2O, iti amintesc repede ca acest element este cu adevarat special:
Printre altele, a fost creat foarte devreme în univers deoarece formarea sa eliberează o cantitate enormă de energie, a modelat sistemul nostru solar cu linia de condensare a gheții și, sub formă lichidă, menține o relație primordială cu viețuitoarele. constituent și combustibil (fotosinteză și respirație cu aox oxidază și citocrom oxidază care, în mitocondrii, reduc oxigenul gazos în apă prin eliberarea căldurii și energiei recuperate de ATP).

Pe de altă parte, legăturile de hidrogen din apă sunt cele mai puternice la 4°C, iar un catalizator precum CO2 sub formă de H2CO3 (de exemplu) face posibilă existența unor legături îndoite care sunt mai ușor de spart decât doar CO2 (O=C=O) .
În plus, un conductor rotativ va avea și un câmp magnetic mult mai mare decât dacă ar fi fix.(înțelegeți cine poate)

În cele din urmă, Einstein a murit înainte de a găsi ceva mai bun decât constanta cosmologică, dar va trebui să ne confruntăm cu faptele într-o zi sau alta: Vidul nu este gol (paradoxul dintre fizica cuantică și cea clasică) și „putem interacționa cu el în anumite condiții. conditii specifice...
Keely, Tesla, Schauberger, Searl, Meyer și mulți alții au fost târâți prin noroi din ignoranță.
Acest lucru trebuie schimbat și cât mai repede posibil pentru că afară se face foarte cald!!! : Evil:

RAS
0 x
„Necunoscătorii cred că știu totul, savantul crede că nu știe nimic ...” Lao Tseu
Avatar de l'Utilisateur
Sylvester spiritus
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 85
Înregistrare: 23/09/17, 15:03
x 35

Re: Producție nouă de HHO la 0,25€/M3




de Sylvester spiritus » 27/07/19, 10:11

Pentru cei care sunt interesați îndeaproape de munca lui Yull Brown, le arăt acest demo de 2 minute:


Adaug cel mai interesant link de pe proces (sau mai bine zis procesele folosite), chiar e foarte interesant... 8)
Catalizatorul ar fi hidroxid de aluminiu (Al(OH)3), acesta este singurul punct care mă deranjează când cunoaștem riscurile legate de aluminiu...
https://en.eneco-hd.co.jp/media/2019/06/25/12
(procesele utilizate în mijlocul paginii)

Lectură plăcută și toate cele bune vouă, pasionaților „Focul apei”...
0 x
„Necunoscătorii cred că știu totul, savantul crede că nu știe nimic ...” Lao Tseu

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Inovații, invenții, brevete și idei pentru dezvoltare durabilă”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 87