Excesul de energie al lui Nikola Tesla? (Christophe Tetard)

Inovații, idei sau brevete pentru dezvoltare durabilă. Scăderea consumului de energie, reducerea poluării, îmbunătățirea randamentelor sau proceselor ... Mituri sau realitate despre invențiile din trecut sau viitor: invențiile lui Tesla, Newman, Perendev, Galey, Bearden, fuziunea la rece ...
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Excesul de energie al lui Nikola Tesla? (Christophe Tetard)




de eclectron » 25/09/20, 08:11

Revin la această demonstrație de Christophe Tetard.
Este o chestiune de surplus de energie, printr-o anumită bobină, numită bobină Tesla sau chiar bobină Tesla.


În opinia mea, a considera că toată energia rezonanței este în 40pF este greșit, chiar dacă este nevoie de 40pF pentru a regla rezonanța în funcție de valoarea de sine pe care o măsoară.
Există o mulțime de capacitate distribuită de-a lungul bobinei. Este capacitatea dintre viraje și mediu, inclusiv solul.
Acestea sunt capas care nu sunt încărcate la potențialul maxim și care influențează frecvența de rezonanță în jos.

Cel mai mare potențial care ne interesează pentru calcularea energiei de ieșire este la sfârșitul bobinei, prin urmare în tor.
În funcție de faptul dacă considerăm că torul acționează ca un condensator numai cu solul sau cu solul și tavanul, torul C variază între 3.5pF și 7pF. (estimare în funcție de dimensiunile din videoclip)

Poate ceva mai mult având în vedere ionizarea. Nu știu cum să estimez acest punct.

Ideea care mă deranjează într-un mod bun pentru el este că pentru rezistența dielectrică a aerului este nevoie de 1KV / mm, ceea ce este valabil pentru un aer saturat de umiditate. Mă îndoiesc că este cazul laboratorului său.
Valoarea acceptată în mod obișnuit este mai degrabă de 3KV / mm
https://fr.wikipedia.org/wiki/Rigidit%C ... 9lectrique

Ceea ce ar da un arc de 3MV și nu de 1MV. Care este o producție de energie mult mai mare decât anunță, deoarece tensiunea este pătrată în calculul energiei.

La nivelul energiei de ieșire, am avea ca funcție a torului C:
Es = ½ C V² = între 15.7J și 31.5J

Rata de repetare pe secundă fiind de 150
Obținem o producție totală de energie Es, între 2355 J și 4725 J

Ca intrare, nu depășește 1KW continuu, deci într-adevăr 1000J.
Care dau o COP între 2.3 și 4.7.

Mi-am petrecut timpul făcând simulări, unde teoretic nu ar trebui să vedem un COP> 1 care apare în software-ul clasic.
Acesta este cazul, ajung cel mai bine la 0.84 pentru un singur RLC sau chiar la 0.9 numărând cele 2 RLC ale unei Tesla Coil virtuale.
Aceasta susține că funcționează in realitate cu o tensiune foarte mare, ar aduce o energie care ar veni de la cine știe de unde.

Mi se pare puțin probabil că COP aparent se datorează unei erori la „măsurare” de intrare.
Mi se pare puțin probabil ca sursa de alimentare să nu furnizeze vârfuri de putere care trec neobservate, timpul pe care nu îl reglează în funcție de sarcina care variază.
Totuși, ar fi necesar să avem o diagramă precisă pentru a o spune, și chiar mai bine, a citirilor cu osciloscopul tensiunii și curentului.

Dacă nu mi-a lipsit nimic, pentru mine a scos în evidență supraunitatea. ceea ce reprezintă o descoperire majoră în știință.
Depinde de tine să mă faci să mint : Wink: (aduce contradicție pe care nu am văzut-o)

Iată o nouă energie care este ușa deschisă către energie curată (non-carbonică), abundentă și non-intermitentă pentru un viitor viabil. : Mrgreen:


lantul lui: https://www.youtube.com/channel/UCZn_Rm ... BxQ/videos
FB: https://www.facebook.com/Promethelios/
site-ul: https://www.promethelios.fr/
Dernière édition alin eclectron 25 / 09 / 20, 08: 22, editate 1 ori.
1 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Energia lui Nikola Tesla? (Christophe Tetard)




de ABC2019 » 25/09/20, 08:19

eclectron a scris:
Dacă nu mi-a lipsit nimic, pentru mine a scos în evidență supraunitatea.

siguranța este total imposibilă în conformitate cu legile electrodinamicii, este foarte ușor de demonstrat.

Dacă există, este pentru că aceste legi sunt false. Dacă sunt greșite, toate calculele tale sunt greșite (și toate calculele pe care le facem de un secol, ne întrebăm cum am reușit să facem telecomunicațiile să funcționeze până acum prin minune !!! : Mrgreen: : Mrgreen: )

Pentru mine, singurul lucru care ar demonstra supraunitatea este că acest domn ne arată scrisoarea de reziliere a abonamentului său la furnizarea de energie electrică (fără turbină eoliană și panou PV, desigur, fără nimic în grădina sa). Asta, da, ar fi o dovadă convingătoare, mai degrabă decât imagini ale unui ansamblu electric pe care nimeni nu îl poate verifica.

singurul lucru pe care reușești să-l demonstrezi post după post, eclectron, este marea ta credulitate ...
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Energia lui Nikola Tesla? (Christophe Tetard)




de eclectron » 25/09/20, 08:38

ABC2019 a scris:singurul lucru pe care reușești să-l demonstrezi post după post, eclectron, este marea ta credulitate ...

: Lol: : Lol: : Lol:
Te referi uneori la slaba mea închisă, în comparație cu persoana obișnuită, pe care o iau eu. : Mrgreen:
Este nevoie de un pic de bună utopie pentru a merge mai departe, dar nu acest punct „filosofic” ne interesează astăzi.

Este încă amuzant că nu îți permiți să studiezi un subiect prin prejudecăți în prealabil, deoarece contrazice certitudinile tale din trecut.
Ar fi totuși nerd să ratezi o inovație doar pentru că avem certitudini ... învechite.
Nu mă deranjează să propun un astfel de subiect și să concluzionez la final că a existat o eroare aici sau acolo.
Acesta este chiar punctul subiectului, pentru a arăta că este adevărat sau fals în acest moment.

Acestea sunt argumentele tehnice care mă interesează astăzi.

Aud argumentele dvs. privind încălcarea termodinamicii, încetarea abonamentului EDF și imposibilitatea verificării ansamblurilor sale. Aș face aceleași recenzii.
Cu toate acestea, dacă este o re-descoperire, trebuie să ne așteptăm la neașteptat : Mrgreen:
legile fizicii au domenii de validitate, nu suntem acolo în afara domeniului de validitate explorat?
56KHz, 3MV, este obișnuit?
De exemplu, asta mă interesează mai mult decât bla „filosofic”.
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188

Re: excesul de energie al lui Nikola Tesla? (Christophe Tetard)




de Remundo » 25/09/20, 09:46

Videoclipul este bine construit,

Sunt puțin sceptic cu privire la principiul „măsurării” energiei de ieșire. Trecând prin 1/2 C V² fără să știți nici C, nici V bine, se poate zbura. Pentru frecvență, pe de altă parte, este cunoscută cu mai multă precizie.

Este încă surprinzător să ne imaginăm o supraunitate prin injectarea de energie într-un astfel de dispozitiv rudimentar care este disipativ structural (rezistență, pierderi de radiații etc.).

chiar presupunând că există mai multă energie decât intrare, de unde ar proveni? Mister.
1 x
Imagine
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: excesul de energie al lui Nikola Tesla? (Christophe Tetard)




de izentrop » 25/09/20, 09:57

Ar trebui să înceapă deja dintr-o altă bază decât cea COP privește doar schimburile termice dintre sistem și mediul extern. „Tesla coil” nu este o pompă de căldură din câte știu. :P

Nu am vizionat videoclipul, dar îl cunosc pe loulou, într-un sistem închis, energia returnată receptorului este neapărat mai mică decât energia furnizată. Restul ajunge la pierderi termice inevitabile.
Dacă calculele sau măsurătorile arată contrariul, atunci ați făcut o greșeală. : Mrgreen: ./
0 x
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: excesul de energie al lui Nikola Tesla? (Christophe Tetard)




de eclectron » 25/09/20, 10:00

Remundo a scris:Sunt puțin sceptic cu privire la principiul „măsurării” energiei de ieșire. Trecând prin 1/2 C V² fără să știți nici C, nici V bine, se poate zbura. Pentru frecvență, pe de altă parte, este cunoscută cu mai multă precizie.
Critică la care sunt de acord. : Wink:

Remundo a scris:Este încă surprinzător să ne imaginăm o supraunitate prin injectarea de energie într-un astfel de dispozitiv rudimentar care este disipativ structural (rezistență, pierderi de radiații etc.).
idem : Lol:
Sincer să fiu, nu am încercat niciodată tensiuni de acest gen.
Încercasem deja de joasă tensiune (100V) și am primit „COP” = 0.83
Rezultat care m-a surprins la acea vreme. Intuitiv mă așteptam la 0.3 / 0.2.
Cu retrospectiva, este destul de normal să aveți o ieșire de 0.83 pentru acest tip de asamblare.

Remundo a scris:chiar presupunând că există mai multă energie decât intrare, de unde ar proveni? Mister.

Fără o certitudine absolută din partea sa, el a anunțat electroforeza ca sursă (pompare în ddp a ionosferei)
Personal nu cred, având în vedere câmpul electrostatic slab care domnește lângă pământ.
În schimb, aș vedea vidul cuantic ca sursă.
1 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: excesul de energie al lui Nikola Tesla? (Christophe Tetard)




de eclectron » 25/09/20, 10:04

izentrop a scris:Ar trebui să înceapă deja dintr-o altă bază decât cea COP privește doar schimburile termice dintre sistem și mediul extern. „Tesla coil” nu este o pompă de căldură din câte știu. :P

Nu am vizionat videoclipul, dar îl cunosc pe loulou, într-un sistem închis, energia returnată receptorului este neapărat mai mică decât energia furnizată. Restul ajunge la pierderi termice inevitabile.
Dacă calculele sau măsurătorile arată contrariul, atunci ați făcut o greșeală. : Mrgreen: ./

Pentru distracție răspund : Mrgreen:
Termenul COP nu modifică rezultatele fizice și nu este un sistem închis ...
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: excesul de energie al lui Nikola Tesla? (Christophe Tetard)




de izentrop » 25/09/20, 10:08

eclectron a scris:nu este un sistem închis ...
Cum?
1 x
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: excesul de energie al lui Nikola Tesla? (Christophe Tetard)




de eclectron » 25/09/20, 10:25

izentrop a scris:
eclectron a scris:nu este un sistem închis ...
Cum?

Deschis către atomii aerului, deschis către atomii care constituie dispozitivul, deschis spre vidul cuantic, prin intermediul electrozilor condensatorilor, prin bobine.

Ce presupun este că ar exista un prag de tensiune (gradual sau nu?) Dincolo de care s-ar manifesta un efect neașteptat.
Ar fi o neliniaritate în legile fizice în vigoare.
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: excesul de energie al lui Nikola Tesla? (Christophe Tetard)




de Christophe » 25/09/20, 10:34

Nu am văzut încă videoclipul ... pentru sceptici 2 remarci:

a) Orice tehnologie suficient de avansată va trece pentru magie ... Imaginați-vă un smartphone în 1920 ... un avion în evul mediu ...

b) Legile fizice sunt principii și nu LEGI imuabile ... Ele rămân adevărate atâta timp cât experiența nu demonstrează contrariul ...

Pentru ceilalți, nu uitați că Victor Hugo a spus că ar trebui să fiți atenți la ceea ce puteți găsi pe Internet

ps: Am început să mă uit ... când el spune 1000W pe secundă începe prost ... 1 W pe secundă este deci J / s²? : Cheesy:
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Inovații, invenții, brevete și idei pentru dezvoltare durabilă”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 124