Costul real al electricității în Franța - Comisia de anchetă

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180




de plasmanu » 27/11/14, 14:59

La 10 cenți în prezent.
Va fi 20 de cenți.
Cu o creștere de 5% pe an în medie.
Vom fi acolo în curând. Mai ales cu legile retroactive.
Consumul va trebui împărțit la 2 pentru a nu fi afectat.

Tocmai am aflat (auzit) că viitorul aer condiționat va avea un detector de mișcare în loc de termostatul banal.
Ce idee genială.
Împreună cu rutine.
Stil: niciodată în weekend (nu acolo), nu uitați să începeți cu 15 minute înainte de ora sosirii cu o zi înainte (întotdeauna la fel).
...
Acasă îmi înlocuiesc fluorescentul compact de 11/15 wați cu SMD-uri de 3w. Care erau 60/100w initial.
0 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 27/11/14, 16:07

Plasmanu a scris:
Obamot a scris:Costul energiei nucleare: cifrele reale au ieșit!

Acum, că au trecut câțiva ani de când Germania și Elveția au decis să elimine treptat energia nucleară, costurile reale nu mai sunt ascunse! Astfel, un studiu arată că, în funcțiune, am fost de fapt la 50% din costul real.

Astfel, energia nucleară a fost vândută la un preț prea mic și vor fi generațiile viitoare care vor suporta consecințele, conform concluziilor „Biroului Federal de Audit”.

Costurile anunțate în albastru, costurile reale în roșu:

Imagine

[color=indigo]Toate acestea de ce(?) pentru a susține sistemul economic actual de „prădare” resurselor miniere, încurajarea energiei nucleare avea mai multe obiective, și în special de a „garanta” o mai bună competitivitate, dar și de a specula prețul la minereu (cumpărați la costuri reduse și apoi revând energie electrică când era scump pe piață) sau pentru a avea rezerve strategice de energie în cazul unor crize economice sau chiar pentru a supraviețui schemelor de război. Așa că, chiar și cu toată această strategie machiavelica, am descoperit că eram cu 50% sub costurile reale: acum va trebui să plătim nota! Toate acestea au fost acum dovedite prin ascunderea cifrelor reale de zeci de ani: științele sunt corecte, dar ceea ce sunt uneori făcute să spună: este fals și trucat!

QED.

(nu este inclus: costul demontării viitoare ...)

La 10 cenți în prezent.
Va fi 20 de cenți.
Cu o creștere de 5% pe an în medie.
Vom fi acolo în curând. Mai ales cu legile retroactive.
Consumul va trebui împărțit la 2 pentru a nu fi afectat.

Tocmai am aflat (auzit) că viitorul aer condiționat va avea un detector de mișcare în loc de termostatul banal.
Ce idee genială.
Împreună cu rutine.
Stil: niciodată în weekend (nu acolo), nu uitați să începeți cu 15 minute înainte de ora sosirii cu o zi înainte (întotdeauna la fel).
...
Acasă îmi înlocuiesc fluorescentul compact de 11/15 wați cu SMD-uri de 3w. Care erau 60/100w initial.

! corect 8) (dacă vorbești în kW/h presupun) toată lumea trebuie să înceapă:

Imagine

Dacă toată lumea s-ar gândi la eficiență energetică... (cu energii regenerabile ici și colo...)

Idem pentru LED-uri, ma bucur de iluminatul cu proiectoare de 20W (cele omologate au devenit accesibile, nu am luat importuri chinezesti din motive de asigurare...), doar fericire (biroul meu are 3W , asta imi ajunge, si rar luminat ...), un alt reflector pentru a ne lumina locurile de parcare... Astept ca fluorescentele compacte sa moara (nu mai sunt multe si nici in zonele de locuit... .)

Tot ceea ce lipsește sunt supercondensatori de grafen foarte mici din fiecare lampă LED (pentru a stoca energia în timpul nopții sau a stoca cea capturată pe acoperișul acesteia)... : Lol:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180




de plasmanu » 27/11/14, 20:22

Comand direct din China de secole.
Nu e bine... Să mergem mai departe!

LED-urile echipajului sunt grozave.
Câștigul este monstruos peste tot.
Toate lămpile cu transformator de 12 V funcționează cu LED-uri SMD G4.
Consumul merge de la 20w la 2w. Este ușor pentru transformator.
Sunt leduri g9 direct 220v smd. Clasa.
Halogenii mari primesc R7S reglabil (variabil sau nu).
Consumul merge de la 500/150w la 30/9w.
E27 cel mai clasic 3w LED smd/crew, merita vechiul 75w cablat.
Am trântit un G9 într-o furtună mare: electronicele de la bord au ars. Pierdere 3 €.
Acum există COB-uri: e ca și cum ai lipi mai multe LED-uri împreună, e mai frumos.
Cel mai bun este CREW.
Lanterna mea de scufundare poate dovedi asta... : Mrgreen:
0 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 27/11/14, 21:22

Ei bine, Cree nu este chinez, ci rican, nu?! COOL, le vom recupera PIB-ul... : Cheesy: ( : Mrgreen: )

Dacă vrei să spui „Cree”, da.

Mă uit la acești Cree (cel mai recent model al lor este 3000 LM...) pentru a conduce noaptea:
http://www.youtube.com/watch?v=Tu7SION836g
http://www.youtube.com/watch?v=27eoLfPoHmA


...se pare că diferența este enormă cu un halogen H4 obișnuit...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180




de plasmanu » 27/11/14, 21:33

La naiba.
Da Cree.
Crew este un diminutiv rican (ei din nou)
Lanterna mea are 1800 lm pentru 1 baterie litiu 3,7 de 2,8 V 18650 A.
Ultrafire. Te face orb.
Noaptea la mare sub apă este mai bună decât nat geo wild.

PS un CREE rămâne incredibil de rece la atingere.
Simplu de testat: LED-ul flash al telefonului.
Atingere
Lasă-l pe.
Lung.Totuşi.
E frig si abia scoate ceva din baterie.
În timpul manipulării, ecranul este cel care consumă cel mai mult.
0 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180




de plasmanu » 28/11/14, 06:23

Obamot a scris:Mă uit la acești Cree (cel mai recent model al lor este 3000 LM...) pentru a conduce noaptea:

...se pare că diferența este enormă cu un halogen H4 obișnuit...


Întuneric.

Acum 2 ani, am comandat 2 faruri de bicicletă de 3800lm pentru agăța de cască sau ghidon. 1 baterie a căzut.

Acesta este CREE XM-L T6
Imagine

Pachet de 4 baterii cu litiu de 6400 mAh pentru 8.4 V
1 LED 1800lm 3 LED-uri 3800lm 5 LED-uri 7000lm până la 7 LED-uri 9800lm.
Imagine
http://www.aliexpress.com/item/Bicycle- ... 40744.html

Colegul meu a ieșit noaptea la un raliu de cross mountain bike, pentru că în afara câmpului vizual este întuneric total.

Cu CREE utilizarea este pe o rază lungă.
Mai am un ultrafire (non-waterproof), care are un parabolic incredibil în reflector.
1 baterie Li-On, la 800m, facem un cerc de 20/30m.
Îndreptat în aer în ceață, este ca o rază laser de la un club de noapte. Ideal pentru administrarea chestionarului : Mrgreen:

Recordul de instalare pe o mașină este de 24480lm pentru 288w, găsit în această dimineață.
Este să te agăți de 4*4, ceva asemănător aproape militar. 770 USD pentru ambele.
http://www.aliexpress.com/item/2PCS-LOT ... 25529.html

Dupa parerea mea cu creeul ajungem la 1w pentru 100lm. Oricare ar fi puterea. de la 0.1w 10lm până la 300w 30000lm, ieșirea este aceeași.
A face mai bine este dificil.
0 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Remundo, sicetaitsimple și oaspeții 286