Becuri sau LED-uri fluorescente compacte?

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
selenafroisade
x 17

Becuri sau LED-uri fluorescente compacte?




de selenafroisade » 21/04/16, 20:42

Cuc. Am o mică întrebare. Ar trebui să-mi înlocuiesc becurile fluorescente compacte cu becuri LED? Unde poți găsi becuri de bună calitate la un preț bun pe internet?
0 x
maurellucas
x 17

Re: becuri fluorescente compacte sau LED?




de maurellucas » 21/04/16, 20:47

Este o chestiune de alegere. La mine acasă am trecut la becuri LED acum 4 ani și jumătate și nu există regrete. Întrucât suntem foarte preocupați de mediul înconjurător, am vrut să facem și acest gest pentru ca planeta să lupte mai ales împotriva risipei de energie. Ar trebui sa intri pe site-ul SPAM, nu stiu daca il stii?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79361
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: becuri fluorescente compacte sau LED?




de Christophe » 21/04/16, 21:15

selenafroisade a scris:Cuc. Am o mică întrebare. Ar trebui să-mi înlocuiesc becurile fluorescente compacte cu becuri LED? Unde poți găsi becuri de bună calitate la un preț bun pe internet?


Atâta timp cât becurile fluorescente încă funcționează...nu este nevoie să le înlocuiți...

Pentru a găsi becuri de calitate la un preț bun, nu este foarte departe: https://www.econologie.com/shop/eclaira ... ique-c-100 : Cheesy:
0 x

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 338