Pelete comparativ VS de rasinoase, sfaturi si feedback?

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Pelete comparativ VS de rasinoase, sfaturi si feedback?




de Christophe » 01/12/17, 13:35

Buna prieteni,

Tocmai m-am echipat cu o sobă de cazan cu peleți (hei da ... în sfârșit!). Este o Thermorossi H2O 34 găsit second hand nu prea scump (după un studiu mic se pare că este puternic, 260 kg și există un sistem de curățare automată a brațului, vă voi arăta asta mai târziu; pentru cei mai grăbiți puteți vedea manualul de mai jos).

Este de fapt mai mult un cazan decât un aragaz, deoarece nu are o suflantă de aer (prin urmare, aerul este încălzit doar prin pierderi). Cred că va putea încălzi întreaga casă cu niște bușteni suplimentari

A trecut doar o săptămână de când am primit-o, așa că învăț să domesticesc bestia, nu este același lucru cu o sobă cu bușteni! : Cheesy: Acest fapt necesită, de fapt, mult mai multă atenție decât o sobă convențională cu lemne ... Curățarea la fiecare 2 până la 3 zile de braț, verificarea pescajului (alarmă) ...

Timp de o săptămână și o duzină de sac de 15 kg ars, sunt plăcut surprins de mica cenușă produsă! Nu am masurat dar trebuie sa fie cativa litri ...

Bine, mă rătăcesc, subiectul despre care vreau să vorbesc aici este alegerea peleților: lemn moale sau lemn tare?

Într-adevăr, acest sobă vă permite să ardeți ambele (poate fi ca toate sobele cu peleți. Găsesc puține informații despre acest subiect) și aș dori să compar cele 2 tipuri de pelete în urma feedbackului de la alți membri.

a) Raportul calorie / preț
b) Calitatea încălzirii
c) Consumul
d) defectarea

În săptămâna trecută, am folosit doar pelete din lemn tare / rășină Fireland 80/20 DIN Plus. Vânzătorul mi-a spus că acest aragaz a fost pus pe pelete de lemn de esenta precis ... dar nu am vazut nimic din manual ca setare pe acest subiect ????

Fireland_pellets_hardwood.jpg
Fireland_pellets_feuillus.jpg (491.66 KB) Consultat de 41734 de ori


Prețul este (promoție mică) de 3.69 (în loc de 3.89) la magazinul din colț. Sau 5.5 cenți pe kWh ...

În comparație, lemnul moale 100% de la același brand se ridică la 4.89 € pe sac ... asta face deja o diferență mare în preț pentru același kWh!

Trebuie să crezi că oamenii preferă peletele rășinoase ... când încă mai trebuie să ardă mai repede. Un bușteni se încălzește rapid și tare, dar nu va dura niciodată peste noapte, ca un jurnal de lemn tare, de aceeași dimensiune ... niciun motiv pentru care nu este același lucru pentru pelete?!?

Așadar, în ceea ce privește prețul, este clar că avantajul este pentru moment cu pelete frunze ... Pentru celelalte criterii nu am experiență, de aici și acest subiect!

Iată instrucțiunile pentru Thermorossi H2O 34 în engleză (nu se găsește în franceză):
ecotherm_h2o.pdf
(2.47 Mio) S-au descărcat ori 1474


ps: alte întrebări și îmbunătățiri vor veni mai târziu pe acest sobă ... mă știi : Cheesy:
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Comparative pelete de rasinoase VS, comentarii și feedback?




de Ahmed » 01/12/17, 13:53

Scrii:
Un bușteni se încălzește rapid și tare, dar nu va dura niciodată peste noapte, ca un jurnal de lemn tare, de aceeași dimensiune ... niciun motiv pentru care nu este același lucru pentru pelete?!?

Nu, nu este absolut comparabil! Un jurnal trebuie considerat ca un pachet de tuburi: foioasele au tuburi mici și lemn moale, ceea ce duce la o diferență semnificativă în densitate; prin urmare, cantitatea de materie este mai mare într-un jurnal cu frunze decât într-o coniferă, de aceea o valoare calorică mai mică.
În cazul în care rumegușul și tăierile sunt supuse unei presiuni puternice în timpul producerii de bușteni sau pelete densificate, această diferență este anulată, deoarece cele mai mari conducte sunt mai zdrobite decât cele mici, ceea ce conferă aproximativ aceeași densitate finală. (cu avantajul rășinii față de foioasele ...).
Există două avantaje pentru rasinoase: mai multă lignină (este liantul din lemn și pelete), care permite o mai bună rezistență mecanică a granulului *; rășină, care este un combustibil bun. Desigur, alegerea depinde și de prețul respectiv al diferitelor formulări comerciale.

* Aportul de rasinoase acționează ca o îmbunătățire a acestui criteriu, dar nu este necesar să existe o peletă din lemn moale pur ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Comparative pelete de rasinoase VS, comentarii și feedback?




de Christophe » 01/12/17, 14:01

Iartă, ar fi trebuit să spun aceeași „masă” mea culpa ... și, prin urmare, cu aceeași masă și același procent de umiditate% că ar fi analiza ta?

Cred că diferența este și chimică: rășina foarte energică de lemn de esenta tare ... nu? Putem vedea că flăcările sunt mai intense și mai mari (pentru același tipar) cu conifere ...

Mă întristez?

În caz contrar, ok pentru pelete, așa cum este în ceea ce privește timpul de ardere. Prin urmare, primul punct analizat!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Comparative pelete de rasinoase VS, comentarii și feedback?




de Did67 » 01/12/17, 14:09

Rasinoasa are un PCI ceva mai mare, datorită prezenței rășinilor.

Un site spune asta:

„la 20% umiditate, lemnul tare (stejar, fag, frasin, carpen etc.) va avea un PCI de 3,8 kWh / kg, iar lemnul de esență moale (brad, pin) va avea un PCI de 4,1 kWh / kg "


Acest studiu foarte documentat de ADEME [www.boisvivant.com/ftp/energie/fichier/cofor_1184244350_59.doc] oferă:

Mediu tare: 5

Rasinoase medii: 5


Prin urmare, diferența este mai mică de 10%. Acolo, cred că este lemn uscat.

Dar asta nu justifică o astfel de diferență de preț!

Vă faceți un Excel pentru a corecta decalajul PCI - ceea ce cumpărați este kWh!
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Comparative pelete de rasinoase VS, comentarii și feedback?




de Ahmed » 01/12/17, 14:12

Din punct de vedere teoretic, densitatea energetică a unui bustean rășinos este semnificativ mai mare decât cea a unei probleme de lemn tare: 4040 față de 3850 kwh / kg (în medie *), dar, în uz, nu se comportă astfel, dacă nu comprimăm la aceeași densitate, ceea ce se întâmplă cu pelete ...
Există și cazul foioaselor moi, pe care nu le-am menționat și care sunt comparabile cu rasinoase (țevi mari), dar fără rășină ...

* Sursa ADEME.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Comparative pelete de rasinoase VS, comentarii și feedback?




de Did67 » 01/12/17, 14:14

Christophe a scris:
Prin urmare, este cum în momentul arderii.


Timpul de ardere, nu-ți pasă. Cazanul dumneavoastră trebuie să administreze intrările (peleți, aer de ardere), după cum este necesar [foarte exact atunci când reglați centrala]!

Dvs., există doi parametri care vă preocupă:

- PCI pe kg de pelete (din moment ce cumpărați în kg)

- eficiența cazanului dvs. și, prin urmare, curățenia schimbătoarelor dvs. / calitatea controlului aerului de ardere [dacă schimbătoarele nu sunt curate - particulele unui cazan cu peleți sunt "uscate" și "simțite", prin urmare izolatoare - randamentul scade; dacă cazanul dvs. aeriseste prea mult, aruncă calorii pe coșul de fum - întotdeauna supra-aerisesc puțin, pentru siguranță: limitați CO].
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Comparative pelete de rasinoase VS, comentarii și feedback?




de Christophe » 01/12/17, 14:21

Ah, suntem de acord, prin urmare, rășina contribuie bine îmbunătățiți combustia și PCI de rasinoase

Iată caracteristicile peleților de lemn tare de 80% pe care le am:

pellets_fireland.jpg
pellets_fireland.jpg (189.03 KB) Consultat de 41718 ori


Suntem deci 16.5 / 3.6 = 4.6 kWh / kg

Va trebui să cumpăr niște saci în această după-amiază, aș face o fotografie cu caracteristicile unei conifere ... dar, după părerea mea, va fi la fel (sau într-o batistă de buzunar, așa cum spuneați că ați făcut ...)
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Comparative pelete de rasinoase VS, comentarii și feedback?




de Ahmed » 01/12/17, 14:30

Marea diferență în ceea ce privește valoarea calorică este că așa-numitele bușteni „uscați” sunt, în realitate, mai umezi decât peletele: în general, aproximativ 20% pentru bușteni și, aici, 10% pentru peletele dvs. (cu condiția ca „nu există absorbție de umiditate) ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Comparative pelete de rasinoase VS, comentarii și feedback?




de Christophe » 01/12/17, 14:34

Did67 a scris:Timpul de ardere, nu-ți pasă. Cazanul dumneavoastră trebuie să administreze intrările (peleți, aer de ardere), după cum este necesar [foarte exact atunci când reglați centrala]!


Ei bine, da și nu, pentru că spre deosebire de un cazan 100% automat, o sobă cu peleți (cazan), trebuie reîncărcat, așa că un pelet care arde mai puțin repede este mai puțin reîncărcat ... îl mănânc? : Cheesy:

Am 65 kg de rezervă, nu am măsurat exact consumul pe care îl voi face în curând.

Teoretic, puterea minimă este de 6 kW sau un consum pe oră de 6 / (4.6 * 0.85) = 1.5 kg / h sau 36 kg pe zi (cu 85% eficiență și 4.6 kWh / kg ...).

Din câte am înțeles despre reglementare:

a) există 5 moduri de putere fixă ​​+ un regim automat.
b) în regim automat, tigaia controlează puterea pe apă
c) în modul fix, nu reglează (cu excepția opririi în caz de supraîncălzire), puterea este dată de fluxul de peleți și de aerul de ardere

Deci, în mai puțin de 2 zile, rezerva de 65 kg este arsă logic.

Ceea ce necesită o intervenție regulată, de aceea o peletă care va dura puțin mai mult poate fi interesantă pentru sobe!

Did67 a scris:Dvs., există doi parametri care vă preocupă:

- PCI pe kg de pelete (din moment ce cumpărați în kg)

- eficiența cazanului dvs. și, prin urmare, curățenia schimbătoarelor dvs. / calitatea controlului aerului de ardere [dacă schimbătoarele nu sunt curate - particulele unui cazan cu peleți sunt "uscate" și "simțite", prin urmare izolatoare - randamentul scade; dacă cazanul dvs. aeriseste prea mult, aruncă calorii pe coșul de fum - întotdeauna supra-aerisesc puțin, pentru siguranță: limitați CO].


Da, ok!

Mi-ar plăcea să fac o măsurare a performanței ... Există o metodă simplă și accesibilă?

Cred că îmi amintesc de o ecuație a combustibilului pentru încălzire care oferă o estimare „brută” a randamentului doar cu măsurarea temperaturii fumurilor, este valabil și în pelete conform dvs.?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Comparative pelete de rasinoase VS, comentarii și feedback?




de Did67 » 01/12/17, 14:42

Ahmed a scris:Marea diferență în ceea ce privește valoarea calorică este că așa-numitele bușteni „uscați” sunt, în realitate, mai umezi decât peletele: în general, aproximativ 20% pentru bușteni și, aici, 10% pentru peletele dvs. (cu condiția ca „nu există absorbție de umiditate) ...


10% este o limită.

Din punct de vedere comercial, mulți producători „garantează” niveluri de umiditate sub (7%), ceea ce le permite să „garanteze” un PCI mai ridicat. Am văzut deseori (și am folosit) rasinoase la 5,0 kWh / kg.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 480