Tabela comparativă a izolației

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
denk hout
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 24/01/07, 14:35
Locul de amplasare: Ch'timi
x 1

Tabela comparativă a izolației




de denk hout » 24/01/07, 14:56

salut tuturor!
ca parte a cercetării materialelor izolante
pentru o renovare viitoare,
și interesat de izolația naturală Homatherm
M-am uitat la un tabel de comparație pentru
cele mai comune materiale izolatoare;
indicarea densității, conductivității termice,
și nivelurile lor caracteristice ACERMI. : Idee:
acest dosar de pictură pe care l-am găsit și a cărui origine nu o cunosc
se numește PRODUSE DE APĂRARE ȘI DE IZOLARE A APEI (februarie 2002).
după cum este indicat, datează din 2002.
și, prin urmare, acest tabel nu arată faimoasele panouri din fibră de lemn „scut de ploaie”. :|
de fapt, caut mai mult o comparație între acest panou UD și alte izolatoare mai clasice, dar mai puțin eco
dacă mă poate ajuta cineva,
indică-mi un link interesant, este binevenit
in avans multumesc!

Editează cu moderație: iată o comparație sintetică ținând cont de diferitele criterii posibile:
https://www.econologie.com/eco-construct ... -3171.html

Imagine

Sursa: comparație de izolare
1 x
bolton069
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 59
Înregistrare: 02/11/06, 13:15
Locul de amplasare: Belgique
x 1

placă izolatoare




de bolton069 » 07/02/07, 22:16

bonjour,

Iată în sfârșit tabelul meu comparativ de izolatori. (promis cu mult timp în urmă lui Christophe pe un alt fir) Vă permite să comparați prețurile pe care le-am obținut pentru diverși izolatori cu rezistenta termica echivalenta !!

Acesta este rezultatul unui mic studiu de piață pe care l-am efectuat în octombrie 2006, înainte de izolarea mansardei mele (regiunea Liège, Belgia.). Și chiar îl simțim, acest izolator, chiar dacă este doar începutul. 8)

Imagine

În ceea ce privește reflecția, nu mai sunt foarte sigur de prețul PS extrudat (frigolit), a trebuit să fac o eroare luând o notă, mi se pare foarte scăzută. Și atunci mă simt puțin ridicol pentru că am lăsat 4 zecimale într-o formulă Excel : Hopa:
1 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 07/02/07, 22:47

Găsesc coloana potrivită (preț per mXNUMX echivalent) foarte relevant: mulțumesc.

Cu toate acestea, aș adăuga la creditul lânii de stâncă puterea sa de absorbție a sunetului, care este clar superioară lânii de sticlă, ceea ce este cu adevărat util când locuiești în apropiere de Bierset ... : Cheesy:

calculele și prețurile dvs. țin cont de prezența unei folii de aluminiu pe interior, care în cele din urmă acționează ca o barieră de vapori ???
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
ThierrySan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 406
Înregistrare: 08/01/07, 11:43
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de ThierrySan » 08/02/07, 00:34

Nu este o fibră de hârtie reciclată cu vată de celuloză ?!
Dacă da, nu are în mod normal o lamba cu conductivitate termică mai slabă?!

În plus, ne puteți oferi și unitățile lambda și R stp ?!

Multumesc! :D
0 x
david29
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 29/01/07, 18:52
Locul de amplasare: Brest la fel




de david29 » 08/02/07, 07:41

Vă mulțumim pentru această muncă și felicitări! cu toate acestea, mă întreb despre durata de viață a produselor, cum ar fi vata de sticlă sau lână de rocă, care, conform sistemului D, ar îmbătrâni prost în timp ??? S-ar părea că aceste două produse se instalează și își pierd brusc puterea de izolare.

Sunt lovit de rezultatul cânepei prin contra.

Kenavo
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 08/02/07, 09:42

david29 a scris:Vă mulțumim pentru această muncă și felicitări! cu toate acestea, mă întreb despre durata de viață a produselor, cum ar fi vata de sticlă sau lână de rocă, care, conform sistemului D, ar îmbătrâni prost în timp ??? S-ar părea că aceste două produse se instalează și își pierd brusc puterea de izolare.


Kenavo în bres'mêm ' : Lol:

De fapt, cele trei defecte principale ale vatălor minerale (în utilizarea lor, fabricația este altceva)
  • după cum ați spus, ambalează și pierd în 10 ani până la 50% din grosimea lor - prin urmare, puterea lor de izolare.
  • Această compactare este însoțită de o pulverizare (în primul sens al termenului: transformare în pulbere), care eliberează micro particule de sticlă în casă de aproximativ aceeași dimensiune cu particulele de azbest
  • vata minerală își pierde până la 70% din eficacitate imediat ce conțin mai mult de 30% apă. Izolatorii naturali, cum ar fi vata sau celuloza, pe de altă parte, își păstrează capacitățile de izolare mult peste acest nivel de umiditate.
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Avatar de l'Utilisateur
lio74
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 333
Înregistrare: 15/03/06, 23:16
Locul de amplasare: HTE-SAVOIE și Viena




de lio74 » 08/02/07, 12:39

salut tuturor simpatizeaza masa ... multumesc bolton069

Targol a scris:De fapt, cele trei defecte principale ale vatălor minerale (în utilizarea lor, fabricația este altceva)


este clar că este vorba de vata minerală ... durata de viață mai mică de 10 ani ... cea a clădirii de aproximativ 50 de ani ...
vazy ... traiti peste consumul de incalzire timp de 40 de ani !!! plus fiecare m ... pe cine respiri ... :se încrunta:

Sunt în continuare uimit de prețurile de vată cu celuloză !!! boule din lână de sticlă ... M-am gândit acest material de reciclare mai ieftin și mai competitiv .... de unde obțineți aceste prețuri bolton069?

@+
0 x
„A face ceva este scump, a nu face nimic va costa mult mai mult”. Koffie Annan
următoarea specie pe cale de dispariție: Omul ... și va fi bine făcut pentru el!
OMUL ESTE UN POLUANT NATURAL FOARTE PERICULOS!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 08/02/07, 13:34

Dernière édition alin Christophe 08 / 02 / 07, 13: 38, editate 1 ori.
0 x
paotop
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 139
Înregistrare: 15/11/05, 11:35
Locul de amplasare: sud-vest




de paotop » 08/02/07, 13:35

ce zici de poliuretan?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 08/02/07, 13:47

paotop a scris:ce zici de poliuretan?


Dacă vorbești despre gunoi care se vinde ca o bombă și care se extinde, acesta este cel mai scump izolator în comparație cu m2-ul întreaga izolație combinată (chiar și Perlite).

Evident, nimeni nu ar avea ideea de a izola un întreg acoperiș cu acest produs ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 228