VMC: argumente pro și contra, avantaje și dezavantaje

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
GMAC
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 27/10/07, 13:17

VMC: argumente pro și contra, avantaje și dezavantaje




de GMAC » 11/11/07, 14:05

Iată un alt subiect de reflecție pe care îl am acum.

Este într-adevăr VMC într-o casă ???

Unele case sunt echipate, altele nu ... Adesea, case foarte vechi lipsesc și totuși nu împiedică să fie confortabile și sănătoase.

În prezent, locuiesc într-o casă de 20 de ani, izolată din interior, cărămizi goale .... geam termopan "perforat" de niște intrări de aer frumoase. Îmi imaginez că aceste intrări sunt destinate funcționării VMC, istorie de a nu pune casa în depresie.

Numai aici

-De unde este vânt, există o mulțime de fluxuri de aer în casă, mai ales din cauza acestor prize de aer.

- Practic, intrarea aerului la ferestre, este încă o pierdere semnificativă de calorii.


Printre cele trei tipuri majore de VMC:

- debit simplu: controlul nu este automat automat, aerul fierbinte este extras din casă, fără să fie neapărat necesar.

- flux simplu higroregabil: Un pic mai bine, aspirația se face „presupus” atunci când este necesar, dar întotdeauna o mare pierdere de calorii.

- debit dublu: probabil cel mai rău, schimbătorul de căldură poate recupera calorii, dar instalarea este obligatorie, mai ales în renovare ... ca să nu mai vorbim de preț.


Pe scurt, este util VMC? Nu ar fi o aberație ecologică? (un ventilator care pompează electricitate, toate acestea pentru a evacua calorii).

Pe scurt, mă pot descurca fără VMC în casa mea?
0 x
cosinus
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 11/11/07, 16:01




de cosinus » 11/11/07, 16:19

Pentru mine VMC este folosit pentru evacuarea umidității care depășește o casă. Am putut judeca validitatea acestei afirmații prin experiența mea personală.
În urmă cu câțiva ani, închiriez o casă cu un VMC. Precedentul chiriaș care considera că VMC este o sursă de pierderi inutile de calorii îl deconectase!
La început nu mi-am dat seama de nimic, după un an 1 / 2 urme de umiditate au început să apară în colțuri, am reconectat VMC.
Așadar, experiența mea personală mă face să spun că VMC este esențial pentru evacuarea umidității unei case.
Întrucât este, de asemenea, adevărat că în acest fel se pierd calorii, consider acum să înlocuim VMC cu un singur debit al noii mele case cu un debit dublu.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 11/11/07, 16:27

: Arrow: Mi se pare că subiectul a fost tratat pe larg.

În general, a rezultat că casa este, cu automobilul, un loc important de concentrare a poluării.
Din acest motiv este foarte important să reînnoim aerul caselor noastre (și al mașinilor), pur și simplu pentru a evacua acumularea de poluanți.

Acest lucru duce la un câștig imediat în confort și calitate sanitară:
Eliminarea umidității, riscul de mucegai, alergeni, cancerigeni, confort termic îmbunătățit, care se deteriorează dacă% umiditatea crește.

Cheltuielile suplimentare de energie cauzate de gestionarea aerului sunt compensate în mare măsură de câștigurile realizate.
Faptul rămâne că se poate avea în vedere un management mai natural în funcție de case (termosifon, de exemplu).
Cu toate acestea, etanșarea crescută a clădirilor moderne și creșterea emisiilor poluante (aerosoli, produse de întreținere, emanații toxice din mobilier, vopsele, pardoseli și acoperiri de pereți etc.) necesită coeficienți mari de reînnoire.

Aceasta este în esență teoria, avantajele în domeniu pot susține prin numere. :?
2 x
GMAC
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 27/10/07, 13:17




de GMAC » 11/11/07, 16:28

Vă mulțumim pentru comentarii!

În acest caz, mă voi îndrepta spre un Hygro A. cu gurile care merg bine. Sper să găsesc și un model zgomotos (probabil l-aș agăța de linii pentru a limita vibrațiile transmise.)

Va fi următoarea mea lucrare, cred că ^^
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 11/11/07, 16:52

gmac a scris:În acest caz, mă voi îndrepta spre un Hygro A. cu gurile care merg bine. Sper să găsesc și un model zgomotos (probabil l-aș agăța de linii pentru a limita vibrațiile transmise.)


Acesta este modul de a continua. :P
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 11/11/07, 17:27

În trecut nu existau într-adevăr VMC, deoarece casele nu erau izolate, vaporii de apă, să zicem că umiditatea ambientală ar putea migra din interior spre exterior, cu excepția regiunilor naturale umede, inclusiv stil de carcasă bazat pe cărămizi solide, de exemplu ca nordul Franței, cărămizile fiind în special hidrofile.
Odată cu epoca primelor izolatoare, vata de sticlă și polistirenul, care, izolate din interior, au constituit o barieră pentru migrarea vaporilor de apă, polistirenul nu este foarte permeabil, spre deosebire de lâna de sticlă care pe de altă parte, fiind foarte hidrofil trebuia pus cu o barieră de vapori.
Deci pereții nu mai „respiră”, a fost necesar să se găsească un punct de oprire și a fost VMC. Cine a spus că VMC a spus aerisiri la nivelul ferestrei. Cu toate acestea, am auzit că pentru a reînnoi aerul interior, 15 minute / zi sunt suficiente prin deschiderea unei ferestre.
În scurt timp, au apărut noi izolatori și pentru a răspunde la întrebarea dvs. gmac, cred că trebuie să fie posibil să nu faceți VMC dacă utilizați o izolație insensibilă la vaporii de apă și suficient de permeabilă pentru aceștia din urmă și dacă faceți o izolație din exterior, materialele de construcție suficient de igro, precum var, pământ, lemn, de exemplu.
Personal am o casă foarte veche în care am găsit mase de izolație naturală: sunet, plicuri semințe de cereale. Le-au așezat pe tavan, între grinzi și au ascuns totul cu tencuială. Și este foarte frumos când renovezi și îți cade pe cap. Era izolarea lor, foarte permeabilă la vaporii de apă și la igroregulatorul. Am auzit chiar că într-un castel din regiune, au găsit ca izolație ... peri de porci (cu păr lung cred.).
1 x
GMAC
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 27/10/07, 13:17




de GMAC » 11/11/07, 17:40

Vă mulțumim pentru acest istoric al VMC.

La fel ca casa de la 20 de ani, este prevăzută cu izolație interioară din polistiren și cărămizi goale pentru exterior. Chiar dacă nu este grozav, cred că există o modalitate de a avea rezultate „nu prea catastrofale” cu acest tip de izolație. Ceea ce captează cel mai mult în acest moment sunt, probabil, vechile ferestre cu geam termopan / lemn care nu mai sunt impermeabile.

Pe scurt, acest lucru a fost deja abordat într-o altă postare.

Lucrul important pentru moment este VMC-ul meu.

De fapt, când te uiți la magazinele mari de bricolaj, alegerea este relativ „slabă”. Cel mult unul sau doi higro A.

Mă voi îndrepta cu siguranță către un ALDES sau un Atlantic. Conexiuni sanitare 4 + bucătărie 1. Ar trebui să fie în jur de 350 €.

Cu toate acestea, am câteva întrebări:

-> cum funcționează o priză de extracție sensibilă la umiditate? Pe toate site-urile, funcționează mai mult sau mai puțin prin „magie” cu un cablu care se retrage în funcție de umiditate. Este un fenomen chimic ???? Nu există pilotaj electronic / electric?

-> Am văzut, de asemenea, că există și guri de admisie care trebuie fixate la nivelul ferestrei. Unele sunt, de asemenea, sensibile la umiditate. Ce să cred despre aceste tipuri de produse?

Îmi pare rău dacă întrebările mele deviază ceva mai mult de partea de bricolaj decât cea econologică.
0 x
elekaj34
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 23/10/07, 11:23
Locul de amplasare: Montpellier
x 1




de elekaj34 » 12/11/07, 07:48

bonjour

Din partea mea, am un VMC (am postat aceleași comentarii ca și tine, este puțin) https://www.econologie.com/forums/question-sur-vmc-et-chauffage-t4218.html

Am încercat să nu aerisesc în timpul săptămânilor 1.
Rezultatele, mirosurile proaste presupuse a fi evacuate de VMC rămân, iar apoi încălzirea trebuie să se prăbușească, este nevoie de aproape 4 pentru a câștiga 1 ° C, în timp ce în timp normal pun 3 / 4h la 1H.

Așa că am reluat aerisirea zilnică de 1 / 4h pe zi.

Avantaje: aerul este mai rece, pare să fie mai puțin greu de respirat, o încălzire mai eficientă.

Din contra, neavând dreptul să tai VMC (care acasă se face prin guri înfundate), m-am resemnat să văd aerul cald zburând: /

Cordialement,
1 x
bambus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1534
Înregistrare: 19/03/07, 14:46
Locul de amplasare: Breizh




de bambus » 12/11/07, 10:04

hi,

gmac a scris:-> cum funcționează o priză de extracție sensibilă la umiditate? Pe toate site-urile, funcționează mai mult sau mai puțin prin „magie” cu un cablu care se retrage în funcție de umiditate. Este un fenomen chimic ???? Nu există pilotaj electronic / electric?


În apartamentul vechi, aveam guri de extracție controlate de umiditate. Este excelent pentru SDB. Foarte eficient.
Nu știu cum funcționează, dar nu este alimentat => nici electronic, nici electric.

gmac a scris:-> Am văzut, de asemenea, că există și guri de admisie care trebuie fixate la nivelul ferestrei. Unele sunt, de asemenea, sensibile la umiditate. Ce să cred despre aceste tipuri de produse?


Cred că acest lucru prezintă un interes mult mai mic: nu trebuie măsurată mai ales umiditatea camerelor uscate (unde sunt plasate orificiile de admisie a aerului), ci mai degrabă cea a camerelor umede => Cred că că este mai degrabă necesar să se pună bugetul în extracțiile sensibile la umiditate.

A+
0 x
Producția solară + VE + VAE = electricitate în ciclu scurt
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 12/11/07, 10:30

bonjour,
Tocmai m-am mutat într-o casă veche, ziduri mari de piatră 50cm.
nu există VMC, mi-am pus întrebarea și am avut un higrometru / T ° C 20 € la carouf;

Întotdeauna am auzit oamenii spunând „o casă aeriseste 5-10 minute pe zi” fără VMC funcționează foarte bine Îmi văd părinții pe casă și reînnoiesc: este foarte sănătos pentru casă!

pentru „leneșul modern cocooning” este pe CMV este mai practic, dar consumă (bine nu prea mult) nu putem avea totul! -)

zgârie vopseaua de plumb și tapetul Găsesc tencuiala de var pe pietrele vechi ale pereților periferici și pereții goi de pereți despărțitori: pereții respiră Nu am acumulare de umiditate, este la fel pentru acoperiș, izolația este întotdeauna uscată de aerul care trece sub acoperiș, ceea ce evită ploaia!
prin urmare, nu este necesar să puneți o „barieră de vapori pentru a preveni ploaia” cu o tehnică precum varul acoperit cu balot de paie în exterior (barieră la foc + anti rozătoare) acoperire interioară a pământului (reglarea umidității), care este vândută numai de vânzătorii de „frâne de barieră de vapori” ploaie ";-)

când soarele apare în zi și este bine în casă după ce mâncați și / sau luați o cafea, este timpul să opriți chuaffage pentru a deschide geamurile ușii.

această problemă apare doar iarna cred că ...

pentru a evita să ai umiditate pe ferestre (sau „colțurile” hihi) doar închide obloanele!

dar pentru „faignat .... da știm, există telecomandă sau chiar obloane automate din plastic

doar găsiți calea (lao tzu)!

atât de bună gândire.


altfel cred că un debit dublu VMC menține casa în suprapresiune, pentru răspândirea căldurii din cameră în cameră?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 229