Casa de hidrogen

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4

Casa de hidrogen




de lejustemilieu » 18/11/07, 16:59

Hopa, este încă complicat:

Imagine

Este necesară autorizarea ????????????? : Evil: ce este povestea asta? nici o modalitate de a arăta? cenzura ????
Eu nu sunt fericit
Pup
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043




de Christophe » 18/11/07, 19:28

Am redenumit imaginea, dar, sincer, ai putea face un efort pentru:
1) urmați instrucțiunile pentru încărcarea imaginilor
2) redimensionați imaginea

# Nu puneți spații sau caractere speciale (de exemplu, accens) în numele fișierelor dvs., aceasta va crea erori în linkul final.
# Limitați dimensiunile imaginilor, dacă este posibil, la 600 pixeli lățime pentru includere pe forums pentru a nu interfera cu navigarea oamenilor cu rezoluție mică.



Sunteți un obișnuit în acest sens forum, ar trebui să știi cu atât mai mult ... :|
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 18/11/07, 20:47

a fost un e-mail pe care l-am copiat și lipit
Bin ... nu este complet
Multumesc oricum
0 x
Avatar de l'Utilisateur
BaudouinLabrique
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 318
Înregistrare: 11/02/18, 18:17
Locul de amplasare: Hainaut (Belgia)
x 54

Re: Casa cu hidrogen




de BaudouinLabrique » 11/02/18, 18:32

Bonjour à tous,

Din 2012, am reușit să fac din vechea noastră clădire (> 50 de ani) energie pozitivă (electricitate, încălzire și apă) (Belgia francofonă)

Plănuiesc să mă dotez cu o pereche de electrolizator / pilă de combustibil cu hidrogen.
Iată detaliile proiectului și întrebările (prea lungi pentru a fi repetate aici):
http://www.retrouversonnord.be/projet_Hydrogene.doc

Originalitatea proiectului meu este de a recupera căldura reziduală a cuplului (în special a bateriei) și care corespunde cu mai mult de 50% din pierderi
și astfel să poată ușura munca pompei de căldură, reducând în același timp consumul acesteia.
În acest fel, sper că cei 11.500 kWh produși anual (tracker fotovoltaic) vor fi suficienți.

Vă mulțumim pentru comentarii și sugestii,

Baudouin
0 x
«Sunt cei care văd lucrurile așa cum sunt și se întreabă de ce. Eu, le văd așa cum ar putea fi și îmi spun: de ce nu! (Sir Bernard Shaw)
« Viitorul aparține celor care văd posibilitățile înainte ca acestea să devină evidente. (Theodore Levitt).
Avatar de l'Utilisateur
thibr
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 723
Înregistrare: 07/01/18, 09:19
x 269

Re: Casa cu hidrogen




de thibr » 11/02/18, 19:41

produsul pare interesant (cel puțin caracteristicile comerciale : Cheesy: )

în funcție de pagini, eficiența merge de la 95% la 90% (cu recuperare de căldură)
și 97% numai pentru producția de căldură

Rentabilitatea investiției pe 6 ani și durata de viață de 25 de ani ... de văzut
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Casa cu hidrogen




de sicetaitsimple » 11/02/18, 20:31

„Sunt disponibile tehnologii post-petrol”, începe articolul.

Poate, dar cu ce cost? Pentru că chiar și în Scotsdalle (Arizona), acoperirea consumului său de energie electrică cu PV, electroliză, stocare a hidrogenului și o celulă de combustibil trebuie să coste foarte mult! În special pentru a acoperi nevoile de iarnă, unde chiar și în Scoția zilele sunt mai scurte și soarele mai scăzut.

Nu există nicio îndoială că acest lucru este posibil din punct de vedere tehnic, deși nu știu cu adevărat vreo ofertă disponibilă astăzi pentru micro-aplicații.

Edit: Nu văzusem încă postul lui Baudouin Labrique, se pare că apar soluții.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Casa cu hidrogen




de sicetaitsimple » 11/02/18, 20:54

BaudouinLabrique a scris:
Vă mulțumim pentru comentarii și sugestii,



În orice caz, ideea îmbunătățirii COP a pompei de căldură prin pierderile celulei de combustibil este interesantă.

Pe de altă parte, în textul dvs. Word, „În ceea ce privește energia electrică, folosim rețeaua de distribuție a energiei electrice ca„ baterie ”pentru„ stocarea ”surplusului, utilizarea ghilimelelor nu schimbă faptul că este un rahat (o „nișă” în termeni mai corecți!).

Ați calculat volumul de stocare al H2 care ar fi necesar pentru a fi efectiv autonom?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
thibr
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 723
Înregistrare: 07/01/18, 09:19
x 269

Re: Casa cu hidrogen




de thibr » 11/02/18, 21:08

0 x
Avatar de l'Utilisateur
BaudouinLabrique
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 318
Înregistrare: 11/02/18, 18:17
Locul de amplasare: Hainaut (Belgia)
x 54

Re: Casa cu hidrogen




de BaudouinLabrique » 12/02/18, 11:33

sicetaitsimple a scris:Ați calculat volumul de stocare al H2 care ar fi necesar pentru a fi efectiv autonom?

Aștept calculele precise în urma testelor primei mașini care va fi instalată în curând în Belgia la Ets Giacomini, care o va comercializa cu precizie după aceea.
0 x
«Sunt cei care văd lucrurile așa cum sunt și se întreabă de ce. Eu, le văd așa cum ar putea fi și îmi spun: de ce nu! (Sir Bernard Shaw)
« Viitorul aparține celor care văd posibilitățile înainte ca acestea să devină evidente. (Theodore Levitt).
Avatar de l'Utilisateur
BaudouinLabrique
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 318
Înregistrare: 11/02/18, 18:17
Locul de amplasare: Hainaut (Belgia)
x 54

Re: Casa cu hidrogen




de BaudouinLabrique » 12/02/18, 11:37


Suntem de acord și am inclus în descriere.
Acesta este motivul pentru care mă bazez pe recuperarea căldurii reziduale pentru a reduce consumul pompei geotermale de transport și astfel a compensa o mare parte din 59%.
În rest, am soluții detaliate care vor economisi mai mult de 2000 kWh / an, ceea ce corespunde cu aproape 20%, permițând utilizarea unei mașini cu hidrogen (mai puțin de 10.000 km parcurși pe an ).
0 x
«Sunt cei care văd lucrurile așa cum sunt și se întreabă de ce. Eu, le văd așa cum ar putea fi și îmi spun: de ce nu! (Sir Bernard Shaw)
« Viitorul aparține celor care văd posibilitățile înainte ca acestea să devină evidente. (Theodore Levitt).

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 317