Pelete și pelete: ce viitor pentru prețuri?

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Pelete și pelete: ce viitor pentru prețuri?




de Christophe » 21/01/08, 11:14

În urma unei reflecții asupra acestui subiect: https://www.econologie.com/forums/achat-de-p ... t4681.html
Cred că este interesant să creăm un subiect nou despre prețuri stabile ale peleților.

Studiul curbelor din ultimii ani este destul de favorabil acestei energii. Aceste curbe sunt în izoenergie, adică în euro pentru aceeași cantitate de energie, cu alte cuvinte, de exemplu: 250 € / T de pelete corespunde aceluiași preț comparativ cu energia pe care un combustibil la 50 de cts de € ...

Iată o curbă a prețurilor pentru Germania, inclusiv TVA livrată (50 km) pentru 5 tone și actualizată în fiecare lună: http://www.carmen-ev.de/dt/energie/pell ... reise.html

Legenda:
- verde, holzpellets = pelete de lemn
- roșu, heizöl = combustibil
- galben, erdgaz = gaz natural

Imagine

Iată comparația cu electricitatea franceză: directă și prin pompa de căldură COPA de la 3

Imagine

Dar, din moment ce sunt foarte „la modă”, mulți oameni se echipează, dar viitorul este atât de luminos? Avem niște îndoieli ...

Câteva alimente gândite la instabilitatea prețurilor peleților de lemn:

a) Creșterea cererii deci preturile

b) Depozite limitate de rumeguș și deja destul de bine evaluate (aglomerate ...) tensiune asupra prețurilor materiilor prime

c) Nici o reglementare a prețurilor (deocamdată) spre deosebire de combustibil sau de gaz, cu alte cuvinte: oricine vinde cu orice preț.

d) Calitatea și valoarea calorică sunt într-adevăr standardizate și garantate? Atât de mult am încredere în standardizarea germană, cât și pentru viitoarele fabrici din Franța, am îndoieli ...

e) Ce teste de calitate sunt efectuate cu precizie și de câte ori pe zi?

f) Creșterea prețurilor va aduce pe piață rechini care nu vor ezita să vândă rahat (pelete realizate, parțial, din deșeuri de lemn lăcuit, adăugare de doze mici de plastic pentru a îmbunătăți PCI, de exemplu ...) prin inducerea în eroare a testelor de calitate.

g) Imposibil să arzi lemne într-o sobă cu peleți, un cazan este adaptabil pentru așchii sau așchii de lemn, dar nu o sobă

h) Agropelete arzătoare (rar dar încă existent) problematic la puterea mică (<50 kW)

Citește mai mult:

Poluarea peletelor sau a peleților de lemn?

Analiza combustiei cazanelor de biomasă
Dernière édition alin Christophe 15 / 01 / 15, 15: 19, editate 12 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Arthur
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 08/05/07, 12:58
Locul de amplasare: St Galmier - 42




de Arthur » 21/01/08, 22:28

Prețurile sunt destul de stabile acasă, am vizitat instalarea unui utilizator care a plătit în 2007 190 € / T față de 200 € în 2006 pentru 6T în vrac.

Creșterea cererii prin urmare a prețurilor

O fabrică de fabricație a deschis acum 3 luni la 10 km de casa mea. Știu, nu toată lumea, dar producția crește și ea

Depozitele limitate de rumeguș și deja destul de bine evaluate (aglomerate ...), prin urmare, tensiunea asupra prețurilor materiei prime

Cred că în ziua în care vom rămâne fără rumeguș, o vom găsi fără prea multe probleme la nivel local

Calitatea și valoarea calorică sunt într-adevăr standardizate și garantate? Atât de mult am încredere în standardizarea germană, cât și pentru viitoarele fabrici din Franța, am îndoieli ...

Fabrica de lângă casa mea produce pelete în conformitate cu DIN 51731-HP5 (ÖNORM M 7135 - HP1). Nu stiu in detaliu ce merita dar nu este „rahat”

Sunt de acord cu dvs. cu privire la faptul că prețurile vor crește și că vor exista întotdeauna producători fără scrupule, dar trebuie să încetăm să vorbim. Există și oameni serioși și competenți.
0 x
prevenirea este mai bine decât vindecarea
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 21/01/08, 23:56

Noi nu psihotic, avertizăm ... nuanță : Mrgreen: dar dezbaterea rămâne deschisă și vă mulțumesc pentru detalii!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Peleti si peleti: ce viitor pentru preturi?




de Did67 » 23/01/08, 15:07

Christophe a scris:Într-adevăr, deoarece sunt foarte „la modă”, mulți oameni se echipează, dar viitorul este atât de strălucitor încât vânzătorii vor să se creadă? Avem niște îndoieli ...


Da, dar moda nu se întâmplă? Consultați înmulțirea articolelor și rapoartelor referitoare la nocivitatea combustiei lemnului!

În Germania, remarcăm primele falimente ale producătorilor de cazane pe peleți care au văzut prea mari!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 23/01/08, 15:46

Mmm Nu am fost conștient de această încetinire, dar cred că dificultățile producătorilor sunt legate și de aprovizionare ...

Este exact ca și cum un producător de mașini ar vinde mașini într-o țară în care ar exista foarte puține benzinării ...

ps: pompe de căldură, acestea explodează (vezi JT FR2 astăzi) ... centralele nucleare puternic noi ... : Mrgreen:
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 23/01/08, 16:07

De asemenea, cred că producătorii / revânzătorii de cazane și sobe cu peleți nu insistă suficient le mare avantaj al acestui sistem, adică liniște pentru utilizator.

Pentru că, în cele din urmă, unul dintre farmecele păcurii și gazului (ca să nu mai vorbim de gazul orașului, chiar mai simplu) este acela că trebuie doar să vă umpleți rezervorul și să apăsați butonul „pe”, cu la limită un mic setarea termostatului primăvara și toamna. Comparați acest lucru cu arderea lemnului prin bușteni, că, chiar dacă îl cumpărați tăiat, trebuie să stivuiți și apoi să vă descărcați, apoi să transportați și apoi să reluați și apoi să curățați murdăria, apoi să îndepărtați cenușa etc.

Cu peleții, totul este reglat, constant, curat, pentru o muncă minimă: ușurința combustibilului cu avantajele lemnului. Nu este frumos?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 23/01/08, 16:16

Cu siguranță, dar la ce preț este liniștea? La prețuri echivalente ale energiei UTILIZATE, scuze, dar majoritatea oamenilor își vor păstra combustibilul ... și vor avea dreptate !!

În sfârșit repetăm ​​... dar hei ... subiectul prețurilor lemnului este important, acesta este ceea ce va condiționa (sau nu) dezvoltarea reală în viitor ...
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 23/01/08, 16:41

Christophe a scris:Cu siguranță, dar la ce preț este liniștea? La prețuri echivalente ale energiei UTILIZATE, scuze, dar majoritatea oamenilor își vor păstra combustibilul ... și vor avea dreptate !!

În sfârșit repetăm ​​... dar hei ... subiectul prețurilor lemnului este important, acesta este ceea ce va condiționa (sau nu) dezvoltarea reală în viitor ...

uh .. care a fost scopul tău în lansarea acestui subiect? pentru a demonstra că toată lumea ar trebui să rămână pe combustibil?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 23/01/08, 17:41

Christophe a scris:Cu siguranță, dar la ce preț este liniștea? La prețuri echivalente ale energiei UTILIZATE, scuze, dar majoritatea oamenilor își vor păstra combustibilul ... și vor avea dreptate !!

În sfârșit repetăm ​​... dar hei ... subiectul prețurilor lemnului este important, acesta este ceea ce va condiționa (sau nu) dezvoltarea reală în viitor ...


Ați văzut în raportul de știri FR2 că, conform mărturiei, oamenii merg la PAC (se presupune că un fost utilizator a consumat între 2000 și 5000 de euro pe an și se mută într-un pAC air -... ... și-a redus considerabil nota de plată). Este de exemplu un „anunț” deghizat înșelător?

Vei primi raportul?
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 23/01/08, 20:46

Christophe a scris:Cu siguranță, dar la ce preț este liniștea? La prețuri echivalente ale energiei UTILIZATE, scuze, dar majoritatea oamenilor își vor păstra combustibilul ... și vor avea dreptate !!

În sfârșit repetăm ​​... dar hei ... subiectul prețurilor lemnului este important, acesta este ceea ce va condiționa (sau nu) dezvoltarea reală în viitor ...


Nu, nu ... Tocmai am scris în altă parte că era lamentabil să încerci să fii doborât forums cu argumente masive ... Prin urmare, mă opresc.

Când vorbești despre energie UTILIZATĂ, nu este clar. Ce este?

Fabricarea de peleți, transportul lor are, desigur, un cost de energie, parțial în petrol.

Dar să nu uităm:

1) la început, există o deșeuri: rumeguș
2) că, în general, suntem pe circuite foarte scurte (în comparație cu uleiul!); sursa peleților mei este Pădurea Neagră, aflată la o sută de kilometri distanță
3) uscarea se face în general din biomasă: rumeguș prost, scoarță, peleți de a doua alegere, palete de sfârșit de viață, deșeuri de rumeguș etc.

Conform studiilor elvețiene, conținutul de energie fosilă din peleți este scăzut. Cred că îmi amintesc cam 5%. Caut asta și se va completa. În mod evident, nu va fi la fel pentru Paris, sau pentru Toulouse ...

Dar mai presus de toate, nu trebuie să uităm că uleiul provine de la mult, mult mai departe.

Atunci știți costul energetic al unei rafinării? Atunci cea a distribuției? Credeți că camioanele Total care traversează drumuri și autostrăzi consumă mai puțin petrol decât camioanele producătorilor noștri de pelete? Credeți că rafinăria este în medie mai apropiată decât fabrica de pelete?

Aș fi surprins că costul energetic al combustibilului este mai mic decât cel al peleților, dacă luăm toate sectoarele.

Vă salvez lovitura Erika și a lui Exon Valdes ... Un camion de peleți care se întinde, ceea ce face puțină rumeguș în natură. Saprofitele (plantele care se hrănesc cu materie organică) se vor bucura ...

Vă salvez lovitura emirului care stă pe un A 380, cu mânere din aur. El a vrut să pună o piscină în ea, înainte ca inginerii Airbus să o fi motivat.

Promovezi combustibilul dacă vrei. Și presupuneți.
„Denigrați” peletele. Poate că nu asta este opțiunea ta, dintr-un motiv care îmi scapă, argumentele sună ca reaua credință (ceea ce alții ar numi „dezinformare”).

Ceilalți, gândiți-mă peste două minute:

- un lanț scurt de aprovizionare
- care „consumă” biomasă
- și, da, ceva combustibil
- ceea ce creează locuri de muncă locale
- neutru în COXNUMX (deci din punctul de încălzire globală)
- care funcționează complet automat ca și combustibilul
- cu o eficiență a cazanului de 90 până la 100%
- cu un cost de exploatare aproape jumătate din cel al combustibilului
- cu costul unei investiții aproximativ duble
- dar din care recuperați jumătate (în Franța) sub formă de credit fiscal

... Nu știu decât una: cazane pe peleți

Acum faceți contra. Dacă le introduceți pe toate, prețurile peletelor vor crește, voi arăta ca un idiot ... Așa că optați pentru combustibil sau gaz. Îmi vei face o favoare. În timp ce ești, descurajează-ți prietenii!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 321