Cutremur: activitatea telurică a Pământului se accelerează?

Catastrofe umanitare (inclusiv războaie de resurse și conflicte), naturale, climatice și industriale (cu excepția celor nucleare sau petroliere forum energie fosilă și nucleară). Poluarea mării și a oceanelor.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Cutremur: activitatea telurică a Pământului se accelerează?




de Christophe » 11/03/11, 15:18

În urma cutremurului din Japonia din această dimineață, un alt mare, după Haiti și vulcanul islandez, să încercăm să vedem dacă există o accelerare reală în activitatea seismică / telurică în acest moment? Înainte de a discuta cauzele posibile (astronomice?) ...

Să începem cu o listă „rapidă”:

Cele mai puternice cutremure dintr-un secol


Cuvinte cheie: cutremur, cutremur, tsunami, JAPONIA, TOKYO
De Bénédicte Lutaud 11/03/2011 | Actualizare: 14:25

Cel mai mare cutremur de magnitudine înregistrat vreodată este cel din 1960 în Chile, cu 9,5. Dar cele mai mortale cutremure sunt cele din Haiti în 2010 și Tangshan în China, în 1976, cu peste 230.000 de morți.

Vineri, la ora 14:46, ora locală, un cutremur urmat de un tsunami major a lovit nord-estul Japoniei. Cu o magnitudine de 8,9, este cel mai puternic cutremur înregistrat vreodată în arhipelag, potrivit agenției meteorologice japoneze.

Țara care deține recordul pentru cel mai puternic cutremur dintr-un secol rămâne Chile, cu toate acestea, cu un cutremur cu magnitudinea de 9,5 în 1960, care a lăsat 5.700 de morți. Cele mai puternice cutremure nu sunt neapărat cele mai letale. Cel din Haiti, în ianuarie 2010, a ucis peste 240.000 de oameni cu o magnitudine de 7.

Iată lista celor mai puternice cutremure de un secol (conform scalei Moment *). Cutremurele fără victime nu sunt luate în considerare.

- 1960 CHILE - Un cutremur de 9,5, urmat de un tsunami devastator în mai multe țări care se învecinează cu Oceanul Pacific, a ucis 5.700 în Chile, 61 în Hawaii și 130 în Japonia.

- ALASKA 1964 - Un cutremur de 9,2 lângă Prince William Sound, urmat de un tsunami, ucide în jur de XNUMX de oameni.

- 2004 ASIA - Un cutremur de 9,1 în largul insulei Sumatra a provocat un tsunami pe 26 decembrie. Acest val de maree a devastat o duzină de țări vecine și a lăsat peste 227.000 de morți.

- 1952 URSS - Un cutremur cu magnitudinea 9 pe peninsula Kamchatka provoacă un tsunami devastator, resimțit până în Chile și Peru: peste 2.300 de morți.

- 1906 ECUADOR - Un cutremur de 8,8 în largul coastelor Columbia și Ecuador provoacă un tsunami care ucide o mie de oameni.

- CHILIUL 2010 - Un cutremur și un tsunami cu magnitudinea 8,8 au lovit centrul Chile și au ucis 523 de persoane.

- 2005 INDONESIA - Un cutremur de 8,6 în apropierea insulei Nias, în apropiere de Sumatra, ucide 900 și rănește 6.000.

- 1920 CHINA - Un cutremur de 8,6 în Gansu ucide 200.000.

- 1932 JAPONIA - Un cutremur de 8,3 ucide 143.000 în Kanto. Este urmat de un foc gigantic.

- 1939 CHILE - Un cutremur de 8,3 în Chillan ucide 28.000.

- 1976 CHINA - În Tangshan (provincia Hebei, China de Est), un cutremur de 8,2 ucide 240.000. Aceasta este cifra oficială, dar alte estimări indică 500.000 - 800.000 de victime directe sau indirecte.

(...)

- 1927 CHINA - Un cutremur în Xining (provincia Qinghai, lângă Tibet) de 8,3 ucide 200.000.

- 1985 MEXICO - Un cutremur 8,1 din Michoacan ucide 20.000.

- 2007 PERU - Un cutremur în Lima cu magnitudinea de 8 ucide 387 de persoane.

- 1948 TURKMENISTAN - Un cutremur de 7,3 ucide 110.000.

- HAITI 2010 - Un cutremur cu magnitudinea 7 ucide între 250.000 și 300.000 de oameni, peste 300.000 de răniți și peste un milion de persoane strămutate, potrivit unui raport al ONU.

* Cutremurele sunt acum clasificate în funcție de „magnitudinea momentului” - energia eliberată de cutremur este înregistrată - dar rezultatul nu prezintă diferențe majore cu scara Richter.


(Videoclip INA: http://www.ina.fr/video/CAB04013472/ja2 ... 76.fr.html )

Sursa: http://www.lefigaro.fr/international/20 ... siecle.php

Nu înțeleg de ce ordinea nu este cronologică?

O listă cronologică mai completă: http://fr.wikipedia.org/wiki/Liste_de_c ... _sismiques

Dacă toate scandalurile sunt notate pe pagina wiki, atunci se pare că există în mod clar, din 2000, o creștere a activității telurice. Ar trebui să adăugăm și vulcanii:
http://fr.wikipedia.org/wiki/Liste_des_ ... epuis_1900
http://fr.wikipedia.org/wiki/Liste_des_ ... i%C3%A8cle

După aceea este probabil doar o impresie, deoarece mass-media vorbește despre asta mai mult și că se fac din ce în ce mai multe sondaje (în special sateliți) ... Adică prin faptul că înainte unii nu au trecut neobservați?

Voi încerca să pun puțin asta în analize și imagini ... De continuat!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
kumkat
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 217
Înregistrare: 03/02/11, 09:20

Re: Cutremur: activitatea telurică a Pământului se accelerează




de kumkat » 11/03/11, 15:42

Christophe a scris:Nu înțeleg de ce ordinea nu este cronologică?


este clasificat după mărime ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 11/03/11, 15:47

Bine pe datele Figaro, putem observa o creștere din 2000 de cutremure puternice, dar lista nu este completă:

Imagine

Am acumulat cântare mai bogate pentru fiecare an.

De îndată ce am un moment, compilez și date wiki ... din anul 1950, ar trebui să fie suficient.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Cutremur: activitatea telurică a Pământului se accelerează




de Christophe » 11/03/11, 15:48

kumkat a scris:este clasificat după mărime ...


Într-adevăr, repede cafeaua mea !! : Cheesy:
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 11/03/11, 15:48

Nu, fără accelerare, dar, legea probabilităților, terenuri mai populate și populație mai educată și mai mult în orașe, cu circulație rapidă a informațiilor, în loc să sufere în tăcere ca în secolele trecute.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 11/03/11, 15:53

Moué dede ... în secolele trecute sunt ok, dar aici vorbim despre pre și post anul 2000 ...

În afară de Internet, nu a existat vreo schimbare reală de atunci?

Cutremurele au fost înregistrate și urmărite în întreaga lume (zonă locuită) încă din anii 1900, nu?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
kumkat
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 217
Înregistrare: 03/02/11, 09:20




de kumkat » 11/03/11, 15:53

și apoi un secol este scurt în durata de viață a planetei noastre albastre, poate fi doar o variație a unui ciclu care nu poate fi perfect regulat ...
Cred cu umilință că este o mare mândrie din partea speciei noastre să credem că avem un astfel de impact asupra acestor mișcări ale pământului ...

Christophe a scris:În afară de Internet, nu a existat vreo schimbare reală de atunci?


și „Nu mai pot trăi fără să-mi petrec timpul povestind viața mea pe capra mea de fese mobilă”?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 11/03/11, 16:04

Mergi cam repede acolo! Cine a spus că omul are o responsabilitate în asta?

El are o responsabilitate pentru numărul de decese, dar cu siguranță nu pentru intensitatea cutremurelor ....dacă nu există (teste) arme seismice super ultra top secret : Mrgreen:


Christophe a scris:Spune-mi dacă există bani, dar cred asta utilizarea armelor seismice ar putea fi foarte bine considerată pentru a „trezi” un vulcan și a limita astfel încălzirea... (ei bine, o armă care ar face „bine” ...)

În cele din urmă, dacă există și sunt operaționale, deoarece subiectul pare puțin sulfuros (unii cred că cutremurul din Haiti este legat de utilizarea lor ...)

http://fr.wikipedia.org/wiki/Arme_sismique
http://www.jp-petit.org/Divers/Armes_si ... iques1.htm
http://www.ihed.ras.ru/mg/Pamir3U.htm

Controversa asupra Haitiului: http://fr.answers.yahoo.com/question/in ... 208AAlNOmE


Sursa: https://www.econologie.com/forums/hiver-rigo ... 10299.html

kumkat a scris:și „Nu mai pot trăi fără să-mi petrec timpul povestind viața mea pe capra mea de fese mobilă”?


:şoc: Uh ok ce legătură are asta cu cutremurele?

Undele cerebrale din prostia umană interferează cu undele telurice?
Gaia care ar vrea să scape de acest parazit care este omul care este din ce în ce mai voluminos? : Mrgreen: : Mrgreen:

Apropo cutremur pkoi nu este nevoie de ï?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
kumkat
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 217
Înregistrare: 03/02/11, 09:20




de kumkat » 11/03/11, 16:08

Christophe a scris:Mergi cam repede acolo! Cine a spus că omul are o responsabilitate în asta?


ascultați cu atenție ziarele veți vedea că vor exista unii care să asocieze acest cutremur cu „încălzirea globală” ...



kumkat a scris:și „Nu mai pot trăi fără să-mi petrec timpul povestind viața mea pe capra mea de fese mobilă”?


:şoc: Uh ok ce legătură are asta cu cutremurele?

niciunul, dar cu ...

Christophe a scris:În afară de Internet, nu a existat vreo schimbare reală de atunci?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 11/03/11, 16:40

kumkat a scris:ascultați cu atenție ziarele veți vedea că vor exista unii care să asocieze acest cutremur cu „încălzirea globală” ...


:şoc: :şoc: Ai o anumită sursă?

Și cum explică jurnalele asta?

Extinderea scoarței terestre în timp ce influența atmosferei nu depășește 1 m adâncime, merge 10 m cu o margine?

Râd !!! (galben)

ps: în sfârșit, pot fi valurile prostiei umane care provoacă aceste cutremure ... : Cheesy: : Cheesy:
0 x

Reveniți la "Dezastrele umanitare, naturale, climatice și industriale"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 89