Nou accidentul aerian Egipt: cât de departe va ajunge șantajul?

Catastrofe umanitare (inclusiv războaie de resurse și conflicte), naturale, climatice și industriale (cu excepția celor nucleare sau petroliere forum energie fosilă și nucleară). Poluarea mării și a oceanelor.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Nou accidentul aerian Egipt: cât de departe va ajunge șantajul?




de Obamot » 20/05/16, 16:33

Relevant de la apariția noii paradigme SUA a „războiului împotriva terorii”.

Dezastrele inițiate din motive ideologice vor deveni obișnuite și se vor multiplica?

Noul accident aerian din Egipt
Zborul Paris-Cairo, prăbușit pe mare, cu 66 de pasageri la bord.

Principalele accidente ale avioanelor civile sau de pasageri începând cu 2011 (începutul anului așa-zisul „Primăvara Arabă”) din cauza acestui conflict sau suspectați:
(în perspectiva unor atacuri)

8 martie 2014: Un Boeing 777-200ER care zboară 370 Malaysia Airlines de la Kuala Lumpur la Beijing dispare de pe ecranele radar la o oră după decolare cu 227 de pasageri și 12 echipaje. Până în prezent, avionul care s-a prăbușit probabil în apele sudului Oceanului Indian încă nu a fost găsit, ceea ce dă frâu liber tuturor zvonurilor. [Suspect]

[24 mai 2014: Steagul Belgiei Belgia. O împușcare la Muzeul Evreiesc din Belgia din Bruxelles, atribuită unui activist islamist francez care a provocat moartea a 4 persoane]

17 iulie 2014: Un Boeing 777-200, care zboară Malaysia Airlines Flight 17 între Amsterdam și Kuala Lumpur, s-a prăbușit în Ucraina, la periferia orașului Chakhtarsk, în autoproclamată republică Donetsk, cu 298 de persoane la bord. Potrivit anchetatorilor, avionul a fost doborât de o rachetă sol-aer Buk SA17 lansată de pro-ruși, ceea ce confirmă administrația SUA și oficialii UE.

[2 octombrie 2014: Canada: împușcare la Ottawa care vizează Memorialul Național de Război pentru a se încheia în Parlamentul Canadei, 2 morți (inclusiv trăgătorul, islamistul Michael Zehaf-Bibeau) și 3 răniți].

[15 decembrie 2014: Australia: luarea de ostatici într-o cafenea din Sydney, provocând moartea a 3 persoane, inclusiv a ostaticului Man Haron Monis, activist islamist de origine iraniană.]

28 decembrie 2014, un A320-200 înregistrat de PK-AXC care operează zborul AirAsia Flight 8501 se prăbușește în Marea Java la 06: 16L (0016Z) cu ​​162 de persoane la bord, adică 155 de pasageri, inclusiv 150 de indonezieni, și 7 membri ai echipajului1. În acest stadiu, nicio ipoteză nu poate fi privilegiată. Ipoteza oficială: o problemă de masă și echilibru, dar nimic nu vine în sprijinul acestei presupuneri. Raportul final evidențiază un lanț de cauze, inclusiv o întreținere insuficientă. [Posibil suspect]

[În perioada 3 - 7 ianuarie 2015: Nigeria: Masacrul din Baga de către grupul Boko Haram provocând 150 până la peste 2 de morți.]

[În perioada 7-9 ianuarie 2015, 4 atacuri, inclusiv împotriva lui Charlie Hebdo și a unui supermarket kosher din Paris, au lăsat 17 morți și 21 de răniți, inclusiv 3 de la poliție; cei 3 teroriști au fost împușcați. Teroriștii au revendicat AQAP și statul islamic]

La 24 martie 2015, un Airbus A320 care zboară 9525 al Germanwings, o filială a companiei aeriene Lufthansa, s-a prăbușit între Digne și Barcelonnette, în departamentul Alpes-de-Haute-Provence, Franța. Avionul avea la bord 144 de pasageri și 6 membri ai echipajului, toți decedați108. Copilotul, care suferea de tulburări psihice grave, a prăbușit avionul și pasagerii acestuia după ce s-a închis în cabină, căpitanul fiind afară. Acest incident a pus în discuție măsurile internaționale în ceea ce privește siguranța și securitatea aviației. [Sinucidere pilot: teză oficială]

[19 aprilie 2015: Franța. Atac evitat în Villejuif, vezi Afacerea Sid Ahmed Ghlam, 1 mort.]

La 31 iulie 2015, la 1409Z (15:09 L), un Embraer Phenom 300 s-a prăbușit în parcarea unei reprezentanțe de licitații după ce a ratat pista de pe aeroportul Blackbushe din sudul Londrei (Marea Britanie). Toți cei patru ocupanți ai aeronavei au murit. Aeronava, deținută de Salem Aviation în Jeddah (Arabia Saudită), este folosită de familia Bin Laden. Sora și soacra lui Osama bin Laden au fost printre cele patru victime.

[26 iunie 2015: Franța. Atac Saint-Quentin-Fallavier, 1 mort, 2 răniți.]

[17 august 2015: Steagul Thailandei Thailanda. Atac în Bangkok într-un cartier turistic, cel puțin 21 de morți]

[21 august 2015, atac cu trenul Franței Thalys]

La 31 octombrie 2015, un Airbus A321 care opera zborul Kogalymavia 9268 al unei companii charter ruse care leagă Sharm el-Sheikh din Egipt de Sankt Petersburg în Rusia, cu 224 de persoane la bord, s-a despărțit în mijlocul zborului, în urma unui atac cu bombă din Sinaiul egiptean. Toți pasagerii au pierit.

[13 noiembrie 2015, atacuri de la Paris]

La 2 februarie 2016, un Airbus A321 cu 74 de pasageri și 7 membri ai echipajului care zboară 3159 Daallo Airlines care leagă Mogadisciu de Djibouti a suferit 5 minute după decolare, o explozie în cabina pasagerilor provocând 1 deces și 2 răniți. dar avionul a reușit să se întoarcă și să aterizeze în Mogadiscio.

Pe 19 martie 2016, un Flydubai B737, zborul fz981, care a decolat din Dubai (Emiratele Arabe Unite) s-a prăbușit în timp ce ateriza pe aeroportul Rostov-pe-Don. Din cei 55 de pasageri și 7 membri ai echipajului, nimeni nu a supraviețuit. Se crede că accidentul se datorează erorilor de pilotaj și condițiilor meteorologice nefavorabile, dar precede un alt accident suspect la două luni până la zi.

[22 martie 2016, atacuri la Bruxelles. Două explozii la Aeroportul Internațional Bruxelles și o explozie la stația de metrou Maalbeek, soldată cu 35 de morți și peste 300 de răniți.]

Pe 19 mai 2016, un Airbus A320 care zboară zborul EgyptAir 804 între Paris și Cairo s-a prăbușit pe insula greacă Karpathos, cu 66 de persoane la bord. [Posibil suspect din cauza zborului și a aeroportului de destinație]


Vedeți lista uimitoare a atacurilor teroriste din întreaga lume: https://fr.wikipedia.org/wiki/Liste_d'attentats_meurtriers#2010
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Noul accident aerian Egipt: cât de departe va ajunge șantajul?




de Christophe » 20/05/16, 18:13

Uh, nu suntem încă siguri dacă a fost un atac pentru prăbușirea EgyptAir (deși există câteva indicii care indică această direcție ...)
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Noul accident aerian Egipt: cât de departe va ajunge șantajul?




de Christophe » 20/05/16, 22:26

0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Noul accident aerian Egipt: cât de departe va ajunge șantajul?




de Obamot » 20/05/16, 22:45

Atâta timp cât ați modificat conținutul postării mele inițiale (împotriva voinței mele, v / refuzul meu de către deputat). Cred că acesta nu mai este al meu.

Nu este obligat să participe, să nu mai vorbim „să dau explicații cu privire la cuvinte despre care nu mai sunt autor în totalitate sau intenționalitate”.
► Afișați textul
: Roll: (brațele îmi cad la mine)
Dernière édition alin Obamot 20 / 05 / 16, 22: 51, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Noul accident aerian Egipt: cât de departe va ajunge șantajul?




de Christophe » 20/05/16, 22:50

Nu am editat postarea originală, ci doar am adăugat EgyptAir în titlu ...
Ai pus-o mare tu.

Asta e!
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Noul accident aerian Egipt: cât de departe va ajunge șantajul?




de Obamot » 20/05/16, 23:12

Da, puteți la fel de bine să vă retrageți "EgyptAir"al titlului (sau nu) atâta timp cât puneți colegul de joacă al lunii, scoateți părțile cu caractere aldine, eliminați textul, puneți propriile comentarii sau orice altceva. Nu-mi pasă: j 'simte că aceasta nu mai este postarea / firul „meu”.

Simte-te ca acasă !
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Noul accident aerian Egipt: cât de departe va ajunge șantajul?




de Christophe » 20/05/16, 23:23

Am plasat 1 cuvânt în titlu pentru a fi mai legat de știri ... atât!

Și domnul Obamot are un capriciu nervos demn de un adolescent crescut în sos de facebook?
Nu dar...?!?

Oricum acest subiect nu este econologie, este încă un subiect cu un potențial mai polemic ... :se încrunta:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Noul accident aerian Egipt: cât de departe va ajunge șantajul?




de Obamot » 20/05/16, 23:32

Dacă nu puteți înțelege că pentru o întrebare de netichetă, nu avem voie să atingem postările autorului, aceasta este problema dvs. De asemenea, nu sunt responsabil pentru faptele care sunt cauza dvs., Dar rețineți că a fost în cele din urmă o formă de cenzură, primită 5/5.
► Afișați textul
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Noul accident aerian Egipt: cât de departe va ajunge șantajul?




de Christophe » 21/05/16, 00:05

Vă rog să nu-mi spuneți despre netichetă: înainte de a-l interzice după X minute, erați numărul unu în acest sens forum pentru a-ți modifica propriile mesaje de până la zece ori ... doar pentru a arăta „oh am avut dreptate” sau pentru a mă adapta (necinstit) la evoluția dezbaterii ... atunci te rog nu mă neticheta nu vorbi despre asta :)

În cele din urmă, acest titlu este foarte bine ales: există o mulțime de șantaj în aer : Cheesy:

Citiți ce tocmai am scris aici: https://www.econologie.com/loi-travail-e ... e-massive/ în loc să faci o poo nervoasă pentru 1 cuvânt dintr-un titlu ... cuvânt pe care l-ai pus clar în mesajul tău !!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Noul accident aerian Egipt: cât de departe va ajunge șantajul?




de Obamot » 21/05/16, 00:36

Aceasta este problema, nu ați înțeles sensul firului meu!

au existat două accidente în Egipt în șapte luni distanță (și nu doar unul ... ceea ce face ca ultimul să fie foarte suspect după atacurile recente de la Paris și Bruxelles asupra aeroportului său)

Și au avut loc două accidente [...] Malaysian Airlines (dintre care unul a rezultat din rachete, iar celălalt nu ar fi fost niciodată găsit)

Acestea nu sunt singurele elemente îngrijorătoare ... A existat și acest accident (omis din lista mea):


20 octombrie 2014 În jurul orei 20:00 (00:10 MSK), un Falcon 50 înregistrat ca F-GLSA [88] operat de compania Unijet, la decolare a lovit un plug de zăpadă pe pista aeroportului internațional Vnoukovo de lângă Moscova. Vizibilitatea orizontală este apoi de 350 de metri datorită unei ceați relaxante prezente la sol. Trenul principal de aterizare din stânga a lovit o deszăpezitoare și a tras un cal de lemn, în timp ce și-a pierdut aripa portului. Carcasa alunecă pe pistă și se aprinde. Accidentul a ucis patru persoane: Christopher de Margerie, Președinte și CEO al Total și singurul pasager, precum și trei membri ai echipajului francez

... cine a avut dreptul la un fir complet de la dvs. și ați dori să susțineți că aș căuta să „argumentez” și apoi să urmăresc nemulțumirile la nivel personal!

Dacă ați citit linkul de la sfârșitul postării, care enumeră numărul de atacuri existente în lume în prezent, este pur și simplu uluitor:

image.jpeg

Și din nou, lipsesc cei mai grei 2 ani: 2015 și începutul anului 2016 [...]
Sursa: http://tempsreel.nouvelobs.com/monde/20160121.OBS3133/infographie-le-nombre-d-attentats-flambe-t-il-dans-le-monde-depuis-2015.html

> 35 de morți între 000 și 2012, nu este controversă Christophe, este o declarație a faptelor.

Dacă doriți să comparați unde a fost numărul victimelor la 9/11 și unde ne aflăm acum, evaluarea ultimilor 3 ani, este 9/11 x10! Tu, care te-ai temut de o deriva sigură, iată-ne, dar încotro ne îndreptăm?
0 x

Reveniți la "Dezastrele umanitare, naturale, climatice și industriale"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 112