Davos: Șefii cred în fabula încălzirii globale și sună alarma

Catastrofe umanitare (inclusiv războaie de resurse și conflicte), naturale, climatice și industriale (cu excepția celor nucleare sau petroliere forum energie fosilă și nucleară). Poluarea mării și a oceanelor.
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Davos: Șefii cred în fabula încălzirii globale și sună alarma




de GuyGadebois » 15/01/20, 18:40

Factorii de decizie care spun că sunt îngrijorați de mediu

Mai exact, amenințările care afectează clima și mediul înconjurător reprezintă în ochii lor toate riscurile principale din următorii 10 ani, în timp ce „confruntările economice” și „polarizarea politică internă” sunt recunoscute ca riscuri semnificative în cursul anului 2020. Probabilitatea unor evenimente meteorologice extreme, precum și incapacitatea guvernelor și a mediului de afaceri de a preveni schimbările climatice, ar fi principalele lor preocupări pe termen lung.

Respondenții sunt, de asemenea, alarmați de „daune și dezastre cauzate de oameni, cum ar fi scurgeri de ulei sau contaminări radioactive”. Apoi vine îngrijorarea cu privire la „pierderea semnificativă a biodiversității și o prăbușire a ecosistemului (terestru sau marin) cu consecințe ireversibile pentru mediu, rezultând resurse grav epuizate pentru umanitate, precum și pentru industrii”. În cele din urmă, în a cincea dintre riscurile clasificate drept cele mai probabile, găsim „dezastre naturale majore, cum ar fi cutremure, tsunami, erupții vulcanice și furtuni geomagnetice”.
https://www.franceinter.fr/environnemen ... occupation

După aceea, mai putem crede pe acești oameni? Vom vedea ...

* http://www3.weforum.org/docs/WEF_Global ... t_2020.pdf
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Davos: Șefii cred în fabula încălzirii globale și sună alarma




de Christophe » 16/01/20, 09:06

De ce să specifici „fabula” în titlu?

Evident, toată lumea este în general împotriva încălzirii globale, este o poveste a imaginii! Există doar trufașul, vechiul lepen și co, care își pot permite să nu fie ... având în vedere starea imaginii lor, asta nu se va schimba prea mult ...

Chiar Chirac era în 2002: ne amintim că casa arde, ceea ce ar fi putut face veștile date fiind incendiile din Australia!

Numai între cuvinte și credințe fine ... și acțiuni concrete, există o prăpastie ...
1 x
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180

Re: Davos: Șefii cred în fabula încălzirii globale și sună alarma




de plasmanu » 16/01/20, 09:34

În Davos, există șefi ai agriculturii și alimentației ??? Pentru pinocchio preț
https://www.prix-pinocchio.org/

Screenshot_2020-01-16-09-33-57_1.jpg
Screenshot_2020-01-16-09-33-57_1.jpg (163.01 KB) Vizualizată de 5282 de ori
0 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Davos: Șefii cred în fabula încălzirii globale și sună alarma




de Christophe » 16/01/20, 09:46

Este un pic ca Manu ... pipochio pur! : Cheesy:

ps: ați încă apăsat butonul introduceți o imagine ... : Cheesy:
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Davos: Șefii cred în fabula încălzirii globale și sună alarma




de izentrop » 16/01/20, 10:08

Așteptați faptele înainte de a vorbi despre spălarea ecologică, dacă obiectivul este să țină cont de amprenta de carbon, de epuizarea resurselor, de salvgardarea biodiversității ..., da, aceste companii au un viitor.

Este, de asemenea, adevărat că, cu un titlu fără coadă sau cap, nu există riscul de a vă deplasa în direcția corectă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180

Re: Davos: Șefii cred în fabula încălzirii globale și sună alarma




de plasmanu » 16/01/20, 10:13

Eu la prețul de pinocchio Mă interesează studenții răi care nu sunt premiați : Mrgreen: cei cu capacul măgarului pe miza dintr-un colț
0 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Davos: Șefii cred în fabula încălzirii globale și sună alarma




de Christophe » 16/01/20, 11:15

Plasmanu a scris:cei cu capacul măgarului pe miza dintr-un colț


Colțul tău și miza ta, cred că le pasă o mică coajă ... : Cheesy:
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Davos: Șefii cred în fabula încălzirii globale și sună alarma




de ABC2019 » 18/01/20, 07:50

După cum am postat pe FS:

Este normal să se gândească la asta, dacă au aceiași consilieri ca și aceștia fostul nostru ministru de ecologie.

Pentru a avea sfârșitul poveștii:

https://twitter.com/ThomasSotto/stat...27303790178305

interesant nu este tweetul, ci comentariile și, în special, linkul de pe acesta:

https://ourworldindata.org/natural-disasters

Amuzant să vezi că un herald al SCIEEEENNNCE spune absolut orice în fața unui jurnalist care îi amintește liniștit de figuri obiective. Trebuie spus că Abnousse Shalmani nu este rece în ochi, o feministă dintr-o familie care a scăpat de mullahii iranieni, i-a văzut pe alții după părerea mea și nu este deosebit de impresionată, nici de fundamentaliști nici prin amenințări mai mult sau mai puțin macho.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Davos: Șefii cred în fabula încălzirii globale și sună alarma




de ABC2019 » 18/01/20, 08:48



lolololol ... nu-mi spune că tweet-ul lui Thomas Sotto a fost șters ... cât de bizar este cât de ciudat !!

hai că sunt drăguț, îți dau link-ul din Google cache, pentru ce durează ...

https://webcache.googleusercontent.com/ ... ent=safari

și două capturi de ecran, ar fi păcat dacă acest monument al obiectivității jurnalistice ar fi uitat

km67.png
km67.png (227.24 KB) Vizualizată de 5205 ori


și unul dintre comentariile sale postând una dintre graficele de pe site-ul citat mai sus

zo8d.png
zo8d.png (356.47 KB) Vizualizată de 5205 ori
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Davos: Șefii cred în fabula încălzirii globale și sună alarma




de Christophe » 18/01/20, 13:09

ABC2019 a scris:ar fi păcat dacă acest monument al obiectivității jurnalistice ar fi uitat


Pentru ca acest lucru să nu dispară, este mai bine să găzduiești capturile pe serverul forum, s-a terminat ...

ABC2019 a scris:și unul dintre comentariile sale postând una dintre graficele de pe site-ul citat mai sus

Imagine


Nu am urmărit cazul, nu știu cine este cel rău ... dar acest grafic mi se pare redactat: Unde sunt cei peste 200 de tsunami decedați în 000?

De asemenea, în acest moment, în Yemen există o foamete frumoasă în curs, nu apare pe acest grafic care se oprește în 2016 ...

https://www.franceculture.fr/geopolitiq ... -la-famine

https://www.mediapart.fr/journal/intern ... nglet=full

https://fr.wikipedia.org/wiki/Famine_au_Y%C3%A9men

Yemenul este afectat de o foamete care afectează grav peste 11,3 milioane de yemeniți4, inclusiv cel puțin 400 de copii000. Și mai mult de 5 milioane de persoane au nevoie urgentă de ajutor umanitar22,2, inclusiv cel puțin 6,4 de copii cu vârsta sub cinci ani. pentru o populație totală din Yemen de 100 de milioane de oameni. Peste 000 de copii din Yemen au murit deja din cauza acestei foamete și 7 mor din aceasta în fiecare zi (noiembrie 28) 50. Această situație este agravată de o epidemie de holeră care afectează peste 000 milioane de oameni130 și mai mult de 2017 de cazuri noi sunt înregistrate în fiecare zi. Aproape 8 de Yemeni1,1 au murit deja din cauza holerei4,9 (iunie 5).
0 x

Reveniți la "Dezastrele umanitare, naturale, climatice și industriale"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 111