Energie de la egal la egal

Catastrofe umanitare (inclusiv războaie de resurse și conflicte), naturale, climatice și industriale (cu excepția celor nucleare sau petroliere forum energie fosilă și nucleară). Poluarea mării și a oceanelor.
Ann
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 16/06/23, 19:26
x 2

Energie de la egal la egal




de Ann » 16/06/23, 19:28

Bonjour à tous,

Am câteva întrebări despre tranzacționarea de energie electrică Peer to Peer.
Pentru a oferi un pic de context, comerțul de energie electrică Peer to Peer este o nouă tehnologie care face posibil să fii independent de sistemul energetic tradițional prin transferul de energie electrică direct unui alt locuitor sau prin primirea de energie electrică direct de la un alt locuitor fără ca electricitatea să treacă printr-un intermediar. care are o poziție centrală pe piață (cum ar fi EDF sau alți furnizori de energie electrică). Pe scurt, oamenii capabili să genereze electricitate prin panouri solare, turbine eoliene (etc) își pot vinde excesul de electricitate persoanelor care au nevoie de ea.

Dacă doriți mai multe informații, puteți verifica acest link:
https://www.journaldunet.fr/web-tech/di ... t-acteurs/

Deci intrebarile mele sunt:
- Ce părere aveți despre tranzacționarea cu energie „peer to peer”?
- Ai fi gata să-ți vinzi surplusul de energie?

Va multumesc pentru raspunsurile voastre!!!
2 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9846
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2678

Re: Energie de la egal la egal




de sicetaitsimple » 16/06/23, 20:35

Anne a scris:
Comercializare de energie electrică peer to peer este o tehnologie noua ceea ce permite să fii independent de sistemul energetic tradițional...

Despre ce vorbiți în termeni de „nouă tehnologie”?
O prelungire între tine (producător) și vecinul tău (consumator) sau invers?
0 x
Ann
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 16/06/23, 19:26
x 2

Re: Energie de la egal la egal




de Ann » 17/06/23, 11:17

sicetaitsimple a scris:
Anne a scris:
Comercializare de energie electrică peer to peer este o tehnologie noua ceea ce permite să fii independent de sistemul energetic tradițional...

Despre ce vorbiți în termeni de „nouă tehnologie”?
O prelungire între tine (producător) și vecinul tău (consumator) sau invers?



bonjour,

Ceea ce eu numesc noua tehnologie este in esenta software: un sistem instalat in casele oamenilor si care gestioneaza automat trimiterea si primirea energiei electrice.
Inițial, sistemul folosește rețeaua electrică existentă în prezent (INEDIS) pentru a trimite sau a primi energie electrică.
În viitor, ar putea fi posibilă construirea de linii de joasă tensiune între locuitori.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9846
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2678

Re: Energie de la egal la egal




de sicetaitsimple » 17/06/23, 12:02

Anne a scris:Inițial, sistemul folosește rețeaua electrică existentă în prezent (INEDIS) pentru a trimite sau a primi energie electrică.

Asta mi-am imaginat și deci nu poți spune "ceea ce face posibil să fii independent de sistemul energetic tradițional”.
Va fi necesar să existe contracte care să reglementeze injecția pe de o parte și retragerea pe de altă parte, precum și furnizarea suplimentară necesară clientului.
Pe scurt, ar fi foarte complex pentru că ai folosi neapărat infrastructuri și servicii gestionate de alții, într-un cadru de reglementare destul de strict.
Acestea fiind spuse, un model există de destul de puțin timp în Franța, este cel al „autoconsumului colectiv”.
Din câte știu, încă foarte puțin răspândit și complex de înființat.
Dacă doriți să aflați mai multe, cu link-urile din partea de jos a paginii către documentele standard.

https://www.enedis.fr/tout-savoir-sur-l ... collective
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Energie de la egal la egal




de Remundo » 17/06/23, 12:20

Mai presus de toate cred că orice computer zinzin ai pune în spate, la un moment dat ești în fizică și hardware.

Ai o singură soluție realistă pentru a transporta energie electrică: o pereche de sârmă de cupru. În cele din urmă, un trio de cupru pentru trifazat.

Daca folosesti reteaua EDF/ENEDIS, tot ce trebuie sa faci este sa instalezi contoare... deja instalate de Enedis.

Dacă vrei să-ți instalezi propria rețea, atunci devii ambițios, ar fi într-adevăr un autoconsum colectiv așa cum îl evocă dl Simple.

Cu excepția cazului în care mesajul tău a fost destinat doar să atragă puțin trafic către linkul tău...
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Energie de la egal la egal




de Christophe » 17/06/23, 14:02

Este doar numărarea blockchain în concept... dacă am înțeles bine...
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Energie de la egal la egal




de phil59 » 17/06/23, 18:43

Cred că între „vecini apropiați”, un singur abonament pentru toată lumea, și metri mici între „case”, o stradă cu dublu sens pentru cei care produc, și tot ce „rămâne în familie”.
1 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9846
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2678

Re: Energie de la egal la egal




de sicetaitsimple » 17/06/23, 18:51

philxNUMX a scris:Cred că între „vecini apropiați”, un singur abonament pentru toată lumea, și metri mici între „case”, o stradă cu dublu sens pentru cei care produc, și tot ce „rămâne în familie”.


Dincolo de faptul că este interzis (cu excepția poate în câteva cazuri speciale), cred că pentru a crea probleme cu vecinii ar fi o soluție excelentă!
1 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Energie de la egal la egal




de phil59 » 17/06/23, 19:00

Credeam că suntem într-o lume ideală?

Pentru că acesta este un fel de titlu al subiectului! : Cheesy:

Nici nu am putut sa o fac cu unul dintre „copiii” mei care a cumparat o casa la 100m de casa mea!
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Ann
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 16/06/23, 19:26
x 2

Re: Energie de la egal la egal




de Ann » 17/06/23, 23:43

Anne a scris:Bonjour à tous,

Am câteva întrebări despre tranzacționarea de energie electrică Peer to Peer.
Pentru a oferi un pic de context, comerțul de energie electrică Peer to Peer este o nouă tehnologie care face posibil să fii independent de sistemul energetic tradițional prin transferul de energie electrică direct unui alt locuitor sau prin primirea de energie electrică direct de la un alt locuitor fără ca electricitatea să treacă printr-un intermediar. care are o poziție centrală pe piață (cum ar fi EDF sau alți furnizori de energie electrică). Pe scurt, oamenii capabili să genereze electricitate prin panouri solare, turbine eoliene (etc) își pot vinde excesul de electricitate persoanelor care au nevoie de ea.

Dacă doriți mai multe informații, puteți verifica acest link:
https://www.journaldunet.fr/web-tech/di ... t-acteurs/

Deci intrebarile mele sunt:
- Ce părere aveți despre tranzacționarea cu energie „peer to peer”?
- Ai fi gata să-ți vinzi surplusul de energie?

Va multumesc pentru raspunsurile voastre!!!




-------------------------------------------------- ---------------------ACTUALIZARE-------------------------- -- --------------------------------

bonjour,

De fapt, sunt un student care studiază cum să trec de la o rețea electrică centralizată (tradițională) la o rețea electrică descentralizată.

Sistemele de schimb de energie electrică Peer to Peer au fost deja implementate în alte țări, cu grade diferite de succes și complexitate.

De exemplu:
-The Brooklyn Microgrid (în orașul Brooklyn, SUA): este o adevărată rețea Peer to peer pentru schimbul de energie electrică între indivizi dintr-o comunitate mică. Vedea : https://www.brooklyn.energy/
- The Powerledger (Australia): Acesta este un sistem care folosește cel mai bine rețeaua de electricitate tradițională (centralizată). Deci nu este încă 100% peer to peer. Sistemul folosește cabluri pentru a trimite energie electrică în amonte sau în aval între persoane fără a trece prin entitatea centrală obișnuită (furnizorul).

Pe lângă aceasta, există și alte studii pentru a îmbunătăți această tehnologie.
0 x

Reveniți la "Dezastrele umanitare, naturale, climatice și industriale"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 79