Furtună în sud-vest: situația Toulouse și Bordeaux?

Catastrofe umanitare (inclusiv războaie de resurse și conflicte), naturale, climatice și industriale (cu excepția celor nucleare sau petroliere forum energie fosilă și nucleară). Poluarea mării și a oceanelor.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79322
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043

Furtună în sud-vest: situația Toulouse și Bordeaux?




de Christophe » 25/01/09, 10:16

Un mic gând pentru locuitorii din Aquitania forums (Flytox, Targol ...) care a suferit o furtună de nivelul celui din 1999 timp de 48 de ore ...

Se pare că FLytox are din nou putere ... a postat aseară.

Ar trebui să așteptăm suma distrugerii> veniturilor din energie pentru a lua decizii serioase? Altceva în afară de 2 sau 3 subvenții care pipotează piața? Ah, sunt prost, e vina Chinei, în Franța deja facem MAXIMUL datorită EPR ...

Ce mai fac turbinele eoliene din regiunea Sud-Vest și Sud? Sunt mulți în Aude, unde cred că a decolat mult ...

În afară de asta, nu există așa ceva ca „răsturnare climatică” ... Oare atunci când scoatem degetele din ***? Ah, da, au existat întotdeauna furtuni, vor spune unii lobbyiști ... După toate aceste daune, nu înțeleg că economia nu reunește și nu motivează mai mulți oameni ...
Dernière édition alin Christophe 26 / 01 / 09, 00: 06, editate 2 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16126
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5241




de Remundo » 25/01/09, 10:49

Salut Christophe,

A spune că această furtună face parte din încălzirea globală este riscant din punct de vedere științific.

Însă frecvența evenimentelor extreme pare crește, cel puțin pentru Franța.

Monitorizez fluxul de cursuri în Auvergne de câțiva ani. funcționează din ce în ce mai ciudat, indiferent de anotimp (adică debitul trece de la o perioadă uscată de cinci ani, chiar de zece ani săptămâni la o perioadă umedă de cinci ani sau chiar de zece ani în câteva zile).

Pentru vânt, se pare că ia aceeași cale (logică, vântul aduce nori și ploaie).

În cele din urmă, toate acestea nu sunt științifice, ci se simt la fel : Idee:
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
coucou789456
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1019
Înregistrare: 22/08/08, 05:15
Locul de amplasare: Narbonne




de coucou789456 » 25/01/09, 12:52

bonjour

este preț de petrecere, nu doar cei din Aquitania au suferit furtuna. în Languedoc Roussillon am fost bine serviți!

Aude și zecile sale de parcuri eoliene nu au suferit prea mult, o spun așa, dar nu cred că cineva este interesat de știri.

jeff
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 25/01/09, 12:52

Curaj. Cu toții suntem inima cu tine.
În sud-est, după o ninsoare majoră săptămâna trecută, am avut rafale de vânt foarte puternice noaptea trecută.

Turbina mea eoliană, care a rezistat cu curaj tuturor zilelor mistrale timp de 1 an, a pierdut o lamă care a fost detașată cu forța centrifugă (trebuie să se fi rotit cu o viteză excepțională!).
Am crezut că este indestructibilă, dar natura mi-a amintit că poate fi mai puternică.

Nu l-am găsit încă pe cel palid. Mă voi gândi la un sistem de siguranță.
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16126
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5241




de Remundo » 25/01/09, 17:18

Bună Grelinette,

pentru semnătura dvs., ar trebui să scrieți:

Cod: Selectați toate

[url=https://www.econologie.com/forums/attelage-hippomobile-electrique-t6885.html][b]mon projet d'attelage hippomobile[/b][/url]


Reparații bune pentru turbina eoliană. 8)
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79322
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043




de Christophe » 25/01/09, 17:29

Remundo, te certi: acesta nu este, nici precedentul, fie următorul?

Repetarea și accelerarea fenomenelor este implicată în acest pasaj:

Ar trebui să așteptăm suma distrugerii> veniturilor din energie pentru a lua decizii serioase?


coucou789456 a scris:nu doar cei din Aquitania au suferit furtuna. în Languedoc Roussillon am fost bine serviți!


Nu mai aveam un loc în titlu, așa că îmi pare rău pentru celelalte departamente pe care le-am omis ... Nu am urmat totul, dar mi s-a părut că a fost afectată în special Aquitania și regiunea Toulouse (mijlocul Pirineii cred?).

coucou789456 a scris:Aude și zecile sale de parcuri eoliene nu au suferit prea mult, o spun așa, dar nu cred că cineva este interesat de știri.


Dacă tocmai asta mă interesează în cel mai înalt moment ... altfel nu aș fi pus întrebarea ...

grelinette a scris:Nu am găsit încă palidul


Vai! Sper pentru tine că nu se află într-un vecin, să fie luat în sens CURAT !! : Mrgreen: Buna cercetare !!
0 x
oliburn
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 181
Înregistrare: 30/01/07, 07:59
Locul de amplasare: 33 Mérignac




de oliburn » 25/01/09, 17:57

în Mérignac (lângă Bordeaux) nu mai avem nicio problemă cu praful,
Bazinul Arcachon a fost devastat (nu mai există apă, nu mai există EDF, nu mai există un astfel de laptop) și există patru ghinde în Landele care au găsit
inteligenți să meargă la vânătoare la ton într-o seară furtunoasă, pompierii urmau să le recupereze.
un dezastru și toată lumea devine drăguță, de ajutor ...
ciudati acesti oameni ... nenorocirea ii face frecventi !!!
0 x
Fii propria ta torță, propriul tău refugiu, propriul tău stăpân ... "
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Furtună în sud-vest și sud. Situația Aude Aquitai




de Flytox » 25/01/09, 19:45

Bună ziua Christophe

Christophe a scris:Un mic gând pentru locuitorii din Aquitania forums (Flytox, Targole ...) care a suferit o furtună de nivelul celui din 1999 timp de 48 de ore ...

Se pare că FLytox are din nou putere ... a postat aseară.


Acolo unde sunt, sunt câțiva copaci pe pământ, dar fiind într-o depresiune de teren mai puțin expusă vântului, presupun că daunele sunt mai ușoare. Pe partea Capbreton (stațiune de pe litoral) la aproximativ 20 km, a existat un adevărat masacru în pădure și într-un anumit număr de locuințe ...:se încrunta: :se încrunta:

Oricum, ieri nu am putut ieși din casă, aveam un copac rupt la poartă. Mașina a strâns fesele și a ieșit nevătămată doar cu câteva zgârieturi pe portbagaj. : Mrgreen: Celălalt copac spart (un magnific Ajestremia snifffffff! Imagine) aproape mi-a deteriorat Doloréan R19.
Există, de asemenea, o parte din acoperișul garajului care a plecat pentru a ucide un gnom de grădină la casa vecinului :se încrunta: : Mrgreen:

Imagine

Imagine

Imagine

Puterea a revenit intermitent ieri după-amiază, dar încă nu există o rețea de telefonie (Bouygues).

Cel mai serios, era un vecin care urcase pe acoperișul înghețat la 6:00 pentru a repara o bucată întreagă de țiglă spartă. El s-a răsturnat mai întâi de pe capul acoperișului, trăgând scara cu el. Din fericire, tatăl său era mai jos (mai degrabă baracă) să-l ajungă din urmă, pentru că betonul, în primul rând, nu iartă. :şoc:

La naiba, riscați-vă viața pentru 2 m2 de tencuială umedă : Evil: : Evil:
indiferent de !
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 25/01/09, 20:28

Condoleanțe pentru gnomul din grădina vecinului!

Acești gnomi de grădină sunt bolnavi. Chiar și în mijlocul unei furtuni, se plimbă prin grădină.

Imagine
nici măcar frică, nici măcar frică!
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 25/01/09, 21:03

Din păcate nu a fost cea potrivită .... : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Dezastrele umanitare, naturale, climatice și industriale"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 124