Superstar Targol! Targol la TV! Furtuna Klaus și defalcarea FED

Catastrofe umanitare (inclusiv războaie de resurse și conflicte), naturale, climatice și industriale (cu excepția celor nucleare sau petroliere forum energie fosilă și nucleară). Poluarea mării și a oceanelor.
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2

Superstar Targol! Targol la TV! Furtuna Klaus și defalcarea FED




de Targol » 02/02/09, 16:48

Știți, când auziți locurile de știri care vă spun „există doar x0000 de case rămase fără curent după furtuna care a lovit sud-vestul”, vă imaginați biata casă izolată din mijlocul pădure după 10 km de linii electrice prăbușite ... ei bine, realitatea este uneori puțin diferită.

În Landiras, un sat din sudul Girondei cu +/- 2000 de locuitori, erau încă peste 100 de case aseară (în principal împărțite în 3 raioane) fără electricitate.

Departe de a pune sub semnul întrebării energia și profesionalismul agenților FEDR din domeniu, este clar că există unele neajunsuri în coordonarea activității. Dă vina pe lipsa resurselor, poate?

Totuși, obosit de a fi spus în fiecare zi de FEDR „dar toată lumea este reconectată la Landiras, nu mai este nimic de făcut”, primarul acestui sat a decis să folosească singura armă care i-a rămas: mass-media.

Prin urmare, o echipă din FR3 a venit duminică, 01 februarie, pentru a filma „oamenii uitați din Landiras”.
Deoarece sunt consilier municipal și am fost acolo, el mi-a cerut să-l însoțesc. Rezultatul este acolo:
http://www.youtube.com/watch?v=5GQoXGiK_Gs

(Mulțumesc lui Christophe pentru încărcare).

Se pare că acest lucru a fost eficient deoarece la mai puțin de o jumătate de oră de la difuzare, subprefectul l-a asigurat pe primar de implicarea sa personală în acest dosar, iar biroul prefectului l-a sunat pe primar în aceeași seară.

Din știrile pe care le-am primit astăzi, se pare că 2 echipe FEDR sunt în prezent pe Landiras. Ceva pe care nu-l mai vedeam de aproape o săptămână.


Cu puțin noroc, aș fi recuperat în sfârșit draga mea energie nucleară în această seară : Mrgreen:

Și da, este posibil să fim împotriva energiei nucleare, după 10 zile fără electricitate, ne dăm seama cât de dependenți suntem de electricitate ... :strigăt:
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Avatar de l'Utilisateur
highfly-dependent
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 757
Înregistrare: 05/03/08, 12:07
Locul de amplasare: Pyrenees, 43 ani
x 7




de highfly-dependent » 02/02/09, 18:39

: Cheesy:

Imens, sfârșitul raportului:

Aici, fără daune! Oricum, s-au reconectat la 380V așa că ... totul este ars!

Crești pisici negre în sat? : Mrgreen:

Scuze.

Simpatizez.
0 x
„Dumnezeu râde de cei care deplâng efectele cărora le prețuiesc cauzele” BOSSUET
"Pe vede ce noi crede„Dennis MEADOWS
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6996
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2915




de gegyx » 02/02/09, 18:43

Într-adevăr, au existat mai multe probleme de coordonare ...

Uitând cu certitudinea că puterea a fost restabilită.
Non-răspunsuri la apelurile primarului.
Restabilirea 380 pentru 230V ... (surprinzător!)

Locuitorii se adaptează în cazul unei lovituri grele.

R6 al primarului nu este electric?
:D
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79419
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11083




de Christophe » 02/02/09, 19:10

Ei bine, nu mă voi preface surprinsă pentru că Targol mi-a spus de fapt despre asta la începutul după-amiezii! Așa că refaceți-vă pentru acest mic raport și bucurați-vă că nu are mai multe daune decât aceasta!

Ei bine, acest mic raport care arată „neajunsurile” centralizării energiei ... și „un pic” smuls partea ERDF (pkoi erdf și nu rte? Se pare că FEDR este un jucător local și RTE este este gestionarea marilor puteri înainte de distribuire deci ...).

gegyx a scris:Restabilirea 380 pentru 230V ... (surprinzător!)


Am auzit de o astfel de eroare de 3 ori, nu mi se pare atât de „surprinzător” sau rar ...

gegyx a scris:R6 al primarului nu este electric?


Nu este un Fiat Panda? Cu grupul filmat prin parbriz m-am gândit la un electric!

Ah, tocmai am încărcat un fișier în statistici privind energia electrică în Franța, foarte interesant și destul de cuprinzător în ceea ce privește defalcările și reducerile, în special: https://www.econologie.com/electricite-s ... -4029.html


ps: M-am distrat cu noua funcție Youtube care vă permite să adăugați adnotări în timpul videoclipului! hhihihi
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 02/02/09, 19:38

Ei bine, omul cu jacheta albă este primarul și cine este Tragol?
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79419
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11083




de Christophe » 02/02/09, 19:40

E tipul slab, nebărbierit !! :P

ps: Aș vrea să revin la el:

Se pare că acest lucru a fost eficient deoarece la mai puțin de o jumătate de oră de la difuzare, subprefectul l-a asigurat pe primar de implicarea sa personală în acest dosar, iar biroul prefectului l-a sunat pe primar în aceeași seară.


Ah puterea mass-media !! Dar satele în care FR3 nu vine să raporteze pot deci îngheța până la moarte? Nu prea republican ca comportament din partea „electricienilor” ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 02/02/09, 21:10

: Arrow: Hei Targol, vreau să primesc 4 refugiați energetici. : Cheesy:

Pentru lovitura de 380V, se pare că gălușca este destul de obișnuită ...

Duminică a trebuit să merg la Dordogne pentru a transfera congelatorul mamei drăguțe înainte să se dezghețe. Puterea s-a întors luni la casele lor, dar uitaseră o fază care însemna că jumătate din casă a rămas fără electricitate. Din fericire, cazanul și congelatorul au funcționat, dar nu și televizorul ... Unii sunt norocoși ... : Lol:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6996
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2915




de gegyx » 02/02/09, 21:43

Când EDF echilibrează 2 faze în loc de o fază și unul neutru, poate aruncă întrerupătorul cu contor EDF înainte de instalarea internă ... Nu?

----------

Acest subprefect va avea în curând promovare!

în Canal ...
: Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 02/02/09, 22:30

Nu cred că sare deoarece atâta timp cât intensitatea nu depășește setarea lui, nu taie. La fel, deoarece nu există scurgeri pe pământ sau pe o altă cale, diferențialul nu se taie.
Deci, dispozitivele electrice mănâncă 380V și vor face totul să înnebunească.
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 03/02/09, 09:00

Bine, băieți, am o veste bună și o veste proastă:
- Cel bun: am luat sucul. Ca și cum, jucând marioneta în fața unei camere, funcționează. În timp ce nu vedeam un camion FEDR de peste o săptămână, ieri am trecut de la 100 de case fără electricitate la 2 (case adânc în pădure).
- cel rău: încă nu am recuperat telefonul și internetul. Mă așteaptă o lungă luptă între FT (care nu vrea să deschidă un fișier fără un astfel de număr) și Neuf / SFR (care consideră că deteriorarea echipamentului este responsabilitatea FT ...)

Christophe a scris:
gegyx a scris:R6 al primarului nu este electric?


Nu este un Fiat Panda? Cu grupul filmat prin parbriz m-am gândit la un electric!

Este într-adevăr un panda și nu este cel al primarului, este cel al soției mele și nu este electric.

În ceea ce privește 380V, se pare că se datorează unei inversiuni de fază / neutru dar nu știu suficient să comentez. Ce pot spune, totuși, este că se pare că instalațiile protejate de un întrerupător de curent rezidual au supraviețuit. Pe de altă parte, circuitele vechi fără au ars toate.
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding

Reveniți la "Dezastrele umanitare, naturale, climatice și industriale"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 65