Fabricarea unei sere de grădinărit

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Avatar de l'Utilisateur
bleusideral
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 299
Înregistrare: 14/02/09, 15:35
Locul de amplasare: Nîmes
x 4

Fabricarea unei sere de grădinărit




de bleusideral » 03/05/12, 09:29

bonjour

Proiectez o seră tunel de 6 m lățime și 10 m lungime

Am avut o mulțime de probleme la găsirea informațiilor pe internet ^ pentru asamblare, deoarece le-am avut în bloc. Există puține planuri, prin urmare, editarea resurselor.

sunt printre voi amatori care au reușit, pentru că mulțime de detalii vin să tulbure adunarea. sub linkul pe care am postat deja pe altul forum acest subiect

http://www.aujardin.org/plan-constructi ... 52291.html

Imagine
2 x
Un gest econologic plus un gest econologic și este planeta care se va simți mai bine!
Avatar de l'Utilisateur
antoinet111
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 874
Înregistrare: 19/02/06, 18:17
Locul de amplasare: 29 - Landivisiau
x 1




de antoinet111 » 03/05/12, 12:11

Bună, o soluție simplă și ieftină:

Tub de 60 mm pe 12 m aproximativ îl îndoiți plat cu mâna.

între fiecare Fermă, legați cu firul.

îngropați prelata de două ori, astfel:
Imagine
o dată într-o prelată vă permite să vă întindeți, iar a doua să o acoperiți (nu prea mult)

iar în capete, o prelată se întoarce din exterior în interior pentru a întinde prelata, o veți fixa cu un pământ de pământ în prelata întinsă de o sfoară.

evita tastele, e o mizerie.
în funcție de lungime nu trebuie să puneți laturile.
0 x
Vot pentru că scriu un mesaj concret și un sens practic.
Jos cu vorbitorii și beerbătorii!
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 03/05/12, 13:48

Pentru a vă ancora filmele pe frontoane, trebuie să faceți o clapă: asigurați o dimensiune a prelatei cu cel puțin 60 până la 80 cm mai mare decât frontonul, pliați-o astfel încât să aveți o margine de 20 până la 30 cm treceți-o deasupra cadrul [din față în spate] și pliați peste cealaltă parte a tubului, formând un fel de tiv; în acest tiv, treceți un șnur puternic; după fixarea prelatei la sol, cablul trebuie strâns puternic între 2 puncte de ancorare pe sol ...

Pentru a fixa plasticul pe ușă și rame, clemele sunt cea mai bună soluție; în de casă este mai bine să folosiți țevi de tip socarex decât pvc, este mai rigid; Cu toate acestea, trebuie să vă fie ușor să obțineți oțel de la furnizorii din regiunea Cavaillon.

În fotografia serii dvs., firele paralele sunt aranjate la intervale regulate: este o greșeală. Este necesar să se spațieze treptat de pe creastă spre margini, pentru a evita buzunarele de apă.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 03/05/12, 23:37

Am montat o seră profesionistă, dar folosită de bricolaj pentru
2 sfaturi, voi face poze pentru tine mâine în timpul zilei. Film plastic
are deja 2 sau 3 ani, deci are încă 2 ani de speranță de viață.
În ceea ce privește tuburile zincate există o modalitate de a le îndoi singuri. În ceea ce privește restul, cu un minim de instrumente este
posibil să faci ceva funcțional.
Am cumpărat-o gata făcută în piese de schimb pentru că vărul meu
mi l-a oferit cu preț. multumesc, vere 8) . Nici o modalitate de a face
mai ieftin.

Apropo, folia de plastic anti UV nu este dată.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bleusideral
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 299
Înregistrare: 14/02/09, 15:35
Locul de amplasare: Nîmes
x 4




de bleusideral » 04/05/12, 10:10

salut și vă mulțumesc pentru răspunsuri și sfaturi

în primul rând, este o seră de salvare care inițial avea o lățime de 8 m, înclinată între doi copaci pentru a se reduce la 6 m, fără alegere.
foarte dificil, în ciuda tuturor, refacerea unei curbe perfecte și identice pentru toate cercurile, care sunt, de fapt, jumătăți de cercuri imbricate.
dacă ar fi trebuit să se facă din nou, aș avea recent marginile (laturile serii). dar hei, a trebuit să completez cel mai mare decalaj cu distanțieri mici din pvc, pe care sunt așezate firele de tensiune.
Ahmed: firele (fotografia este un pic înșelătoare, deoarece am mutat firele înapoi între timp) sunt aranjate după cum urmează: începând de sus până la cădere: la fiecare 15cm, apoi la fiecare 20, 30 cm ceea ce evită buzunarele apă, dar am aranjat și am întins prelatele ieri, este perfect; totuși, este dificil să o fac singur, deoarece prietenii lucrau și a trebuit să merg mai departe din cauza vremii ciudate
firele care leagă capetele peste marginile prelatelor vor veni astăzi.
o rafală de vânt aseară mi-a dovedit totuși că totul nu s-a mișcat niciun centimetru!
pentru încastrare și tensiunea prelatei, am urmat sfatul șanțului: pământ la care am adăugat bare de gard din beton (2m lungime și 40 kg fiecare!)
pliurile capetelor prelatei se fac de jos, ținute de fire de fier, clemele vor veni apoi pentru că am barele transversale care trebuie fixate de sus cu grosimi de bucăți de prelată pliată pentru a nu deteriora prelata. 'origine.

Mă întorc astăzi pentru că prognoza meteo amenință cu ploaie în acest weekend. și ar pune poze.

A trebuit să re-sudez elementele de fixare pentru că au modificat tuburile transversale, dificil deoarece tubul era prea subțire, sudat cu un invertor mic și tije din oțel inoxidabil de 1 mm, acoperire gri anti-rugină deasupra. pentru că odată ce oțelul zincat murat și sudat, se reduce la fier care va rugini.

aici este!

rămâne acum problema delicată a ventilației, acolo blochez, pentru că nu știu încă cum să procedez
0 x
Un gest econologic plus un gest econologic și este planeta care se va simți mai bine!
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 04/05/12, 10:25

Imagine

Imagine
Conserve de apă sunt folosite pentru a preveni înghețarea serii atunci când
realizat până la - 2 ° C în aer liber. Soba mică pe benzină vă permite să rezistați
până la -5 ° c. Sub el este futut. Dar problema este
studiul. Vă voi ține la curent pe măsură ce se materializează.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Dimensiunile căpriorilor sunt de 40mm X 40mm în molid netratat. Faptul este alcătuit din 2 căpriori care au fost forate cu un
diametrul ferăstrăului cu găuri de 63 mm, tuburile sunt de 65 mm. Dacă sunt necesare mai multe detalii ...
Dernière édition alin iepure 04 / 05 / 12, 10: 53, editate 2 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
antoinet111
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 874
Înregistrare: 19/02/06, 18:17
Locul de amplasare: 29 - Landivisiau
x 1




de antoinet111 » 04/05/12, 10:27

Nu mai aveți de ales, laterale.

cat este tunelul?
0 x
Vot pentru că scriu un mesaj concret și un sens practic.

Jos cu vorbitorii și beerbătorii!
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 04/05/12, 10:37

6 metri lungime cu + - 5.7 lățime, dar aș fi putut să mă abat de la
6 m.
înălțime 2.9m
Distanța arcurilor ar trebui să aibă
fii 2m dar, deoarece am prea mult, am redus distanța la + - 1.5m.
Ar trebui să fie rezistent la zăpadă.

Unul dintre vânturi pentru ancorarea cercurilor serii.

Imagine

Nu mai aveți de ales, laterale.

Nu prea am înțeles întrebarea. :?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bleusideral
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 299
Înregistrare: 14/02/09, 15:35
Locul de amplasare: Nîmes
x 4




de bleusideral » 04/05/12, 12:17

Rabbit: editarea ta este inteligentă, excelent! , care îmi oferă informații despre orificiile de aerisire, deși aș fi vrut să știu cum îl deschideți, este montat pe balamale? ai fotografii la deschidere?

pentru ușă, este ideea ta, m-am gândit să fac și o alunecare laterală pentru că am o ușă cu cadru din aluminiu și sticlă securizată de 5 sau 6 mm

pentru problemele de temperatură foarte scăzută, poate mulciul gros sau gunoiul de grajd care ar putea degaja puțină căldură?
0 x
Un gest econologic plus un gest econologic și este planeta care se va simți mai bine!
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 04/05/12, 12:52

Bine văzut, vânturile, într-adevăr. Forma de seră înseamnă că este un pic ca o jumătate de aripă a unui avion și că pe partea din care pleacă vântul se ridică! Multe sere au fost răsturnate, arcurile răsucite de vântul lateral, foarte puternic ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 167