Roșiile cresc mai repede ...

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Dearcham
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 105
Înregistrare: 29/10/03, 23:55




de Dearcham » 28/03/04, 13:08

Iată un rezumat al unei experiențe surprinzătoare a lui Joël Sternheimer și a acoliților săi.
Știam deja că unele plante au ajuns la maturitate mai repede cu, de exemplu, anumite tipuri de muzică clasică, acum am putea crește dramatic randamentele prin reconstituirea solidă a proteinelor specifice.


„În iulie până în octombrie 1996 s-a efectuat un experiment în regiunea sudică a Dakar (Senegal), destinat observării și evaluării efectului, pe câteva sute de plante de roșii cultivate în aer liber, a stimulării epigenetice prin rezonanță a scara proteinei anti-secetă TAS14, studiată anterior. Pentru o difuzie muzicală de 3 minute pe zi, randamentul specific al culturilor a fost multiplicat cu 20. "

veți găsi o descriere mai detaliată aici

Ne putem imagina cu ușurință câștigurile pe care aceasta le-ar putea reprezenta pentru țările în curs de dezvoltare, dar și pentru agricultura „occidentală” blocată într-un productivism legat prea des de îngrășăminte.

Site - ul cu alte experiențe pe această temă de acolo


O speculație foarte personală: poate că nu ar fi lipsit de interes să trasăm câteva legături cu experimentele privind memoria apei (deși această teorie este controversată , am motive întemeiate să cred că un studiu aprofundat ar putea fi dezvaluie foarte interesant)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 28/03/04, 19:05

Eu personal cunosc pe cineva care vinde astfel de metode pentru stimularea creșterii plantelor:
http://www.ecosonic.net/

Dar rămâne un pic ca homeopatia: rezultatele nu sunt sistematice (dar rezultatele există, prin urmare, merită să ne uităm la ea)
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 22/04/04, 15:16

:P
hi,
Este chiar surprinzător, totul converge către o idee de rezonanță, mă lasă foarte perplex: clipiți:

Fie că este în domeniul energiei, chimiei sau bio, totul tinde să fie descris în termeni de rezonanțe ....
:P Devine aproape filosofic !!!
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Aladin
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 20/10/05, 21:11




de Aladin » 04/11/05, 22:30

„Roșiile cresc mai repede în muzică”
Experiență dificilă de reprodus în grădina ta!
Am testat cu succes produsele Plocher, Pennac P și Pennac K
mai mult randament.
Dar de un an testez produsul ORMUS pe roșii, legume
și pomi fructiferi, am avut rezultate impresionante, de mărimea l
plante și fructe, randament crescut, fără boli, respectând în același timp cultivarea organică
Oricine poate face ormus este relativ ușor
de făcut și nu este scump.
0 x
SixK
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 670
Înregistrare: 15/03/05, 13:48
x 272




de SixK » 04/11/05, 23:19

septentrion a scris:Bonjour à tous,
CD-urile muzicale pentru plante de apartament există de mult timp.
O experiență cu un Saint-Paulia, care se afla într-o cameră
cu una dintre surorile mele care m-a cazat o vreme.
De îndată ce am ajuns, am ascultat muzică clasică în fiecare seară timp de o oră
în jurul orei 23:XNUMX a înflorit continuu, de îndată ce l-am părăsit literalmente
lasat sa moara.
Această plantă a fost cu sora mea de ani de zile.

Uh ... da în sfârșit, o mulțime de plante înfloresc înainte de a muri ....
Acest lucru se poate întâmpla cu o schimbare de temperatură, soare, schimbarea frecvenței de udare ...
Deci legătura cauzei și efectului nu poate fi, în opinia mea, demonstrată în acest sens ...

SixK
0 x
Optimistii inventeaza avioanele, pesimistii, parașutele. George Bernard Shaw.
Gândurile mele personale, înțeleg mai bine de ce marii șefi au inventat parașutul auriu.
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 05/11/05, 14:11

Și fermierii care se plâng de rave și tehnopartidă pe câmp. Nu ar trebui!

Se degajă tinerii care se pot distra și își vor relua activitățile obișnuite într-o dispoziție calmă și bună și, în plus, îmbunătățește mărimea fructelor și randamentul plantelor !!!

Dar trebuie să le explicați!

Iată pentru organizatorii acestor seri un argument bun în favoarea realizării lor în apropierea câmpurilor cultivate!
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6992
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2914




de gegyx » 05/11/05, 20:12

Sper să înțeleg că vorbești cu ironie și în gradul doi?

Pentru plante, aflați; preferă muzica clasică (și nici cea a lui Beethoven sau a lui Wagner); chiar și pentru varietate, nu este așa ... Deci, techno!
Piese destul de obișnuite, melodioase, cu armonice, pe un tempo adecvat, care respectă acordurile în armonie cu legile de construcție ale naturii.

Pentru tineri, înțeleg că preferați ca aceștia să dea drumul la un stadion, mai degrabă decât la oraș în mașina dvs.

Pentru țărani sau persoane fizice, proprietari de terenuri, invadate ilicit în timpul întrunirilor muzicale: sunt oameni obișnuiți, care iubesc și muzica, petrecerile și se distrează atunci când li se oferă ocazia. Ceea ce nu le place este să fie mereu încornorat în cele din urmă; și este greu pentru un proprietar să se simtă pradă ...
Când este o invazie sălbatică: neplăcerile sunt impuse trei zile la rând, asupra întregului cartier care nu apreciază neapărat excesele impuse ... În ciuda „bunei voințe” a organizatorilor, terenul este curățat mai mult sau mai puțin și rămâne refuzați întotdeauna (de tot felul) care vor persista la sol și în jur; pagube la plantații sau infrastructură ... La sfârșitul zilei, o participare „obligatorie” a proprietarului la reparații și restaurări. Aici se simte puțin mai puțin iubitor de muzică!
Este un fel de idee din forum, poluare în Varaville.
Mie, îmi amintește de o zonă întinsă care a trebuit să renunțe la o parte din parcarea sa, pentru construcția unui tramvai construit de aglomerare (la fel ca în Marsilia în acest moment ...), care a putut să o compenseze. extindeți, construiți o parcare interzisă anterior cu trei etaje, într-o zonă amenajată protejată și, ca bonus, extindeți considerabil stația de benzină alături de câteva case dintr-o subdiviziune, inclusiv casa mea ... ), orașul (impozit, șantaj de plecare de la hiper în caz de refuz) și pasărea care m-a făcut să devină roșie (extensie pe care o ceruse întotdeauna, apropiere de tramvai, teren gratuit, compensare pentru pierderea activitatea din cauza lucrărilor)., ancheta publică a fost în cea mai mare parte favorabilă, autorizațiile au fost emise rapid, iar lucrările au durat 9 luni, zi și noapte ... Și încornoratul, acolo? Nu o ridiche și fericirea de a fi „cântărit” după bunul plac de benzen.
Populația era o stațiune favorabilă, hiper și mai mare, și chiar al doilea rând de case care nu se alăturau, foarte fericită că nu a fost îngrijorată, și numai în detrimentul celeilalte ... Frumoasă umanitate!
Dacă aceste lucrări grandioase ar fi un real avantaj și o necesitate pentru populație, cu o imensă majoritate, minimul ar fi compensarea adecvată a unei minorități extreme, rănite pentru binele comun! Compensație partajată de toată reprezentarea.
Dar în acest moment, argumentele nu sunt aceleași; zgomotul este sub un standard, groaza vizuală nu a fost luată în considerare, poluarea nu! totul este controlat; aglomerarea controlează ozonul aerului, ok, dar hidrocarburile sau fenolii fabricii de alături ... Când puterile civile, presiunea capitalistă și chiar populația semnează, merg singuri să se apere, tu ! Ne găsim singuri, înconjurați, ca un șobolan în capcană; și, în general, sunt șobolani inteligenți, nu suportă și se sinucid rapid ...
Sunt un pic mai prost, sunt încă acolo, dar, diminuat și complet dezamăgit de societatea civilă.
Gegyx
0 x
Wish =>
Pentru a mă exprima în mod normal,
fără a fi atacați în permanență de unii oameni, care nu respectă nimic și asta, fără impunitate.
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 05/11/05, 20:55

Începi să mi-l angajezi pe Gégyx :D

Un pic de umor și gradul doi din când în când în lumea noastră barbară, ajută la relaxare și gândire ...

Și atunci nu fi ca șobolanii :(
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 115