Breviar Monsanto interzis de vânzare în Franța, o baffe ??

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Breviar Monsanto interzis de vânzare în Franța, o baffe ??




de Christophe » 15/06/15, 13:00

Trebuie luat cu câteva precauții:

Renunțați la Roundup. Ministrul Ecologiei, Ségolène Royal, a anunțat duminică în Franța 3 interzicerea vânzărilor de autoservire în centrele de grădină ale pilotului pilot al lui Monsanto, pentru a combate efectele nocive ale pesticidelor. "Franța trebuie să fie ofensivă pentru oprirea pesticidelor", a spus ea.


http://www.lepoint.fr/environnement/l-o ... 4_1927.php

Și citiți sau citiți din nou dezbaterea despre nocivitatea Roundup despre care am vorbit despre econologie deja în 2009: https://www.econologie.com/forums/le-monsant ... t7275.html
Dernière édition alin Christophe 15 / 06 / 15, 15: 52, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 15/06/15, 13:27

1) Am crezut ca este impotriva ecologiei punitive ???

2) Franța în ofensivă ???

În ciuda Ecophyto 2018, planul Ministerului Agriculturii, consumul de pesticide este în creștere!

De 3 ori mai puțin UAA [Zona agricolă utilă] convertită în organic în comparație cu Austria ...

3) De ce să interzicem o anumită marcă și nu molecula (glifosatul)?

După părerea mea, un alt anunț intempestiv fără coadă sau cap care se va termina într-un „flop” legal!

Decodare: este războiul dintre Ségolène și Fabius să știm cine are controlul asupra marii conferințe COP21 de la Paris din decembrie. Și ai înțeles! Este vorba de a naviga pe un subiect despre care se știe că va face un zgomot media (se știe Roundup, nu glifosat! Monsanto este un monstru, nu știu ce concurent care comercializează un „echivalent”: Bayer de exemplu și cunoscut brand Compo) și, prin urmare, să aibă „vizibilitate mass-media” maximă.

[PS: Nu apăr glifosatul: vezi în altă parte cum să rezolvi problema buruienilor!]
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 15/06/15, 13:34

Da, „votez” și pentru efectul de anunț unilateral din partea marelui îngheț !!!

Fără a legifera, nu cred că este posibil să interzicem atât de ușor comercializarea unei molecule cu atât mai puțin a unui produs (deoarece alte variante de produse ar putea utiliza aceeași moleculă, ceea ce ar fi împotriva legii de concurență liberă și discriminatoriu pentru Monsanto ... iată-l pe avocatul diavolului ...)!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 15/06/15, 14:58

Gagné Christophe ... Acest ulcior a atacat o marcă și un produs supus înregistrării brevetelor internaționale .... Deci, micile declarații de segolène vor costa contribuabilului francez averi colosale pentru un produs care nu mai este vândut ... De ce? pentru că toți ucigașii de buruieni vândute în centrele de grădină sunt deja glifosat la aceeași concentrație ca Roundup la un preț mai mic de 4 ori ... Să mă întreb dacă acest curcan nu a făcut-o intenționat să atingă mită în retrocesiune a ceea ce Monsanto va atinge după încercări ...

Fără să încurce ... nu poate să-l închidă unul câte unul ... Francois nu vrea să-l transmită la bashar sau la daesh împotriva unor dromedari ...

Când știți că, cu sare de oțet și apă caldă sau pur și simplu cu ulei vegetal, obțineți același rezultat (catastrofal) ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 15/06/15, 16:05

Pe scurt, o altă înșelătorie politică de stânga?!? :( :(

Pentru a face buruieni cu ulei vegetal nu sunt sigur că este la fel de simplu: am citit un articol cu ​​ceva timp în urmă că o companie franceză a dezvoltat un weedkiller (sau fungicid nu îmi amintesc acum ?? ?) pe baza de ulei vegetal. Dar că costul său a rămas foarte scump și că, prin urmare, a fost rezervat (deocamdată) pentru fermierii ecologici ... Marketing pentru profesioniști planificați în câteva luni.

A lua un subiect care să vorbească despre toate (cu adevărat) metode verzi de a lupta împotriva buruienilor ar fi binevenit ... Macro, care pare să știe că îl poți crea, te rog?

Știu că suflarea, pe care nu am practicat-o niciodată și dezrădăcinarea mecanică, pe care nu o mai practic având în vedere lucrarea lol) ... în sfârșit, cea mai ecologică metodă poate fi ... să nu faci nimic nu? :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 15/06/15, 16:37

Există multe metode alternative care funcționează:

- compozite pentru buruieni "organice" pe bază de extract de mușcată (foarte exact acid pelargonic: Pelargonium = denumire latină pentru "Geranium")

Fără reclame, de exemplu: http://www.secteurvert.com/grand-public ... erbes.html

Acest lucru funcționează bine, cu condiția să „înecați” planta. Costuri destul de scumpe.

- metode fizice: arzător; răspândire emulsii în fierbere etc.

Un exemplu: http://oeliatec.com/principe-de-desherbage/
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 15/06/15, 18:41

este foarte trist ...

glifosatul este rău ca un deserbant total pentru locurile în care nu vrem să crească nimic ... nimeni nu poate înțelege că omoară doar plantele care au frunze, că nu are efect preventiv atunci când vrei împiedică creșterea plantelor noi

acest tip de ecolog este întotdeauna punitiv, chiar dacă spune altfel

adevărata ecologie constructivă ar fi să sfătuiască cel mai bun deserbant pentru cei care doresc să împiedice să împingă ceva asupra a ceea ce trebuie să rămână ușor curat: clorat de sodiu: atunci când funcționează se transformă în sare (clorură de sodiu) este mult mai eficient decât sarea: dacă am dori să deserbăm cu sare, vom polua cu sare prin cantități excesive

problema este că cloratul de sodiu pur este practic pentru fabricarea explozivilor ... am făcut obligatoriu amestecarea sării ceea ce o face mai poluantă, deoarece mai puțin eficient:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 15/06/15, 18:51

Uleiul vegetal pulverizat fin pe plantele verzi are același efect ca glifosatul ... Blochează fotosinteza.

În caz contrar, există apă caldă cu aburi

Rețeta pentru zonele necultivate (pe care vrem să le facem sterile pe termen lung) de genul plecat în iad ...
2 kg de sare grosier 3 litri de oțet alb cu doi litri de apă foarte fierbinte ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 16/06/15, 09:52

Did67 a scris:... 3) De ce să interzicem o anumită marcă și nu molecula (glifosatul)]


Ségolène este fiica unui general ...

Glifosat, ar fi mai subtil să nu interzică vânzarea, ci să interzicem utilizarea acesteia pe pământ francez. O extindere a codului minier din 1810 ar putea proteja subsolul împotriva substanțelor chimice.

Prin interzicerea vânzării de glifosat în Franța, fermierii vor pleca în altă parte. În China, de exemplu, unde este ieftin:

Imagine

Linkul: http://cn.made-in-china.com/gongying/ji ... Aqcrk.html

Există note de subsol. Nota de subsol 3 spune: 3. 在 药液 中 加 适量 柴油 或 洗衣粉 , 可 提高 药效。

Potrivit translate.google, acest lucru se traduce prin: "Eficiența glifosatului poate fi îmbunătățită cur adăugarea de motorină"! :şoc: : Cheesy: : Lol:
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 16/06/15, 12:27

Did67 a scris:... Un exemplu: http://oeliatec.com/principe-de-desherbage/

SNCF ar putea folosi apa fierbinte pentru desfacerea căilor ferate prin utilizarea locomotivelor cu abur vechi. Nu trebuie să fie complicat de implementat.

Nu cu mult timp în urmă, SNCF cumpărase de la americani stocurile de defolianți neutilizați, o consecință a sfârșitului războiului din Vietnam. Un articol din Science & Avenir sunase un strigăt de alarmă.

În prezent, SNCF folosește glifosatul în tire-la-rigaud:

Imagine

Dacă am greșit, este de 50 de tone pe an ... :şoc:

Link de document SNCF: http://cpdp.debatpublic.fr/cpdp-lgv-bor ... 51125-.pdf

În postarea mea anterioară este „de adăugarea motorinei "care trebuie citită. (Nu mai există timp suficient pentru corectarea greșelilor de tipar).
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 124