Alegeri alimentare, omni carni erbivore, VG

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7

Alegeri alimentare, omni carni erbivore, VG




de elefant » 15/09/15, 12:07

Complet Janic: Am găsit întotdeauna porcii veseli care servesc drept semne la măcelarii / delicatese :D
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15995
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5189




de Remundo » 15/09/15, 16:27

știi, cu toții suntem mâncați de ceva în viață ...

principalul lucru este să ai o viață fericită! :P
0 x
Imagine
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 15/09/15, 18:20

salut remondo
știi, cu toții suntem mâncați de ceva în viață ...
Sigur!
principalul lucru este să ai o viață fericită!
Dacă o entitate ar simți dreptul nostru de a avea o viață fericită (conform criteriilor sale), dar scopul său ar fi să ne măcelărească în momentul fericirii maxime (dreptul la o pensionare binemeritată), mă îndoiesc că cineva în cauză ar considera asta ca fiind idealul vieții.
de fapt, există un decalaj în relațiile noastre cu alte forme de viață în care bunicile cu cățelușii și pisicuțele își ridică brațele spre cer dacă le facem rău dragilor, dar care nu au nicio reacție emoțională la animalul care a fost la originea fripturii au pe farfurie.
Pentru anecdotă, un crescător al cunoștinței mele refuză să vadă animalele pe care le-a hrănit și le-a îngrijit să intre în camioanele pentru vite care le vor duce la abatoare. Sensibilitate excesivă sau empatie?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15995
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5189




de Remundo » 16/09/15, 09:40

stări de spirit, există și este uman.

Sunt de acord cu analizele dvs., sunt de geometrie variabilă.

Cu toate acestea, putem avea și dispoziții asupra morcovilor pe care îi tragem de pe pământ și chiar și iarba care se prăbușește sub picioarele noastre ... oul pe care îl mâncăm ar fi putut da un pui ... etc ...

În ceea ce privește animalele de fermă, poziția mea este că trebuie să le oferim condiții normale de viață (spațiu și hrană, adăpost) și să le sacrificăm după asomare (și fără sacrificare vie ...).

Ființele umane trebuie să se hrănească singure, asta este tot și, în mod necesar, să omoare ființe vii pentru asta.
0 x
Imagine
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 16/09/15, 12:57

salut remondo
stări de spirit, există și este uman.
Cu toate acestea, putem avea și dispoziții asupra morcovilor pe care îi tragem de pe pământ și chiar și iarba care se prăbușește sub picioarele noastre ... oul pe care îl mâncăm ar fi putut da un pui ... etc ...

Este un clasic: " strigătul morcovului sacrificat »
Într-un fel ai dreptate, deoarece nu afectivul trebuie să domine (chiar dacă joacă un rol important în el), ci marile reguli de biologie și fiziologie care caracterizează fiecare familie de alimente și, într-adevăr, omul nu este făcut să tragă morcovi, nici să omoare vaci, dar toate acestea s-au văzut deja la subiectele în cauză, este suficient să le citești din nou.

În ceea ce privește animalele de fermă, poziția mea este că trebuie să le oferim condiții normale de viață (spațiu și hrană, adăpost) și să le sacrificăm după asomare (și fără sacrificare vie ...).

Din punct de vedere „uman”, dacă nu umanist, acesta este genul de argument folosit de fanii coridelor sau vânătorii: ucideți cu blândețe!
Ți-ai sacrificat, de exemplu, propriile animale? Același lucru referitor la copiii tăi ca la triburile primitive cu consum de animale de supraviețuire.

Ființele umane trebuie să se hrănească singure, asta este tot și, în mod necesar, să omoare ființe vii pentru asta.

Desigur, el trebuie să se hrănească singur, dar nu orice cu pretextul unei culturi recente, mai atașat de un mod de a arăta aderarea socială decât de o nevoie reală (punctul de vedere exprimat de „OMS, printre altele).
« În ajunul Revoluției din 1789, consumul francezilor ar fi fost de 52 gr / d / capita. corespunzând consumului mediu al țărilor mici consumatoare de carne în 1938, adică al țărilor mediteraneene. Potrivit diverselor surse (14), ca consum mediu de carne în Franța, exprimat în kg pe an și pe locuitor, sunt avansate următoarele cifre: în 1803-1812, 19 kg; în 1834-1844, 22,6 kg; în 1885-1894, 40,2 kg; în 1920-1924, 42,1 kg; în 1920-1925, 42 kg; în 1950, 60 kg; în 1974, 89 kg și a depășit 100 kg în 1985 (15). Această serie de cifre include ideea că nivelul de trai a crescut constant din 1789.
În Germania, consumul de carne a crescut de peste 3,5 ori între 1855 și 1975. Consumul mediu pe an și pe cap de locuitor a fost estimat la puțin sub 20 kg în 1855; 47 kg în 1899; a oscilat în jurul valorii de 50 kg în perioada interbelică. După cel de-al doilea război mondial, creșterea a fost spectaculoasă: de la 37 kg în 1950, a urcat la aproape 85 kg în 1975 (16).
»Etc….

https://www.google.fr/?gfe_rd=cr&ei=YEn ... +Bruxelles
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15995
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5189




de Remundo » 17/09/15, 10:18

Bună Janic,

argument amuzant pentru a mă întreba dacă mi-am ucis copiii pentru a-i mânca ... îți dai seama de excesul cuvintelor tale?

Nu sunt vânător și nici fan al coridelor.

Am ucis iepuri în tinerețe, și pui, da ... după ce am „batut”. Tatăl meu s-a ocupat de măcelărire și a fost o descoperire infernală a anatomiei animalelor pentru ochii din copilărie

În caz contrar, să dezamăgim dezbaterea, ce propuneți pentru a nu ucide nimic în viață fără a vă provoca propria moarte? Este frumos să criminalizezi oamenii pentru că le place o friptură sau un morcov ...
0 x
Imagine
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 17/09/15, 15:32

salut remondo
Bună Janic,
argument amuzant pentru a mă întreba dacă mi-am ucis copiii pentru a-i mânca ... îți dai seama de excesul cuvintelor tale?


"Ți-ai sacrificat, de exemplu, propriile animale? Același lucru referitor la copiii tăi ca la triburile primitive cu consum de animale de supraviețuire."
Este adevărat că formularea mea ar putea fi ambiguă, din cauza lipsei de virgule la locul potrivit, prin urmare: " Ți-ai sacrificat, de exemplu, propriile animale? Același lucru, în ceea ce privește copiii tăi, ca și în triburile primitive cu consum de animale de supraviețuire Unde atât adulții, cât și copiii își ucid prada pentru a-i consuma. a doua teză referitoare la prima: același lucru „referitor la sacrificarea propriilor tale animale”. Cu alte cuvinte, mai clar, sper, copiii tăi ucid (ca orice prădător) animalele pe care le consumă? (Nu trebuie să-mi răspunzi, este o întrebare retorică.)
Nu sunt vânător și nici fan al coridelor.

Acest lucru se întâmplă pur și simplu pentru că acestea sunt, de asemenea, categorii de personaje care ucid pentru mâncare, sport, cultură și tradiții.
Am ucis iepuri în tinerețe, și pui, da ... după ce am „batut”. Tatăl meu s-a ocupat de măcelărire și a fost o descoperire infernală a anatomiei animalelor pentru ochii din copilărie
La fel ca în multe țări în care a făcut parte din obiceiurile în care este exclusă orice formă emoțională cât mai repede posibil.
Dar există o distanță între uciderea unui iepure și a unui bou! Cu toate acestea, așa cum am spus anterior, nu afectivul trebuie să decidă fiziologia și anatomia. Sunteți inginer și, ca atare, știți că nu puteți utiliza o mașină dacă produsul nu este potrivit. La fel suntem și pentru mașinile organice, cu excepția faptului că, dacă mașina se sparge, oamenii nu mai reacționează în termeni tehnici, ci în termeni emoționali: " dar ce am făcut pentru a merita așa ceva !!!!? "
În caz contrar, să dezamăgim dezbaterea, ce propuneți pentru a nu ucide nimic în viață fără a vă provoca propria moarte?

Nu există în sistemul nostru, suntem cu toții muritori. Toată viața depinde de o altă viață, indiferent dacă este un animal sau o plantă. Carnivorul prădător acționează astfel prin instinct, uneori prin imitație, deoarece Mama Natura l-a echipat pentru această funcție: mișcare, dentiție, sistem de prindere și de reținere a prăzii, a sistemului digestiv, etc ... erbivorul nu are aceste mijloace: dinți plati , niciun sistem care să prindă și să țină prada, sistemul digestiv alungit, etc ... se hrănește cu iarbă, frunziș, care nu distruge viața în sine, nici fructul unui copac care va fi folosit pentru a hrăni o astfel de formă vie nu distruge viața acestuia. După: unde este omul în această lume fiziologică? Acesta este ceea ce decide dacă el este așa ceva și nu altul. Este pur tehnic!
Este frumos să criminalizezi oamenii pentru că le place o friptură sau un morcov ...

Scopul nu este să criminalizeze pe nimeni. Nu suntem aici sau acolo pentru a decide cine este vinovat (cultură? Obiceiuri? Imitație? Hrană insuficientă? Etc ...) Când a existat criza vacii nebune, am căutat vinovații și nu am găsit niciunul din moment ce fiecare partid credea că acționează în interesul fiecăruia (crescătorii, desigur, nu animalele care ne permit să ne amintim că erau, până acum câteva luni, acel mobilier simplu ca un scaun.) Cu toate acestea, toată lumea știa în mod evident că vitele nu erau concepute pentru a absorbi acest tip de produs, ale cărui efecte au fost resimțite după un timp, nu imediat.
Deci putem și trebuie să fim în termen de responsabilitate în alegerile sale și, prin urmare, își asumă efectele.
Ecologia este doar acest discurs necesar pentru a conștientiza ... (desigur, cu argumente care nu sunt doar tehnice și care pot ajuta la creșterea gradului de conștientizare)
Un vorbitor a subliniat, în altă parte, că tehnologia era acolo pentru a înlocui natura presupusă a fi insuficientă cu privire la anumite patologii oribile. Întrebarea este: de ce și cum există aceste patologii și poate tehnologia (care este doar un substitut) să rezolve problema pentru toate acestea?
Alegerile alimentare și patologiile oribile sunt legate de cele mai multe ori (pentru înregistrare, în ciuda multor dovezi, cum ar fi beri beri, scorbut, medicina occidentală a negat de mult problema nu făcând niciun curs de dietetică în pregătirea medicală. Se schimbă încet!) nu este inocent să știm ce este cel mai potrivit pentru funcționarea corectă a mașinii noastre organice și începe cu cunoștințe în biologie, anatomie comparativă, dietetică, patologii legate de nutriție, etc ... și, prin urmare, în mijloace preventive și nu curative. Dar acest lucru trece, evident, prin această conștientizare că ... ceea ce nu este cazul tuturor, deoarece, așa cum a spus GANDHI: „ nu vom rezolva problema violenței din lume prin justificarea acestei violențe asupra altor ființe vii »(Aceasta este o citată din memorie pentru semnificație, nu neapărat formularea exactă)
Și îmi place în special acest gând: „ Este mai ușor să credem ceea ce ni se spune oficial, decât să ne aventurăm în independența intelectuală ... De fapt, nu opoziția, ci conformismul și inerția au fost cele mai grave obstacole în calea trezirii conștiinței! » http://www.evolution-101.com/citations- ... de-gandhi/
Și ca bonus, această semnătură / citat din capt maloche: „Consumul este asemănător unei căutări de consolare, o modalitate de a umple un vid existențial în creștere. Cu, ca rezultat, multă frustrare și puțină vinovăție, sporită de conștientizarea ecologică . " (Gérard Mermet) "
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 18/09/15, 10:37

Janic, cred că exagerezi puțin. Ce vrei să spui ?
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 18/09/15, 11:15

Salut de elefant
Janic, cred că exagerezi un pic.

Atâta timp cât este doar puțin, este în regulă!
Ce vrei să spui ?

Bună întrebare!
De exemplu: de unde provine acest sit „ecologic” și „economic”?
Creșteți gradul de conștientizare a unei situații?
Ceea ce, de zeci de ani, a fost o chestiune de urgență, dar despre care puțini au reușit sau au dorit să devină conștienți atât de mult de obiceiurile de deșeuri, poluare, au lăsat indiferent publicul larg, precum și politicianul, chiar justificând această stare de lucruri prin consumul indiferent de sfera și consecințele acestuia.
Sau doar pentru a ocupa timpii de oprire a câtorva pe web?
Acest lucru nu va schimba situația umanității noastre decât să acționăm, fiecare la nivelul său de posibilități și abilități, pentru a face lucrurile să se întâmple.
Cu toate acestea, reproducerea, ca și pescuitul, nu va putea hrăni o umanitate galopantă. Acest lucru va necesita prevederi draconice, cu excepția acceptării unor foamete imense dintr-o parte, pentru a permite o gestionare greșită a alimentelor în altă parte. Prin urmare, trebuie să profităm de orice ocazie pentru a crește gradul de conștientizare a acestui punct mort care este, de altfel, o aberație dietetică.
Dar, pe de altă parte, îmi place foarte mult munca pe care o fac acești crescători pentru a asigura supraviețuirea raselor (nu numai a animalelor, ci și a plantelor) care ar putea dispărea dacă nimeni nu o face. Deci nimic de reproșat! Apreciez, de asemenea, toată grija acordată lor, așa cum o fac bunicile pentru cățelușii și pisicuțele lor iubite, dar (și aici nu mă mai abonez) este atunci când este o recompensă pentru „colaborarea” lor, care merită onorurile pentru crescător*, animalul este răsplătit cu moartea ca în luptele cu tauri (ceea ce nici o bunicuță nu va face vreodată.) Este un pic exagerat? Fără îndoială, dar unde este cu adevărat hype-ul?
Prin urmare, nu Remondo ca atare este preocupat (fiecare este interesat și pasionat de ceea ce își dorește), ci sistemul în sine, al cărui purtător de cuvânt este, în acest caz.

* vezi panoul prezentat cu puțin timp înainte
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 18/09/15, 11:57

Janic a spus:

animalul este răsplătit cu moartea


Al naibii de soartă în adevăr :strigăt: :D
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 161