Geotextilul și calitatea biologică a solurilor?

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Geotextilul și calitatea biologică a solurilor?




de Christophe » 14/10/16, 11:07

Ieri am plantat câteva plante perene într-un mic pat de flori unde amplasesem un geotextil cu ani în urmă. Geotextilul fusese acoperit la vremea respectivă cu scoarță apoi cu un strat de humus (frunze de copaci din apropiere) de-a lungul anilor apoi cu un strat recent de BRF. Pana la urma are vreo 20 cm adancime...

Am observat că pământul de sub geotextil era foarte compact și dur, așa că m-am gândit imediat la metoda lui Didier și grădina de legume a leneșului.

Prin urmare, geotextilele par dăunătoare activității biologice și bacteriologice.

Observație valabilă sub geotextil pentru că mai sus cred că este mai degrabă invers: humusul era foarte negru, din moment ce foarte puțin diluat... ceea ce până la urmă nu a împiedicat buruienile de suprafață...

Dar este adevărat că și de aceea le punem (pentru a preveni buruienile de suprafață)... dar dacă reduc calitatea solului de sub stratul lor, atunci instalarea lor cu plante ornamentale (inclusiv ne dorim mai degrabă o creștere bună) pare că ai un interes negativ...

Ceva comentarii, prieteni?
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Geotextile și calitatea biologică a solului?




de Ahmed » 14/10/16, 11:28

Ei bine, dacă mâncarea este deasupra geotextilului, iar acesta din urmă se află la o adâncime de douăzeci de centimetri, nu e de mirare că nu se întâmplă mare lucru dedesubt...
Folosit la suprafață, comportamentul ar fi diferit, dar în cele din urmă nu este optim deoarece aporturile de nutrienți care apar la suprafață sunt blocate, în afară de rădăcinile plantelor care sunt instalate acolo (cu condiția ca acestea să nu fie smulse cu grijă până la sfârșitul sezonului). , ceea ce pare normal printre activiştii „grădină curată”.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Geotextile și calitatea biologică a solului?




de Christophe » 14/10/16, 12:38

20 cm este din cauza BRF-ului pus acum cateva zile...inainte era de 5 pana la 10 cm (scoarta + humus)...initial il pusesem si il acoperisem cu scoarta (5 cm aproximativ)

Ahmed a scris:dar pe termen lung nu este optim deoarece aporturile de nutrienți care apar la suprafață sunt blocate


Exact asta am vrut sa scot in evidenta: sub geotextil (deci de unde plantele „protejate” de geotextil isi trag resursele...) nu mai este mare lucru dupa cativa ani...
0 x

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 202